Nysa. Atrakcje, które warto zwiedzić

Nysa katedra Św. Jakuba
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Nysa to przepiękne, zabytkowe miasto położone w województwie opolskim, niedaleko Otmuchowa, Grodkowa i Głuchołaz, na Przedgórzu Sudeckim. Położenie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych zapewnia dogodne połączenie z dużymi ośrodkami Dolnego i Górnego Śląska oraz Republiką Czeską. Miasto usytuowane w głębokiej kotlinie, u zbiegu dwóch rzek - Nysy Kłodzkiej i Białej Głuchołaskiej, już w XVI wieku uznawane było za perłę architektury śląskiej. Słynna "panorama stu wież" doskonale widoczna była z okolicznych wzniesień.

Nysa Rynek
Nysa Rynek

Atrakcje w Nysie

Dzięki wspaniałym atrakcjom, w dużej mierze za sprawą cudnych zabytków architektury sakralnej, Nysa zyskała miano "Śląskiego Rzymu" czy "Śląskich Aten". Najcenniejsze zabytki historii Nysy odnajdziemy w śródmieściu mieszczącym się w obrębie dawnych murów obronnych a dzisiejszych plant. Poznaj najlepsze atrakcje Nysy!

 • Jezioro Nyskie - prócz pięknej zabytkowej architektury, atutem miasta jako ośrodka turystycznego jest piękne Jezioro Nyskie położone na terenie Otmuchowsko - Nyskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Wydzielono tu plażę miejską i kąpielisko, latem kursuje tu statek wycieczkowy.
Jezioro Nyskie
Jezioro Nyskie
 • Twierdza Nysa, ul. Piastowska - najpopularniejszym dziś elementem Twierdzy Nyskiej jest Bastion Św. Jadwigi z IT, ale dla turystów jest też udostępniony Fort Wodny w Parku Miejskim, a niedługo będzie też dostępny Fort Regulicki.
Nysa
Nysa
 • Kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie pl. Kościelny - piękna gotycka budowla stoi niemal przy samym Rynku w Nysie, to monumentalna bazylika z ogromnym i robiącym niemałe wrażenie wnętrzem
Nysa
Nysa
 • Wieża Wrocławska w Nysie, ul. Wrocławska - wymalowana na biało wieża bramna pochodząca z połowy XIV wieku jest fragmentem średniowiecznych murów miejskich w Nysie, wysoką wieżę wieńczy piękna renesansowa attyka
 • Wieża Ziębicka w Nysie, ul. Szopena - ceglana wieża bramna, pozostałość po średniowiecznych murach miejskich Nysy
Nysa - wieża Wrocławska
Nysa - wieża Wrocławska
Nysa
Nysa
 • Rynek w Nysie - główny plac miasta, przy którym usytuowały się ciekawe zabytki, doskonale widać tu bazylikę Św. Jakuba, Ratusz, który dla turystów udostępnił wysoką wieżę widokową (wjazd windą), Domem Wagi Miejskiej cudnie odremontowany czy popularną Fontannę Trytona
Nysa - fontanna Trytona
Nysa - fontanna Trytona
 • Ciuchcia turystyczna w Nysie - ułatwia poznanie miasta szczególnie rodzinom z dziećmi, dla których dalekie spacery to niemały kłopot. Ciuchcia ma przystanek pod kościołem Św. Jakuba w centrum Nysy.
 • Kościół Św. Piotra i Pawła w Nysie, ul. Bracka - wspaniała barokowa budowla, z bogatym wystrojem wnętrza, pełna fresków, kościół nazywany jest perłą śląskiego baroku
Kościół Św. Piotra i Pawła oraz klasztor Bożogrobców
Kościół Św. Piotra i Pawła oraz klasztor Bożogrobców
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Nysie, Rynek Solny - kościół pojezuicki wraz z kompleksem Carolinum
Kościół jezuicki
Kościół jezuicki
 • Pałac biskupi
 • Trasy rowerowe - prowadzą przez najciekawsze miejsca w Nysie. Blisko stąd też do pięknych, choć nie wysokich okolicznych górek
Nysa park miejski
Nysa park miejski

Noclegi w Nysie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Piękna studnia
Nysa fontanna trytona
Nysa Dom Wagi Miejskiej
Nysa Ratusz
Nysa
Nysa Fort Wodny
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa katedra
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
 ratusz nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Twierdza Nysa
Nysa
Nysa
Brama Wrocławska w Nysie
Nysa bastion Św. Jadwigi
Twierdza Nysa
Twierdza Nysa
Fort Regulicki
Wieża ciśnień
Kościół Piotra i Pawła w Nysie
Wieża Ziębicka
(4.3 głosów: 93)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 93)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Tadeusz
Tadeusz
Bardzo mila Starowka, super bazylika-bezwzglednie odwiedzuc, cudny budynek Wagi miejskiej z kulą napoleonska w scianie. Koniecznie Bastion Sw. Jadwigi gdzie miesci sie punkt it i Pan, ktory pieknie opowiada historie fortyfikacji. Jest tam tez male muzeum-koniecznie!!!
Avatar użytkownika Ewelina
Ewelina

Miasto stale pięknieje 🙂 Odnowiono zabytki, elewacje wielu kamienic. Mnie szczególnie zachwyca Dom Wagi Miejskiej oraz Bastion św. Jadwigi. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024