Katedra w Nysie

Katedra w Nysie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Katedra nyska czyli kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki to jedna z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Za początek istnienia kościoła przyjmuje się rok 1198, kiedy to biskup wrocławski Jarosław konsekrował romańską świątynię kamienną.

Gotycki kościół

W podziemiach dzisiejszego kościoła można jeszcze zobaczyć fragmenty tej romańskiej budowli, dlatego świątynia leży na Szlaku Romańskim. W latach 1401-30 mistrz Piotr z Ząbkowic wzniósł na jej miejscu katedrę gotycką, istniejącą do dziś. Jest to budowla halowa o trzech nawach równej wysokości z różowej cegły i szarego kamienia.

Nysa
Nysa

Wystrój katedry

W XVII i XVIII wieku dobudowano szereg kaplic, w których znajdują się tablice i nagrobki biskupów wrocławskich. W świątyni ponadto na uwagę zasługuje barokowe baptysterium oraz interesujący portal prowadzący do zakrystii z połowy XV wieku.

Dzwonnica

Przy kościele w Nysie wznosi się czterokondygnacyjna, późnogotycka dzwonnica, wzniesiona w latach 1474-1516. Schronienie znalazł w niej jeden z najstarszych dzwonów Śląska. Obecnie w dzwonnicy nyskiej znajduje się "Skarbiec Św. Jakuba" - galeria wystawiennicza najcenniejszych przedmiotów mszalnych znajdujących się w posiadaniu parafii. Są tu m.in. kielichy, monstrancje i lichtarze.

Nysa katedra Św. Jakuba
Nysa katedra Św. Jakuba

Katedra w Nysie stoi niemal na Rynku, obok Ratusza w Nysie i przy Pięknej Studni.

Kościół Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki
Pl. Katedralny 7, Nysa
tel. 77/ 433-25-05
www.bazylika-nysa.pl

Nysa katedra
Nysa
Nysa katedra

Noclegi w Nysie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kościół Św. Jakuba w Nysie
Piękna katedra Nyska
(4.4 głosów: 35)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 35)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Tadeusz
Tadeusz
Koniecznie zobaczyc!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024