Katedra w Nysie

Katedra w Nysie

(4.4 głosów: 35)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Katedra nyska czyli kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki to jedna z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Za początek istnienia kościoła przyjmuje się rok 1198, kiedy to biskup wrocławski Jarosław konsekrował romańską świątynię kamienną.Gotycki kościół

W podziemiach dzisiejszego kościoła można jeszcze zobaczyć fragmenty tej romańskiej budowli, dlatego świątynia leży na Szlaku Romańskim. W latach 1401-30 mistrz Piotr z Ząbkowic wzniósł na jej miejscu katedrę gotycką, istniejącą do dziś. Jest to budowla halowa o trzech nawach równej wysokości z różowej cegły i szarego kamienia.

Nysa
Nysa

Wystrój katedry

W XVII i XVIII wieku dobudowano szereg kaplic, w których znajdują się tablice i nagrobki biskupów wrocławskich. W świątyni ponadto na uwagę zasługuje barokowe baptysterium oraz interesujący portal prowadzący do zakrystii z połowy XV wieku.Dzwonnica

Przy kościele w Nysie wznosi się czterokondygnacyjna, późnogotycka dzwonnica, wzniesiona w latach 1474-1516. Schronienie znalazł w niej jeden z najstarszych dzwonów Śląska. Obecnie w dzwonnicy nyskiej znajduje się "Skarbiec Św. Jakuba" - galeria wystawiennicza najcenniejszych przedmiotów mszalnych znajdujących się w posiadaniu parafii. Są tu m.in. kielichy, monstrancje i lichtarze.

Nysa katedra Św. Jakuba
Nysa katedra Św. Jakuba

Katedra w Nysie stoi niemal na Rynku, obok Ratusza w Nysie i przy Pięknej Studni.Kościół Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki
Pl. Katedralny 7, Nysa
tel. 77/ 433-25-05
www.bazylika-nysa.pl

Nysa katedra
Nysa
Nysa katedra

Katedra w Nysie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Nysy wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Nysa noclegi

Nysa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Kościół Św. Jakuba w Nysie
Piękna katedra Nyska
Nysa
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
gotyckie kościoły bazyliki katedry
50°28'28N, 17°20'4E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Tadeusz
Koniecznie zobaczyc!
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021