Katedra nyska czyli kościół Św. Jakuba i Św. Agnieszki to jedna z największych i najpiękniejszych świątyń gotyckich nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Za początek istnienia kościoła przyjmuje się rok 1198, kiedy to biskup wrocławski Jarosław konsekrował romańską świątynię kamienną.Gotycki kościół

W podziemiach dzisiejszego kościoła można jeszcze zobaczyć fragmenty tej romańskiej budowli, dlatego świątynia leży na Szlaku Romańskim. W latach 1401-30 mistrz Piotr z Ząbkowic wzniósł na jej miejscu katedrę gotycką, istniejącą do dziś. Jest to budowla halowa o trzech nawach równej wysokości z różowej cegły i szarego kamienia.

Nysa
Nysa

Wystrój katedry

W XVII i XVIII wieku dobudowano szereg kaplic, w których znajdują się tablice i nagrobki biskupów wrocławskich. W świątyni ponadto na uwagę zasługuje barokowe baptysterium oraz interesujący portal prowadzący do zakrystii z połowy XV wieku.

Dzwonnica

Przy kościele w Nysie wznosi się czterokondygnacyjna, późnogotycka dzwonnica, wzniesiona w latach 1474-1516. Schronienie znalazł w niej jeden z najstarszych dzwonów Śląska. Obecnie w dzwonnicy nyskiej znajduje się "Skarbiec Św. Jakuba" - galeria wystawiennicza najcenniejszych przedmiotów mszalnych znajdujących się w posiadaniu parafii. Są tu m.in. kielichy, monstrancje i lichtarze.

Nysa katedra Św. Jakuba
Nysa katedra
Nysa


Katedra w Nysie stoi niemal na Rynku, obok Ratusza w Nysie i przy Pięknej Studni.

Kościół Św. Jakuba Apostoła i Św. Agnieszki
Pl. Katedralny 7, Nysa
tel. 77/ 433-25-05
www.bazylika-nysa.pl

Nysa katedra
Nysa katedra


Kościół Św. Jakuba w Nysie Piękna katedra Nyska

Nysa noclegi

Nysa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Zdobyte wyróżnienia

Noclegi w okolicy

Pałac Ławica

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021