Mury obronne w Paczkowie

Paczków wieża Nyska
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Mury obronne

Średniowieczne mury obronne Paczkowa na Opolszczyźnie to unikatowa atrakcja nie tylko na miarę tego miasta, ale i całej Polski. Zachowały się tutaj baszty łupinowe, pochodzące z XIV wieku, które należą do najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego Paczków może poszczycić się 19 basztami z 24 niegdyś istniejących.

Podziwiać można też tutaj bardzo dobrze zachowane mury miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego. Otaczają one miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki tym murom obronnym Paczków znany jest dziś jako "Polskie Carcassonne". 

Mury w Paczkowie
Mury w Paczkowie

Wieże w Paczkowie

Wieże bramne to również pozostałości po zewnętrznych umocnieniach Paczkowa, wzniesionych w XIV i XV wieku. W dobrym stanie do dziś zachowały się charakterystyczne wieże będące częścią dawnych budynków bramnych.

Widokowa Wieża Bramna Wrocławska (Dolna) - najstarsza z XIV wieku, wysoka na 30 m
ul. Wrocławska
tel. 77/ 431-61-77
Czynna: V-IX 10.00-18.00

Wieża Bramna Kłodzka (Górna) - z przełomu XIV i XV wieku, wysoka na około 22 m
ul. Narutowicza

Wieża Bramna Ząbkowicka (Łaziebna) - z przelomu XIV i XV wieku, około 27 m
ul. Sikorskiego

Brama Nyska - renesansowa budowla z XVI wieku, stoi przy niej mur obronny, a na jego koronie powstała drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją.
ul. Krasińskiego

Trasa Turystyczna

Trasa turystyczna po murach w Paczkowie to bardzo ciekawa atrakcja w mieście. Mierzy ona około 77 metrów, główna trasa prowadzi na wysokości około 7 metrów, chodnikiem o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty turyści mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy, na wysokości około 13,5 m.

Paczków - mury obronne
Paczków - mury obronne

Galeria prowadzi dalej do kolejnej baszty, gdzie turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (15,5 m) lub zejść z trasy. Ostatnim przystankiem tej niecodziennej trasy turystycznej jest trzecia baszta z zadaszonym gankiem na planie półkola.

Noclegi w Paczkowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Paczków
Paczków
Paczków
Wieża w Paczkowie
Paczków
(4.5 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 31)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika kubarek23
kubarek23

Koniecznie zwiedzajcie, jedna wieża udostępniona jako punkt widokowy. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024