Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Mury obronne

Średniowieczne mury obronne Paczkowa na Opolszczyźnie to unikatowa atrakcja nie tylko na miarę tego miasta, ale i całej Polski. Zachowały się tutaj baszty łupinowe, pochodzące z XIV wieku, które należą do najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego Paczków może poszczycić się 19 basztami z 24 niegdyś istniejących.Podziwiać można też tutaj bardzo dobrze zachowane mury miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego. Otaczają one miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki tym murom obronnym Paczków znany jest dziś jako "Polskie Carcassonne". 

Mury w Paczkowie
Mury w Paczkowie

Wieże w Paczkowie

Wieże bramne to również pozostałości po zewnętrznych umocnieniach Paczkowa, wzniesionych w XIV i XV wieku. W dobrym stanie do dziś zachowały się charakterystyczne wieże będące częścią dawnych budynków bramnych.

Widokowa Wieża Bramna Wrocławska (Dolna) - najstarsza z XIV wieku, wysoka na 30 m
ul. Wrocławska
tel. 77/ 431-61-77
Czynna: V-IX 10.00-18.00

Wieża Bramna Kłodzka (Górna) - z przełomu XIV i XV wieku, wysoka na około 22 m
ul. Narutowicza

Wieża Bramna Ząbkowicka (Łaziebna) - z przelomu XIV i XV wieku, około 27 m
ul. Sikorskiego

Brama Nyska - renesansowa budowla z XVI wieku, stoi przy niej mur obronny, a na jego koronie powstała drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją.
ul. Krasińskiego

Trasa Turystyczna

Trasa turystyczna po murach w Paczkowie to bardzo ciekawa atrakcja w mieście. Mierzy ona około 77 metrów, główna trasa prowadzi na wysokości około 7 metrów, chodnikiem o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty turyści mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy, na wysokości około 13,5 m.

Paczków - mury obronne
Paczków
Paczków


Galeria prowadzi dalej do kolejnej baszty, gdzie turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (15,5 m) lub zejść z trasy. Ostatnim przystankiem tej niecodziennej trasy turystycznej jest trzecia baszta z zadaszonym gankiem na planie półkola.

Paczków Wieża w Paczkowie Paczków

Paczków noclegi

Paczków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Hotel Niemcza Spa
Pałac Kamieniec
Pałac Ławica
KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Avatar użytkownika
kubarek23 Uzależniony od podróży 1616 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2015-08-21 na

Koniecznie zwiedzajcie, jedna wieża udostępniona jako punkt widokowy. 

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020