Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Paczków wieża Nyska

Mury obronne w Paczkowie

(4.5 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Mury obronne

Średniowieczne mury obronne Paczkowa na Opolszczyźnie to unikatowa atrakcja nie tylko na miarę tego miasta, ale i całej Polski. Zachowały się tutaj baszty łupinowe, pochodzące z XIV wieku, które należą do najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego Paczków może poszczycić się 19 basztami z 24 niegdyś istniejących.Podziwiać można też tutaj bardzo dobrze zachowane mury miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego. Otaczają one miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki tym murom obronnym Paczków znany jest dziś jako "Polskie Carcassonne". 

Mury w Paczkowie
Mury w Paczkowie

Wieże w Paczkowie

Wieże bramne to również pozostałości po zewnętrznych umocnieniach Paczkowa, wzniesionych w XIV i XV wieku. W dobrym stanie do dziś zachowały się charakterystyczne wieże będące częścią dawnych budynków bramnych.

Widokowa Wieża Bramna Wrocławska (Dolna) - najstarsza z XIV wieku, wysoka na 30 m
ul. Wrocławska
tel. 77/ 431-61-77
Czynna: V-IX 10.00-18.00

Wieża Bramna Kłodzka (Górna) - z przełomu XIV i XV wieku, wysoka na około 22 m
ul. Narutowicza

Wieża Bramna Ząbkowicka (Łaziebna) - z przelomu XIV i XV wieku, około 27 m
ul. Sikorskiego

Brama Nyska - renesansowa budowla z XVI wieku, stoi przy niej mur obronny, a na jego koronie powstała drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją.
ul. KrasińskiegoTrasa Turystyczna

Trasa turystyczna po murach w Paczkowie to bardzo ciekawa atrakcja w mieście. Mierzy ona około 77 metrów, główna trasa prowadzi na wysokości około 7 metrów, chodnikiem o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty turyści mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy, na wysokości około 13,5 m.

Paczków - mury obronne
Paczków - mury obronne

Galeria prowadzi dalej do kolejnej baszty, gdzie turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (15,5 m) lub zejść z trasy. Ostatnim przystankiem tej niecodziennej trasy turystycznej jest trzecia baszta z zadaszonym gankiem na planie półkola.Mury obronne w Paczkowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Paczkowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Paczków noclegi

Paczków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Paczków
Paczków
Paczków
Wieża w Paczkowie
Paczków
50°27'48N, 17°0'31E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

kubarek23

Koniecznie zwiedzajcie, jedna wieża udostępniona jako punkt widokowy. 

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021