Paczków wieża Nyska

Mury obronne w Paczkowie

(4.5 głosów: 34)

Mury obronne

Średniowieczne mury obronne Paczkowa na Opolszczyźnie to unikatowa atrakcja nie tylko na miarę tego miasta, ale i całej Polski. Zachowały się tutaj baszty łupinowe, pochodzące z XIV wieku, które należą do najlepiej zachowanych zabytków tego typu w naszym kraju. Do dnia dzisiejszego Paczków może poszczycić się 19 basztami z 24 niegdyś istniejących.Podziwiać można też tutaj bardzo dobrze zachowane mury miejscami wysokie na 7 metrów, zbudowane z kamienia łamanego. Otaczają one miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. To właśnie dzięki tym murom obronnym Paczków znany jest dziś jako "Polskie Carcassonne". 

Paczków - mury obronne
Paczków - mury obronne

Wieże w Paczkowie

Wieże bramne to również pozostałości po zewnętrznych umocnieniach Paczkowa, wzniesionych w XIV i XV wieku. W dobrym stanie do dziś zachowały się charakterystyczne wieże będące częścią dawnych budynków bramnych.

Widokowa Wieża Bramna Wrocławska (Dolna) - najstarsza z XIV wieku, wysoka na 30 m
ul. Wrocławska
tel. 77/ 431-61-77
Czynna: V-IX 10.00-18.00

Wieża Bramna Kłodzka (Górna) - z przełomu XIV i XV wieku, wysoka na około 22 m
ul. Narutowicza

Wieża Bramna Ząbkowicka (Łaziebna) - z przelomu XIV i XV wieku, około 27 m
ul. Sikorskiego

Brama Nyska - renesansowa budowla z XVI wieku, stoi przy niej mur obronny, a na jego koronie powstała drewniana, zadaszona galeria spacerowa z pomostami widokowymi i hurdycją.
ul. KrasińskiegoTrasa Turystyczna

Trasa turystyczna po murach w Paczkowie to bardzo ciekawa atrakcja w mieście. Mierzy ona około 77 metrów, główna trasa prowadzi na wysokości około 7 metrów, chodnikiem o szerokości prawie 1,5 m. Na poziomie pierwszej baszty turyści mają możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy, na wysokości około 13,5 m.

Paczków
Paczków
Paczków

Galeria prowadzi dalej do kolejnej baszty, gdzie turyści mogą wspiąć się na dalszy pomost (15,5 m) lub zejść z trasy. Ostatnim przystankiem tej niecodziennej trasy turystycznej jest trzecia baszta z zadaszonym gankiem na planie półkola.Wieża w Paczkowie
Paczków

Paczków noclegi

Paczków to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°27'48N, 17°0'31E
13 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

kubarek23
21 sierpień 2015 12:02

Koniecznie zwiedzajcie, jedna wieża udostępniona jako punkt widokowy. 

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację