Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Twierdza Nysa

Nysa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Twierdza Nysa to jeden z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji, obok Twierdzy Kłodzkiej i Twierdzy Srebrna Góra. Do dzisiaj zachowało się w Nysie kilka elementów dawnej twierdzy, usianych tu i ówdzie w mieście. Nysa bardzo dobrze dba o turystów, najlepiej widać to właśnie na przykładzie Twierdzy Nysy. Od kilku już dobrych lat pracuje się tutaj nad odnawianiem poszczególnych fortów, które dziś wyglądają imponująco i systematycznie są udostępniane dla turystów.

Nysa
Nysa

Bastion Św. Jadwigi

Najlepszym tego przykładem jest Bastion Św. Jadwigi - najznamienitszy element Twierdzy Nyskiej, leżący przy ulicy Piastowskiej, koło Wieży Ziębickiej, w centrum miasta. To świetnie działający Ośrodek Życia Kulturalnego oraz Informacja Turystyczna. Dostępne są tutaj sale wystawowe, które prezentują historię Twierdzy. W Bastionie tym istniały schrony dla piechoty i artylerii, a pod wałami znajdowały się kazamaty. Wejście od strony fosy prowadziło do czterech chodników przeciwminowych i dwóch magazynów prochowych. W konstrukcji murów sklepień i kazamatów, oprócz cegły i kamienia użyto również betonu.

Nysa Fort Wodny
Nysa Fort Wodny

Fort Wodny

W fortach Twierdzy Nysy regularnie odbywają się liczne imprezy i rekonstrukcje wydarzeń historycznych. Jednym z ciekawszych fortów w tym względzie jest Fort Wodny leżący w Parku Miejskim, za ulicą Powstańców Śląskich. Tutaj bramy również otwarte są dla turystów, a w samym forcie działa restauracja.

Twierdza Nysa
Twierdza Nysa

Fort Regulicki

Na udostępnienie czekał ostatnio remontowany Fort II w Nysie, zwany także Fortem Regulickim. Jest on najbardziej wysuniętym na północ obiektem całej twierdzy, zlokalizowany około 550 m od Bastionu Kaplicznego, przy wieży ciśnień. Obecnie jest już dostępny dla turystów. Tym bardziej warto tu zajrzeć, że blisko stąd nad Jezioro Nyskie.

Fort Regulicki
Fort Regulicki

Informacje praktyczne

Bastion św.Jadwigi
codziennie 8.00-16.00
Przy Punkcie Informacji Turystycznej jest izba muzealna z eksponatami o twierdzy oraz trasa turystyczna
Fort Prusy
sb-nd 12.00-16.00.
Można umówić się na inne godziny zwiedzania: 694 555 768
Fort II Regulicki
Codziennie
Bilety: 8 zł, z kartą dużej rodziny 6 zł , dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny

Twierdza Nysa
Bastion Św. Jadwigi
Punkt Informacji Turystycznej w Nysie
ul. Piastowska 19, Nysa
tel. 77/ 433-49-71
www.twierdzanysa.com
http://www.informacja-turystyczna.nysa.pl/

Fort Prusy
ul. Obrońców Tobruku (za wieżą ciśnień)

Fort II
Były poligon wojskowy dojazd od ul. Orląt Lwowskich lub Ignacego Krasickiego
tel. 695-355-438
https://fort2nysa.business.site/

Noclegi w Nysie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Nysa
Nysa
Nysa
Nysa
Twierdza Nysa
Twierdza Nysa
Nysa
Nysa bastion Św. Jadwigi
(4.5 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024