Grodków. Atrakcje, które warto zwiedzić

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Grodków to ciekawe, historyczne miasto na Opolszczyźnie, leżące na południe od Brzegu, pomiędzy Opolem i Wrocławiem, w pobliżu autostrady A4. Miejscowość ta po raz pierwszy wzmiankowana była już w 1250 roku, jako Grodcow. Później pojawiające się nazwy to wszelkie odmiany tego słowa, np. Grotkow i Grotkau. Po raz pierwszy obecna nazwa Grodków pojawiła się w dziele śląskiego pisarza - Józefa Lompy, z 1847 roku. Grodków nie jest miastem dużym, ale to jego atut, wszystkie najważniejsze obiekty skupiły się wokół rynku i w jego ścisłym pobliżu, toteż zwiedzanie miasta jest znacząco ułatwione. Znajdziesz tu wiele śladów czasów średniowiecznych, z bramami miejskimi na czele i gotyckim kościołem Św. Michała z pięknym  wystrojem, a gdy tylko kawałek oddalisz się od Grodkowa, to napotkasz piękny, choć pozostający dziś w ruinie neogotycki pałac w Kopicach, należący niegdyś do słynnego tu rodu Schaffgotschów, którego jeszcze jeden pałac znajdziemy w gminie Grodków - pałac Sulisław, a tak właściwie jeszcze trzeci - pałac w Jędrzejowie, bo choć wiarygodne źródła przypisują go rodzinie von Francken-Sierstorpff, to budowniczym pałacu był Harry hrabia von Francken-Sierstorpff - mąż Eleonore z domu von Schaffgotsch.

Grodków
Grodków

Atrakcje w Grodkowie

Atrakcje w Grodkowie to tak naprawdę przede wszystkim cenne zabytki - pamiątki minionych czasów, niecodzienne i bardzo ciekawe, ale to również atrakcje przyrodnicze, które otaczają miasto i skryły się w jego murach, w postaci parków i skwerów.



  • Rynek
  • Ratusz
  • Mury miejskie z bramami
  • Kościół Św. Michała Archanioła
  • Ruiny kościoła ewangelickiego
  • Wiatrak typu holenderskiego
  • Pałac w Kopicach
  • Pałac w Jędrzejowie
  • Pałac Sulisław

1. Rynek w Grodkowie

Centralny plac miasta, bardzo obszerny jak na tak niewielki dziś miasteczko, kryje elementy starej, ciekawe architektury, ale i zabudowę z XX wieku, co niestety niekorzystnie wpływa na wizerunek rynku, minusem jest też ruch samochodowy odbywający się na placu, mimo wszystko miejsce to absolutnie nie jest pozbawione uroku.

2. Ratusz w Grodkowie

Piękny późnoklasycystyczny ratusz został zbudowany w XIX wieku, z zachowaniem starszej, XVI-wiecznej wieży, gotycko-renesansowej. Budowla jest niezwykle okazała i stoi pośrodku rynku, stanowiąc jej główną ozdobę. Przed wejściem do Ratusza stoi pomnik Józefa Elsnera - wybitnego polskiego kompozytora niemieckiego pochodzenia, który urodził się w Grodkowie, w 1769 roku, w domu obok miejskiej Bramy Lewińskiej, zachowanych do dziś. Co ciekawe, Elsner był nauczycielem Fryderyka Chopina.

 
Ratusz, Rynek, Grodków
Grodków rynek
Grodków rynek

3. Mury miejskie w Grodkowie

W mieście zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych, z bramami: Ziębicką (ul. Warszawska) i Lewińską (ul. Elsnera) oraz basztą Więzienną. Pierwsze mury powstały w Grodkowie na przełomie XIII i XIV wieku, około połowy XIV wieku mury zostały nadbudowane, a w XVII wieku bramom nadano cech renesansowych.

 
Mury, ul. Warszawska i ul. Elsnera, Grodków
Brama Lewińska
Brama Lewińska
Brama Lewińska i mury miejskie
Brama Lewińska i mury miejskie
Grodków Wieża Ziębicka
Grodków Wieża Ziębicka

4. Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie

Początki tego gotyckiego kościoła sięgają XIII wieku, około 1268 roku. W XIV wieku, a dokładniej w 1363 roku fara została rozbudowana i te elementy są widoczne do dziś w bryle świątyni. Stara świątynia w tym czasie stała się prezbiterium, z zachowanym do dziś sklepieniem krzyżowo-żebrowym, a do niego dobudowano nawę główną i dwie nawy boczne ze sklepieniem kolebkowym, z dobudowanymi później lunetami. Do 1473 roku kościół w Grodkowie nosił wezwanie Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz zachowały się cenne zabytki - okazały ołtarz główny - późnobarokowy z 1729 roku, autorstwa rzeźbiarza Michała Kosslera z Niemodlina, barokowa chrzcielnica czy również barokowe organy. Zachowały się też liczne detale gotyckie m.in. śliczny i interesujący portal zakrystii z XIII wieku, a także późnorenesansowe nagrobki rycerskie oraz barokowe epitafia szlacheckie i mieszczańskie.



 
Kościół Św. Michała, ul. Warszawska, Grodków
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła

5. Kościół ewangelicki w Grodkowie

Kościół ewangelicki w Grodkowie powstał jako neoromańska świątynia w XIX wieku. Dziś niestety pozostaje w ruinie, choć tak naprawdę zachowała się niemal cała budowla, ale bez dachu i przez to niszczeje coraz bardziej. Obiekt nie jest wykorzystany, nie można też wejść do wnętrza, bo portal jest częściowo zamurowany, a częściowo zamknięty metalowymi drzwiami. Może uda się uratować przed zagładą ten zabytek, by mógł cieszyć kolejne pokolenia.

 
Ruiny, ul. Świerczewskiego, Grodków
Kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki
Kościół ewangelicki

6. Wiatrak typu holenderskiego w Grodkowie

Wiatrak w Grodkowie to wyjątkowo murowana budowla, pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku. Pozostaje bez skrzydeł i dość kiepskiej formie, bo nie jest wykorzystana w żaden sensowny sposób.

 
 Wiatrak, ul. Krakowska 17, Grodków
Grodków wiatrak
Grodków wiatrak

7. Pałac w Kopicach

To słynny w okolicach pałac, a właściwie ruiny pałacu rodziny Schaffgotschów, które w dość kiepskim stanie górują ponad Kopicami i Grodkowem, ale są tak okazałe i stanowią ślad tak znaczącego bogactwa, że magnetyzują i przyciągają turystów z szerokiej okolicy. Pałac pozostaje w rękach prywatnych, a do tego obecnie jego sytuacja prawna się skomplikowała, bo tak naprawdę prawa rości sobie do niego dwóch właścicieli, ponieważ został w styczniu 2022 sprzedany mimo, że toczy się spór z poprzednim kupcem, który nadal jest pałacem zainteresowany. Obecnie pałac w Kopicach jego ogrodzony i nie ma wstępu na jego teren, ale można go ładnie pooglądać zza wody, bo budowla unosi się niemal na wodzie, a i przed nim rozlewa się spory staw. Wokół pałacu i stawu rozlega się zabytkowy park z pozostałościami różnych pomników, bramą oraz mauzoleum rodziny Schaffgotsch, który również pozostaje w ruinie. Niedaleko pałacu w Kopicach stoi kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

 
Pałac, Kopice 47, Grodków
Kopice
Kopice
Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach

8. Pałac Sulisław

Początki tutejszego zamku ponoć miały miejsce już w czasach średniowiecza i był on ponoć związany z rycerskim zakonem Templariuszy. Obecny neogotycki pałac powstał w XIX wieku, po rozbudowie dokonanej przez Hansa Karla Hrabię von Schaffgotsch - syna właścicieli pałacu w Kopicach - Hansa Ulricha i Joanny Schaffgotsch. Po II wojnie światowej pałac wiele razy zmieniał właścicieli, a od 1966 roku pałac był opuszczony. W 2006 roku pałac, folwark i park kupił deweloper z Warszawy, po czym budowla została pięknie odrestaurowana. Dziś w pałacu i folwarku mieści się restauracja oraz pięciogwiazdkowy hotel i spa, z Centrum Jogi i Ajurwedy. Hotel "Pałac Sulisław" należy do Hoteli Historycznych w Polsce. 100 metrów od pałacu powstała piękna plaża nad stawami, z Pałacem na Wodzie i ścieżkami spacerowymi. To piękne miejsce na rekreację, nie tylko letnią, na plaży czekają ławki z parasolami ze strzechy. Klimatycznie to wszystko wygląda.



 
Pałac, Sulisław 24, Grodków
Pałac Sulisław
Pałac Sulisław
Pałac na Wodzie
Pałac na Wodzie

9. Pałac w Jędrzejowie

Stoi tu piękny pałac, nawiązujący, podobnie, jak Kopice i Sulisław, do neogotyku angielskiego. Pałac przypisywany jest rodzinie Schaffgotschów, choć wg wiarygodnych źródeł, w obecnym kształcie powstał około 1882 roku za sprawą rodziny von Francken-Sierstopff, która to była we władaniu pałacu aż do 1945 roku. No i słusznie, bo budowniczy pałacu - Harry hrabia von Francken-Sierstorpff (1856-1915) to mąż Eleonore z domu von Schaffgotsch, urodzonej w 1864 roku. Wcześniej dobra należały do rodziny von Gilgenheimb, a legendy, nie wiem na ile prawdziwe, mówią o tym, że początkowo stał tutaj zamek i należał do zakonu Krzyżaków. Od czasów powojennych aż do dzisiaj w pałacu w Jędrzejowie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Można wejść na teren przy pałacu, z ładnym obejściem, ale sam pałac jest niestety niedostępny.

 
Pałac, Jędrzejów 16. Grodków
Pałac w Jędrzejowie
Pałac w Jędrzejowie
Pałac w Jędrzejowie
Pałac w Jędrzejowie

Gdzie jeść i spać w Grodkowie?

W centrum Grodkowa, przy ulicy Warszawskiej mieści się Restauracja i Hotel Pod Złotym Lwem, gdzie można nie tylko zjeść, ale i przenocować. Przy ulicy Krakowskiej mieści się Motel Grodek o nieco niższym standardzie, a jeśli interesuje Cię większy luksus, to polecam Pałac Sulisław, w którym powstał 5-gwiazdkowy hotel z ofertą Spa, krytym basenem, wanną z hydromasażem oraz łaźnią parową. Goście mogą się też zrelaksować przy książce w bibliotece lub wypożyczyć rower. Na miejscu działa też centrum jogi oraz elegancka restauracja.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Nasz film

W filmie zobaczysz nasze wrażenia z odwiedzenia Grodkowa i okolicznych pałaców.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Brama Ziębicka
Grodków Wieża Ziębicka
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Kościół Św. Michała Archanioła
Brama Lewińska
Brama Lewińska
Pałac w Kopicach
Pałac w Jędrzejowie
Grodków
Grodków Ratusz
Grodków
Grodków
Grodków
Grodków Brama Ziębicka
Grodków
(4.3 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 25)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo ciekawa miejscowość. Rynek obszerny, ładny i zadbany. Średniowieczne relikty w postaci bram i murów miejskich rewelacyjne. Polecam!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Piękne miasto z cennymi zabytkami, ratusz jest bardzo zadbany, inne zabytki warto byłoby odnowić, bo średniowieczne bramy miejskie to dobry wabik dla turystów, ale lepiej, by ich stan zachęcał do oględzin 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024