Grodków to ciekawe, historyczne miasto na Opolszczyźnie, leżące na południe od Brzegu, pomiędzy Opolem i Wrocławiem, w pobliżu autostrady A4. Miejscowość ta po raz pierwszy wzmiankowana była już w 1250 roku, jako Grodcow. Później pojawiające się nazwy to wszelkie odmiany tego słowa, np. Grotkow i Grotkau. Po raz pierwszy obecna nazwa Grodków pojawiła się w dziele śląskiego pisarza - Józefa Lompy, z 1847 roku. Grodków nie jest miastem dużym, ale to jego atut, wszystkie najważniejsze obiekty skupiły się wokół rynku i w jego ścisłym pobliżu, toteż zwiedzanie miasta jest znacząco ułatwione. Znajdziesz tu wiele śladów czasów średniowiecznych, z bramami miejskimi na czele i gotyckim kościołem Św. Michała z pięknym wystrojem, a gdy tylko kawałek oddalisz się od Grodkowa, to napotkasz piękny, choć pozostający dziś w ruinie neogotycki pałac w Kopicach, należący niegdyś do słynnego tu rodu Schaffgotschów, którego jeszcze jeden pałac znajdziemy w gminie Grodków - pałac Sulisław, a tak właściwie jeszcze trzeci - pałac w Jędrzejowie, bo choć wiarygodne źródła przypisują go rodzinie von Francken-Sierstorpff, to budowniczym pałacu był Harry hrabia von Francken-Sierstorpff - mąż Eleonore z domu von Schaffgotsch.

- Atrakcje w Grodkowie 1. Rynek w Grodkowie 2. Ratusz w Grodkowie 3. Mury miejskie w Grodkowie 4. Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie 5. Kościół ewangelicki w Grodkowie 6. Wiatrak typu holenderskiego w Grodkowie 7. Pałac w Kopicach 8. Pałac Sulisław 9. Pałac w Jędrzejowie Gdzie jeść i spać w Grodkowie? Nasz film Mapa z zaznaczonymi atrakcjami Pytania i odpowiedzi
Atrakcje w Grodkowie
Atrakcje w Grodkowie to tak naprawdę przede wszystkim cenne zabytki - pamiątki minionych czasów, niecodzienne i bardzo ciekawe, ale to również atrakcje przyrodnicze, które otaczają miasto i skryły się w jego murach, w postaci parków i skwerów.
- Rynek
- Ratusz
- Mury miejskie z bramami
- Kościół Św. Michała Archanioła
- Ruiny kościoła ewangelickiego
- Wiatrak typu holenderskiego
- Pałac w Kopicach
- Pałac w Jędrzejowie
- Pałac Sulisław
1. Rynek w Grodkowie
Centralny plac miasta, bardzo obszerny jak na tak niewielki dziś miasteczko, kryje elementy starej, ciekawe architektury, ale i zabudowę z XX wieku, co niestety niekorzystnie wpływa na wizerunek rynku, minusem jest też ruch samochodowy odbywający się na placu, mimo wszystko miejsce to absolutnie nie jest pozbawione uroku.

2. Ratusz w Grodkowie
Piękny późnoklasycystyczny ratusz został zbudowany w XIX wieku, z zachowaniem starszej, XVI-wiecznej wieży, gotycko-renesansowej. Budowla jest niezwykle okazała i stoi pośrodku rynku, stanowiąc jej główną ozdobę. Przed wejściem do Ratusza stoi pomnik Józefa Elsnera - wybitnego polskiego kompozytora niemieckiego pochodzenia, który urodził się w Grodkowie, w 1769 roku, w domu obok miejskiej Bramy Lewińskiej, zachowanych do dziś. Co ciekawe, Elsner był nauczycielem Fryderyka Chopina.

3. Mury miejskie w Grodkowie
W mieście zachowały się fragmenty średniowiecznych murów obronnych, z bramami: Ziębicką (ul. Warszawska) i Lewińską (ul. Elsnera) oraz basztą Więzienną. Pierwsze mury powstały w Grodkowie na przełomie XIII i XIV wieku, około połowy XIV wieku mury zostały nadbudowane, a w XVII wieku bramom nadano cech renesansowych.



4. Kościół Św. Michała Archanioła w Grodkowie
Początki tego gotyckiego kościoła sięgają XIII wieku, około 1268 roku. W XIV wieku, a dokładniej w 1363 roku fara została rozbudowana i te elementy są widoczne do dziś w bryle świątyni. Stara świątynia w tym czasie stała się prezbiterium, z zachowanym do dziś sklepieniem krzyżowo-żebrowym, a do niego dobudowano nawę główną i dwie nawy boczne ze sklepieniem kolebkowym, z dobudowanymi później lunetami. Do 1473 roku kościół w Grodkowie nosił wezwanie Najświętszej Marii Panny. Wewnątrz zachowały się cenne zabytki - okazały ołtarz główny - późnobarokowy z 1729 roku, autorstwa rzeźbiarza Michała Kosslera z Niemodlina, barokowa chrzcielnica czy również barokowe organy. Zachowały się też liczne detale gotyckie m.in. śliczny i interesujący portal zakrystii z XIII wieku, a także późnorenesansowe nagrobki rycerskie oraz barokowe epitafia szlacheckie i mieszczańskie.



5. Kościół ewangelicki w Grodkowie
Kościół ewangelicki w Grodkowie powstał jako neoromańska świątynia w XIX wieku. Dziś niestety pozostaje w ruinie, choć tak naprawdę zachowała się niemal cała budowla, ale bez dachu i przez to niszczeje coraz bardziej. Obiekt nie jest wykorzystany, nie można też wejść do wnętrza, bo portal jest częściowo zamurowany, a częściowo zamknięty metalowymi drzwiami. Może uda się uratować przed zagładą ten zabytek, by mógł cieszyć kolejne pokolenia.


6. Wiatrak typu holenderskiego w Grodkowie
Wiatrak w Grodkowie to wyjątkowo murowana budowla, pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku. Pozostaje bez skrzydeł i dość kiepskiej formie, bo nie jest wykorzystana w żaden sensowny sposób.

7. Pałac w Kopicach
To słynny w okolicach pałac, a właściwie ruiny pałacu rodziny Schaffgotschów, które w dość kiepskim stanie górują ponad Kopicami i Grodkowem, ale są tak okazałe i stanowią ślad tak znaczącego bogactwa, że magnetyzują i przyciągają turystów z szerokiej okolicy. Pałac pozostaje w rękach prywatnych, a do tego obecnie jego sytuacja prawna się skomplikowała, bo tak naprawdę prawa rości sobie do niego dwóch właścicieli, ponieważ został w styczniu 2022 sprzedany mimo, że toczy się spór z poprzednim kupcem, który nadal jest pałacem zainteresowany. Obecnie pałac w Kopicach jego ogrodzony i nie ma wstępu na jego teren, ale można go ładnie pooglądać zza wody, bo budowla unosi się niemal na wodzie, a i przed nim rozlewa się spory staw. Wokół pałacu i stawu rozlega się zabytkowy park z pozostałościami różnych pomników, bramą oraz mauzoleum rodziny Schaffgotsch, który również pozostaje w ruinie. Niedaleko pałacu w Kopicach stoi kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.


8. Pałac Sulisław
Początki tutejszego zamku ponoć miały miejsce już w czasach średniowiecza i był on ponoć związany z rycerskim zakonem Templariuszy. Obecny neogotycki pałac powstał w XIX wieku, po rozbudowie dokonanej przez Hansa Karla Hrabię von Schaffgotsch - syna właścicieli pałacu w Kopicach - Hansa Ulricha i Joanny Schaffgotsch. Po II wojnie światowej pałac wiele razy zmieniał właścicieli, a od 1966 roku pałac był opuszczony. W 2006 roku pałac, folwark i park kupił deweloper z Warszawy, po czym budowla została pięknie odrestaurowana. Dziś w pałacu i folwarku mieści się restauracja oraz pięciogwiazdkowy hotel i spa, z Centrum Jogi i Ajurwedy. Hotel "Pałac Sulisław" należy do Hoteli Historycznych w Polsce. 100 metrów od pałacu powstała piękna plaża nad stawami, z Pałacem na Wodzie i ścieżkami spacerowymi. To piękne miejsce na rekreację, nie tylko letnią, na plaży czekają ławki z parasolami ze strzechy. Klimatycznie to wszystko wygląda.


9. Pałac w Jędrzejowie
Stoi tu piękny pałac, nawiązujący, podobnie, jak Kopice i Sulisław, do neogotyku angielskiego. Pałac przypisywany jest rodzinie Schaffgotschów, choć wg wiarygodnych źródeł, w obecnym kształcie powstał około 1882 roku za sprawą rodziny von Francken-Sierstopff, która to była we władaniu pałacu aż do 1945 roku. No i słusznie, bo budowniczy pałacu - Harry hrabia von Francken-Sierstorpff (1856-1915) to mąż Eleonore z domu von Schaffgotsch, urodzonej w 1864 roku. Wcześniej dobra należały do rodziny von Gilgenheimb, a legendy, nie wiem na ile prawdziwe, mówią o tym, że początkowo stał tutaj zamek i należał do zakonu Krzyżaków. Od czasów powojennych aż do dzisiaj w pałacu w Jędrzejowie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Można wejść na teren przy pałacu, z ładnym obejściem, ale sam pałac jest niestety niedostępny.


Gdzie jeść i spać w Grodkowie?
W centrum Grodkowa, przy ulicy Warszawskiej mieści się Restauracja i Hotel Pod Złotym Lwem, gdzie można nie tylko zjeść, ale i przenocować. Przy ulicy Krakowskiej mieści się Motel Grodek o nieco niższym standardzie, a jeśli interesuje Cię większy luksus, to polecam Pałac Sulisław, w którym powstał 5-gwiazdkowy hotel z ofertą Spa, krytym basenem, wanną z hydromasażem oraz łaźnią parową. Goście mogą się też zrelaksować przy książce w bibliotece lub wypożyczyć rower. Na miejscu działa też centrum jogi oraz elegancka restauracja.
Nasz film
W filmie zobaczysz nasze wrażenia z odwiedzenia Grodkowa i okolicznych pałaców.
Grodków - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Grodkowa
Turyści najczęściej odwiedzają: Pałac w Kopicach, a potem Pałac Sulisław i Brama Ziębicka w Grodkowie.















