Brama Wodna w Grudziądzu

Grudziądz Brama Wodna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Brama Wodna łącząca mury miejskie z zespołem spichrzy w Grudziądzu to jedyna zachowana do dzisiaj grudziądzka brama miejska.

Historia Bramy Wodnej

Bramę Wodną wzniesiono już na początku XIV wieku, by umożliwić dogodne przejście w kierunku zamku krzyżackiego, położonego wyżej. Brama Wodna spaliła się podczas pożaru w 1659 roku, potem ją odbudowano, ale elewacja od strony miasta zmieniła nieco wygląd i straciła swój obronny charakter. Ponownie brama zniszczona została w 1945 roku, a odbudowa nastąpiła w latach 1953-55.

Grudziądz
Grudziądz


Brama dzisiaj

Charakterystyczna, prostokątna Brama Wodna od strony miasta posiada przejazd otwarty arkadą o łuku półkolistym, zaś od strony zewnętrznej otworem ostrołukowym z uskokiem. Okolice Bramy Wodnej i Klasztoru Benedyktynek to obecnie jedna z ważniejszych wizytówek miasta.

W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok rzeźby powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.

Grudziądz Brama Wodna
Grudziądz Brama Wodna

Brama Wodna
ul. Wodna, Grudziądz

Noclegi w Grudziądzu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 39)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Anna
Anna

Całe Błonia, niezależnie od pory roku, prezentują się przepięknie!

ryko koszarski

B.atrakcyjnie wygląda.Jest zadbana jak zresztą cały teren wokół.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024