Brama Wodna łącząca mury miejskie z zespołem spichrzy w Grudziądzu to jedyna zachowana do dzisiaj grudziądzka brama miejska.Historia Bramy Wodnej

Bramę Wodną wzniesiono już na początku XIV wieku, by umożliwić dogodne przejście w kierunku zamku krzyżackiego, położonego wyżej. Brama Wodna spaliła się podczas pożaru w 1659 roku, potem ją odbudowano, ale elewacja od strony miasta zmieniła nieco wygląd i straciła swój obronny charakter. Ponownie brama zniszczona została w 1945 roku, a odbudowa nastąpiła w latach 1953-55.

Grudziądz
Grudziądz

Brama dzisiaj

Charakterystyczna, prostokątna Brama Wodna od strony miasta posiada przejazd otwarty arkadą o łuku półkolistym, zaś od strony zewnętrznej otworem ostrołukowym z uskokiem. Okolice Bramy Wodnej i Klasztoru Benedyktynek to obecnie jedna z ważniejszych wizytówek miasta.

W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok rzeźby powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.

Grudziądz Brama Wodna
Grudziądz Brama Wodna


Brama Wodna
ul. Wodna, Grudziądz

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Anna Zapaleniec 973 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2018-05-01 na

Całe Błonia, niezależnie od pory roku, prezentują się przepięknie!

ryko koszarski Weekendowy turysta 42 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2017-03-10 na

B.atrakcyjnie wygląda.Jest zadbana jak zresztą cały teren wokół.

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021