Grudziądz Brama Wodna

Brama Wodna w Grudziądzu

(4.2 głosów: 38)

Brama Wodna łącząca mury miejskie z zespołem spichrzy w Grudziądzu to jedyna zachowana do dzisiaj grudziądzka brama miejska.Historia Bramy Wodnej

Bramę Wodną wzniesiono już na początku XIV wieku, by umożliwić dogodne przejście w kierunku zamku krzyżackiego, położonego wyżej. Brama Wodna spaliła się podczas pożaru w 1659 roku, potem ją odbudowano, ale elewacja od strony miasta zmieniła nieco wygląd i straciła swój obronny charakter. Ponownie brama zniszczona została w 1945 roku, a odbudowa nastąpiła w latach 1953-55.

Grudziądz Brama Wodna, fazi
Grudziądz Brama Wodna, fazi

Brama dzisiaj

Charakterystyczna, prostokątna Brama Wodna od strony miasta posiada przejazd otwarty arkadą o łuku półkolistym, zaś od strony zewnętrznej otworem ostrołukowym z uskokiem. Okolice Bramy Wodnej i Klasztoru Benedyktynek to obecnie jedna z ważniejszych wizytówek miasta.W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok rzeźby powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.

Brama Wodna
ul. Wodna, GrudziądzGrudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°29'29N, 18°44'49E
22 czerwiec 2015
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna
01 maj 2018 21:45

Całe Błonia, niezależnie od pory roku, prezentują się przepięknie!

ryko koszarski
10 marzec 2017 22:41

B.atrakcyjnie wygląda.Jest zadbana jak zresztą cały teren wokół.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację