Grudziądz Brama Wodna

Brama Wodna w Grudziądzu

(4.3 głosów: 39)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Brama Wodna łącząca mury miejskie z zespołem spichrzy w Grudziądzu to jedyna zachowana do dzisiaj grudziądzka brama miejska.

Historia Bramy Wodnej

Bramę Wodną wzniesiono już na początku XIV wieku, by umożliwić dogodne przejście w kierunku zamku krzyżackiego, położonego wyżej. Brama Wodna spaliła się podczas pożaru w 1659 roku, potem ją odbudowano, ale elewacja od strony miasta zmieniła nieco wygląd i straciła swój obronny charakter. Ponownie brama zniszczona została w 1945 roku, a odbudowa nastąpiła w latach 1953-55.

Grudziądz
Grudziądz


Brama dzisiaj

Charakterystyczna, prostokątna Brama Wodna od strony miasta posiada przejazd otwarty arkadą o łuku półkolistym, zaś od strony zewnętrznej otworem ostrołukowym z uskokiem. Okolice Bramy Wodnej i Klasztoru Benedyktynek to obecnie jedna z ważniejszych wizytówek miasta.

W 2005 roku pojawiła się tutaj rzeźba flisaka autorstwa Ryszarda Kaczora, a obok rzeźby powstał tzw. "Park Miast" - zbiór tablic ulic z różnych miast Polski i Europy, które w treści kryją ul. Grudziądzką.

Grudziądz Brama Wodna, fazi
Grudziądz Brama Wodna, fazi

Brama Wodna
ul. Wodna, Grudziądz

Grudziądz noclegi

Grudziądz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna

Całe Błonia, niezależnie od pory roku, prezentują się przepięknie!

ryko koszarski

B.atrakcyjnie wygląda.Jest zadbana jak zresztą cały teren wokół.

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023