Ratusz w Chełmnie

Zdjęcia (8)

Niewątpliwie największą ozdobą Rynku w Chełmnie jest okazały, gotycko-renesansowy Ratusz - jeden z najpiękniejszych obiektów sztuki renesansowej w całej Polsce, malowany na biało.Historia Ratusza

Ratusz w Chełmnie wzniesiony został w latach 1567-72, w miejscu wcześniejszego gotyckiego ratusza z około 1298 roku. Wieżę dobudowano w latach 1584-96, a barokowy hełm - dzieło Krzysztofa Wagnera z Gdańska, pochodzi z 1721 roku.

Architektura Ratusza

Przepiękny Ratusz w Chełmnie to budynek o wysokości około 47 metrów, usytuowany pośrodku Rynku. Pierwotny ratusz z XIII wieku był jednopiętrowym budynkiem z wieżą, zegarem i dwoma dzwonami. Obecna budowla z XVI wieku wchłonęła poprzednią budowlę. Późnorenesansowa faktura zewnętrzna ratusza bogactwem zdobień nawiązuje do włoskiego manieryzmu z efektowną attyką. Od 1983 roku czynne jest tutaj Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Chełmińska Informacja Turystyczna. Ratusz w Chełmnie znany jest ze swej urody w całym kraju. Koniecznie trzeba go zobaczyć, tym bardziej że Chełmno to przepiękne miasto zakochanych, ze słynną ławeczką zakochanych i wieloma ciekawymi zabytkami.

Ratusz
Rynek, Chełmno
 

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

2015-04-11 09:54:13

Całe życie mieszkam w Chełmnie-zwanym PERŁĄ lub MAŁYM KRAKOWEM z racji ilości zabytków.Gorąco polecam zwiedzanie tegoż miasta,bo warte jest by poświęcić mu uwagę.Kto zwiedzi napewno nie pożałuje !

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: