Chełmno

Chełmno

(4.4 głosów: 59)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chełmno to zabytkowe i bardzo interesujące miasteczko położone w województwie kujawsko-pomorskim, przy trasie nr 1, pomiędzy Toruniem a Grudziądzem, na prawym brzegu Wisły. Trudno oprzeć się urokowi tego miejsca, gdzie historia pozostawiła trwały ślad w postaci niecodziennych budowli sakralnych i świeckich, pamiętających czasy Krzyżaków.

Chełmno - Miasto Zakochanych

Piękne Chełmno tak bardzo zachwyca swą urodą i jest tak lubiane, że przybrało miano Miasta Zakochanych. Patronem miasta jest Św. Walenty, którego relikwie przechowywane są od czasów średniowiecza w tutejszym kościele farnym. W Walentynki odbywa się tutaj Festiwal Piosenki Miłosnej, a także Jarmark Św. Walentego, na którym można kupić sporo smakołyków i gadżetów w kształcie serca. Z pewnością Zakochanych przyciąga do Chełmna też urocza Ławeczka Zakochanych prezentująca zakochaną parę, która stoi na plantach, przy murach miejskich i bramie, blisko deptaka. Dlatego jeśli lubisz kogoś w sposób szczególny, odwiedźcie razem to miejsce 🙂

Chełmno Ratusz
Chełmno Ratusz


Zabytki w Chełmnie

Oglądając panoramę miasta, najlepiej z wieży kościoła farnego udostępnionej dla turystów, można ulec wrażeniu, że jest to miasto kościołów, w którą stronę by się nie spojrzało, wznosi się ku niebu wieża jakiejś gotyckiej świątyni. Najważniejszy jest oczywiście sam kościół farny czyli Wniebowzięcia NMP, ale w panoramie odznacza się też kościół Św. Jakuba Starszego czy kościół Św. Ducha. W zabytkowej zabudowie Chełmna dominuje cegła, zarówno kościoły jak i dobrze zachowane mury miejskie odznaczają się czerwoną barwą, tak charakterystyczną dla tego obszaru Polski.

Tylko efektowny Ratusz w Chełmnie - przepiękne renesansowe dzieło sztuki, przybrało tu kolor bieli, zdobiąc dumnie całkiem spory Rynek. Koronkowa attyka ratusza nawet z większej odległości przykuwa uwagę. Cóż, do tego kilka zachowanych bram i baszt, ładny deptak oraz zadbany park czynią to miasto niezwykle przyjaznym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Noclegi w Chełmnie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Chełmno - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Chełmna

Turyści najczęściej odwiedzają: Kościół farny w Chełmnie, a potem Ratusz w Chełmnie i Mury miejskie w Chełmnie.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Chelmnie
Chelmno mury miejskie
Chelmno
Chelmno planty
Chelmno deptak
Chelmno kościół Św. Jakuba Starszego
Chelmno Brama Grudziądzka
Chełmno Rynek
Chełmno kościół farny
Ratusz w Chełmnie
Chelmno widok z wieży kościelnej
Chełmno kościół farny
Chelmno
Chelmno
Fot. 23, Michał Brakowski
Fot. 12, Michał Brakowski
Chełmno baszta, Michał Brakowski
Fot. 15, Michał Brakowski
Fot. 16, Michał Brakowski
Chełmno, Michał Brakowski
Chełmno, Michał Brakowski
Chełmno, Michał Brakowski
Chełmno mury miejskie, Michał Brakowski
Fot. 20, Michał Brakowski
Chełmno - miasto Krżyżaków i zakochanych , JureK
Chełmno - miasto Krżyżaków i zakochanych , JureK
Chełmno - miasto Krżyżaków i zakochanych , JureK
Chełmno, Krzysztof Dorota
Rynek w Chełmnie od strony Fary, Marcin_Henioo
Rynek z nową fontanną, Marcin_Henioo
Kamieniczki w Rynku, Marcin_Henioo
Budynek poczty na Rynku, Marcin_Henioo
Zegar na deptaku, Marcin_Henioo
Kamieniczki na Starówce, Marcin_Henioo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Emigrant
Pisze to z Francji gdzie wyemigrowalem bez polskich liter To misto moje rodzinne chodzilem do LO w latach 1960-64 Mieszkalem z rodicami i siostrami na ulicy Dominikanskie Nr 6 Pozdrawiam kolezanki kolegow i znajomych Jan Ortyl
Tadeusz
Chelmnem jestem zachwycony od lat. Podoba mi sie wszystko, zobaczcie koniecznie wnetrze klasztoru-siosty wpuszcza-tam zobaczycie oprocz pomieszczen-najpiekniejszy widok na Swiecie, jak siostry zapomna, upomnijcie sie. No i sw. Walenty w farze.
Woytorun
Ładny ryneczek i okolica. Malutki park miniatur...
Ewelina

piękne miejsce, galeria, opis 🙂

Anna Piernikarczyk

Dzięki poprawione 🙂

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023