Zamek w Golubiu, Marcin_Henioo

Golub-Dobrzyń

(4.5 głosów: 43)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Golub-Dobrzyń to piękne miasteczko malowniczo położone w województwie kujawsko-pomorskim, w pradolinie rzeki Drwęcy, około 35 km od Torunia. Ośrodek ten powstał jako połączenie dwóch oddzielnych miast - Golubia położonego w dawnej ziemi chełmińskiej, w zakolu Drwęcy po jej prawej stronie oraz Dobrzynia - niegdyś przedmieścia Golubia, znajdującego się na drugim brzegu rzeki w ziemi dobrzyńskiej.Historia Golubia

Pierwsza wzmianka o wsi Golub pochodzi z 1258 roku, a w latach 1296-1306 Krzyżacy zbudowali tu na wzniesieniu potężny zamek golubski, a wokół niego założyli miasto na prawie chełmińskim. Na przeciwległym brzegu Drwęcy od średniowiecza istniała osada nazywana Przedmieściem Golubskim, w 1789 roku otrzymała ona prawa miejskie i nazwę Dobrzyń. Choć plany połączenia tych dwóch miasteczek istniały już na początku XX wieku, ostatecznie połączyły się w 1951 roku.

Golub Dobrzyń, Krzysztof Dorota
Golub Dobrzyń, Krzysztof Dorota

Zabytki w Golubia-Dobrzyniu

Wśród ciekawych zabytków Golubia-Dobrzynia na plan pierwszy wysuwa się oczywiście dobrze zachowana, potężna golubska warownia, górująca ponad miastem. Warto zajrzeć też do efektownych kościołów parafialnych Golubia i Dobrzynia - oba noszą wezwanie Św. Katarzyny.Na Rynku golubskim zobaczyć można niecodzienny już dziś przykład architektury drewnianej - Domek z "Pod Cieniami" - stary budynek podcieniowy, dziś już ostatni z kilku do niedawna zachowanych na golubskiej Starówce. Podczas spaceru po mieście z pewnością natrafisz też na fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych.

Zamek Golub Dobrzyń, Krzysztof Dorota
Zamek Golub Dobrzyń, Krzysztof Dorota

Atrakcje w Golubiu-Dobrzyniu

Malowniczy i cenny przyrodniczo obszar doliny Drwęcy, a więc i samo miasto, stanowią obszar chronionego krajobrazu. Rzeka Drwęca to największy w Polsce ichtiologiczny rezerwat przyrody chroniący ryby z rodziny łososiowatych. Pradolina rzeki Drwęcy natomiast pełni rolę szlaku komunikacyjnego dla rozprzestrzeniania się roślin i wędrówek zwierząt pomiędzy doliną Wisły a Pojezierzem Mazurskim. Okolica obfituje w lasy, stawy i jeziora, a krajobraz urozmaicają dodatkowo jary i wąwozy. Tym sposobem Golub-Dobrzyń oferuje wspaniały wypoczynek, zarówno miejski, jak i na łonie natury.Mapa Bolubia-Dobrzynia z zaznaczonymi atrakcjami

Poniżej znajdziesz mapę z zaznaczonymi atrakcjami, które możesz zobaczyć i zwiedzić w Gołubiu-Dobrzyniu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Golub-Dobrzyń noclegi

Golub-Dobrzyń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Gołubiu-Dobrzyniu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zamek Golub Dobrzyn, Krzysztof Dorota
Eksponaty muzeum zamkowego, Marcin_Henioo
Widok z wieży kościelnej, Marcin_Henioo
Rynek w Golubiu, Marcin_Henioo
Kościół ewangelicki i dom
Resztki murów obronnych, Marcin_Henioo
Przed zamkiem wita nas armata, Marcin_Henioo
Rynek, Marcin_Henioo
Golub-Dobrzyń zamek, kasia ejsmont
Zamek w Golubiu, Marcin_Henioo
Golub-Dobrzyń, Krzysztof Dorota
Rynek w Golubiu, Marcin_Henioo
Panorama Golubia-Dobrzynia, Marcin_Henioo
53°6'42N, 19°3'12E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

koszyk81
Zamek myślałem,że będzie większy......ale mimo to jest fajny
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021