Golub Dobrzyń

Golub-Dobrzyń

(4.4 głosów: 46)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Golub-Dobrzyń to piękne miasteczko malowniczo położone w województwie kujawsko-pomorskim, w pradolinie rzeki Drwęcy, około 35 km od Torunia. Ośrodek ten formalnie powstał w 1951 roku jako połączenie dwóch oddzielnych miast - Golubia położonego na dawnej ziemi chełmińskiej, w zakolu Drwęcy po jej prawej stronie oraz Dobrzynia - niegdyś przedmieścia Golubia, znajdującego się na drugim brzegu rzeki na ziemi dobrzyńskiej.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Atrakcje w Golubiu-Dobrzyniu

Dawne miejscowości historyczne - Golub i Dobrzyń zachowały gotyckie zabytki. Warto tutaj zawitać zmierzając na północ Polski. Zobacz atrakcje dostępne w mieście!



1. Zamek Golub Dobrzyń

Wśród ciekawych zabytków Golubia-Dobrzynia na plan pierwszy wysuwa się oczywiście dobrze zachowana, potężna golubska warownia, górująca ponad miastem. To dawny zamek krzyżacki wybudowany w latach 1296-1306. Dziś ta 700-letnia, gotycko-renesansowa rezydencja jest udostępniona do zwiedzania dla turystów przez cały rok. A ponadto oferuje pokoje gościnne.

 
Zamek Golubski, ul. PTTK 13, Golub-Dobrzyń
http://www.zamekgolub.pl/
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń
Zamek Golub Dobrzyń - końskie schody
Zamek Golub Dobrzyń - końskie schody

 

 

2. Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu

Kościół w Golubiu to potężna, gotycka świątynia, stojąca nieopodal golubskiego rynku. Kościół pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, a wzniesiony został z cegły z użyciem zendrówki. Już wcześniej istniał tu drewniany kościół, który zniszczyły najazdy Prusów. 



Pierwotnie murowana świątynia obejmowała tylko dzisiejsze prezbiterium. Powstało ono w 1293 roku i obecnie stanowi najpiękniejszą część całego kościoła. Zachowało wciąż motywy gotyckie, zarówno w murach, jak i sklepieniach. Niestety nie mogliśmy zajrzeć do wnętrza, bo kościół był zamknięty.

 
Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Kościelna, Golub
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

3. Kościół Św. Katarzyny w Dobrzyniu

Kościół Św. Katarzyny powstał w latach 1823-27. To klasycystyczna świątynia z jedną nawą. Początkowo funkcjonowała bez wieży, dobudowano ją dopiero w 1886 roku.

 
Kościół Św. Katarzyny, Plac Tysiąclecia 14, Dobrzyń

4. Dom Pod Kapturem (Pod Cieniami) w Golubiu

Na Rynku golubskim zobaczyć można niecodzienny już dziś przykład architektury drewnianej - domek podcieniowy. Dziś to już ostatni taki dom z kilku do niedawna zachowanych na golubskiej Starówce. Pochodzi z II połowy XVIII wieku. Zbudowany w konstrukcji zrębowej z 3-słupowym podcieniem, kryje też murowaną piwnicę, do której schodzi się schodami z zewnątrz, z podcienia. Powstał jako karczma i zajazd, przy wjeździe do miasta.

 
Dom Pod Kapturem, Rynek, Golub
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

5. Mury miejskie w Golubiu

Podczas spaceru po mieście z pewnością natrafisz też na fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych, za szkołą zobaczyć można wciśniętą w inne zabudowania basztę.



 
Mury miejskie, u. Brodnicka, Golub
Golub Dobrzyń baszta
Golub Dobrzyń baszta

6. Rzeka Drwęca

Malowniczy i cenny przyrodniczo obszar doliny Drwęcy, a więc i samo miasto, stanowią obszar chronionego krajobrazu. Rzeka Drwęca to największy w Polsce ichtiologiczny rezerwat przyrody chroniący ryby z rodziny łososiowatych. Pradolina rzeki Drwęcy natomiast pełni rolę szlaku komunikacyjnego dla rozprzestrzeniania się roślin i wędrówek zwierząt pomiędzy doliną Wisły a Pojezierzem Mazurskim. Rzeka dobrze nadaje się na spływy kajakowe. Okolica obfituje w lasy, stawy i jeziora, a krajobraz urozmaicają dodatkowo jary i wąwozy. Tym sposobem Golub-Dobrzyń oferuje wspaniały wypoczynek, zarówno miejski, jak i na łonie natury.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Mapa atrakcji Golubia Dobrzynia

Poniżej masz mapkę z zaznaczonymi atrakcjami Golubia Dobrzynia, żeby ułatwić Ci zaplanowanie pobytu w tym ładnym mieście.

Historia Golubia Dobrzynia

Pierwsza wzmianka o wsi Golub pochodzi z 1258 roku, a w latach 1296-1306 Krzyżacy zbudowali tu na wzniesieniu potężny zamek golubski, a wokół niego założyli miasto na prawie chełmińskim. Na przeciwległym brzegu Drwęcy od średniowiecza istniała osada nazywana Przedmieściem Golubskim, w 1789 roku otrzymała ona prawa miejskie i nazwę Dobrzyń. Choć plany połączenia tych dwóch miasteczek istniały już na początku XX wieku, ostatecznie połączyły się w maju 1951 roku.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Nasz film

Po naszym łazikowaniu po Golubiu powstał film, w którym dzielimy się wrażeniami z wizyty w zamku i na urokliwym rynku. Zapraszamy!

Noclegi w Gołubiu-Dobrzyniu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Golubia-Dobrzynia

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Eksponaty muzeum zamkowego, Marcin_Henioo
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń zamek
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń
Zamek w Golubiu, Marcin_Henioo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Mototurysta
Sam zamek z zewnątrz wygląda okazałe a spod jego murów rozciąga się piękny widok na okolicę.Niestety w środku nie liczcie na atrakcje.Generalnie komnaty puste z minimalną ilością eksponatów które są współcześnie wykonanymi kopiami.Tam po prostu nie ma czego zwiedzać i wychodzi się z niego rozczarowanym.
koszyk81
Zamek myślałem,że będzie większy......ale mimo to jest fajny
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023