Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
53°6'56" N, 19°2'59" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Historia zamku

Ponad miastem Golub-Dobrzyń wznosi się piękny, potężny krzyżacki zamek wziesiony w latach 1296-1306 przez Konrada von Sack. Warownia zbudowana z cegły o murach 2-metrowej grubości powstała na planie prostokąta z dziedzińcem wewnętrznym zamkniętym ze wszystkich stron skrzydłami z krużganki.Niegdyś zamek zdobiły dwie okrągłe wieże o kwadratowych podstawach, do dzisiaj zachowała się jedna z nich. Uchowała się też krzyżacka izba tortur - w jej stropach nadal widoczne są haki, na których wieszano wieźniów. Gdyby te mury potrafiły mówić, opowiedziałyby z pewnością niejedną tragedię. Dzisiaj to tajemnicze pomieszczenie stało się siedzibą biura PTTK.

Golub Dobrzyń
Golub Dobrzyń

Zmienne były koleje losu tej warownej twierdzy i dużego podzamcza ulokowanego poza sofą, ale chronionego murem obronnym i wieżami. Naprzemiennie wpadały w ręce raz Polaków, raz Krzyżaków. Choć mury nieco ucierpiały od gwałtownych ataków, zamek dumnie stał nad wodami Drwęcy.

W XVI wieku mroczna twierdza w Golubiu-Dobrzyniu zyskała cechy renesansu - mury zwieńczono piękną attyką, namalowano herby Polski i Prus, a w narożach stanęły wieżyczki. Zamek stał się wspaniałą rezydencją, którą król Zygmunt III Waza podarował swej siostrze - Annie. Był to ważny okres w dziejach golubskiego zamku, królewna Anna Wazówna sprawiła, że miejsce to chętnie odwiedzali możni i światli ludzie epoki.

zamek golub dobrzyń
Przed zamkiem wita nas armata
Zamek w Golubiu


Niestety podczas najazdu Szwedów zamek znacznie ucierpiał, dodatkowych zniszczeń dokonali Francuzi w czasie wojen napoleońskich, a i sama natura przyczyniła się do jego powolnego upadku. Na szczęście po II wojnie światowej ten wspaniały obiekt odzyskał wygląd z czasów swej świetności.

Zamek dzisiaj

Dziś na zamku Golub Dobrzyń organizowane są turnieje rycerskie, koncerty, a średniowieczne komnaty, dziedziniec, piwnice i kaplicę chętnie odwiedzają turyści. Chodzą słuchy, że zamek tak dobrze się ma, gdyż jego murów strzeże Biała Pani - Anna Wazówna, która ponoć ma moc spełniania życzeń tych, którzy wejdą do niszy jej dawnej sypialni...

Eksponaty muzeum zamkowego
Eksponaty muzeum zamkowego


Zamek Golub-Dobrzyń
ul. PTTK, Golub-Dobrzyń
tel. 56/ 683-24-66
zamek@zamekgolub.pl
http://zamekgolub.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00 - 16.00-19.00 (zależnie od sezonu)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 16 - 5 zł, do lat 7 gratis

Na zamku Dziedziniec zamkowy Na zamku Golub-Dobrzyń zamek Zamek Golub Dobrzyń

Golub-Dobrzyń noclegi

Golub-Dobrzyń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020