Zamek Golub Dobrzyn, Krzysztof Dorota

Zamek Golub Dobrzyń

(4.7 głosów: 66)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Historia zamku

Ponad miastem Golub-Dobrzyń wznosi się piękny, potężny krzyżacki zamek wziesiony w latach 1296-1306 przez Konrada von Sack. Warownia zbudowana z cegły o murach 2-metrowej grubości powstała na planie prostokąta z dziedzińcem wewnętrznym zamkniętym ze wszystkich stron skrzydłami z krużganki.Niegdyś zamek zdobiły dwie okrągłe wieże o kwadratowych podstawach, do dzisiaj zachowała się jedna z nich. Uchowała się też krzyżacka izba tortur - w jej stropach nadal widoczne są haki, na których wieszano wieźniów. Gdyby te mury potrafiły mówić, opowiedziałyby z pewnością niejedną tragedię. Dzisiaj to tajemnicze pomieszczenie stało się siedzibą biura PTTK.

zamek golub dobrzyń, Marcin_Henioo
zamek golub dobrzyń, Marcin_Henioo

Zmienne były koleje losu tej warownej twierdzy i dużego podzamcza ulokowanego poza sofą, ale chronionego murem obronnym i wieżami. Naprzemiennie wpadały w ręce raz Polaków, raz Krzyżaków. Choć mury nieco ucierpiały od gwałtownych ataków, zamek dumnie stał nad wodami Drwęcy.W XVI wieku mroczna twierdza w Golubiu-Dobrzyniu zyskała cechy renesansu - mury zwieńczono piękną attyką, namalowano herby Polski i Prus, a w narożach stanęły wieżyczki. Zamek stał się wspaniałą rezydencją, którą król Zygmunt III Waza podarował swej siostrze - Annie. Był to ważny okres w dziejach golubskiego zamku, królewna Anna Wazówna sprawiła, że miejsce to chętnie odwiedzali możni i światli ludzie epoki.

Przed zamkiem wita nas armata, Marcin_Henioo
Zamek w Golubiu, Marcin_Henioo
Eksponaty muzeum zamkowego, Marcin_Henioo

Niestety podczas najazdu Szwedów zamek znacznie ucierpiał, dodatkowych zniszczeń dokonali Francuzi w czasie wojen napoleońskich, a i sama natura przyczyniła się do jego powolnego upadku. Na szczęście po II wojnie światowej ten wspaniały obiekt odzyskał wygląd z czasów swej świetności.Zamek dzisiaj

Dziś na zamku Golub Dobrzyń organizowane są turnieje rycerskie, koncerty, a średniowieczne komnaty, dziedziniec, piwnice i kaplicę chętnie odwiedzają turyści. Chodzą słuchy, że zamek tak dobrze się ma, gdyż jego murów strzeże Biała Pani - Anna Wazówna, która ponoć ma moc spełniania życzeń tych, którzy wejdą do niszy jej dawnej sypialni...

Na zamku, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo

Zamek Golub-Dobrzyń
ul. PTTK, Golub-Dobrzyń
tel. 56/ 683-24-66
zamek@zamekgolub.pl
http://zamekgolub.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00 - 16.00-19.00 (zależnie od sezonu)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 16 - 5 zł, do lat 7 gratis

Dziedziniec zamkowy, Marcin_Henioo
Na zamku, Marcin_Henioo
Golub-Dobrzyń zamek, kasia ejsmont
Zamek Golub Dobrzyń, Krzysztof Dorota

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Golub-Dobrzyń noclegi

Golub-Dobrzyń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°6'56N, 19°2'59E
14 kwiecień 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację