Zamek Golub Dobrzyn

Zamek Golub Dobrzyń

Historia zamku

Ponad miastem Golub-Dobrzyń wznosi się piękny, potężny krzyżacki zamek wziesiony w latach 1296-1306 przez Konrada von Sack. Warownia zbudowana z cegły o murach 2-metrowej grubości powstała na planie prostokąta z dziedzińcem wewnętrznym zamkniętym ze wszystkich stron skrzydłami z krużganki.Niegdyś zamek zdobiły dwie okrągłe wieże o kwadratowych podstawach, do dzisiaj zachowała się jedna z nich. Uchowała się też krzyżacka izba tortur - w jej stropach nadal widoczne są haki, na których wieszano wieźniów. Gdyby te mury potrafiły mówić, opowiedziałyby z pewnością niejedną tragedię. Dzisiaj to tajemnicze pomieszczenie stało się siedzibą biura PTTK.

zamek golub dobrzyń
zamek golub dobrzyń

Zmienne były koleje losu tej warownej twierdzy i dużego podzamcza ulokowanego poza sofą, ale chronionego murem obronnym i wieżami. Naprzemiennie wpadały w ręce raz Polaków, raz Krzyżaków. Choć mury nieco ucierpiały od gwałtownych ataków, zamek dumnie stał nad wodami Drwęcy.W XVI wieku mroczna twierdza w Golubiu-Dobrzyniu zyskała cechy renesansu - mury zwieńczono piękną attyką, namalowano herby Polski i Prus, a w narożach stanęły wieżyczki. Zamek stał się wspaniałą rezydencją, którą król Zygmunt III Waza podarował swej siostrze - Annie. Był to ważny okres w dziejach golubskiego zamku, królewna Anna Wazówna sprawiła, że miejsce to chętnie odwiedzali możni i światli ludzie epoki.

Niestety podczas najazdu Szwedów zamek znacznie ucierpiał, dodatkowych zniszczeń dokonali Francuzi w czasie wojen napoleońskich, a i sama natura przyczyniła się do jego powolnego upadku. Na szczęście po II wojnie światowej ten wspaniały obiekt odzyskał wygląd z czasów swej świetności.Zamek dzisiaj

Dziś na zamku Golub Dobrzyń organizowane są turnieje rycerskie, koncerty, a średniowieczne komnaty, dziedziniec, piwnice i kaplicę chętnie odwiedzają turyści. Chodzą słuchy, że zamek tak dobrze się ma, gdyż jego murów strzeże Biała Pani - Anna Wazówna, która ponoć ma moc spełniania życzeń tych, którzy wejdą do niszy jej dawnej sypialni...

Na zamku
Na zamku

Zamek Golub-Dobrzyń
ul. PTTK, Golub-Dobrzyń
tel. 56/ 683-24-66
zamek@zamekgolub.pl
http://zamekgolub.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00 - 16.00-19.00 (zależnie od sezonu)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 16 - 5 zł, do lat 7 gratis

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 09:00–19:00
  • wtorek: 09:00–19:00
  • środa: 09:00–19:00
  • czwartek: 09:00–19:00
  • piątek: 09:00–19:00
  • sobota: 09:00–19:00
  • niedziela: 09:00–19:00

Golub-Dobrzyń noclegi

Golub-Dobrzyń to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację