Muzeum w Brodnicy

Muzeum w Brodnicy ma siedzibę w kompleksie trzech zabytkowych budowli zlokalizowanych w centralnej części miasta: w XIV-wiecznej Bramie Chełmińskiej wraz z przyległą kamienicą, w piwnicach XIV-wiecznego zamku krzyżackiego i w renesansowym Spichlerzu.
Najważniejsze zbiory Muzeum prezentowane są na stałych wystawach. Przy Muzeum od lat działa bractwo rycerskie, które aktualnie nosi nazwę Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego i skupia swą działalność nad pobliskim jeziorem Foluszek, we własnoręcznie zbudowanym grodzie. Natomiast w Brodnicy powstał Krąg Rycerzy Zamku Brodnickiego, w ramach którego działa również zespół tańców dworskich.

Brama Chełmińska
Brama Chełmińska zwana Kamienną wzniesiona została w latach 1310–30 i nadbudowana około 1370 roku. Stanowiła element średniowiecznych obwarowań miejskich, w XIX wieku użytkowana jako więzienie, a od lat 70-tych XX wieku wraz z przyległą kamieniczką stanowi siedzibę Muzeum.
Budowla założona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, ze szczytami schodkowymi i sterczynami oraz półkoliście zamkniętymi tynkowanymi blendami okiennymi. Od północy zachował się fragment szyi bramnej. Obecnie w Bramie Chełmińskiej mieści się galeria zaś w przyległej kamieniczce przy Małym Rynku 4 sale wystaw czasowych oraz gabinet Działu Archeologii.
Spichlerz
Spichlerz w Brodnicy to budowla renesansowa z około 1604 roku, przebudowana i podniesiona na przełomie XIX i XX wieku. W ścianie szczytowej znajduje się portal zamknięty trójkątnym łukiem odcinkowym. Wewnątrz zachowały się oryginalne belkowania drewniane. W spichlerzu mają miejsce biura administracji i dyrekcji Muzeum oraz magazyny zbiorów a także wystawa stała życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat.
Zamek pokrzyżacki
Zamek w Brodnicy (ul. Zamkowa) wzniesiony został w ciągu XIV wieku na planie zbliżonym do kwadratu o boku 45 m, z budynkami wokół dziedzińca i wysoką wieżą. Od 1331 roku zamek był siedzibą komturii. Budowla popadła w ruinę podczas potopu szwedzkiego.
Zamek rozebrano po 1785 roku z wyjątkiem odrestaurowanej w 1842 roku wieży, która obecnie jest najwyższym obiektem gotyckim na wschód od Wisły i jednym z ciekawszych punktów widokowych w okolicy. W latach 70-tych XX wieku w odremontowanych piwnicach umieszczono sale wystawowe Muzeum w Brodnicy.
Muzeum w Brodnicy
ul. Św. Jakuba 1, Brodnica nad Drwęcą
tel. 56/ 495-05-70
www.muzeum.brodnica.pl
Noclegi w Brodnicy
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.
- Pałac w Brodnicy, odległość: 0.1 km
- Kościół Św. Katarzyny w Brodnicy, odległość: 0.4 km
- Bagienna Dolina Drwęcy, odległość: 4.8 km
- Wieża Kurza Góra w Kurzętniku, odległość: 20 km
- Kościół Św. Katarzyny w Golubiu, odległość: 28 km
- Zamek Golub Dobrzyń, odległość: 28.2 km