Wieża Kurza Góra w Kurzętniku. Wieża ze ścieżką w koronach drzew

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-06-10
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wieża Kurza Góra w Kurzętniku to ciekawa atrakcja, która pozwala spojrzeć z góry na Krainę Kanału Elbląskiego i Mazury Zachodnie. Znajduje się na południe od Iławy. Sama wieża nie jest bardzo wysoka, ma około 35 metrów wysokości, ale miejsce to pozwala na piękny spacer i ładne widoki. W dole wiją się malownicze meandry Drwęcy. Do samej wieży prowadzi drewniana ścieżka o długości blisko 2 km. Jest wykonana z drewna akacji. Całość jest dostępna dla wózków!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Wieża Kurza Góra - nowość z 2022 roku

Wieża została udostępniona dla turystów wiosną 2022 roku. To jedyna taka atrakcja w tej części Polski. Spacer jest wzbogacony o wiele informacji. Z ciekawie zaaranżowanych tablic poznasz tu średniowieczne realia mieszkańców Kurzętnika. Przenosi ona do roku 1410 czyli słynnej bitwy pod Grunwaldem. A dlaczego? Nie każdy wie, ale to tutaj miała się odbyć wielka bitwa między Krzyżakami i wojskami Jagiełły. Dobrze, że tak się nie stało, bo polski król wpadłby w niezłą zasadzkę. Na szczęście w porę się zorientował, ale więcej o tych wydarzeniach dowiesz się na Kurzej Górze. Warto wybrać się na ten spacer!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Kurza Góra - największa stacja narciarska w Polsce północnej

Już wcześniej istniały tutaj stoki narciarskie. To największa stacja narciarska w północnej Polsce. Oferuje 3 oświetlone trasy narciarskie, zimowy park rozrywki dla najmłodszych i lodowisko. Jest też Szkoła Narciarska oraz największa fabryka śniegu w Europie.

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Tubing na Kurzej Górze

Ciekawostką jest również fakt, że na miejscu działa największy całoroczny kompleks tubingowy w Europie. Ma 8 torów. Czy jeszcze czegoś Ci tutaj brakuje? No może jedzenia. Zaprasza tu restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Mazury Zachodnie od Kuchni. O ile wieżę udało nam się już zdobyć, o tyle na restaurację brakło czasu, ale z różnych ust słyszeliśmy, że jest warta uwagi i pyszna.

Właścicielem całego kompleksu jest Grupa Pingwina, ta sama, która zbudowała pierwszą taką wieżę w Polsce, w Krynicy Zdrój.

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Inne wieże ze ścieżką w chmurach w Polsce

Podobnych wież ze ścieżkami w Europie jest już kilkanaście i wszystkie cieszą się dużą popularnością! Są dostępne nawet dla rodzin z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Jako pierwsza w Polsce taka konstrukcja ze spacerem w koronach drzew powstała wieża w Krynicy Zdroju. W 2020 roku ogłoszono ją Budową Roku. Jako kolejna powstała Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Jest jeszcze wyższa i bardziej atrakcyjna. Kolejna wieża tego typu o nazwie Skolnity, buduje się w Wiśle. Wszystkie one są płatne, a ciekawa ścieżka Leśne Molo, całkowicie bezpłatna, zaprasza w Starym Sączu. Na końcu oferuje ładną panoramę, bez wieży, ale z punktu widokowego.

Zamek w Kurzętniku

Nieco na południu od wieży widokowej znajduje się skarpa zwana Kurnik, na której na przełomie XIII i XIV wieku biskupi chełmińscy wznieśli zamek. Choć zamek jest obecnie w ruinie, to jego pozostałości wciąż przyciągają turystów ze względu na wyjątkowy widok z góry zamkowej. Roztacza się stamtąd przepiękna panorama na miasteczko Kurzętnik, dolinę Drwęcy, rozległą równinę oraz Nowe Miasto położone na północ. W przeciwnym kierunku można podziwiać wysokie, pofałdowane wzgórza przypominające krajobraz podgórski. Wspinaczka do ruin zamku może być atrakcją nawet dla dzieci.

Zamek, wzniesiony z miejscowego kamienia narzutowego z cegłą używaną tylko w wyższych kondygnacjach i otworach okiennych, stoi niemal przy drodze krajowej nr 15, około 25 km od Brodnicy w kierunku Olsztyna. Do ruin można dotrzeć z parkingu podejściem na górę zamkową lub z rynku w Kurzętniku, przechodząc obok kościoła Św. Marii Magdaleny. W pobliżu zamku przebiega również Droga Krzyżowa, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku i historycznego znaczenia.

Informacje praktyczne

Wieża Kurza Góra
ul. Kurza 1, Kurzętnik

Przez cały rok
Codziennie 10.00-19.00
Bilety: Aktualne ceny biletów i godziny zwiedzania znajdziesz na stronie:  https://wiezawidokowa.pl
Bilety można kupić na miejscu w kasach oraz online
Dzieci do lat 4 gratis
Na miejscu można wypożyczyć rowerek

Noclegi w Iławie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli szukasz więcej pomysłów na ciekawe miejsca do odwiedzenia, mamy dla Ciebie kilka propozycji w okolicy. W promieniu 30 kilometrów znajduje się kilka atrakcji, które warto dodać do swojego planu podróży.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie