Wieża Kurza Góra w Kurzętniku. Wieża ze ścieżką w koronach drzew

Aktualizacja: 2024-06-10
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Wieża Kurza Góra w Kurzętniku to ciekawa atrakcja, która pozwala spojrzeć z góry na Krainę Kanału Elbląskiego i Mazury Zachodnie. Znajduje się na południe od Iławy. Sama wieża nie jest bardzo wysoka, ma około 35 metrów wysokości, ale miejsce to pozwala na piękny spacer i ładne widoki. W dole wiją się malownicze meandry Drwęcy. Do samej wieży prowadzi drewniana ścieżka o długości blisko 2 km. Jest wykonana z drewna akacji. Całość jest dostępna dla wózków!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Wieża Kurza Góra - nowość z 2022 roku

Wieża została udostępniona dla turystów wiosną 2022 roku. To jedyna taka atrakcja w tej części Polski. Spacer jest wzbogacony o wiele informacji. Z ciekawie zaaranżowanych tablic poznasz tu średniowieczne realia mieszkańców Kurzętnika. Przenosi ona do roku 1410 czyli słynnej bitwy pod Grunwaldem. A dlaczego? Nie każdy wie, ale to tutaj miała się odbyć wielka bitwa między Krzyżakami i wojskami Jagiełły. Dobrze, że tak się nie stało, bo polski król wpadłby w niezłą zasadzkę. Na szczęście w porę się zorientował, ale więcej o tych wydarzeniach dowiesz się na Kurzej Górze. Warto wybrać się na ten spacer!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Kurza Góra - największa stacja narciarska w Polsce północnej

Już wcześniej istniały tutaj stoki narciarskie. To największa stacja narciarska w północnej Polsce. Oferuje 3 oświetlone trasy narciarskie, zimowy park rozrywki dla najmłodszych i lodowisko. Jest też Szkoła Narciarska oraz największa fabryka śniegu w Europie.

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Tubing na Kurzej Górze

Ciekawostką jest również fakt, że na miejscu działa największy całoroczny kompleks tubingowy w Europie. Ma 8 torów. Czy jeszcze czegoś Ci tutaj brakuje? No może jedzenia. Zaprasza tu restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Mazury Zachodnie od Kuchni. O ile wieżę udało nam się już zdobyć, o tyle na restaurację brakło czasu, ale z różnych ust słyszeliśmy, że jest warta uwagi i pyszna.

Właścicielem całego kompleksu jest Grupa Pingwina, ta sama, która zbudowała pierwszą taką wieżę w Polsce, w Krynicy Zdrój.

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku

Inne wieże ze ścieżką w chmurach w Polsce

Podobnych wież ze ścieżkami w Europie jest już kilkanaście i wszystkie cieszą się dużą popularnością! Są dostępne nawet dla rodzin z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Jako pierwsza w Polsce taka konstrukcja ze spacerem w koronach drzew powstała wieża w Krynicy Zdroju. W 2020 roku ogłoszono ją Budową Roku. Jako kolejna powstała Sky Walk w Świeradowie-Zdroju. Jest jeszcze wyższa i bardziej atrakcyjna. Kolejna wieża tego typu o nazwie Skolnity, buduje się w Wiśle. Wszystkie one są płatne, a ciekawa ścieżka Leśne Molo, całkowicie bezpłatna, zaprasza w Starym Sączu. Na końcu oferuje ładną panoramę, bez wieży, ale z punktu widokowego.

Zamek w Kurzętniku

Nieco na południu od wieży widokowej znajduje się skarpa zwana Kurnik, na której na przełomie XIII i XIV wieku biskupi chełmińscy wznieśli zamek. Choć zamek jest obecnie w ruinie, to jego pozostałości wciąż przyciągają turystów ze względu na wyjątkowy widok z góry zamkowej. Roztacza się stamtąd przepiękna panorama na miasteczko Kurzętnik, dolinę Drwęcy, rozległą równinę oraz Nowe Miasto położone na północ. W przeciwnym kierunku można podziwiać wysokie, pofałdowane wzgórza przypominające krajobraz podgórski. Wspinaczka do ruin zamku może być atrakcją nawet dla dzieci.

Zamek, wzniesiony z miejscowego kamienia narzutowego z cegłą używaną tylko w wyższych kondygnacjach i otworach okiennych, stoi niemal przy drodze krajowej nr 15, około 25 km od Brodnicy w kierunku Olsztyna. Do ruin można dotrzeć z parkingu podejściem na górę zamkową lub z rynku w Kurzętniku, przechodząc obok kościoła Św. Marii Magdaleny. W pobliżu zamku przebiega również Droga Krzyżowa, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku i historycznego znaczenia.

Informacje praktyczne

Wieża Kurza Góra
ul. Kurza 1, Kurzętnik

Przez cały rok
Codziennie 10.00-19.00
Bilety: Aktualne ceny biletów i godziny zwiedzania znajdziesz na stronie:  https://wiezawidokowa.pl
Bilety można kupić na miejscu w kasach oraz online
Dzieci do lat 4 gratis
Na miejscu można wypożyczyć rowerek

Noclegi w Iławie

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
Wieża widokowa Kurza Góra w Kurzętniku
(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Wieża nie jest wysoka, ale spacer jest bardzo przyjemny, nie tylko dla podziwiania widoków, bo te nie są tu spektakularne, ale żeby poczytać sporo ciekawostek o historii tych terenów
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024