Kościół w Iławie

Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie to najstarsza zachowana budowla w mieście. Ta gotycka świątynia z XIV wieku, wybudowana została w latach 1317-25, na miejscu dawnej kaplicy. Bardzo monumentalny to kościół, robiący spore wrażenie, tym bardziej, że rośnie koło niego wielki dąb liczący 150 lat. To najstarsze drzewo w Iławie, posadzone w 1871 roku, po wygranej Prus z Francją.

Kościół w Iławie i 150-letni dąb
Kościół w Iławie i 150-letni dąb

Historia kościoła w Iławie

W 1550 roku do kościoła dobudowano wieżę, a w 1624 roku powstała kruchta przy bocznym wejściu. Jeszcze później, bo w latach 1903-05 bryła powiększyła się o neogotycką kruchtę przy wejściu głównym. I tak rosła przez wieki świątynia, wkomponowana w południowo-wschodni narożnik murów miejskich. Fragmenty tych obwarowań dotrwały do dnia dzisiejszego.Kościół przyciąga uwagę detalami architektonicznymi, ale też zaprasza do środka, gdzie zachował się zabytkowy ołtarz główny, oraz dwa współczesne ołtarze boczne, ale nawiązujące wyglądem do stylowych. Układ okien świątyni zmienił się przez wieki, ale najciekawszy smaczek kryją podziemia z grobami. Niestety nie są dostępne dla turystów.

Kościół w Iławie
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie
Kościół w Iławie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Kościół otwarty jest nie tylko podczas nabożeństw
Wstęp bezpłatny
Parking bezpłatny przy pobliskim ratuszu

Adres

Kościół Przemienienia Pańskiego
ul. Kościelna 3, Iława

GPS: 53°35'48N, 19°33'35E

Iława noclegi

Iława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023