Góra Dylewska

Wzgórza Dylewskie

(5 głosów: 4)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bardzo piękny jest pejzaż Wzgórz Dylewskich tworzących malowniczy i bardzo zaciszny park krajobrazowy. Leży on na południe od Ostródy i na wschód od Iławy, na terenie Mazur Zachodnich. Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. 

Owe kamienie przybyły tu z lodowcem około 15.000 lat temu i tak tkwią w ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Każdy kamień zawiera tabliczkę, skąd pochodzi.Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Góra Dylewska z Jeziorem Francuskim

Najwyższe wzniesienie okolicy i zarazem Warmii i Mazur to Góra Dylewska, ma wysokość 312 m n.p.m. i dodatkowo drewnianą wieżę widokową dla poprawy panoramy, z rozległymi polami, kwitnącymi wiosną żółtym rzepakiem. Sielsko jest tutaj! Na ścieżce Góra Dylewska warto też odnaleźć pobliskie rezerwatowe oczko wodne w postaci Jeziora Francuskiego. Nazwa wzięła się od legendy, jakoby utopiono w nim francuskich żołnierzy po tym, jak napadli na miejscową dziewczynę. To miejsce jest bardzo dzikie, turyści nie zaglądają tu nazbyt często.

Góra Dylewska
Góra Dylewska
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Most i krąg kultur w Glaznotach

W niewielkich Glaznotach zachował się majestatyczny most kolejowy. Pochodzi z początku XX wieku i powstał jako jeden z kilkudziesięciu takich wiaduktów z racji pofałdowanego terenu. Ten w Glaznotach był najokazalszy. Również dziś robi niemałe wrażenie! A skoro już tutaj jesteśmy, to warto zajrzeć i pod kościół ewangelicki, gdzie zobaczysz tajemniczy krąg kultur. Tworzą go głazy narzutowe przyniesione tu przez lodowiec, ale ciekawie wyrzeźbione w czasach współczesnych. Opowiadają o kulturach istniejących na tych terenach przez wieki - Celtów, Gotów i Prusów

Jeśli dodać do tego falujące rzepaki, bociany, stada krów czy zagubiony kurhan w polu, to przedstawia nam się nieziemsko piękny krajobraz, pełen niecodziennych ciekawostek! A wokół zero ludzi!

Most w Glaznotach
Most w Glaznotach
Glaznoty krąg kultur
Glaznoty krąg kultur
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Pyszna Stara Szkoła na Wzgórzach Dylewskich

Gdzie jak nie tutaj zaznacz spokojnego wypoczynku w stylu slow, w miejscu z duszą. Znajdziesz je w Starej Szkole w Wysokiej Wsi, gdzie przenocujesz w sielskiej scenerii mazurskiej wsi, w domu gościnnym Pani Ewy. Skosztujesz tu domowego jedzenia, gotowanego z serca. Króluje tu kuchnia roślinna. Tylu kwiatów nigdy jeszcze nie jadłam. Tutaj poszerzają się horyzonty na nowe możliwości kulinarne. Dawniej dzika kuchnia lasu z ziołami, kwiatami czy owocami była kuchnią głodu, dziś to kuchnia wyboru. Stanowi ciekawą alternatywę dla treściwej i sycącej kuchni ziemniaczano - mięsnej. 

Co miesiąc odbywają się tutaj ciekawe warsztaty kulinarne, właśnie z innowacyjną kuchnią roślinną w roli głównej.

Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś

Kościół szachulcowy w Kraplewie

Ciekawy kościółek ewangelicki zagubił się w niewielkim Kraplewie, nieco na południe od Ostródy. Mieści się w pewnym oddaleniu od serca Wzgórz Dylewskich, ale warto tutaj zajrzeć. Kościół zwykle jest otwarty i można zajrzeć do wnętrza.

Kościół w Kraplewie
Kościół w Kraplewie

Adres

Wzgórza Dylewskie
Wysoka Wieś, Glaznoty

GPS: 53°33'0N, 19°56'23E

Mazury noclegi

Mazury to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Góra Dylewska
Wzgórza Dylewskie
Kościół w Glaznotach
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Stara Szkoła Wysoka Wieś
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

małgorzata Tercjak
Piękne miejsce jednak nigdzie nie mogę znaleźć skąd nazwa Góra Dylewska
Magdalena344
Piękny widok cudowna mapa obszaru
Anna Piernikarczyk
Bardzo spokojne miejsce, idealne na spacery, bez trudności, wysokości, bo te wzgórza to tak bardziej w nazwie, teren jest pofalowany, ale nie ma dużej różnicy wzniesień 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023