Góra Dylewska

Wzgórza Dylewskie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Bardzo piękny jest pejzaż Wzgórz Dylewskich tworzących malowniczy i bardzo zaciszny park krajobrazowy. Leży on na południe od Ostródy i na wschód od Iławy, na terenie Mazur Zachodnich. Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. 

Owe kamienie przybyły tu z lodowcem około 15.000 lat temu i tak tkwią w ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Każdy kamień zawiera tabliczkę, skąd pochodzi.Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Góra Dylewska z Jeziorem Francuskim

Najwyższe wzniesienie okolicy i zarazem Warmii i Mazur to Góra Dylewska, ma wysokość 312 m n.p.m. i dodatkowo drewnianą wieżę widokową dla poprawy panoramy, z rozległymi polami, kwitnącymi wiosną żółtym rzepakiem. Sielsko jest tutaj! Na ścieżce Góra Dylewska warto też odnaleźć pobliskie rezerwatowe oczko wodne w postaci Jeziora Francuskiego. Nazwa wzięła się od legendy, jakoby utopiono w nim francuskich żołnierzy po tym, jak napadli na miejscową dziewczynę. To miejsce jest bardzo dzikie, turyści nie zaglądają tu nazbyt często.

Góra Dylewska
Góra Dylewska
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Most i krąg kultur w Glaznotach

W niewielkich Glaznotach zachował się majestatyczny most kolejowy. Pochodzi z początku XX wieku i powstał jako jeden z kilkudziesięciu takich wiaduktów z racji pofałdowanego terenu. Ten w Glaznotach był najokazalszy. Również dziś robi niemałe wrażenie! A skoro już tutaj jesteśmy, to warto zajrzeć i pod kościół ewangelicki, gdzie zobaczysz tajemniczy krąg kultur. Tworzą go głazy narzutowe przyniesione tu przez lodowiec, ale ciekawie wyrzeźbione w czasach współczesnych. Opowiadają o kulturach istniejących na tych terenach przez wieki - Celtów, Gotów i Prusów

Jeśli dodać do tego falujące rzepaki, bociany, stada krów czy zagubiony kurhan w polu, to przedstawia nam się nieziemsko piękny krajobraz, pełen niecodziennych ciekawostek! A wokół zero ludzi!

Most w Glaznotach
Most w Glaznotach
Glaznoty krąg kultur
Glaznoty krąg kultur
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie

Pyszna Stara Szkoła na Wzgórzach Dylewskich

Gdzie jak nie tutaj zaznacz spokojnego wypoczynku w stylu slow, w miejscu z duszą. Znajdziesz je w Starej Szkole w Wysokiej Wsi, gdzie przenocujesz w sielskiej scenerii mazurskiej wsi, w domu gościnnym Pani Ewy. Skosztujesz tu domowego jedzenia, gotowanego z serca. Króluje tu kuchnia roślinna. Tylu kwiatów nigdy jeszcze nie jadłam. Tutaj poszerzają się horyzonty na nowe możliwości kulinarne. Dawniej dzika kuchnia lasu z ziołami, kwiatami czy owocami była kuchnią głodu, dziś to kuchnia wyboru. Stanowi ciekawą alternatywę dla treściwej i sycącej kuchni ziemniaczano - mięsnej. 

Co miesiąc odbywają się tutaj ciekawe warsztaty kulinarne, właśnie z innowacyjną kuchnią roślinną w roli głównej.

Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś
Stara Szkoła Wysoka Wieś

Kościół szachulcowy w Kraplewie

Ciekawy kościółek ewangelicki zagubił się w niewielkim Kraplewie, nieco na południe od Ostródy. Mieści się w pewnym oddaleniu od serca Wzgórz Dylewskich, ale warto tutaj zajrzeć. Kościół zwykle jest otwarty i można zajrzeć do wnętrza.

Kościół w Kraplewie
Kościół w Kraplewie

Adres

Wzgórza Dylewskie
Wysoka Wieś, Glaznoty

GPS: 53°33'0N, 19°56'23E

Mazury noclegi

Mazury to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Góra Dylewska
Wzgórza Dylewskie
Kościół w Glaznotach
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Stara Szkoła Wysoka Wieś
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bardzo spokojne miejsce, idealne na spacery, bez trudności, wysokości, bo te wzgórza to tak bardziej w nazwie, teren jest pofalowany, ale nie ma dużej różnicy wzniesień 🙂
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022