Mazury Zachodnie. Atrakcje Krainy Kanału Elbląskiego

Aktualizacja: 2024-07-16
Mazury Zachodnie - Ostróda i molo
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
  • Mazury Zachodnie to kraina spokojnego relaksu, zieleni przyrody i błękitu jezior
  • Koniecznie odwiedź Kanał Elbląski i popłyń statkiem po trawie!
  • Popłyń w rejs w Iławie po Jezioraku - najdłuższym jeziorze w Polsce
  • Przejdź się malowniczym molo w Ostródzie o zachodzie słońca
  • Skosztuj ślimaka w Krasinie!

Mazury Zachodnie to przepiękna, zielona kraina, w której czas płynie wolniej. Region długich jezior, wysokich sosen, ceglanych zamków oraz pływania po trawie. To miejsce oczaruje Cię krajobrazem Pojezierza Iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich i Garbem Lubawskim. Falistymi pejzażami pól i łąk w towarzystwie malowniczych jezior. Ta okolica wyciszy Cię swym spokojem i kameralnym charakterem, a także zachwyci Twoje podniebienie różnorodnymi smakami, czerpiącymi z natury.

Historycznie ten region od zawsze stanowił prawdziwy tygiel kulturowy. To tutaj, w krainie dawnego Oberlandu, łączyły się i mieszały wpływy polskie, niemieckie oraz litewskie. Widać to w historii, tradycjach i świątyniach, ale również w kuchni. Daj się porwać w podróż po Mazurach Zachodnich i Krainie Kanału Elbląskiego. Zobacz najlepsze atrakcje tego regionu!

Mazury Zachodnie - promenada w Ostródzie
Mazury Zachodnie - promenada w Ostródzie

Atrakcje Mazur Zachodnich

Ten region poszczycić może się naprawdę niecodziennymi atrakcjami, które zadziwiają turystów. Zobacz te najciekawsze z nich!

Kanał Elbląski - najcenniejszy skarb Mazur Zachodnich!

Serce tego regionu to oczywiście Kanał Elbląski - majstersztyk techniki - dziś jedyny taki kanał czynny na świecie. Kiedyś podobny powstał w Ameryce Północnej, ale jest zniszczony i nie używany. Nasz ma się świetnie do dzisiaj, bo od lat jest hitem turystycznym i wozi pasażerów po wodzie i ... trawie!

Kanał Elbląski powstał w II połowie XIX wieku, głównie po to, by usprawnić transport sosen taborskich nad Bałtyk. Po co? Bo sosny te są idealnie proste, bardzo wysokie, dochodzące do 40 metrów i podobnej grubości na całej długości. Tym sposobem doskonale nadawały się na maszty statków. Przed powstaniem kanału ich transport trwał kilka miesięcy, kanałem spływały w zaledwie kilka dni. Do dziś rosną one w okolicy wsi Tabórz, na północ od Ostródy. Odwiedzić tam warto Rezerwat Przyrody Sosny Taborskie, z oznakowaną ścieżką i tablicami informacyjnymi.

Kanał Elbląski - pochylnia, na której
Kanał Elbląski - pochylnia, na której "płynie się" po trawie
Sosny Taborskie na Mazurach Zachodnich
Sosny Taborskie na Mazurach Zachodnich

A co za genialny umysł wymyślił Kanał Elbląski? To inżynier Georg Jacob Steenke, który najpierw objechał świat, a później zaprojektował i nadzorował budowę tego cudu techniki. Na trasie z Ostródy do Elbląga jest blisko 100 metrów różnicy poziomu wody, toteż stworzono system pochylni i śluz, dzięki którym ta różnica jest niwelowana. Dlatego statki nie tylko płyną po wodzie, ale też poruszają się na pochylniach po szynach, w specjalnych wózkach, napędzanych siłą wody. Trasa kanału ma około 150 km. Dzisiaj najlepiej ruszyć w Buczyńcu, z Żeglugą Ostródzko-Elbląską. Poprzez kilka pochylni i z powrotem (około 3h) lub w wersji dłuższej i droższej do Elbląga. My płynęliśmy statkiem Pingwin.

Co ciekawe, metalowa konstrukcja Kanału Elbląskiego jest nadal oryginalna!

 
Kanał Elbląski - Żegluga Ostródzko-Elbląska
www.zegluga.com.pl 
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kraina Kanału Elbląskiego
Kraina Kanału Elbląskiego
Buczyniec i Kanał Elbląski z góry
Buczyniec i Kanał Elbląski z góry

Ostróda - perła Mazur Zachodnich

Chylący się dzień cudnie przywitał nas w Ostródzie. Nie mogliśmy się napatrzeć. To miasto malowniczo położone jest nad jeziorami. Najbardziej znamienne, bo rozlewające się w samym centrum jest Jezioro Drwęckie z pięknym molo, słynnym amfiteatrem, wyciągiem nart wodnych, plażą miejską i oczywiście marinami. Przy molo znajduje się Przystań Żeglugi Ostródzko Elbląskiej, z którą można wypłynąć w rejs. Krótki po Jeziorze Drwęckim lub dalszy, nawet do Elbląga.

Przyjemnie się tu spaceruje Bulwarem Europejskim. Tak, tak, nazwa całkiem adekwatna, bo czy wiesz, że ostródzki zamek stanowił kiedyś centrum Europy? To tutaj przebywał swego czasu Napoleon Bonaparte i z tego zamku władał Europą przez około 40 dni, od lutego 1807 roku. Zamek w Ostródzie, krzyżacki ślad miasta, stoi do dziś, choć nie zachowała się do naszych czasów wieża i jedno ze skrzydeł. Niewiele zresztą zachowało się z całej Ostródy po tym, jak do miasta weszła Armia Czerwona w 1945 roku. Wtedy niezbyt zniszczona w czasie wojny Ostróda doznała ogromnych szkód, spalono niemal całe stare miasto wraz z jego zabytkami. Dlatego dziś niewiele można ich tutaj oglądać. Na pewno warto zajrzeć na zamek, dziedziniec dostępny jest bezpłatnie, na wystawy należy kupić bilet.

Mazury Zachodnie
Mazury Zachodnie
Dziedziniec jest bezpłatny
Dziedziniec jest bezpłatny
Zamek w Ostródzie - wystawa
Zamek w Ostródzie - wystawa

Niedaleko zamku zobaczysz gotycki kościół Św. Dominika Savio z XIV wieku, w którym w 1410 roku król Władysław Jagiełło dziękował Bogu za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod pobliskim Grunwaldem.

Późniejsze, neogotyckie świątynie ostródzkie, z wieżami widocznymi z daleka to kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i kościół ewangelicko-metodystyczny Bożej Łaski. Ten drugi jest znamienny z racji wieży widokowej i rozległej panoramy. Nam udało się wejść do wnętrza świątyni, ale tylko do nawy, bowiem wieża czynna jest dopiero od czerwca. Kościół ze wspaniałą akustyką można zwiedzać w ramach bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które odbywać się będą w 2022 roku w Ostródzie w każdą wakacyjną sobotę (o 11:45 i 13:00). Spacery będą rozpoczynały się na dziedzińcu zamkowym.

 
Zamek w Ostródzie - Muzeum
ul. Mickiewicza 22, Ostróda
www.muzeumwostrodzie.pl
Mazury Zachodnie - Przystań Ostróda
Mazury Zachodnie - Przystań Ostróda
Gotycki kościół Św. Dominika Savio
Gotycki kościół Św. Dominika Savio
Wnętrze kościoła ewangelickiego
Wnętrze kościoła ewangelickiego

Mapa Ostródy z zaznaczonymi atrakcjami

Wzgórza Dylewskie - sielski zakątek Mazur Zachodnich

Jakże piękny jest pejzaż Wzgórz Dylewskich tworzących park krajobrazowy na południe od Ostródy. Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. Przybyły tu z nim około 15.000 lat temu i tak tkwią w tej ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Są one dobrze opisane i dają wyobrażenie, skąd się wzięły.

Najwyższe wzniesienie okolicy i zarazem Warmii i Mazur to Góra Dylewska, ma wysokość 312 m n.p.m. i dodatkowo wieżę dla poprawy widoków. Sielsko jest tutaj, naprawdę. Na ścieżce Góra Dylewska warto też odnaleźć pobliskie rezerwatowe oczko wodne w postaci Jeziora Francuskiego. Nazwa wzięła się od legendy, jakoby utopiono w nim francuskich żołnierzy po tym, jak napadli na miejscową dziewczynę.

W niewielkich Glaznotach zachował się majestatyczny most kolejowy. Pochodzi z początku XX wieku i powstał jako jeden z kilkudziesięciu takich wiaduktów z racji pofałdowanego terenu. Ten w Glaznotach był najokazalszy. A skoro już tutaj jesteśmy, przy kościele ewangelickim warto zobaczyć tajemniczy krąg kultur. Tworzą go głazy narzutowe przyniesione tu przez lodowiec, ale wyrzeźbione w czasach współczesnych. Opowiadają o kulturach tutaj istniejących przez wieki - Celtów, Gotów i Prusów. Jeśli dodać do tego falujące rzepaki, bociany, stada krów czy zagubiony kurhan w polu, to przedstawia nam się nieziemsko piękny krajobraz, pełen niecodziennych ciekawostek! A wokół zero ludzi!

Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Wzgórza Dylewskie
Góra Dylewska
Góra Dylewska
Lapidarium pod Górą Dylewską
Lapidarium pod Górą Dylewską
Most kolejowy
Most kolejowy
Krąg kultur w Glaznotach
Krąg kultur w Glaznotach

Iława z najdłuższym jeziorem w Polsce

Iława to urokliwa perełka Mazur Zachodnich. Poznaliśmy ją z różnych perspektyw. Niestety podobnie jak Ostróda i inne miasta regionu, również Iława mocno ucierpiała w efekcie działań Armii Czerwonej. Mimo to podobał nam się spacer z przewodnikiem po historycznej części Iławy. Udało nam się wejść na wieżę okazałego, neobarokowego ratusza z 1912 roku, choć nie jest ogólnodostępna. Swym gotyckim charakterem ale i zacnym wiekiem zadziwia tutaj kościół Przemienienia Pańskiego z I połowy XIV wieku. Muszę przyznać, że i wnętrze dworca robi wrażenie. To jedyna stacja na Mazurach Zachodnich, gdzie zatrzymuje się pendolino.

Ale to, co najbardziej pociąga mnie w Iławie i zarazem zachwyca, to jezioro w samym centrum miasta. Oblewa je swymi wodami z różnych stron! To oczywiście Jeziorak, który z Małego przechodzi w Duży i tworzy razem najdłuższe jezioro w Polsce, o długości około 28 km! Jest polodowcowe, rynnowe, czyli długie, ale wąskie. Zawsze widać drugi brzeg. Jest idealne na rejsy i chętnie z takiego skorzystaliśmy, a i Wam polecamy 🙂 Można płynąć w rejs daleki, nawet całodniowy, albo taki godzinny wokół jednej z największych śródlądowych wysp w Polsce. Wyspa nazywa się Wielka Żuława, jest dzisiaj dzika, a niegdyś kręcono na niej film "Gniazdo" o początkach państwa polskiego. Port w Iławie znajduje się koło piaszczystej plaży miejskiej. Choć to dopiero brama do Mazur, to tutaj je poczujesz, jachty wpływają i wypływają, trwają kursy żeglarskie, słychać polecenia wodniaków, jest naprawdę klimatycznie.

 
Informacja Turystyczna
ul. Niepodległości 13, Iława
https://it.miastoilawa.pl/
Ratusz w Iławie
Ratusz w Iławie
Iława na Mazurach Zachodnich
Iława na Mazurach Zachodnich
Piękne Mazury Zachodnie - plaża w Iławie
Piękne Mazury Zachodnie - plaża w Iławie
Iława
Iława
Rejs statkiem Ilavia
Rejs statkiem Ilavia

Mapa Iławy z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek w Szymbarku na Mazurach Zachodnich

Odwiedziliśmy też kilka atrakcji wokół Iławy. Największe wrażenie zrobił na nas krzyżacki zamek w Szymbarku. Oglądaliście film "Król Olch" z wybitnym Johnem Malkovich? Kręcony on był właśnie w ruinach tego gotyckiego zamku. Cóż to za zamczysko, ma swój klimat i aurę tajemniczości. Zbudowała go w latach 70. XIV wieku kapituła pomezańska i rezydowali tu biskupi. Potem zamek strawiony ogniem wojny trzynastoletniej szybko się odbudował, z dodatkowymi umocnieniami. 

W XVI stuleciu, za czasów Georga von Polentza zamek nabrał cech renesansu. Pięknie się wtedy prezentował i zapraszał na liczne bale. Tak byłoby może do dziś, ale w czasie wojny przyszły wojska radzieckie i spaliły rezydencję. Tak zamek trwa w ruinie do chwili obecnej. Nowy, prywatny właściciel chce odbudować i zagospodarować zamek, a także stworzyć w nim hotel. Czy się uda? Trzymamy kciuki! Niestety zamek nie jest dostępny dla turystów, ale można go obejść ścieżką dookoła, zachwycając się jego ogromem. Z góry wygląda jeszcze lepiej, zobaczcie sami 🙂

Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku
Ruiny zamku szymbarskiego
Ruiny zamku szymbarskiego

Pałac w Kamieńcu - mało znana atrakcja Mazur Zachodnich

W pobliżu można też odwiedzić ruiny pałacu w Kamieńcu, w którym mieszkał czas jakiś Napoleon z Panią Walewską po przenosinach z ostródzkiego zamku. Nam nie udało się wejść na ogrodzony teren, ale na bramie widoczny jest numer telefonu i przy odrobinie szczęścia może się to udać. 

Ruiny pałacu w Kamieńcu
Ruiny pałacu w Kamieńcu

Kościoły Mazur Zachodnich

Niemal naprzeciw pałacu w Kamieńcu stoi ciekawy kościół, do którego warto zajrzeć. Jeszcze piękniejszą, gotycką świątynię odnaleźliśmy w miejscowości Susz, niedaleko jeziora suskiego. To sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego, z unikalnym wnętrzem i pięknymi emporami.

Sanktuarium w Suszu
Sanktuarium w Suszu

Morąg - niepozorne miasteczko z ciekawymi atrakcjami Mazur Zachodnich

To nieduże miasto kryje kilka naprawdę cennych ciekawostek, ujętych Miejskim Szlakiem Turystycznym z tablicami informacyjnymi. My rozpoczynamy zwiedzanie od okazałego pałacu, w którym mieści się Muzeum. Jedna z wystaw przedstawia Johanna Herdera - pisarza i filozofa historii. Ten wielki obywatel Morąga ma przy kościele również swój pomnik. Gotycki kościół z daleka przyciąga uwagę wysoką i masywną wieżą, która obecnie jest remontowana. Do wnętrza świątyni zajrzeć można tylko przez kratę.

Tuż obok stoi zamek, choć można by prawie napisać chwieje się. To własność prywatna, ale w dość kiepskiej formie. Za zamkiem rozlewa się tzw. Rozlewisko Morąskie. Z góry wygląda malowniczo. W Morągu jest wszędzie blisko, bo centrum jest maleńkie, toteż w kilku krokach dochodzimy do rynku, gdzie wznosi się całkiem okazały, gotycki ratusz z XV wieku. Prezentuje się bardzo ładnie, a strzegą go armaty zdobyte przez Prusaków podczas walk z Francuzami.

 
Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu
ul. Dąbrowskiego 54, Morąg
https://morag.muzeum.olsztyn.pl/
Pałac w Morągu
Pałac w Morągu
Wystawa stała w pałacu
Wystawa stała w pałacu
Zamek w Morągu
Zamek w Morągu
Kościół w Morągu
Kościół w Morągu
Ratusz w Morągu
Ratusz w Morągu
Morąg okiem Ziemka
Morąg okiem Ziemka

Grunwald - odwieczna otucha Polaków!

A jeśli mowa o walkach, to opowiem Wam jeszcze o jednej z największych bitew średniowiecza. Właściwie Grunwaldu, bo o nim mowa, przedstawiać nikomu nie trzeba. Chyba każdy Polak zna datę 15 lipca 1410 roku. Wtedy to na polach Grunwaldu starły się wojska krzyżackie i wojska polsko-litewskie, na czele z królem Władysławem Jagiełło. Król był doświadczony i sprytny, co w połączeniu z przewagą liczebną przyniosło mu duży sukces. Zdecydowana wiktoria odbiła się głośnym echem w Europie i za sprawą Sienkiewicza krzepiła serca Polaków jeszcze w czasach rozbiorów. Nie każdy wie, że po obu stronach walczyły wojska zaciężne, stronę polską wsparli Tatarzy, których potomkowie żyją do dziś np. na Podlasiu.

Słynny jest pomnik na polach Grunwaldu, ale znajdziesz tu również niewielkie muzeum mówiące o bitwie. Jest dość stare, ale wkrótce przekształci się w galerię, bo przy parkingu jeszcze w tym roku (2022) ma się otworzyć duże, nowoczesne muzeum z elementami multimedialnymi. To świetna wiadomość, bo to miejsce zasługuje na okazałe muzeum z prawdziwego zdarzenia!

No ale oprócz zwiedzania Muzeum, warto też posłuchać słów przewodnika, bo one myślami przenoszą nas w tamte czasy i oddają ducha historii. Zdecydowanie polecam zwiedzać Pola Grunwaldzkie z przewodnikiem. W okresie wakacji dyżury przewodnickie pełnione są codziennie, a wyjścia odbywają się w godz. 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. Stronę przewodników po Mazurach i Grunwaldzie znajdziesz tutaj, a jeśli pytacie mnie o ulubionego przewodnika, to gorąco polecam Justynę Szostek.

 
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Grunwald - tutaj toczyła się jedna z największych bitew średniowiecza
Grunwald - tutaj toczyła się jedna z największych bitew średniowiecza
Pomnik na polach Grunwaldu
Pomnik na polach Grunwaldu
Pola Grunwaldu pokazuje Ziemek
Pola Grunwaldu pokazuje Ziemek
Gadżety zawsze w cenie ;)
Gadżety zawsze w cenie ;)
Amfiteatr
Amfiteatr

Muzeum  w Lubawie na Mazurach Zachodnich

Ciekawe muzeum powstało też w Lubawie, na fundamentach gotyckiego zamku. Jest to Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej, dostępne bezpłatnie. Opowiada o przeszłości tego miejsca. Z ciekawostek znajdziesz tu wierną kopię jedynej zachowanej w Polsce Biblii Gutenberga. Oryginał mieści się w Pelplinie.

 
 Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej
ul. Biskupów Chełmińskich 1, Lubawa
Strona Centrum 
Lubawa
Lubawa
Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej
Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej
Wierna kopia Biblii Gutenberga
Wierna kopia Biblii Gutenberga

Elbląg - okno na morze

W Elblągu byliśmy po raz pierwszy, toteż jakie było moje zdziwienie, kiedy przemierzaliśmy z przewodnikiem ulice tego cudnego miasta. Historia podobna jak w całym regionie - niewielkie zniszczenia w czasie wojny i totalna ruina z rąk Armii Czerwonej. Tylko, że tutaj, oprócz kilku odbudowanych zabytków, zachwyca również odbudowywane stare miasto, stylizowane. 

Nie udające zabytków, nie blokowisko, a piękna zabudowa, która potrafi zauroczyć i sprawia, że aż chce się tu spacerować... Ale więcej o Elblągu napiszę w osobnym artykule, tutaj tylko dla zachęty pokażę Wam kilka zdjęć 🙂

 
Turystyka w Elblągu
https://turystyka.elblag.eu/
Elbląg
Elbląg
Widok z wieży katedralnej
Widok z wieży katedralnej
Widok z Bramy Targowej
Widok z Bramy Targowej
Elbląg i najpiękniejszy jego zaułek
Elbląg i najpiękniejszy jego zaułek
Piernikarczyki z Piekarczykiem ;)
Piernikarczyki z Piekarczykiem ;)
Morze w Suchaczu koło Elbląga
Morze w Suchaczu koło Elbląga

Mapa atrakcji Mazur Zachodnich

Dla lepszej orientacji w terenie zaznaczyliśmy odwiedzone przez nas miejsca na mapie 🙂

Mazury Zachodnie aktywnie

Mazury Zachodnie to wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek. Na łonie natury, z dala od miast, z czystym powietrzem i bez tłumów.

Kajakiem na Mazurach Zachodnich

Ten region jest wprost wymarzony na aktywny wypoczynek. Naturalnie wręcz pasują tu kajaki, bo jezior i rzek jest pod dostatkiem. Nawet bezpłatnie można w tym roku popływać po jeziorze Drwęckim w Ostródzie, w Strefie Aktywności Rodzinnej przy ulicy Słowackiego, za Tawerną u Zdzicha. W Iławie na kajaki poleca się rzeka Iławka, z tzw. Iławską Wenecją.

Rowerem po Mazurach Zachodnich

A rowery? Te zawsze są dobrym rozwiązaniem, a tutaj jest ku temu wiele okazji i tras rowerowych, np. wzdłuż Jezioraka w Iławie czy Jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Dłuższą trasę oferuje rowerowy Szlak Zielony Kanału Elbląskiego, o długości ponad 40 km. Prowadzi z Iławy do Zalewa. Rozpoczyna się w Iławie na rondzie, na skrzyżowaniu dróg nr 16 i 521. To około 2 km od centrum Iławy. Można też zobaczyć Kanał Elbląski z pozycji siodełka. Dobrze oznakowany szlak rowerowy wzdłuż kanału wiedzie z Ostródy do Elbląga (85 km).

My rowerem przejechaliśmy około 12 km ze Starych Jabłonek do małej wioseczki mazurskiej Parwółki. Jakby zapomniana, a przez to taka piękna. Cicha, nieco tajemnicza, zagubiona w lesie. Turyści tu rzadko zaglądają.

Gdy wyjechaliśmy z lasu, brukowaną drogą, to naszym oczom ukazały się bzy, stara chata z kolorowymi okiennicami i magiczne oczko wodne. Parwółki Małe. Cudnie tu! Pojechaliśmy też ciut dalej, nad drugie jezioro - Wielkie Parwółki. Romantyczna sceneria zachęciła nas do celebrowania tego czasu 🙂 Rowery wypożyczyliśmy w Hotelu Anders.

Parwółki i Mazury Zachodnie
Parwółki i Mazury Zachodnie
Parwółki - zapomniana wieś mazurska
Parwółki - zapomniana wieś mazurska
Jak tu pięknie
Jak tu pięknie

 

Kurza Góra - Spacer w chmurach

A może spacer pod górę? W historycznej miejscowości Kurzętnik otwarła się tej wiosny wieża widokowa Kurza Góra ze ścieżką w chmurach. Sama wieża nie jest bardzo wysoka, ma około 35 metrów wysokości, ale prowadzi na nią długa ścieżka zbudowana z drewna akacjowego. Liczy blisko 2 km. Podczas spaceru poznasz średniowieczne realia mieszkańców Kurzętnika. Przenosi ona do roku 1410 czyli słynnej bitwy pod Grunwaldem. A dlaczego? Nie każdy wie, ale to tutaj miała się odbyć wielka bitwa między Krzyżakami i wojskami Jagiełły. Dobrze, że tak się nie stało, bo polski król wpadłby w niezłą zasadzkę. Na szczęście w porę się zorientował, ale więcej o tych wydarzeniach dowiesz się na Kurzej Górze 🙂 Wieża czynna jest przez cały rok, podobnie jak restauracja, zaś zimą otwierają się stoki narciarskie.

Kurza Góra i Kurzętnik
Kurza Góra i Kurzętnik
Wieża widokowa ze ścieżką Kurza Góra
Wieża widokowa ze ścieżką Kurza Góra
Widok ze szczytu
Widok ze szczytu
Widok na wieżę ;)
Widok na wieżę ;)
 
Wieża widokowa Kurza Góra
ul. Kurza 1, Kurzętnik
https://kurzagora.pl/wieza-widokowa-kurza-gora/

Kuchnia Mazur Zachodnich

Tutejsze dania opierają się w dużej mierze na świeżych rybach, ziołach czy owocach leśnych. Znamienna jest też lokalna gęsina i ręcznie robione sery. Najbardziej zaskoczą Cię pewnie w kuchni Mazur Zachodnich ślimaki! Te powracają po latach na tutejsze stoły, a wiemy, że dawniej gościły tu zarówno na biskupich, wytwornych stołach, jak i w biednych chłopskich chatach.

Są bardzo smaczne
Są bardzo smaczne
Ślimaki przygotował nam mistrz tematu - Grzegorz Skalmowski
Ślimaki przygotował nam mistrz tematu - Grzegorz Skalmowski

Tak ciekawa kuchnia doczekać się swojego szlaku i tak w 2021 roku powstał Szlak kulinarny Mazury Zachodnie od Kuchni. Skupia restauracje i miejsca na mapie Mazur Zachodnich, gdzie odkryjecie często zapomniane już smaki. Zaznasz tu radości kosztowania specjałów kuchni staropolskiej, mazurskiej, pruskiej, warmińskiej, niemieckiej, litewskiej, ukraińskiej, a nawet holenderskiej.

Skosztowaliśmy wielu z nich, m.in. warmińskich dzyndzałków czyli regionalnych pierożków czy farszynek mazurskich. To kotleciki ziemniaczane z nadzieniem mięsnym w sosie kurkowym. Te pyszności zaserwował nam Zajazd pod Kłobukiem w Małdytach. Smacznego sandacza podano nam w Tawernie Żeglarskiej Pod Omegą w Iławie. Cały bogaty talerz swojskich, lokalnych specjałów z babką ziemniaczaną na czele zjedliśmy w Starym Tartaku w Iławie.

Dzyndzałki czyli lokalne pierogi z wołowiną
Dzyndzałki czyli lokalne pierogi z wołowiną
Farszynki czyli kotlety ziemniaczane, tutaj z mięsem
Farszynki czyli kotlety ziemniaczane, tutaj z mięsem
Restauracja Stary Tartak w Iławie
Restauracja Stary Tartak w Iławie
Ryba na Mazurach musi być :)
Ryba na Mazurach musi być :)

Kuchni roślinnej zaznaliśmy natomiast w ślicznym otoczeniu domu gościnnego Stara Szkoła w Wysokiej Wsi, w sercu Wzgórz Dylewskich. Miejsce z duszą i pełne smaków. Tylu kwiatów nigdy jeszcze nie jadłam. 

Keakersy jaglane z fetą kozią i kwiatami
Keakersy jaglane z fetą kozią i kwiatami
Pierogi wege
Pierogi wege

Noclegi na Mazurach Zachodnich

Możemy polecić kilka naprawdę ciekawych propozycji. W Ostródzie spaliśmy w Apartamentach Ostróda, które mają standard hotelowy, ze śniadaniami w formie bufetu. Goście mogą korzystać z aquaparku w Ostródzie, połączonym z hotelem podziemnym przejściem. W Iławie noc spędziliśmy w znacznie mniejszym obiekcie - apartamentach Villa Orient, nad samym Małym Jeziorakiem. Obiekt jest bardzo ładny i czysty, ale nie oferuje wyżywienia. Za to w pokoju był aneks kuchenny, a na korytarzu ogólnodostępna kuchnia dla Gości.

Dwie noce spędziliśmy w 4-gwiazdkowym Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. To spory kompleks zagubiony w lesie, nad jeziorem Szeląg Mały. Oferuje nie tylko śniadania w formie bufetu, ale również obiadokolacje. Ponadto w zabytkowym pałacu kryje restaurację z wyszukanym Menu, również regionalnym. Hotel posiada też wiele dodatkowych atrakcji, jak basen, kilka saun, jacuzzi, ofertę Spa, kręgielnię, bilard, siłownię czy wypożyczalnię rowerów, o której już wspominałam.

W kompleksie znajdziesz też Mazurskie Chaty oraz pole z kamperami. Świetnym rozwiązaniem jest "PomySłownik" - gazetka, która podpowiada, co robić w Hotelu Anders, w Starych Jabłonkach i najbliższej okolicy. Tak odkryliśmy Parwółki na rowerach 🙂 A kiedy zatrzymaliśmy się nad jeziorem Szeląg Wielki, znaleźliśmy fajne pole namiotowe Zakątek. Takie dla rodzin, spokojne, bez imprez. Za to w sezonie z grillowanym pstrągiem co tydzień i codziennie z zupą dnia. Miejsce nam się bardzo spodobało 🙂 

 
Hotel Anders w Starych Jabłonkach
www.hotelanders.pl

Wpis powstał przy współpracy z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną, na której zaproszenie zwiedzaliśmy ten piękny region.

Hotel Anders w Starych Jabłonkach
Hotel Anders w Starych Jabłonkach
Apartamenty Ostróda
Apartamenty Ostróda
Villa Orient w Iławie
Villa Orient w Iławie
Stare Jabłonki, zejście nad Szeląg Mały
Stare Jabłonki, zejście nad Szeląg Mały
Strefa Spa w Hotelu Anders
Strefa Spa w Hotelu Anders

 

Noclegi w Mazurach Zachodniach

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kanał Elbląski - Buczyniec
Izba Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu
Na pochylni
Rejs Kanałem Elbląskim - statek Pingwin
No to płyniemy
Z Panem Tomaszem z Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej
Burger ostódzki
Trasy rowerowe w Ostródzie
Molo w Ostródzie
Mazury Zachodnie o zachodzie słońca
Na molo
Ostróda
Jezioro Drwęckie na Mazurach Zachodnuch
Przystań w Ostródzie
Jezioro Drwęckie w Ostródzie
Mazury Zachodnie
Zamek w Ostródzie
Mieszkał tu Napoleon Bonaparte
Makieta średniowiecznej Ostródy
Współczesny ratusz w Ostródzie
Kościół ewangelicki z wieżą widokową
Ostróda
Strefa Aktywności Rodzinnej w Ostródzie
Kawiarnia Kawa na Ławę - Ostróda
Tawerna Pod Omegą w Iławie
Gotycki kościół w Iławie
wnętrze świątyni
Iławka i Wenecja Iławska
Dworzec kolejowy w Iławie
Rejs po Jezioraku
Iława i najdłuższe jezioro w Polsce - Jeziorak
Port w Iławie
Pod Omegą w Iławie - smaczny sandacz
Most w Glaznotach
Wzgórza Dylewskie - sielska kraina Mazur Zachodnich
Wieża na Górze Dylewskiej
Widok z wieży
Glaznoty
Kurhan w polu ciekawostki Wzgórz Dylewskich
Jezioro Francuskie - całkiem dzikie
Stara Szkoła Wysoka Wieś i warsztaty kuchni roślinnej
ścieżka w rezerwacie Sosny Taborskie
Ścieżka to około godzinny spacerek w formie pętli
Muzeum, jeszcze stare, wkrótce otworzy się nowe, znacznie większe i nowocześniejsze
Muzeum w pałacu
Rozlewisko Morąskie
Wnętrze świątyni w Morągu
Pomnik pisarza i filozofa Herdera
To siostra wieży w Krynicy Zdroju
Ścieżka niesie sporo informacji
Elbląg
Piękny jest Elbląg
Katedra w Elblągu
Najstarsza kamienica w Elblągu, zwana kamienicą mennonitów, pochodzi z XVI wieku
Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

Nie ma jeszcze ocen. Dodaj jako pierwszy!
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024