Kanał Elbląski

Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Spośród licznych atrakcji pięknych Mazur szczególne miejsce zajmuje Kanał Elbląski - rozgałęziony system żeglugowy. To unikalny w skali światowej zabytek sztuki hydrograficznej, składający się z trzech odcinków zasadniczych o długości 129,8 km oraz wielu dodatkowych odgałęzień bocznych. Łączna długość całego systemu wodnego to 147 km. Kanał Elbląski obejmuje jeziora i żeglowne odcinki rzek uchodzących do jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego.

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

Atrakcje Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. To również jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, pokonując fragmenty wzniesień między odcinkami wodnymi. Dodatkowo w 2015 roku szlak ten został odnowiony, powstała nowa infrastruktura turystyczna w tym nowatorskie ścieżki questingowe. Kto może questować? Każdy, kto posiada ulotkę i podąża wskazówkami oraz zagadkami z tekstu. Oprócz niesamowitych historii i legend można wykonać zadania, które są alternatywą dla encyklopedycznych informacji zawartych w przewodnikach. W okolicach Kanału Elbląskiego można przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytach i Miłomłynie, a każda z nich prezentuje inną niesamowitą historię, jednak prezentują ten sam ważny, unikalny zabytek.Ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, dlatego na niektórych odcinkach Kanału można poruszać się tylko kajakiem. 

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

Historia Kanału Elbląskiego

Kanał zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke, a budowany był w latach 1848-72. Największym problemem technicznym było pokonanie różnicy poziomu wód między jeziorami Drużno pod Elblągiem, a jeziorem Piniewo na odcinku 11 km. Różnica ta wynosi prawie 100 m wysokości.

Steenke opracował oryginalną i zadziwiającą jak na owe czasy koncepcję, która funkcjonuje do dziś. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu dwóch śluz (Miłomłyn i Zielona) oraz pięciu pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Pochylnie niwelują różnicę poziomów wody o 99 m, a statki pokonują pochylnie na specjalnych wózkach. Tylko tutaj statki pływają po trawie. Kanał Elbląski w XIX wieku pełnił głównie funkcję gospodarczą, umożliwiał spławianie zboża i drewna z zasobnych terenów Mazur Zachodnich do Elbląga i dalej do portów położonych na Zalewie Wiślanym. Głównie spławiano tutaj sosny taborskie, bardzo wysokie i proste, które idealnie nadawały się na maszty statków.

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

Rejsy statkami po Kanale Elbląskim

Dzisiaj trasa Kanału przyczynia się do rozwoju turystyki i infrastruktury na tym malowniczym terenie. Najlepszym przykładem tego jest Ostróda, która intensywnie rozwija infrastrukturę turystyczną nad Jeziorem Drwęckim (południowy punkt startowy do wyprawy w głąb Kanału). Powstało tu ciekawe molo żeglarsko-spacerowe, przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej oraz tawerna z wypożyczalnią sprzętu wodnego, a także marina. Rejsy turystyczne statkami wycieczkowymi odbywają się również w Miłomłynie, Małdytach czy Iławie. Najwięcej jednak rejsów Kanałem Elbląskim rozpoczyna się obecnie w Buczyńcu. Odbywają się po 5 pochylniach – Buczniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Dalej płynąc przez rezerwat przyrody Jeziora Duzno, można dopłynąć aż do Elbląga. Przed rejsem warto zajrzeć do umiejscowionej przy tej pochylni Izby Historii Kanału Elbląskiego. Do wyboru są rejsy z Buczyńca do Oleśnicy i z powrotem lub dłuższe i droższe rejsy do samego Elbląga.

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski

Informacje praktyczne

Rejsy odbywają się w sezonie turystycznym
Najlepiej udać się do BuczyńcaŻegluga Ostródzko - Elbląska
ul. Mickiewicza 9a, Ostróda
tel. 89/ 646-38-71, 801-350-900
www.zegluga.com.pl

Noclegi w Elblągu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Kanał Elbląski
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 31)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Stanisława Pańczuk
Stanisława Pańczuk
Kanał Elbląski to jedna z ciekawszych atrakcji Polski, a nawet świata, jedyne czynne na świecie pochylnie. Tu odbywają się rejsy statkiem po trawie. Można też zwiedzać z rowerowego siodełka, dwoma trasami rowerowymi: Elbląg - Ostróda lub Ostróda - Elbląg - trasa Kanału Elbląskiego z pomarańczowym kolorem oznakowania ze znakiem pochylni; Elbląg - Iława lub Iława - Elbląg - trasa Krainy Kanału Elbląskiego z zielonym kolorem oznakowania.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Atrakcja jest naprawdę unikalna, najlepiej ruszyć w Buczyńcu, można wybrać tańszy rejs tam i z powrotem lub dłuższy i droższy rejs do samego Elbląga.
Avatar użytkownika Dariusz żólkowski
Dariusz żólkowski
Bardzo chciałbym go zobaczyć! Tylko kiedy wreszcie się skończy ta pandemia?
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024