Ostróda. Atrakcje, które warto zwiedzić
Ostróda to perła Mazur Zachodnich, pięknie położona wśród jezior, w województwie warmińsko - mazurskim. Leży około 40 km od Olsztyna i 28 km od Grunwaldu, nad rzeką Drwęcą stanowiącą rezerwat przyrody. Co znamienne, otacza ją aż pięć malowniczych jezior. Największe i najbardziej znaczące jest Jezioro Drwęckie, bo wcina się w zabudowę miasta, z pięknie zagospodarowanym brzegiem.
Ostróda to bardzo stare miasto, założone w 1329 roku, ale Armia Radziecka w 1945 roku bardzo je zniszczyła. Na szczęście część zabytków została odbudowana. Dziś Ostróda to wspaniałe miejsce wypoczynku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, tym bardziej, że miasto ciągle się rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjne i przyjazne dla turystów.
Atrakcje w Ostródzie
Ostróda jest bardzo lubiana i chętnie odwiedzana przez turystów, a jednak nie tak tłoczna, jak najpopularniejsze kurorty mazurskie, np. Mikołajki. Zobacz, jakie atrakcje oferuje to miasto i czym przyciąga turystów.
1. Jezioro Drwęckie w Ostródzie
Piękne jezioro z efektownym molo, słynnym amfiteatrem z widokiem na jezioro, wyciągiem nart wodnych, plażą miejską i oczywiście przystaniami. Przy molo znajduje się Przystań Żeglugi Ostródzko Elbląskiej, z którą można wypłynąć w rejs. Krótki po Jeziorze Drwęckim lub trochę dłuższy do Starych Jabłonek czy Miłomłyna. Świetnie zagospodarowany brzeg jeziora pozwala na aktywny wypoczynek albo też romantyczne spacery. Najchętniej odwiedzane tutaj miejsce to oczywiście molo w kształcie litery "L", bardzo ładne, szczególnie o zachodzie słońca.
2. Strefa Aktywności Rodzinnej w Ostródzie
Przy przystani, za Tawerną u Zdzicha, na terenie Kempingu KS Sokół, czeka fajna atrakcja rodzinna. Dostępny jest tutaj plac zabaw, mini parki linowy oraz wypożyczalnia kajaków, którymi można popływać po Jeziorze Drwęckim. To projekt unijny, toteż jeszcze można korzystać z atrakcji bezpłatnie.
Kemping KS Sokół, ul. Słowackiego 40, Ostróda
3. Zamek w Ostródzie
Czy wiesz, że ostródzki zamek stanowił kiedyś centrum Europy? To tutaj przebywał swego czasu Napoleon Bonaparte i z tego zamku władał Europą przez około 40 dni, od lutego 1807 roku. Zamek w Ostródzie, krzyżacki ślad miasta, stoi do dziś, choć nie zachowała się do naszych czasów wieża i jedno ze skrzydeł. Niewiele zresztą zachowało się z całej Ostródy po tym, jak do miasta weszła Armia Czerwona w 1945 roku. Wtedy niezbyt zniszczona w czasie wojny Ostróda doznała ogromnych szkód, spalono niemal całe stare miasto wraz z jego zabytkami. Dlatego dziś niewiele można ich tutaj oglądać. Na pewno warto zajrzeć na zamek, dziedziniec dostępny jest bezpłatnie, na wystawy należy kupić bilet (normalny 10 zł, ulgowy 8 zł.)
http://muzeumwostrodzie.pl
4. Gotycki kościół Św. Dominika Savio w Ostródzie
Niedaleko zamku zobaczysz gotycki kościół z XIV wieku, w którym w 1410 roku król Władysław Jagiełło dziękował Bogu za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod pobliskim Grunwaldem. Dziś wieża kościoła jest efektownie pomalowana, muszę przyznać, że jeszcze nie widziałam w ten sposób pomalowanej budowli gotyckiej.
5. Kościół ewangelicko-metodystyczny Bożej Łaski w Ostródzie
Neogotycka świątynia z charakterystyczną, podwójną wieżą. Ta wysoka wieża dostępna jest dla turystów w czasie wakacji i oferuje wspaniałą panoramę miasta. Nam udało się wejść do wnętrza świątyni, ale tylko do nawy, bowiem wieża czynna jest dopiero od drugiej połowy czerwca. Kościół ze wspaniałą akustyką można zwiedzać w ramach bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które odbywają się w Ostródzie w każdą sobotę w czasie wakacji. Spacery rozpoczynają się na dziedzińcu zamkowym.
6. Aqua Ostróda
Aqua Ostróda to kryty park wodny z wieloma atrakcjami. Poza basenem sportowym znajdziesz tutaj basen dla dorosłych, atrakcyjny brodzik dla dzieci czy rwącą rzekę. Na chętnych czeka też jacuzzi i Grota solna oraz strefa saunowa. Co ciekawe, Goście pobliskich Apartamentów Ostróda mogą bezpłatnie wejść na obiekt podziemnym przejściem. Aqua Ostróda znajduje się w centrum miasta, przy Galerii Mazurskiej. Oferuje kilka bezpłatnych miejsc postojowych, a ponadto jest parking podziemny w galerii.
7. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie
Neogotycka, katolicka świątynia z wysoką wieżą, widoczną z wielu miejsc w mieście. Znajduje się na ulicy Sienkiewicza, znamiennej ulicy Ostródy, która kryje też ciekawy budynek z symbolami loży masońskiej.
8. Ulica Czarnieckiego w Ostródzie
Ostróda pochwalić może się niecodziennym centrum przy ul. Czarnieckiego, gdzie powstała stylizowana zabudowa, przypominająca zabytkowe kamieniczki. Co ciekawe, ten fragment Ostródy oddano do użytku w roku 2002. Zdobi go fontanna oraz sporo zieleni wokół niej.
9. Jezioro Sajmino w Ostródzie
Sajmino to jedno z ostródzkich jezior, nad którym utworzono plażę miejską. Rozlewa się ono w południowo-wschodniej części miasta, a plaża zaprasza na północnym brzegu jeziora.
10. Trasy rowerowe w Ostródzie
Rowery zawsze są dobrym pomysłem, a w Ostródzie jest ku temu wiele okazji, bo powstały dobrze przygotowane trasy rowerowe, np. wzdłuż Jeziora Drwęckiego. Można też zobaczyć Kanał Elbląski z pozycji siodełka. Dobrze oznakowany szlak rowerowy wzdłuż kanału wiedzie z Ostródy do Elbląga (85 km).
11. Kanał Elbląski
Kanał Elbląski to majstersztyk techniki. Prawdziwe, ponad 150-letnie cudo, zaprojektowane przez Georga Steenke, które umożliwiało w przeszłości statkom pokonanie trasy od Ostródy do Elbląga, gdzie różnica poziomów wody wynosi blisko 100 metrów. Pokonanie jej odbywa się za pomocą specjalnych wózków, w których statki przewożone są przez trawiaste pochylnie. Obecnie rejsy turystyczne odbywają się po 5 pochylniach – Buczniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Dalej płynąc przez rezerwat przyrody Jeziora Duzno, można dopłynąć aż do Elbląga. Wielu turystów rusza obecnie z miejscowości Buczyniec. Przed rejsem warto zajrzeć do umiejscowionej przy tej pochylni Izby Historii Kanału Elbląskiego.
Pochylnia Buczyniec 1a, Buczyniec
https://zegluga.com.pl/
12. Wieża Bismarcka w Ostródzie
Nad jeziorem Drwęckim, za amfiteatrem a koło plaży miejskiej, stoi zabytkowa Wieża Bismarcka. Powstała w 1902 roku jako pierwsza tego typu budowla w Prusach Wschodnich. W 87 urodziny Ottona von Bismarcka. Dawniej w dniu jego urodzin zapalano ogień w misie na szczycie wieży. Wysokość Wieży Bismarcka w Ostródzie to 21 metrów. Odremontowana w roku 2021, została udostępniona do zwiedzania turystom i stanowi punkt widokowy na Jezioro Drwęckie.
13. Wieża Ciśnień w Ostródzie
Miejska Wieża Ciśnień znajduje się przy ulicy Drwęckiej. Została zbudowana w 1904 roku, wraz z wodociągami. Za cały kompleks odpowiadała berlińska firma Grove. Wieża jest okrągła, w trzech czwartych murowana z czerwonej cegły. Dach jest stożkowy.
14. Ostróda Reggae Festival
Ostróda Reggae Festival to największa tego typu impreza w Polsce. Odbywa się latem w Ostródzie od 2001 roku, więc już od 20 lat. To czołowa polska impreza ukazująca muzykę i kulturę wywodzącą się z Jamajki.
15. Pomnik Jedności Europejskiej w Ostródzie
Pomnik Jedności Europejskiej stoi na placu 1000-lecia, przed ratuszem, który jest współczesną budowlą. Pomnik ten ma ciekawą historię, przed II wojną światową była to tzw. Fontanna Trzech Cesarzy, odsłonięta w 1907 roku. Była poświęcona trzem cesarzom pruskim - Wilhelmowi I, Fryderykowi III i Wilhelmowi III. Panowali oni w 1888 roku, od czego wzięło się określenie "Rok Trzech Cesarzy". Pierwotnie fontanna miała kształt granitowego obelisku portretami trzech cesarzy Prus. Na początku 1945 roku usunięto wizerunki cesarzy, a w latach 60. XX wieku charakterystyczną iglicę zamieniono na rzeźbę trzech syren. 1 maja 2004 roku, w efekcie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przywrócono pierwotny obelisk. Wirujące syreny natomiast przeniesiono na promenadę nad Jeziorem Drwęckim, tuż przy jednej z marin.
Atrakcje Ostródy na mapie
Dla lepszej orientacji w terenie zaznaczyliśmy dla Ciebie na mapie najlepsze atrakcje Ostródy. Znajdziesz też na niej zaznaczoną kawiarnię Kawa na Ławę oraz Apartamenty Ostróda.
Spacery z przewodnikiem po Ostródzie
Przez cały rok Ostródę można zwiedzać z przewodnikiem, który bardzo ciekawie pokaże miasto i jego atrakcje. W wakacje dodatkowo można zwiedzać atrakcje Ostródy w ramach bezpłatnych spacerów z przewodnikiem. W 2022 roku odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę o 11:45 i 13:00. Bezpłatne spacery z przewodnikiem rozpoczynają się na dziedzińcu zamkowym. Mozna wtedy np. wejść na wieżę kościoła ewangelickiego.
Gdzie zjeść w Ostródzie?
My wyżywienie mieliśmy zapewnione w Apartamentach Ostróda, toteż w samej Ostródzie z żadnej restauracji nie korzystaliśmy. Możemy natomiast polecić Kawiarnię Kawa na Ławę, która znajduje się przy ul. Czarnieckiego. To tam, gdzie powstała ładna, stylizowana zabudowa, o której wspominałam wcześniej w tym przewodniku. W kawiarni nie tylko wypijesz kawę z regionalnej palarni kawy i zjesz pyszne ciasta z własnego wypieku, ale również czekają tam bajgle, sałatki, tosty czy bagietki. Głodny stąd nie wyjdziesz, a w środku jest miło i przytulnie 🙂
https://kawanalawe.com.pl/
Noclegi w Ostródzie
W Ostródzie spaliśmy w Apartamentach Ostróda, które mają standard hotelowy i znajdują się w centrum miasta, niedaleko Jeziora Drwęckiego. Oferują śniadania w formie bufetu oraz w pakietach specjalnych również bufet sałatowy i lekką dietę sportową. Goście apartamentów mogą korzystać ze strefy Aqua Ostróda z basenem sportowym, rekreacyjnym, jacuzzi, saunami i grota solną. Obiekt Aqua Ostróda połączony jest z hotelem podziemnym przejściem.
Więcej noclegów w Ostródzie, w różnym standardzie znajdziesz pod poniższym linkiem
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Dojazd do Ostródy
Do Ostródy można dojechać na kilka sposobów. Samochodem można tu dojechać ze Śląska początkowo autostradą A1, a później spod Łodzi drogą E30, a następnie E77. Z Torunia prowadzi do Ostródy droga nr 15. Z północy, z Gdańska wiedzie tu droga S7.
Przyjemnie i szybko dojedziesz do Iławy pociągiem pendolino i stąd jest już blisko do Ostródy. Można podjechać nadal pociągiem albo drogą nr 16.
Czy podobała nam się Ostróda?
Ostróda przywitała nas zachodzącym słońcem na molo, nad Jeziorem Drwęckim. Takie było nasze pierwsze spotkanie z tym miastem, więc oczywistym jest, że od razu nas zauroczyła 🙂 Samo miasto ma mniej i bardziej ciekawe zakątki, żal, że nie zachowała się zabytkowa zabudowa. Na pewno warto odwiedzić zamek, kościół ewangelicki i ulicę Czarnieckiego. Najlepiej zdecydowanie jednak dla turystów przygotowany jest brzeg Jeziora Drwęckiego. To bardzo przyjemne miejsce spacerów i odpoczynku, a także uciech wodnych. Poza tym Ostróda jest znacznie spokojniejsza niż inne ośrodki mazurskie, jak Mikołajki na przykład. A jezior wokół Ostródy nie brakuje, zdecydowanie więc polecam to miejsce!
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Iława, odległość: 28.8 km
- Olsztynek, odległość: 25 km
- Gietrzwałd, odległość: 18.9 km
- Grunwald, odległość: 25.9 km
- Olsztyn, odległość: 34.9 km
- Nidzica, odległość: 49.2 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!