Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Ostróda. Atrakcje, które warto zwiedzić

Ostróda
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Ostróda to perła Mazur Zachodnich, pięknie położona wśród jezior, w województwie warmińsko - mazurskim. Leży około 40 km od Olsztyna i 28 km od Grunwaldu, nad rzeką Drwęcą stanowiącą rezerwat przyrody. Co znamienne, otacza ją aż pięć malowniczych jezior. Największe i najbardziej znaczące jest Jezioro Drwęckie, bo wcina się w zabudowę miasta, z pięknie zagospodarowanym brzegiem. 

Ostróda to bardzo stare miasto, założone w 1329 roku, ale Armia Radziecka w 1945 roku bardzo je zniszczyła. Na szczęście część zabytków została odbudowana. Dziś Ostróda to wspaniałe miejsce wypoczynku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, tym bardziej, że miasto ciągle się rozwija i staje się coraz bardziej atrakcyjne i przyjazne dla turystów.

Przystań nad Jeziorem Drwęckim
Przystań nad Jeziorem Drwęckim

Atrakcje w Ostródzie

Ostróda jest bardzo lubiana i chętnie odwiedzana przez turystów, a jednak nie tak tłoczna, jak najpopularniejsze kurorty mazurskie, np. Mikołajki. Zobacz, jakie atrakcje oferuje to miasto i czym przyciąga turystów.

1. Jezioro Drwęckie w Ostródzie

Piękne jezioro z efektownym molo, słynnym amfiteatrem z widokiem na jezioro, wyciągiem nart wodnych, plażą miejską i oczywiście przystaniami. Przy molo znajduje się Przystań Żeglugi Ostródzko Elbląskiej, z którą można wypłynąć w rejs. Krótki po Jeziorze Drwęckim lub trochę dłuższy do Starych Jabłonek czy Miłomłyna. Świetnie zagospodarowany brzeg jeziora pozwala na aktywny wypoczynek albo też romantyczne spacery. Najchętniej odwiedzane tutaj miejsce to oczywiście molo w kształcie litery "L", bardzo ładne, szczególnie o zachodzie słońca.

 
Jezioro Drwęckie, ul. Słowackiego, ul. Mickiewicza i inne, Ostróda
Molo w Ostródzie
Molo w Ostródzie
Ostróda
Ostróda

2. Strefa Aktywności Rodzinnej w Ostródzie

Przy przystani, za Tawerną u Zdzicha, na terenie Kempingu KS Sokół, czeka fajna atrakcja rodzinna. Dostępny jest tutaj plac zabaw, mini parki linowy oraz wypożyczalnia kajaków, którymi można popływać po Jeziorze Drwęckim. To projekt unijny, toteż jeszcze można korzystać z atrakcji bezpłatnie.

 
Strefa Aktywności rodzinnej
Kemping KS Sokół, ul. Słowackiego 40, Ostróda
Ostróda - Strefa Aktywności Rodzinnej
Ostróda - Strefa Aktywności Rodzinnej

3. Zamek w Ostródzie

Czy wiesz, że ostródzki zamek stanowił kiedyś centrum Europy? To tutaj przebywał swego czasu Napoleon Bonaparte i z tego zamku władał Europą przez około 40 dni, od lutego 1807 roku. Zamek w Ostródzie, krzyżacki ślad miasta, stoi do dziś, choć nie zachowała się do naszych czasów wieża i jedno ze skrzydeł. Niewiele zresztą zachowało się z całej Ostródy po tym, jak do miasta weszła Armia Czerwona w 1945 roku. Wtedy niezbyt zniszczona w czasie wojny Ostróda doznała ogromnych szkód, spalono niemal całe stare miasto wraz z jego zabytkami. Dlatego dziś niewiele można ich tutaj oglądać. Na pewno warto zajrzeć na zamek, dziedziniec dostępny jest bezpłatnie, na wystawy należy kupić bilet (normalny 10 zł, ulgowy 8 zł.)

 
Zamek - Muzeum w Ostródzie
ul. Adama Mickiewicza 22, Ostróda
http://muzeumwostrodzie.pl
Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie

4. Gotycki kościół Św. Dominika Savio w Ostródzie

Niedaleko zamku zobaczysz gotycki kościół z XIV wieku, w którym w 1410 roku król Władysław Jagiełło dziękował Bogu za zwycięstwo nad Krzyżakami w bitwie pod pobliskim Grunwaldem. Dziś wieża kościoła jest efektownie pomalowana, muszę przyznać, że jeszcze nie widziałam w ten sposób pomalowanej budowli gotyckiej.

 
Kościół gotycki, ul. Św. Dominika Savio 1, Ostróda
Kościół gotycki w Ostródzie
Kościół gotycki w Ostródzie

5.  Kościół ewangelicko-metodystyczny Bożej Łaski w Ostródzie

Neogotycka świątynia z charakterystyczną, podwójną wieżą. Ta wysoka wieża dostępna jest dla turystów w czasie wakacji i oferuje wspaniałą panoramę miasta. Nam udało się wejść do wnętrza świątyni, ale tylko do nawy, bowiem wieża czynna jest dopiero od drugiej połowy czerwca. Kościół ze wspaniałą akustyką można zwiedzać w ramach bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które odbywają się w Ostródzie w każdą sobotę w czasie wakacji. Spacery rozpoczynają się na dziedzińcu zamkowym.

 
Kościół ewangelicki, ul. Sienkiewicza 22, Ostróda
Kościół ewangelicki w Ostródzie
Kościół ewangelicki w Ostródzie
Kościół ewangelicki w Ostródzie
Kościół ewangelicki w Ostródzie

6. Aqua Ostróda

Aqua Ostróda to kryty park wodny z wieloma atrakcjami. Poza basenem sportowym znajdziesz tutaj basen dla dorosłych, atrakcyjny brodzik dla dzieci czy rwącą rzekę. Na chętnych czeka też jacuzzi i Grota solna oraz strefa saunowa. Co ciekawe, Goście pobliskich Apartamentów Ostróda mogą bezpłatnie wejść na obiekt podziemnym przejściem. Aqua Ostróda znajduje się w centrum miasta, przy Galerii Mazurskiej. Oferuje kilka bezpłatnych miejsc postojowych, a ponadto jest parking podziemny w galerii.

 
Aqua Ostróda, ul. Jana Pawła II 9 A, Ostróda
Aqua Ostróda
Aqua Ostróda

7. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie

Neogotycka, katolicka świątynia z wysoką wieżą, widoczną z wielu miejsc w mieście. Znajduje się na ulicy Sienkiewicza, znamiennej ulicy Ostródy, która kryje też ciekawy budynek z symbolami loży masońskiej.

 
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Sienkiewicza, Ostróda
Budynek z symbolami loży masońskiej
Budynek z symbolami loży masońskiej

8. Ulica Czarnieckiego w Ostródzie

Ostróda pochwalić może się niecodziennym centrum przy ul. Czarnieckiego, gdzie powstała stylizowana zabudowa, przypominająca zabytkowe kamieniczki. Co ciekawe, ten fragment Ostródy oddano do użytku w roku 2002. Zdobi go fontanna oraz sporo zieleni wokół niej.

Ostróda
Ostróda

9. Jezioro Sajmino w Ostródzie

Sajmino to jedno z ostródzkich jezior, nad którym utworzono plażę miejską. Rozlewa się ono w południowo-wschodniej części miasta, a plaża zaprasza na północnym brzegu jeziora.

 
Jezioro Sajmino, plaża, ul. Piaskowa, Kajkowo

10. Trasy rowerowe w Ostródzie

Rowery zawsze są dobrym pomysłem, a w Ostródzie jest ku temu wiele okazji, bo powstały dobrze przygotowane trasy rowerowe, np. wzdłuż Jeziora Drwęckiego. Można też zobaczyć Kanał Elbląski z pozycji siodełka. Dobrze oznakowany szlak rowerowy wzdłuż kanału wiedzie z Ostródy do Elbląga (85 km).

Ostróda - trasy rowerowe
Ostróda - trasy rowerowe

11. Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to majstersztyk techniki. Prawdziwe, ponad 150-letnie cudo, zaprojektowane przez Georga Steenke, które umożliwiało w przeszłości statkom pokonanie trasy od Ostródy do Elbląga, gdzie różnica poziomów wody wynosi blisko 100 metrów. Pokonanie jej odbywa się za pomocą specjalnych wózków, w których statki przewożone są przez trawiaste pochylnie. Obecnie rejsy turystyczne odbywają się po 5 pochylniach – Buczniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Dalej płynąc przez rezerwat przyrody Jeziora Duzno, można dopłynąć aż do Elbląga. Wielu turystów rusza obecnie z miejscowości Buczyniec. Przed rejsem warto zajrzeć do umiejscowionej przy tej pochylni Izby Historii Kanału Elbląskiego.

 
Kanał Elbląski - Żegluga Ostródzko-Elbląska, ul. Mickiewicza 9a, Ostróda
Pochylnia Buczyniec 1a, Buczyniec
https://www.zegluga.com.pl/
Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem
Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem
Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem
Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem

12. Wieża Bismarcka w Ostródzie

Nad jeziorem Drwęckim, za amfiteatrem a koło plaży miejskiej, stoi zabytkowa Wieża Bismarcka. Powstała w 1902 roku jako pierwsza tego typu budowla w Prusach Wschodnich. W 87 urodziny Ottona von Bismarcka. Dawniej w dniu jego urodzin zapalano ogień w misie na szczycie wieży. Wysokość Wieży Bismarcka w Ostródzie to 21 metrów. Odremontowana w roku 2021, została udostępniona do zwiedzania turystom i stanowi punkt widokowy na Jezioro Drwęckie.

 
Wieża Bismarcka, ul. 3 Maja, Ostróda

13. Wieża Ciśnień w Ostródzie

Miejska Wieża Ciśnień znajduje się przy ulicy Drwęckiej. Została zbudowana w 1904 roku, wraz z wodociągami. Za cały kompleks odpowiadała berlińska firma Grove. Wieża jest okrągła, w trzech czwartych murowana z czerwonej cegły. Dach jest stożkowy.

 
Wieża Ciśnień, ul. Drwęcka, Ostróda

14. Ostróda Reggae Festival

Ostróda Reggae Festival to największa tego typu impreza w Polsce. Odbywa się latem w Ostródzie od 2001 roku, więc już od 20 lat. To czołowa polska impreza ukazująca muzykę i kulturę wywodzącą się z Jamajki.

Ostróda
Ostróda

15. Pomnik Jedności Europejskiej w Ostródzie

Pomnik Jedności Europejskiej stoi na placu 1000-lecia, przed ratuszem, który jest współczesną budowlą. Pomnik ten ma ciekawą historię, przed II wojną światową była to tzw. Fontanna Trzech Cesarzy, odsłonięta w 1907 roku. Była poświęcona trzem cesarzom pruskim - Wilhelmowi I, Fryderykowi III i Wilhelmowi III. Panowali oni w 1888 roku, od czego wzięło się określenie "Rok Trzech Cesarzy". Pierwotnie fontanna miała kształt granitowego obelisku portretami trzech cesarzy Prus. Na początku 1945 roku usunięto wizerunki cesarzy, a w latach 60. XX wieku charakterystyczną iglicę zamieniono na rzeźbę trzech syren. 1 maja 2004 roku, w efekcie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przywrócono pierwotny obelisk. Wirujące syreny natomiast przeniesiono na promenadę nad Jeziorem Drwęckim, tuż przy jednej z marin.

 
Pomnik Jedności Europejskiej, Plac 1000-lecia, Ostróda
Ratusz w Ostródzie
Ratusz w Ostródzie
Przystań nad Jeziorem Drwęckim
Przystań nad Jeziorem Drwęckim

Atrakcje Ostródy na mapie

Dla lepszej orientacji w terenie zaznaczyliśmy dla Ciebie na mapie najlepsze atrakcje Ostródy. Znajdziesz też na niej zaznaczoną kawiarnię Kawa na Ławę oraz Apartamenty Ostróda.

Spacery z przewodnikiem po Ostródzie

Przez cały rok Ostródę można zwiedzać z przewodnikiem, który bardzo ciekawie pokaże miasto i jego atrakcje. W wakacje dodatkowo można zwiedzać atrakcje Ostródy w ramach bezpłatnych spacerów z przewodnikiem. W 2022 roku odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę o 11:45 i 13:00. Bezpłatne spacery z przewodnikiem rozpoczynają się na dziedzińcu zamkowym. Mozna wtedy np. wejść na wieżę kościoła ewangelickiego.

Z Justyną - przewodnikiem po Ostródzie i okolicy
Z Justyną - przewodnikiem po Ostródzie i okolicy
Zamek w Ostródzie
Zamek w Ostródzie

 

Gdzie zjeść w Ostródzie?

My wyżywienie mieliśmy zapewnione w Apartamentach Ostróda, toteż w samej Ostródzie z żadnej restauracji nie korzystaliśmy. Możemy natomiast polecić Kawiarnię Kawa na Ławę, która znajduje się przy ul. Czarnieckiego. To tam, gdzie powstała ładna, stylizowana zabudowa, o której wspominałam wcześniej w tym przewodniku. W kawiarni nie tylko wypijesz kawę z regionalnej palarni kawy i zjesz pyszne ciasta z własnego wypieku, ale również czekają tam bajgle, sałatki, tosty czy bagietki. Głodny stąd nie wyjdziesz, a w środku jest miło i przytulnie 🙂

 
Kawiarnia Kawa na Ławę, ul. Czarnieckiego 19/15, Ostróda
https://kawanalawe.com.pl/
Kawiarnia Kawe na Ławę
Kawiarnia Kawe na Ławę

Noclegi w Ostródzie

W Ostródzie spaliśmy w Apartamentach Ostróda, które mają standard hotelowy i znajdują się w centrum miasta, niedaleko Jeziora Drwęckiego. Oferują śniadania w formie bufetu oraz w pakietach specjalnych również bufet sałatowy i lekką dietę sportową. Goście apartamentów mogą korzystać ze strefy Aqua Ostróda z basenem sportowym, rekreacyjnym, jacuzzi, saunami i grota solną. Obiekt Aqua Ostróda połączony jest z hotelem podziemnym przejściem.

Więcej noclegów w Ostródzie, w różnym standardzie znajdziesz pod poniższym linkiem

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Apartamenty Ostróda
Apartamenty Ostróda
Burger ostródzki
Burger ostródzki

Dojazd do Ostródy

Do Ostródy można dojechać na kilka sposobów. Samochodem można tu dojechać ze Śląska początkowo autostradą A1, a później spod Łodzi drogą E30, a następnie E77. Z Torunia prowadzi do Ostródy droga nr 15. Z północy, z Gdańska wiedzie tu droga S7.

Przyjemnie i szybko dojedziesz do Iławy pociągiem pendolino i stąd jest już blisko do Ostródy. Można podjechać nadal pociągiem albo drogą nr 16.

Ostróda
Ostróda

Czy podobała nam się Ostróda?

Ostróda przywitała nas zachodzącym słońcem na molo, nad Jeziorem Drwęckim. Takie było nasze pierwsze spotkanie z tym miastem, więc oczywistym jest, że od razu nas zauroczyła 🙂 Samo miasto ma mniej i bardziej ciekawe zakątki, żal, że nie zachowała się zabytkowa zabudowa. Na pewno warto odwiedzić zamek, kościół ewangelicki i ulicę Czarnieckiego. Najlepiej zdecydowanie jednak dla turystów przygotowany jest brzeg Jeziora Drwęckiego. To bardzo przyjemne miejsce spacerów i odpoczynku, a także uciech wodnych. Poza tym Ostróda jest znacznie spokojniejsza niż inne ośrodki mazurskie, jak Mikołajki na przykład. A jezior wokół Ostródy nie brakuje, zdecydowanie więc polecam to miejsce!

Ostróda
Ostróda

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Promenada w Ostródzie
Jezioro Drwęckie w Ostródzie
Zamek w Ostródzie
Wystawy na zamku w Ostródzie
Wystawy na zamku w Ostródzie
Kościół ewangelicki w Ostródzie
Cerkiew w Ostródzie
Przystań w Ostródzie
Ostróda
Ostróda i Jezioro Drwęckie
Ostróda
Ostróda
Ostróda
Ostróda - Strefa Aktywności Rodzinnej
Ostróda molo
bulwar nad jeziorem Drwęckim
fontanna nad jeziorem
rzeka Drwęca
amfiteatr
Ostróda
(4.5 głosów: 57)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 57)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Paweł S
Paweł S
Ostróda to małe, zadbane i spokojne miasteczko. Bardzo polecam. Zgadzam się w pełni z recenzją.
Maciej
WITAM Ostróda mi się podoba
Maciej
Super cudowne miasto i klimat niepowtarzalny .
Avatar użytkownika Edyta Tapala
Edyta Tapala
Ostróda ma swój klimat. Spokojnie jak na wakacje super. Nie jest tłoczno jak w Mikołajkach czy Giżycku. Piękna i czysta plaża miejska. Sporo do zobaczenia. Napewno warto zobaczyć a ja napewno tu wrócę.
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Ostróda jest ciekawą bazą przy zwiedzaniu Mazur. Z pięknym jeziorem w centrum pozwala poczuć klimat regionu, a ponadto zachęca do odwiedzin zamek 🙂
Gerdal
Bardzo urokliwe miasteczko, polecam odwiedzić.
Monika
Urokliwe miejsce. Klimatyczne.
Andzia75

bardzo ładne miasto !!!!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024