Grunwald - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410

Grunwald
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Grunwald to niewielka, choć słynna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, leżąca niedaleko Ostródy i Olsztynka. Grunwald położony jest na obszarze Garbu Lubawskiego, wśród wzgórz o wysokości około 200 m n.p.m. Miejsce to znane jest każdemu Polakowi za sprawą słynnej bitwy, jaka rozegrała się pod Grunwaldem, między Polakami i Krzyżakami. Dziś szczegóły tych wydarzeń poznasz na Polach Grunwaldu i w nowoczesnym Muzeum.

Grunwald
Grunwald
Grunwald
Grunwald

Historia bitwy pod Grunwaldem

Chyba każdy Polak zna datę 15 lipca 1410 roku. Wtedy około 2 km na południowy wschód, na wzniesieniu rozbił się obóz krzyżacki. Na okolicznych polach miała miejsce słynna Bitwa pod Grunwaldem. Starły się wojska krzyżackie i wojska polsko-litewskie, na czele z królem Władysławem Jagiełło. Król był doświadczony i sprytny, co w połączeniu z przewagą liczebną przyniosło mu duży sukces. Zdecydowana wiktoria odbiła się głośnym echem w Europie i za sprawą Sienkiewicza krzepiła serca Polaków jeszcze w czasach rozbiorów. Nie każdy wie, że po obu stronach walczyły wojska zaciężne, stronę polską wsparli Tatarzy, których potomkowie żyją do dziś np. na Podlasiu.



Dziś każdy Polak zna nazwę Grunwald, a ostatnimi czasy co roku na Polach Grunwaldu odbywa się w tym czasie barwna historyczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald
Grunwald

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Słynny jest pomnik na polach Grunwaldu, a przy nim przez lata funkcjonowało niewielkie muzeum mówiące o bitwie. Obecnie, od 2022 roku tuż obok działa większe, nowoczesne muzeum z elementami multimedialnymi. To miejsce zasługiwało na okazałe muzeum z prawdziwego zdarzenia, a my mieliśmy już przyjemność je odwiedzić.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku prezentuje wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411", podzieloną na kilka ciekawych paneli. Poznasz tu nie tylko same dzieje bitwy, ale też przyczyny, które do niej doprowadziły. A ostatecznie również efekty badań archeologicznych pola bitewnego. Całość eksponatów wzbogacona jest o filmy, aplikacje i interaktywne mapy. Zobaczysz tu również fragment filmu Forda „Krzyżacy”.

Muzeum można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem, ale warto też posłuchać słów przewodnika, bo one myślami przenoszą nas w tamte czasy i oddają ducha historii. Polecam zwiedzać zarówno Muzeum, jak i Pola Grunwaldzkie z przewodnikiem. W okresie wakacji dyżury przewodnickie pełnione są codziennie, a wyjścia odbywają się w godz. 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00. 
Strona Przewodnicy po Mazurach: https://www.facebook.com/przewodnicypomazurach



Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald
Grunwald
Grunwald
Grunwald

 

Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem - informacje praktyczne

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Stębark 1, Gierzwałd
tel. 89/ 647-22-28
Aktualne godziny zwiedzania i cennik znajdziesz na stronie: https://muzeum-grunwald.pl/
Muzeum czynne: 
10 kwietnia do 30 września 9.30-18.30
1 października - 31 marca 9.30–17.30
Cennik: 
Bez przewodnika: normalny 25 zł, ulgowy 23 zł
Z przewodnikiem/audioprzewodnikiem: normalny 28 zł/, ulgowy 26 zł
Dzieci do 7 lat - wstęp wolny
Z Kartą Dużej Rodziny można nabyć bilet ulgowy

Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum

Pola Grunwaldu

Na Polach Grunwaldu odnajdziesz wykuty w granicie pomnik dwóch rycerzy autorstwa Jerzego Bandury i architekta Witolda Cęckiewicza. Najbardziej charakterystycznym elementem pola bitwy są jednak wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda

Dodatkowo odnaleźć tu można ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 roku oraz kamienie z Pomnika Grunwaldzkiego. Ufundował go Ignacy J. Paderewski w 1910 roku w Krakowie, a zburzyli go Niemcy w 1939 roku. Kamienie z cokołu pomnika przekazano w 1976 roku na Pola Grunwaldu, a obecny kształt zyskały w 1983 roku. Wznosi się tu również Kopiec Jagiełły usypany w 1960 roku, w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.



Grunwald
Grunwald
Grunwald
Grunwald

Noclegi w Grunwaldzie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Grunwald
Grunwald
Grunwald
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald Muzeum
Grunwald
Grunwald
Grunwald
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 78)
Twoja ocena
Blom

Warto jechać na coroczne obchody, choć niektórzy twierdzą, że zrobiły się komercyjne to mi się bardzo podobało. W normalny dzień chyba szkoda zaprzątać sobie głowy tym miejscem.

Andzia75

Inscenizacja bitwy ciekawa , bardzo dużo ludzi !!!!

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024