W Elblągu przy Wieży Targowej stoi figurka zawadiackiego Piekarczyka, z którą chętnie robią sobie zdjęcia turyści. Postać ta jest głównym bohaterem najbardziej znanej w Elblągu legendy, która opiera się na faktach z okresu wojen między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego a królem Zygmuntem Starym.
Historia z Piekarczykiem z Elbląga
Śpiący Elbląg został wówczas zaatakowany znienacka przez około 2 tys. Krzyżaków. Część obudzonych mieszkańców wdarła się na wieżę i stamtąd lała smołę i rzucała kamieniami, by odeprzeć atak wroga. Wśród obrońców był właśnie młody piekarczyk, nieznany dziś z imienia ani nazwiska.

Swoją piekarską łopatą zaczął ciąć grube sznury przytrzymujące kratę bramy. Ta w końcu runęła, a przy tym przygniotła krzyżackiego dowódcę, a reszcie odcięła drogę do miasta. Krzyżacy odstąpili od najazdu, a tym samym piekarczyk i jego łopata stali się symbolami bohaterskiej obrony Elbląga. Długo na bramie wisiała jego łopata, a od 2006 roku przy bramie stoi ta figurka młodego bohatera, aby uczcić jego pamięć i odwagę!
Brama Wieży Targowej
Brama wieży Targowej tutaj się wznosząca dostępna jest dla turystów bezpłatnie, mieści punkt IT oraz punkt widokowy na ostatniej kondygnacji. To element średniowiecznych obwarowań miasta.
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Wieża również dostępna jest bezpłatnie
Adres
Piekarczyk
ul. Wałowa/Stary Rynek, Elbląg
GPS: 54°9'40N, 19°23'44E
Elbląg noclegi
Elbląg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!