Piekarczyk w Elblągu

Piekarczyk w Elblągu
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4

W Elblągu przy Wieży Targowej stoi figurka zawadiackiego Piekarczyka, z którą chętnie robią sobie zdjęcia turyści. Postać ta jest głównym bohaterem najbardziej znanej w Elblągu legendy, która opiera się na faktach z okresu wojen między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego a królem Zygmuntem Starym.

Historia z Piekarczykiem z Elbląga

Śpiący Elbląg został wówczas zaatakowany znienacka przez około 2 tys. Krzyżaków. Część obudzonych mieszkańców wdarła się na wieżę i stamtąd lała smołę i rzucała kamieniami, by odeprzeć atak wroga. Wśród obrońców był właśnie młody piekarczyk, nieznany dziś z imienia ani nazwiska. 

Piekarczyk w Elblągu
Piekarczyk w Elblągu

Swoją piekarską łopatą zaczął ciąć grube sznury przytrzymujące kratę bramy. Ta w końcu runęła, a przy tym przygniotła krzyżackiego dowódcę, a reszcie odcięła drogę do miasta. Krzyżacy odstąpili od najazdu, a tym samym piekarczyk i jego łopata stali się symbolami bohaterskiej obrony Elbląga. Długo na bramie wisiała jego łopata, a od 2006 roku przy bramie stoi ta figurka młodego bohatera, aby uczcić jego pamięć i odwagę! 

Brama Wieży Targowej

Brama wieży Targowej tutaj się wznosząca dostępna jest dla turystów bezpłatnie, mieści punkt IT oraz punkt widokowy na ostatniej kondygnacji. To element średniowiecznych obwarowań miasta.

Informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Wieża również dostępna jest bezpłatnie

Piekarczyk
ul. Wałowa/Stary Rynek, Elbląg

Noclegi w Elblągu

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

(4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024