Piekarczyk w Elblągu

Piekarczyk w Elblągu

(4 głosów: 28)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Elblągu przy Wieży Targowej stoi figurka zawadiackiego Piekarczyka, z którą chętnie robią sobie zdjęcia turyści. Postać ta jest głównym bohaterem najbardziej znanej w Elblągu legendy, która opiera się na faktach z okresu wojen między Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego a królem Zygmuntem Starym.

Historia z Piekarczykiem z Elbląga

Śpiący Elbląg został wówczas zaatakowany znienacka przez około 2 tys. Krzyżaków. Część obudzonych mieszkańców wdarła się na wieżę i stamtąd lała smołę i rzucała kamieniami, by odeprzeć atak wroga. Wśród obrońców był właśnie młody piekarczyk, nieznany dziś z imienia ani nazwiska. 

Piekarczyk w Elblągu
Piekarczyk w Elblągu


Swoją piekarską łopatą zaczął ciąć grube sznury przytrzymujące kratę bramy. Ta w końcu runęła, a przy tym przygniotła krzyżackiego dowódcę, a reszcie odcięła drogę do miasta. Krzyżacy odstąpili od najazdu, a tym samym piekarczyk i jego łopata stali się symbolami bohaterskiej obrony Elbląga. Długo na bramie wisiała jego łopata, a od 2006 roku przy bramie stoi ta figurka młodego bohatera, aby uczcić jego pamięć i odwagę! 

Brama Wieży Targowej

Brama wieży Targowej tutaj się wznosząca dostępna jest dla turystów bezpłatnie, mieści punkt IT oraz punkt widokowy na ostatniej kondygnacji. To element średniowiecznych obwarowań miasta.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Czynne cały rok całą dobę
Wstęp bezpłatny
Wieża również dostępna jest bezpłatnie

Adres

Piekarczyk
ul. Wałowa/Stary Rynek, Elbląg

GPS: 54°9'40N, 19°23'44E

Elbląg noclegi

Elbląg to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Elbląg
Ważna
pomniki rzeźby piekarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023