Planetarium i Obserwatorium we Fromborku

Planetarium we Fromborku
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Planetarium we Fromborku

Planetarium we Fromborku znajduje się od 1973 roku w dawnej Dzwonnicy katedralnej, zwanej też Wieżą Radziejowskiego. Wyposażone w aparaturę firmy Carl Zeiss wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd. Uzupełnieniem seansów w Planetarium jest niewielka wystawa meteorytów.

Obserwatorium we Fromborku

Obserwatorium Astronomiczne Mikołaja Kopernika powstało około 2 km na południowy-zachód od Fromborka, na najwyższym okolicznym wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m. Znajdują się tu trzy pawilony z instrumentami do obserwacji nieba - teleskopy i lunety, taras obserwacyjny oraz budynek mieszczący pracownie i podręczną bibliotekę. Obserwatorium służy głównie celom dydaktycznym, latem gości miłośników astronomii zebranych w ramach akcji oświatowej Wakacje w Planetarium i Obserwatorium.

Zwiedzanie obserwatorium możliwe jest tylko po uprzedniej rezerwacji w kasie planetarium, jeśli pozwala na to pogoda. Poza podziwianiem teleskopów można popatrzeć przez nie, w zależności od pory dnia, na plamy słoneczne, Księżyc, planety i gwiazdy. Największy teleskop w Obserwatorium mieści się na wieży z obrotową kopułą, w której na czas obserwacji otwiera się szczelina. Obiektywem jest w nim zwierciadło wklęsłe o średnicy 65 cm, a optymalne powiększenie tego teleskopu to aż 650 razy.

Informacje praktyczne

Czynne codziennie
seanse stałe: 9.30, 10.20, 12.00, 13.40, 15.20
Seanse dodatkowe: 11.10, 12.50, 14.30
W weekendy o godzinie 12.00 i 14.30 prezentowany jest seans dla dzieci.
Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 8 zł

Planetarium
Wzgórze Katedralne, przyziemie Dzwonnicy, Wieża Radziejowskiego
tel. 55/ 244-00-83
http://frombork.art.pl
Obserwatorium
Góra Żurawia, 2 km od centrum Fromborka
Zwiedzanie po rezerwacji w kasie Planetarium

Noclegi w Fromborku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.2 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024