Frombork - najlepsze atrakcje miasta Mikołaja Kopernika!
Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, niedaleko granicy z Rosją, przy trasie nr 504. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika. Jest on twórcą obecnego obrazu nieba. Wiele tutejszych zabytków i atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością.
Atrakcje we Fromborku
Zarówno Frombork, jak i cała Warmia to znacznie rzadziej odwiedzane zakątki województwa niż Mazury. Powiedziałabym nawet, że wciąż niedocenione. A przecież szalenie interesujące, niosące śliczną i cenną architekturę oraz przebogatą historię. Do dzisiaj najważniejszym i najcenniejszym miejscem we Fromborku jest Wzgórze Katedralne będące zabytkiem najwyższej klasy, kryjącym wiele ciekawostek. Ponadto czeka tu więcej wyjątkowych miejsc. Zobacz, co warto zobaczyć i zwiedzić we Fromborku, poznaj jego najlepsze atrakcje!
Katedra we Fromborku
Główną budowlą wspaniałego kompleksu Wzgórza Katedralnego jest gotycka Katedra Wniebowzięcia NMP - perła warmińskiej architektury. Jest imponująca. To jedyna na świecie tak dobrze zachowana średniowieczna warownia katedralna i największy kościół całej Warmii! To od jego patronki - Najświętszej Marii Panny, pochodzi nazwa Frauenburg (Zamek Pani) - spolszczona jako Frombork. Wnętrza dostępne są odpłatnie. Kryją wiele cennych zabytków, zacne organy i grób Mikołaja Kopernika.
Wieża Radziejowskiego we Fromborku
Wieża Radziejowskiego stojąca na Wzgórzu Katedralnym również dostępna jest odpłatnie. Niegdyś była zarazem dzwonnicą i latarnią morską. Dziś możecie tu podziwiać gwiazdy i morze, bo na wieży urządzono punkt widokowy, zaś w przyziemiu Planetarium. Na surowym tle dzwonnicy pięknie prezentuje się sztuka, a i zawieszone tu wahadło Foucaulta.
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Główną siedzibą Muzeum Mikołaja Kopernika jest Pałac Biskupów na Wzgórzu Katedralnym. W jego wnętrzach sporo dowiesz się o uczonym. Jest tutaj przedstawiony jako astronom, ale też lekarz, prawnik, administrator czy finansista. W pałacu zobaczysz też wiele jego podobizn, malowanych czy też rzeźbionych.
https://muzeumkopernika.pl/
Planetarium we Fromborku
Planetarium stanowi element Muzeum Mikołaja Kopernika. Mieści się ono w przyziemiu Wieży Radziejowskiej na Wzgórzu Katedralnym i za biletem oferuje wiele astronomicznych ciekawostek.
Park Astronomiczny i Obserwatorium w Roninie
Obserwatorium Astronomiczne to element Parku Astronomicznego Mikołaja Kopernika. Mieści się ono niespełna 2 km na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku. Park obejmuje w miejscowości Ronin najwyższe wzniesienie w okolicy, zwane Górą Żurawią. Powstało tu kilka pawilonów z instrumentami do obserwacji nieba i tarasy obserwacyjne. W Parku można obejrzeć teleskopy, spojrzeć przez lunety na plamy słoneczne i na Księżyc. Ciekawostką są tu zrekonstruowane instrumenty astronomiczne używane przez Mikołaja Kopernika.
Pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku
Monumentalny pomnik z 1973 roku stoi u stóp Wzgórza Katedralnego we Fromborku, od strony wód zalewu. Przedstawia astronoma Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego mieszkańca miasta. Pomnik został postawiony w 500. rocznicę urodzin wielkiego uczonego.
Wieża Wodna we Fromborku
Wieża Wodna wznosi się u stóp Wzgórza Katedralnego. To integralny element tzw. Kanału Kopernika, zbudowanego w czasach Zakonu Krzyżackiego, pod koniec XIV wieku. Liczył około 6 km długości i doprowadzał do Fromborka słodką wodę z rzeki Bauda. Dalej wpadał do wód Zalewu Wiślanego, w porcie fromborskim.
Stał tu niegdyś młyn wodny, a wieżę wybudował murarz o imieniu Stanisław. W latach 1571-72 budowlę wyposażono w specjalnie zaprojektowany mechanizm czerpakowy. Dzięki temu woda z kanału była podnoszona na wysokość około 25 m i stąd za sprawą różnicy ciśnień i wykorzystaniu zasady naczyń połączonych, była doprowadzana na fromborskie wzgórze, a nawet dalej.
Ciekawostką jest, że ten system wodociągowy był pierwszym na ziemiach polskich i drugim, po bawarskim Augsburgu z 1548 roku, w całej Europie! Twórcą fromborskiej maszynerii wodociągowej był wrocławski rurmistrz Valentin Hendel - pradziad kompozytora baroku, Jerzego Fryderyka Haendla. Jego muzyki możemy dziś tu posłuchać, podziwiając z wieży panoramę Fromborka, dostępną za biletami. W wieży mieści się też Cafe Galeria.
https://www.wiezawodna.pl/
Kościół Św. Mikołaja we Froborku
Gotycka budowla z XIV wieku. W kolejnych wiekach była niszczona, ale następnie odbudowywana. Nie zatarło to jej pierwotnej formy. Kościół murowany z cegły wybudowano na planie prostokąta jako trójnawowy kościół halowy, bez wydzielonego prezbiterium. Dziś nie pełni funkcji sakralnej.
Muzeum Medycyny we Fromborku
Muzeum to mieści się w dawnym zespole szpitalnym Św. Ducha z kaplicą Św. Anny z XV wieku. To element Muzeum Mikołaja Kopernika. Co tutaj zobaczysz? Cenne, gotyckie malowidło ścienne w kaplicy, przedstawiające Sąd Ostateczny, dwa piece hypokaustyczne z początku XV wieku, płyty epitafijne i ambonę z XVIII wieku. W salach szpitala przygotowano ekspozycję mówiącą o historii medycyny oraz wystawę warmińskiej rzeźby i malarstwa. Przy kompleksie istnieje ogród z roślinami zielnymi.
Plaża i molo we Fromborku
Plaża miejska oraz basen odkryty zapraszają turystów do kąpieli wodnych i słonecznych. Warto też przejść się po molo z ładną panoramą Fromborka i wodami Zalewu Wiślanego. Spacer przyjemny jest tu o każdej porze roku. Zimą zamarznięte wody Zalewu dają możliwość przejażdżek bojerami. Świetną atrakcją są również wycieczki statkiem lub wodolotem po Zalewie Wiślanym, rozpoczynające się w porcie we Fromborku.
Mapa atrakcji
Poniżej zaznaczyliśmy wszystkie najciekawsze atrakcje Fromborka. Miłego zwiedzania 🙂
Gdzie zjeść i spać we Fromborku
Nie byliśmy zbyt długo we Fromborku, toteż nie skorzystaliśmy z żadnego noclegu. Spaliśmy w pobliskim Elblągu, w Hotelu Młyn Aqua Spa
Bardzo fajne miejsce na kawę odkryliśmy w Wieży Wodnej z 1571 roku we Fromborku. Na górze jest dostępny odpłatnie punkt widokowy, zaś w samej wieży sklepik z pamiątkami i właśnie Cafe Galeria, gdzie zjadłam pyszny tort bezowy z porzeczką. Można też było tu kupić toruńskie pierniki.
Mikołaj Kopernik we Fromborku
Właśnie tutaj, na Wzgórzu Katedralnym, Mikołaj Kopernik w Wieży nazwanej jego imieniem żył i pracował. Słynny dziś na cały świat astronom stworzył m.in dzieło swego życia - "De Revolutionibus", które odmieniło dotychczasowe pojęcie o wszechświecie. Jako kanonik kapituły warmińskiej, przebywał tu niemal nieprzerwanie od roku 1510, do dnia swojej śmierci, w maju 1543 roku. Miał wówczas 70 lat. Tutaj też Mikołaj Kopernik został pochowany. Spoczywa we fromborskiej katedrze. Na łożu śmierci zdołał zobaczyć jeszcze wydrukowane fragmenty swego przełomowego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, które w całości dotarło na Warmię już po jego śmierci.
Festiwal Muzyki Organowej
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się latem we Fromborku jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej z udziałem wirtuozów z kraju i z zagranicy. Tutejsze organy pochodzące z 1683 roku, uważane są przez znawców tematu za jedne z najlepszych w Polsce. Plasują się w pierwszej piątce. Podczas grupowego zwiedzania katedry, która dostępna jest odpłatnie, można posłuchać ich dźwięku.
Dojazd do Fromborka
Dojedziesz tu samochodem drogą ekspresową S7 i drogą 504 lub S22
Pociągiem można dojechać do Elbląga, a dalej PKS-em na trasie Elbląg-Braniewo
Historia Fromborka
W roku 1275, po spaleniu katedry w Braniewie, postanowiono przenieść kapitułę warmińską i wybudować katedrę we Fromborku. Powstał wówczas kompleks osadniczy, składający się z zespołu katedralnego na wzgórzu i miasta wyrosłego nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Dopiero w XX wieku, w roku 1926 Wzgórze Katedralne i miasto połączone zostały jako jeden administracyjny ośrodek.
Noclegi w Fromborku
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli masz ochotę na dalsze zwiedzanie, w okolicy znajdziesz kilka innych interesujących miejscowości i regionów. Odkryj, co warto zobaczyć w promieniu 50 kilometrów od tej lokalizacji!
- Elbląg, odległość: 28.8 km
- Braniewo, odległość: 9.4 km
- Kadyny, odległość: 14.1 km
- Krynica Morska, odległość: 15.5 km
- Kąty Rybackie, odległość: 29.2 km
- Jantar, odległość: 42.6 km
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!