Zamek w Szymbarku

Zamek w Szymbarku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Szymbarku to malownicze ruiny dawnej warowni, która powstała w XIV wieku dla kapituły pomezańskiej. Była wtedy tak okazała, że konkurować mógł z nią tylko słynny zamek w Malborku. Bo był to faktycznie drugi co do wielkości zamek państwa krzyżackiego. Ten gotycki zamek posiadał wieżę zegarową wysoką na 24 metry! We wnętrzu mieściła kaplicę i więzienie. Stały też tutaj inne wieże na zamku. W sumie było ich 10, a każda z nich wyglądała inaczej.

Dziś zamek w Szymbarku pozostaje w ruinie i nie jest dostępny dla turystów, ale ta okazała budowla warta jest zobaczenia chociażby z zewnątrz! Tym bardziej, że całą budowlę można obejść ścieżką dookoła. Nie mylcie tej miejscowości z Szymbarkiem na Kaszubach. Te ruiny zamku w Szymbarku znajdują się niespełna 10 km na północ od Iławy, na Mazurach Zachodnich, na zachód od Ostródy, nad Jeziorem Szymbarskim.Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku

Historia zamku w Szymbarku

Zamek powstał na planie prostokąta, o wymiarach 75x92 metry. Kiedy przestali tu rezydować biskupi, zamek często zmieniał właścicieli, ale od 1699 roku do końca II wojny światowej należał do pruskiego rodu von Finckenstein. Ich cmentarz rodowy mieści się na wzgórzu, obok drogi z Szymbarku do Ząbrowa. 

Zamek w Szymbarku spaliła armia radziecka w 1945 roku i od tamtej pory pozostaje w ruinie. Dziś zamek również jest w rękach prywatnych i są plany przywrócić mu świetność i wybudzić z sennej ruiny, choć bardzo malowniczej i tajemniczej zarazem. Do zamku prowadzi murowany most, murowany od XIX wieku, wcześniej drewniany i zwodzony.

"Król Olch" na zamku w Szymbarku

Ruiny zamku wybrał reżyser Schlondorff na scenerię filmu "Król Olch", który kręcono tu w 1996 roku z wybitnym aktorem - Johnem Malkovichem. Aktor mieszkał w tym czasie w Iławie i podobno nieźle imprezował. Z tego okresu pozostały okna, nie pasujące do reszty zamku.

Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku

Dojazd do zamku w Szymbarku

Zamek znajduje się nad Jeziorem Szymbarskim, nieco na północny zachód od Iławy. To 2 km od drogi wojewódzkiej nr 521 Susz - Iława. Należy się kierować drogowskazem na Ząbrowo.Zamek w Szymbarku
Zamek w Szymbarku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Zamek nie jest dostępny dla turystów, ale można go obejść ścieżką dookoła
Na miejscu można zaparkować bezpłatnie

Adres

Zamek w Szymbarku
Szymbark 10a, Szymbark 

GPS: 53°38'42N, 19°28'56E

Iława noclegi

Iława to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Iława
Normalna
zabytki gotyckie zamek
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Ciekawy i okazały zamek, choć pozostaje w ruinie, czekamy na odbudowę, bo takie są plany 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023