Wieża widokowa w Krynicy

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju

(4.2 głosów: 12)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wieża widokowa w Krynicy Zdroju ze ścieżką w koronach drzew to pierwsza taka atrakcja w Polsce! Powstała w 2019 roku i jest unikatowa. To wspaniały obiekt, jakiego brakowało w Polsce, od kilku już bowiem lat podobne wieże widokowe powstawały u naszych południowych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji i to tam ruszali polscy turyści chcący zakosztować adrenaliny i cudnych widokowych wrażeń na wieżach widokowych. Teraz jest to możliwe również w Polsce, ponieważ w Krynicy stanęła pierwsza taka wieża widokowa w Polsce! Ta unikalna konstrukcja drewniana znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, na wysokości około 890 m n.p.m., na stoku Drabiakówki, wśród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej. Od samego początku wieża widokowa w Krynicy przyciąga wielu turystów z całej Polski.

Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy

Wieża widokowa dostępna dla wózków

Wieża w Krynicy ma wysokość 49,5 m, ścieżka natomiast wije się w górę ponad drzewami na długości 1030 metrów. Atrakcja jest całoroczna i dostępna praktycznie dla każdego! Cała konstrukcja, zarówno wieża widokowa, jak i ścieżka, nie ma ani jednego schodka, toteż jest dostępna nawet dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób niepełnosprawnych. Pod wieżę natomiast mogą oni podjechać nowoczesnym wyciągiem kanapowym - 6-osobową kolejką krzesełkową, którą można przewieźć również wózki - dziecięce i dla osób niepełnosprawnych. Kolejka wyposażona jest w w osłony przeciwwiatrowe.Wyciąg na wieżę
Wyciąg na wieżę
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy

Wieża w Krynicy dobra dla osób z lękiem wysokości

Często słyszę i czytam wypowiedzi innych w stylu "ta wieża widokowa w Krynicy to nie dla mnie, bo jest taka wysoka, a ja mam lęk wysokości, w życiu na nią nie wejdę". Uspokoję przynajmniej te osoby, które nie mają bardzo silnego lęku wysokości! Fakt, że ścieżka i sama wieża nie mają schodków to wielki plus nie tylko dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami, ale właśnie dla osób z lękiem wysokości. Wejście w ten sposób jest bezpieczne, bardzo wygodne i dużo łatwiejsze, ponieważ nie ma tutaj żadnych wolnych i przezroczystych przestrzeni i nie widać przepaści pod nogami. Ponadto jako, że nie ma schodów, to idąc szeroką i łagodnie pnącą się w górę ścieżką nie trzeba patrzeć pod nogi. Gwarantuję więc, że osoby z lekkim lub średnim lękiem wysokości czują się tutaj całkiem dobrze, sprawdziłam na sobie 🙂 Jest dużo lepiej niż nawet na sporo niższych wieżach, ale ze schodami, często wąskimi i stromymi.

Widok z wieży w Krynicy
Widok z wieży w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy - na szczycie
Wieża widokowa w Krynicy - na szczycie

Najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce

Wieża widokowa w Krynicy to zarazem najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce (do 2021 roku) i pierwszy taki projekt w naszym kraju, który od samego początku stał się mega atrakcją. W przeciwieństwie do projektów zagranicznych, wieża w Krynicy jest w całości wykonana z drewna, z robinii akacjowej, dzięki czemu jest niezwykle estetyczna, a przy tym bezpieczna i solidna. Ścieżkę podpiera 18 wież wsporczych i 87 słupów. Wzbogacona jest także o konstrukcję metalową, niezależną od tej drewnianej. Zarówno wieża widokowa w Krynicy, jak i spacer ścieżką pozwalają podziwiać niesamowite widoki na okoliczne szczyty, w tym na Jaworzynę Krynicką - najpopularniejszy szczyt Beskidu Sądeckiego. Spacer ścieżką na wieżę dostarcza wielu wrażeń, w tym estetycznych, bo widoki są piękne i są siłą napędową dla pokonania trasy, która mija bardzo szybko i wcale się nie dłuży.

Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy, autor Dorota Olendzka
Wieża widokowa w Krynicy, autor Dorota Olendzka

Wieża w Krynicy - ciekawostki

Spacerując ścieżką w koronach drzew przy wieży widokowej w Krynicy poznasz okoliczną przyrodę i historię regionu, dzięki bardzo ciekawym, autorskim instalacjom edukacyjnym:

Hotel dla psów pod wieżą

Ciekawostką jest też hotel dla piesków czyli klatki stojące przy wejściu na wieżę, gdzie można zostawić na czas spaceru swojego czworonożnego przyjaciela 🙂 To świetne rozwiązanie, które warto wprowadzić w wielu innych miejscach, bowiem jako właścicielka psa sama wiem, że bywa to problem, kiedy atrakcja nie jest dostępna dla zwierząt i jest to bariera dla zabrania ze sobą czworonożnego towarzysza w podróży.Wieża widokowa w Krynicy - hotel dla psów
Wieża widokowa w Krynicy - hotel dla psów
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Ścieżka przy wieży w Krynicy
Ścieżka przy wieży w Krynicy

Rowerki dla dzieci na wieży

Dla dzieci przygotowano natomiast specjalne wózki przypominające małe rowerki, dzięki którym można spokojnie wybrać się na wieżę z małymi dziećmi i nie będą one narzekać na ból nóżek 🙂 Rowerki można pchać, co przydaje się w przypadku mniejszych dzieci, a ponadto mają wbudowane torby, gdzie można przechować niezbędne rzeczy dla dziecka w czasie spaceru na wieżę.

Wieża widokowa w Krynicy - wózki dla dzieci
Wieża widokowa w Krynicy - wózki dla dzieci

Zjeżdżalnia z wieży

Dodatkową frajdą na wieży w Krynicy jest fakt, że z góry wieży można zjechać specjalną zjeżdżalnią - rurą, o długości 60 m! To wersja dla odważnych, ale i wielka radocha 🙂

Budowa Roku 2020

W 2020 roku unikatowa wieża widokowa w Krynicy Zdroju została doceniona w prestiżowym konkursie architektonicznym "Budowa Roku", którego organizatorami są Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Krynicka perełka architektoniczna zdobyła główną nagrodę w kategorii "Budowa Roku"!

Na wieży w Krynicy
Na wieży w Krynicy

Jak dostać się na wieżę w Krynicy?

 • Na wieżę widokową można dojść pieszo przygotowaną ścieżką spacerową wiodącą spod wyciągu, to łatwa i niedaleka trasa, tylko pierwszy fragment jest bardziej stromy
 • Kto nie lubi lub nie może chodzić po górach, może wybrać nowoczesny wyciąg krzesełkowy, to 6-osobowa kanapa, która przewozi nie tylko ludzi, ale również wózki dziecięce, rowery oraz wózki dla osób niepełnosprawnych
 • Jest jeszcze możliwość podejścia pieszo stokiem pod wyciągiem, ale to dość niewygodna opcja, mało komfortowa, bo stok jest dość stromy a nie prowadzi tędy żaden szlak. Jest to natomiast szybsza alternatywa dla pieszej ścieżki.
Wyciąg na wieżę
Wyciąg na wieżę
Ścieżka piesza na wieżę widokową w Krynicy
Ścieżka piesza na wieżę widokową w Krynicy
Ścieżka piesza na wieżę widokową w Krynicy
Ścieżka piesza na wieżę widokową w Krynicy

Czy warto wybrać się na wieżę widokową w Krynicy?

Jeśli pytasz czy warto, to ja odpowiadam, że tak, warto odwiedzić wieżę w Krynicy. To prawda, że atrakcja nie jest tania, ale to może być fajna rodzinna wyprawa na cały dzień, z pięknymi widokami na góry, w bliskim otoczeniu przyrody. Nie tylko Ty, ale i dzieci wyciszą się tutaj i odpoczną od technologii i miasta. Niejednokrotnie w restauracjach czy parkach rozrywki zostawiamy porównywalną kwotę, a to jednak wspaniała podróż w góry, zupełnie inna aktywność niż miejskie atrakcje, z cudownymi widokami i ciekawostkami na trasie. Zdecydowanie uważam, że warto zaplanować wycieczkę na wieżę widokową w Krynicy Zdroju!Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy

Gdzie spać w Krynicy?

Jeśli planujesz całodniową wyprawę na wieżę widokową w Krynicy, a ponadto chcesz zobaczyć jeszcze inne atrakcje Krynicy, wszak tych nie brakuje i polecam Ci poznać ten piękny, górski kurort, to mogę polecić Ci nocleg przy samej wieży, a raczej przy dolnej stacji wyciągu. To Pensjonat Słotwiny Arena (ul. Słotwińska 51A) z pokojami gościnnymi i restauracją, gdzie można zjeść też pyszną pizzę oraz smaczne śniadanko. My tak zrobiliśmy, a z okien pokoju mogliśmy podziwiać wieżę widokową 🙂 Pensjonat jest przyjazny dla dzieci i oczywiście narciarzy. Dla gości Pensjonatu parking jest bezpłatny. Szczegółowe informacje o Pensjonacie Słotwiny Arena znajdziesz tutaj. Inne noclegi w Krynicy zamówić możesz poniżej.

Pensjonat Słotwiny
Pensjonat Słotwiny
Pensjonat Słotwiny
Pensjonat Słotwiny
Pizzeria Słotwiny
Pizzeria Słotwiny
Zalety
 • Pierwsza taka konstrukcja w Polsce
 • Wieża oferuje piękne widoki
 • Dostępność przez cały rok
 • Dostępność dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych
 • Ciekawe instalacje sprawiające, że dzieci się nie nudzą na trasie
 • Dostępne rowerki/wózki dla dzieci
 • Hotel dla piesków
 • Bezpłatny parking
Wady
 • Dość wysoka cena

 

Wieża Sky Walk w Świeradowie Zdroju

Już teraz wiadomo, że wieża widokowa w Krynicy nie pozostanie długo jedyną i najwyższą tego typu atrakcją w Polsce, bo już buduje się wieża Sky Walk ze ścieżką w chmurach w Świeradowie Zdroju na Dolnym Śląsku, mająca 60 metrów wysokości, bardzo podobna do tej dostępnej u naszych południowych sąsiadów, w Dolni Moravie w Czechach.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Wieża widokowa i ścieżka: codziennie 9.00-18.00
Bilety: normalny 49 zł, ulgowy 42 zł
Z wyciągiem w obie strony: 69 zł i 55 zł
Zjeżdżalnia - 1 zjazd 9 zł
Rodzinny 2 dzieci + 2 dorosłych z kolejką: 199 zł
Dzieci do 3 lat: bezpłatnie
Parking: od 2021 roku bezpłatny przy dolnej stacji wyciągu

Adres

Wieża widokowa w Krynicy
Ścieżka w koronach drzew
ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój
tel. 512-409-801
www.wiezawidokowa.pl

GPS: 49°25'50N, 20°55'32E

Krynica Zdrój noclegi

Krynica Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Widok z wieży w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wyciąg na wieżę
Ścieżka piesza na wieżę widokową w Krynicy
Wieża widokowa w koronach drzew w Krynicy Zdrój, autor wieża Słotwiny
Wieża widokowa w Krynicy
Z wieży w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Wieża widokowa w Krynicy
Instalacje na ścieżce
Wieża widokowa w Krynicy
Wyciąg na wieżę
Wieża widokowa w Krynicy
Krynica Zdrój Małopolska
Perełka
czynne cały rok dla rodziny dla dzieci wstęp płatny drewniane dostępne dla wózków wieże wieże widokowe drogo
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

abzet@op.pl
Beznadziejna podróba, teren wokół nieatrakcyjny
Marcin
polecam warto wejść najlepiej na nogach 🙂
rurkazkremem93
Dla mnie trochę potworek wśród naturalnego krajobrazu. Cena za wejście jest niedorzeczna.
Anna Piernikarczyk
Wieża widokowa w Krynicy jest niesamowita, wygląda wspaniale, ale również takie oferuje widoki dookoła 🙂 Spacer rozpoczyna się na ścieżce i tak płynnie to przebiega, bez schodów, że podziwiając widoki człowiek jest nagle na szczycie, bez stresu i z mega wrażeniami 🙂
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo fajna atrakcja. Podejście jest bardzo łagodne, spacer ciekawy, a widok z wieży zapiera dech - polecam.
Maria001
Widoki z wieży bardzo ładne. Sam plan wejścia na nią całkiem w porządku. Jedynie co jest dużym minusem to cena za wejście na ową wieżę...
turystka
Było miło i fajnie,ale efektu łał nie było,Wrocław mnie urzekł
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023