Mofeta w Muszynie

Zdjęcia (7)

Co to jest mofeta?

Pod tą dziwnie brzmiącą nazwą kryją się chłodne wyziewy czyli takie o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza, zawierające głównie dwutlenek węgla, z domieszką innych gazów. Mofetą nazywa się też sam otwór, z którego wydobywają się gazy.Mofeta w Jastrzębiku

Mofeta im. profesora Henryka Świdzińskiego to największa w Polsce mofeta, odkryta przez profesora, którego imię nosi, w 1938 roku. Znajduje się w gminie Muszyna, na granicy Jastrzębika i Złockiego, niemal przy drodze łaczącej te dwie miejscowości, na dnie Złockiego Potoku.

Mofeta ta została uznana za pomnik przyrody. To nie jedyna mofeta w tej okolicy, ale ta jest najbardziej efektowna i zyskała infrastrukturę turystyczną. Zbudowano kładkę ponad rzeką, obudowano otwory z bulgoczącą wodą, postawiono tablice informacyjne. Miejsca, z których wydobywają się gazy, ciekawie nazwano - Bulgotka i Dychawka. Dychawka to słyszalny oddech ziemi, faktycznie można ten oddech usłyszeć. To suchy wypływ dwutlenku węgla. W innych miejscach stale widać na wodze bąbelki, co wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo.Gaz wydobywający się w tutejszej mofecie składa się głównie z dwutlenku węgla, aż w 95 %, a ponadto zawiera azot, metan i tlen. Dwutlenek węgla wydobywa się z dużych głębokości, a po drodze nasyca wodę, toteż w Jastrzębiku tworzą się liczne źródła wód mineralnych, a miejscami nawet mofety właśnie. Ponad mofetą giną owady, ptaki, a zdarzało się dawniej, że nawet ludzie dusili się w okolicznych nieszczelnych piwnicach.

Mofeta im. profesora Henryka Świdzińskiego
ul. Polna, Jastrzębik

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2017-02-18 19:59:22 na

Morfeta bardzo blisko drogi. Bylismy zimą i dojscie bezproblemowe. Bąbelki bulgoczą cały czas. Bardzo ciekawe miejsce :)

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: