Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

(4.4 głosów: 40)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Miasteczko Galicyjskie to unikatowa, fantastyczna atrakcja. Powstała na zielonych obrzeżach Nowego Sącza, obok Sądeckiego Parku Etnograficznego. Zobaczysz tu małomiasteczkową, bardzo urokliwą zabudowę, wzorowaną na XIX-wiecznym Starym Sączu, Lanckoronie czy Lipnicy Murowanej.

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Zabudowa Miasteczka Galicyjskiego

Ciekawa i chwytająca za serce zabudowa ulokowała się wokół rynku. Jego zachodnią pierzeję zajmuje spory ratusz. To okazały budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami, będący repliką ratusza ze Starego Sącza. Sąsiadują z nim 2 domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym z nich odwiedzisz dziś dawne atelier fotografa oraz warsztat zegarmistrzowski, zaś w drugim pracownię garncarza.Całkiem za zachód wysunięty jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. To również rekonstrukcja klasycystycznej budowli, bo oryginał zniszczono w latach 70. XX wieku. Ciekawa jest tu remiza strażacka (replika tej z Lipinek), z wielkimi wrotami drewnianymi, za którymi chętni poznają wozy strażackie, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki. Obok stoi Kapliczka Św. Floriana - replika zachowanej kapliczki w Zakliczynie.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

W innych domach przy rynku urządzono m.in. aptekę w stylu retro i mały gabinet dentystyczny z epoki (w budynku będącym rekonstrukcją niezachowanego domu z rynku w Lanckoronie), pracownię żydowskiego krawca, i dawnego golibrody. A do tego sklepik z pamiątkami, pracownię drewnianych ozdób czy Pocztę Galicyjską mieszczącą się w rekonstrukcji niezachowanego domu z Lipnicy Murowanej.

W Ratuszu działa Cesarsko Królewska Kawiarnia Galicyjska z pokojami gościnnymi, a dokładnie naprzeciw stanęła stylowa Gospoda z potrawami regionalnymi. Miasteczko Galicyjskie to jedyny obiekt tego typu w Polsce, a nawet Europie. Polecam Wam gorąco!

Miasteczko Galicyjskie - gospoda
Miasteczko Galicyjskie - gospoda
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego

Miasteczko Galicyjskie, podobnie jak pobliski Skansen, czynne są przez cały rok. Można zakupić bilet wspólny lub osobny. Dodatkowo Miasteczko w środę można zwiedzać bezpłatnie, a cały rok płaci się tylko za zwiedzanie wnętrz, bo wstęp na teren Miasteczka jest bezpłatny. Dzięki współpracy z Fundacją „Trasa dla Bobasa”, na dzieci czekają mini-przewodniki (plansze) z opisem ekspozycji dostosowanym do dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (6-9 lat), pełne muzealnych ciekawostek i zagadek.Miasteczko Galicyjskie - u fotografa
Miasteczko Galicyjskie - u fotografa
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

 

Miasteczko Galicyjskie - gabinet dentystyczny
Miasteczko Galicyjskie - gabinet dentystyczny

Skansen czyli Sądecki Park Etnograficzny

Obok Miasteczka Galicyjskiego odwiedzić warto Skansen prezentujący kulturę ludową Sądecczyzny. Te tereny zamieszkiwały cztery grupy etnograficzne: Lachy Sądeckie, Górale od Łącka, Pogórzanie i Łemkowie. Szczególne znaczenie dla etnografii sądeckiej mieli Łemkowie - górale ruscy. Łemkowie natomiast zachowali swą odrębność zarówno jeśli chodzi o religię jak i własną mowę.

Lachy Sądeckie i Pogórzanie zasiedlali północną część Sądeczcyzny, mają charakter przejściowy pomiędzy góralszczyzną a ludnością nizinną południowej Małopolski. Odznaczają się własną gwarą, muzyką i swoistymi tańcami. Inaczej też ubierali się. W Parku poznamy też kulturę karpackich Cyganów osiadłych.

Park dzieli się na cztery główne sektory, prezentujące budownictwo poszczególnych grup etnograficznych. W centralnym punkcie wiejskiej zabudowy usytuowano dwór szlachecki wraz z aleją dojazdową i parkiem dworskim oraz zespołem gospodarczym. Dwa obiekty sakralne - w obrębie zabudowy łemkowskiej cerkiew grekokatolicka, a w sąsiedztwie grupy pogórzańskiej kościół rzymskokatolicki wraz z plebanią mają przypominać o różnorodności wyznania.Obok typowych zagród o różnym statusie majątkowym właścicieli, pokazane są warsztaty do produkcji rękodzielniczej bądź rzemieślniczej: kuźnia, olejarnia, warsztat tkacki, warsztat szewski czy urządzenie do produkcji gontów. Ponadto nad strumieniem stanęły obiekty tradycyjnego przemysłu ludowego napędzane siłą wody czyli tartak, młyn i folusz. Zabudowę wiejską uzupełni niewielka osada cygańska oraz grupa szałasów pasterskich.

Miasteczko Galicyjskie z lotu ptaka
Miasteczko Galicyjskie z lotu ptaka

Film o Nowym Sączu

Zapraszamy na nasz film o Nowym Sączu. Oczywiście Miasteczko Galicyjskie również w nim znajdziecie i to w pierwszej kolejności 😉

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

1 V - 15 X wt-nd 10.00-18.00
16 X - 30 IV śr-nd 9.00-16.00
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy 12 zł
Zniżka z Kartą Dużej Rodziny
Parking: bezpłatny na miejscu
Gospoda i kawiarnia na miejscu
Aktualne godziny zwiedzania i ceny biletów znajdziesz na stronie: http://www.miasteczko-galicyjskie.pl/

Adres

Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226, Nowy Sącz
tel. 18/ 441-02-10
Sądecki Park Etnograficzny
ul. Długoszowskiego 83 b, Nowy Sącz
tel. 18/ 444-35-70

GPS: 49°37'16N, 20°44'22E

Nowy Sącz noclegi

Nowy Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Miasteczko Galicyjskie - dawna apteka
Miasteczko Galicyjskie - atelier fotografa
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie - nasza Top Atrakcja
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Nowy Sącz
Ważna
czynne cały rok dla rodziny wstęp płatny dostępne dla wózków parking bezpłatny skanseny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023