Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

(4.4 głosów: 37)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Sądecki Park Etnograficzny to bardzo ciekawa atrakcja, która przyciąga coraz wiekszą liczbę turystów. Prócz tradycyjnego Skansenu powstało tu unikatowe Miasteczko Galicyjskie, wzorowane na XIX-wiecznym Starym Sączu, Lanckoronie czy Lipnicy Murowanej.Stoi tu rekonstrukcja Ratusza ze Starego Sącza, stoją dwory szlacheckie, domy mieszkalne czy remiza, a ponadto działają warsztaty rzemieślnicze, np. atelier fotografa. Powstaje karczma i inne atrakcje, jest to jak na razie jedyny obiekt tego typu w Polsce, a nawet Europie.

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Zwiedzanie Miasteczka i Skansenu

Zarówno Skansen jak i Miasteczko Galicyjskie czynne są cały rok, można zakupić bilet wspólny lub osobny. Dodatkowo Miasteczko w sobotę można zwiedzać za darmo, a cały rok płaci się tylko za zwiedzanie wnętrz, bo wstęp na teren Miasteczka jest darmowy.Skansen

Sądecki Skansen prezentuje kulturę ludową Sądecczyzny, którą zamieszkiwały cztery grupy etnograficzne: Lachy Sądeckie, Górale od Łącka, Pogórzanie i Łemkowie.

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Szczególne znaczenie dla etnografii sądeckiej mieli Łemkowie - górale ruscy. Łemkowie natomiast zachowali swą odrębność zarówno jeśli chodzi o religię jak i własną mowę.Lachy Sądeckie i Pogórzanie zasiedlali północną część Sądeczcyzny, mają charakter przejściowy pomiędzy góralszczyzną a ludnością nizinną południowej Małopolski. Odznaczają się własną gwarą, muzyką i swoistymi tańcami. Inaczej też ubierali się. W Parku poznamy też kulturę karpackich Cyganów osiadłych.

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Park dzieli się na cztery główne sektory, prezentujące budownictwo poszczególnych grup etnograficznych. W centralnym punkcie wiejskiej zabudowy usytuowano dwór szlachecki wraz z aleją dojazdową i parkiem dworskim oraz zespołem gospodarczym. Dwa obiekty sakralne - w obrębie zabudowy łemkowskiej cerkiew grekokatolicka, a w sąsiedztwie grupy pogórzańskiej kościół rzymskokatolicki wraz z plebanią mają przypominać o różnorodności wyznania.

Obok typowych zagród o różnym statusie majątkowym właścicieli, pokazane są warsztaty do produkcji rękodzielniczej bądź rzemieślniczej: kuźnia, olejarnia, warsztat tkacki, warsztat szewski czy urządzenie do produkcji gontów. Ponadto nad strumieniem stanęły obiekty tradycyjnego przemysłu ludowego napędzane siłą wody czyli tartak, młyn i folusz. Zabudowę wiejską uzupełni niewielka osada cygańska oraz grupa szałasów pasterskich.

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie

Sądecki Park Etnograficzny
ul. Długoszowskiego 83 b, Nowy Sącz
tel. 18/ 444-35-70
Miasteczko Galicyjskie
ul. Lwowska 226, Nowy Sącz
tel. 18/ 441-02-10
miasteczko@muzeum.sacz.pl
www.muzeum.sacz.pl

Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie
Miasteczko Galicyjskie, kasia ejsmont
Nowy Sącz, mokunka
Miasteczko Galicyjskie, kasia ejsmont
Nowy Sącz, mokunka
Nowy Sącz, mokunka
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Piotr Widerski
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu - ratusz, Piotr Widerski
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, Piotr Widerski

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–17:00
  • środa: 10:00–17:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–17:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00

Nowy Sącz noclegi

Nowy Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Nowy Sącz
Muzea i skanseny
Ważna
skanseny
49°37'17N, 20°44'23E
11 wrzesień 2015
31 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację