Zagłosuj na Top Atrakcje 2024! Wybierz hity tego lata!

Stary Sącz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Stary Sącz klasztor
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Stary Sącz to bardzo ciekawe, historyczne miasteczko w województwie małopolskim, leżące niedaleko Nowego Sącza, u stóp malowniczego Beskidu Sądeckiego, w widłach rzek Dunajca i Popradu, na starym Szlaku Bursztynowym. Stary Sącz ze względu na piękną zabudowę, sięgającą nawet czasów średniowiecza, uznano za rezerwat urbanistyczny.

Stary Sącz to jedna z prastarych miejscowości Sądecczyzny i zarazem jedno z najstarszych miast w Polsce. Założony prawdopodobnie jeszcze w XI wieku, prawa miejskie zyskał w XIII stuleciu! Pierwsza wzmianka o Starym Sączu pochodzi z 1257 roku, kiedy książę Bolesław Wstydliwy nadał swej żonie - księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. Kinga, obecnie Święta, dzięki tym dobrom, założyła w 1280 roku w Starym Sączu klasztor klarysek, który działa tutaj do dziś. W Starym Sączu jej kanonizacji dokonał dziś Święty Papież Polak, w 1999 roku. To również ona zapoczątkowała w Polsce wydobycie cennej soli, w Bochni i Wieliczce, gdy przywiozła ze sobą węgierskich górników.

Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz Leśne Molo

Atrakcje w Starym Sączu

To niewielkie, a przy tym bardzo klimatyczne miasteczko kryje kilka bardzo ciekawych atrakcji. Nie tylko historycznych, ale i przyrodniczych. Koniecznie trzeba je odwiedzić, będąc w tej okolicy. Nas to miasto urzeka za każdym razem, a nadal nie jest zadeptane. Zobacz najlepsze atrakcje Starego Sącza!

1. Leśne Molo na Miejskiej Górze w Starym Sączu

Leśne Molo na Miejskiej Górze dostępne jest dla turystów od 2021 roku. To wspaniała atrakcja na łonie przyrody, w zasięgu ręki każdego mieszkańca i turysty, bo mieści się kilkaset metrów od centrum i dostępna jest bezpłatnie, za co wielkie brawa! Dojść można tutaj z rynku, gdzie czeka bezpłatny w weekendy parking.

Początkowo stromo pod górę, potem już przyjemnie się idzie lasem. Przy dobrej pogodzie droga dostępna jest dla wózków. Najpierw na leśnej ścieżce można zobaczyć w szklanych kulach cykl życiowy kumaka górskiego, a po kilkuset metrach zaczyna się kładka wśród drzew, z mostem i hamakami, a na końcu śliczną panoramą Starego Sącza, Popradu wpadającego do Dunajca i szczytów Gór Grybowskich, najdalej na zachód wysuniętego pasma Beskidu Niskiego. Przygotowaliśmy mapkę spaceru do Leśnego Mola.

 
Leśne Molo, Miejska Góra, dojście od ulicy Parkowej, Stary Sącz
Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz

2. Rynek w Starym Sączu

Zabudowa urokliwego rynku w Starym Sączu nawiązuje do średniowiecza. Zachował się tutaj pierwotny układ urbanistyczny. Do 1795 roku stał tu okazały Ratusz, ale po tym jak spłonął, nie został już odbudowany. Jego rekonstrukcja stoi w Miasteczku Galicyjskim koło Sądeckiego Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Na starosądeckim rynku ocalał natomiast XVII-wieczny dom mieszczański nazywany "Domem na Dołkach". Ten piękny i ciekawy zabytek dziś mieści Muzeum Regionalne. Minusem niezwykle malowniczego i klimatycznego rynku w Starym Sączu są samochody. Istnieje tu bowiem parking, który nijak pasuje do cudnej reszty.

 
Rynek, Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz

3. Klasztor Klarysek w Starym Sączu

Klasztor Klarysek założyła tu w 1280 roku węgierska królewna z dynastii Arpadów Kinga - wówczas już wdowa po polskim władcy - Bolesławie V Wstydliwym. Sama była zakonnicą w tym klasztorze i tutaj zmarła. Dzisiaj to Święta Kinga, kanonizowana w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II, również obecnie Świętego. Co ciekawe, mimo małżeństwa, złożyła śluby czystości i przez całe życie pozostała dziewicą.

Klasztor funkcjonuje do dziś, przy nim istnieje zabytkowy, gotycki kościół Św. Trójcy z barokowymi polichromiami i cenną XVII-wieczną amboną. Niedaleko stąd mieści się kapliczka Św. Kingi z cudownym źródełkiem.

 
Klasztor, Pl. Świętej Kingi, Stary Sącz
Stary Sącz klasztor
Stary Sącz klasztor
Stary Sącz
Stary Sącz

4. Brama Seklerska w Starym Sączu

Brama Seklerska to drewniana, symboliczna brama, która stoi pod klasztorem. To dar Węgier z okazji kanonizacji Św. Kingi, bowiem była ona węgierską księżniczką.

 
Brama, Pl. Św. Kingi, Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz

5. Źródełko Św. Kingi w Starym Sączu

Źródełko cudownej wody, które znajduje się kilkaset metrów od klasztoru. Obok źródełka stoi kaplica Św. Kingi, która powstała w 1779 roku, w miejscu starszej kapliczki. Żeby dojść do źródełka, trzeba spod klasztoru podążać Traktem Św. Kingi i skręcić w prawo nieco przed basztą. Można bardziej naokoło iść za basztą w dół i dalej skręcić w prawo w ulicę Bandurskiego, po czym ponownie skręcić w prawo pod kapliczkę.

 
Źródełko i kapliczka, Trakt Św. Kingi, Stary Sącz
Stary Sącz kapliczka Św. Kingi
Stary Sącz kapliczka Św. Kingi

6. Kościół Św. Elżbiety Węgierskiej i Św. Małgorzaty w Starym Sączu

Zabytkowy kościół Św. Elżbiety i Małgorzaty należy do najstarszej parafii w mieście, istniejącej na pewno już w XIII wieku, a może i wcześniej. Budowa, a może odbudowa starosądeckiej fary po najazdach tatarskich miała tu miejsce za czasów panowania Bolesława Wstydliwego (1227-1279). Wybór Św. Elżbiety Węgierskiej jako patronki sugeruje, że było to po 1235 roku, kiedy szerzył się jej kult po kanonizacji. 

Obecna świątynia to gotycka budowla, wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku, a przebudowana w dobie baroku. Wystrój w dużej mierze jest właśnie barokowy. Wieżę świątyni widać z rynku, skąd prowadzi do niej urokliwy deptak - ulica Kazimierza Wielkiego.

 
Kościół, ul. Mickiewicza, Stary Sącz
Stary Sącz kościół Św. Elżbiety
Stary Sącz kościół Św. Elżbiety
Stary Sącz kościół Św. Elżbiety
Stary Sącz kościół Św. Elżbiety

7. Bobrowisko w Starym Sączu

Ale to fajne miejsce, malownicze i zaciszne. Bobrowisko obejmuje unikatowy teren położony na terenach zalewowych, w widłach Dunajca i Popradu. Powstały tu bardzo lubiane przez turystów ostatnio kładki - dwa krzyżujące się ze sobą drewniane pomosty oraz dwa punkty obserwacyjne. Pozwalają one odpocząć na łonie natury, podziwiać ją, a przy okazji jej nie niszczyć i nie płoszyć zwierząt w ich naturalnych siedliskach. Same zalety! 

Bardzo nam się spodobało to miejsce, sama pętelka z kładkami to jakieś 20 minut spaceru, z parkingu cały spacer zabiera 40 minut spokojnego marszu. Przy bezpłatnym parkingu mieści się też podniebne kąpielisko Park Wodny Stawy i Park linowy Lemur. Można też kupić fastfoodowe przekąski czy lody. Z centrum Starego Sącza to zaledwie 10 minut jazdy. Poniżej macie mapkę z zaznaczoną pętlą spacerową.

 
Bobrowisko, ul. Wielki Wygon, Stary Sącz
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko

8. Park Linowy Lemur w Starym Sączu

Lemur to bardzo fajnie położony w lesie park linowy, czynny od maja do września. W wakacje czynny jest codziennie, poza nimi w weekendy. Powstał koło Kąpieliska Stawy i Bobrowiska, na obrzeżach Starego Sącza. Sporo tu tras i chętnych, by się na nich sprawdzić. 

Do dyspozycji jest tu 6 tras z ciekawymi przeszkodami: rower, wóz drabiniasty, deskorolka, łódka czy gokart. Do tego mosty zwodzone, tybetańskie i birmańskie. Fajne są ponad 120-metrowa tyrolka nad wodą, trasa na wyspie i specjalna strefa dla dzieci. Na miejscu czeka duży bezpłatny parking.

 
Lemur, Wielki Wygon, Stary Sącz
https://lemurpark.pl/park-linowy/stary-sacz
Stary Sącz Park Linowy Lemur
Stary Sącz Park Linowy Lemur

9. Kąpielisko Stawy w Starym Sączu

Kąpielisko Park Wodny "Stawy" czynne jest latem i dostępne jest odpłatnie, ale niedrogo. Na miejscu można też wypożyczyć kajak, rowerek wodny czy łódkę. To miejski ośrodek, otwarty codziennie w wakacje, w godzinach 10.00-20.00. Ceny biletów normalnych to 11 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 25 zł. (2022).

 
Kąpielisko, Wielki Wygon, Stary Sącz
Stary Sącz kąpielisko
Stary Sącz kąpielisko

10. Muzeum Regionalne w Starym Sączu

Muzeum im. Seweryna Udzieli poprzez wystawy opowiada o historii i kulturze Starego Sącza, ale także o ważnych osobach z tym miastem związanych. Na przykład o księdzu Tischnerze czy Adzie Sari - śpiewaczce operowej. Muzeum mieści się w pięknym, zabytkowym budynku stojącym przy narożu rynku.

 
Muzeum, Rynek 6, Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz

11. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej

Festiwal odbywa się co roku od 1974 roku. Obecnie trwa cały tydzień. Większość koncertów odbywa się w kościele Św. Trójcy przy klasztorze Klarysek, ale również w kościele parafialnym i w kościele w Barcicach.

12. Platforma Ślimak na Woli Kroguleckiej 

Niedaleko Starego Sącza, 3 km od Barcic, na Woli Kroguleckiej powstała ciekawa platforma widokowa. Od swego nietypowego kształtu nazywana jest po prostu Ślimak. Podziwiać z niej można cudną panoramę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego i doliny Popradu. Wstęp na platformę jest bezpłatny, kilkaset metrów wcześniej, przy drodze czeka niewielki, bezpłatny parking, który w letnie weekendy bywa pełny.

 
Platforma Ślimak, Wola Krogulecka
Platforma na Woli Kroguleckiej
Platforma na Woli Kroguleckiej
Platforma na Woli Kroguleckiej
Platforma na Woli Kroguleckiej
Wola Krogulecka
Wola Krogulecka

13. Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Ołtarz zbudowano w 1999 roku, z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Konstrukcja, jak i inne ołtarze papieskie, miała zostać rozebrana, ale z powodu dużego zainteresowania piękną budowlą, ostała się do dziś, działa tu również Muzeum Jana Pawła II.

 
Ołtarz, ul. Papieska, Stary Sącz
Ołtarz Papieski Stary Sącz
Ołtarz Papieski Stary Sącz

Skąd nazwa Sącz?

Nazwa Sącz etymologicznie pochodzi od staropolskiego słowa Sądecz (1163 rok). Utworzono ją od słowiańskiego imienia Sądek, prawdopodobnie od imienia założyciela lub przywódcy osady. Z biegiem czasu nazwa przybrała teraźniejszy kształt. W XV wieku, dla odróżnienia dwóch sąsiadujących Sączów, starszy zyskał przydomek Stary, zaś młodszy - Nowy.

Stary Sącz
Stary Sącz

Mapa atrakcji i parkingów Starego Sącza oraz trasa spaceru

Przygotowaliśmy dla Ciebie mapę Starego Sącza i okolic z zaznaczonymi atrakcjami oraz parkingami.

Aby zwiedzić zabytki i atrakcje Starego Sącza, również Leśne Molo, to polecamy parkingi w mieście. Pierwszy z nich mieści się na Rynku, jest bezpłatny w weekendy. Można też zaparkować na jednej z wielu uliczek wokół niego. Dobrą opcją jest pozostawienie samochodu na bezpłatnym dworcu przesiadkowym Parkuj i Jedź przy ul. Pod Ogrodami (136 miejsc parkingowych). Inne parkingi znajdziesz obok Kina Sokół (ul. Batorego 23) lub za Urzędem Miejskim (wjazd od ul. Batorego).

A tutaj masz propozycję spaceru po centrum tego pięknego miasta. Spacer zaczniemy w pobliżu rynku, po czy zobaczymy synagogę i kościół Św. Elżbiety Węgierskiej - najstarszy w mieście. Dalej koło Barmy Seklerskiej pójdziemy do źródełka Św. Kingi i wrócimy się do klasztoru, który założyła. Potem wrócimy na rynek przechodząc koło Muzeum Regionalnego. Na rynku na pewno znajdziemy coś do przekąszenia, a auto już niedaleko.

Stary Sącz rynek
Stary Sącz rynek

Film ze Starego Sącza

Po odwiedzinach tego pięknego miasta przygotowaliśmy film. Mam nadzieję, że się spodoba!

Gdzie zjeść w Starym Sączu?

Już na rynku jest kilka tradycyjnych restauracji, w tym Marysieńka, a po drodze do klasztoru czeka przy ulicy Daszyńskiego fajna Pracownia Pieroga i nieco dalej Cukiernia Sądecka i KarmeLove Lody Rzemieślnicze. Polecam 🙂 Na szybko koło Bobrowiska i Kąpieliska Stawy przy ulicy Wielki Wygon zjeść można frytki czy zapiekankę i oczywiście lody przy parkingu.

Pracownia Pieroga w Starym Sączu
Pracownia Pieroga w Starym Sączu
Stary Sącz - przy kąpielisku
Stary Sącz - przy kąpielisku

Noclegi w Starym Sączu

W samym Starym Sączu nie spaliśmy, klimatyczne noclegi znajdziesz w Miasteczku Galicyjskim, zaś ja polecam Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa. To tylko nieco ponad 20 km od Starego Sącza, a miejsce jest pięknie położone, z atrakcjami i niedrogie. Można też wykupić wyżywienie.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz Leśne Molo
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Park Linowy Lemur
Stary Sącz
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz Bobrowisko
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Stary Sącz
Wola Krogulecka
Wola Krogulecka
Wola Krogulecka
Wola Krogulecka
Wola Krogulecka
Platforma na Woli Kroguleckiej
Wola Krogulecka
Platforma na Woli Kroguleckiej
Klasztor Klarysek w Starym Sączu
Dom Św. Kingi
Rynek w Starym Sączu
Ołtarz Papieski Stary Sącz
Stary Sącz Ołtarz Papieski
Stary Sącz Ołtarz Papieski
Stary Sącz Ołtarz Papieski
(4.5 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 47)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Małe miasteczko klimatyczne
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Jedno z piękniejszych miast. Uroczy rynek (tylko po co te samochody? :/), wiekowy klasztor i wiele przyrodniczych atrakcji. Polecam!
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024