Nowy Sącz. Atrakcje, które warto zwiedzić
Nowy Sącz to niezwykle ciekawe miasto o długiej historii, położone w Małopolsce, u stóp Beskidu Sądeckiego oraz Wyspowego, w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, niedaleko Starego Sącza i Limanowej.
Nowy Sącz stanowi główny ośrodek przepięknej Ziemi Sądeckiej ze szczytami Beskidów na południu i zachodzie oraz Jeziorem Rożnowskim na północy. Prócz tych niewątpliwych atrakcji turystycznych, cała Sądecczyzna słynie ze swoistej kultury i tradycji, fascynującej przybyszów z innych części kraju.
Atrakcje w Nowym Sączu
Nowy Sącz, wbrew nazwie, lokowany już w roku 1292, pochwalić może się wspaniałymi zabytkami. Gotyckie kościoły, malownicze ruiny zamku czy chociażby urokliwy Rynek to tylko część tego, co oferuje turystom to piękne, zielone miasto.
1. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
Unikatowa, śliczna miejscówka z rekonstrukcjami historycznych obiektów. Znajdziesz tu starosądecki Ratusz, dwór szlachecki, domy mieszkalne z urządzonymi warsztatami rzemieślniczymi czy remizę strażacką. Do tego działa tu Gospoda i kawiarnia. Całość daje wspaniały ogląd XIX-wiecznego miasteczka galicyjskiego. To jedyna taka atrakcja w Polsce!
http://www.miasteczko-galicyjskie.pl/
2. Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu
Skansen znajduje się obok Miasteczka Galicyjskiego. To największy skansen w Małopolsce, prezentuje architekturę drewnianą i tradycję ludową dawnych grup etnograficznych tutaj zamieszkujących, m.in. Lachów i Górali Sądeckich, a także Łemków. Na szczególną uwagę zasługuje Dwór z Rdzawy, który przez 50 lat był domem i kościołem w jednym dla zakonników z Trzciany. Wtedy powstały tu cudne polichromie. Bardzo efektowna jest też cerkiew z Czarnego. Warto tu zajrzeć będąc w okolicy!
3. Zamek w Nowym Sączu
Zamek nowosądecki wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-60. Wraz z murami miejskimi bronił dostępu do miasta. Niestety nie zachowały się żadne zapiski mówiące o ówczesnym wyglądzie warowni, ale w czasach swej świetności zamek gościł koronowane głowy i członków ich rodzin, m.in. Władysława Jagiełłę. Zniszczony w dalszych wiekach, nie został odbudowany, zrekonstruowano jedynie Basztę Kowalską, zdobiącą dziś miasto i Park Miejski.
4. Rynek w Nowym Sączu
Całkiem spory i okazały jest ratusz nowosądecki, z górującym pośrodku wspaniałym Ratuszem. W jego wnętrzach czeka dobra Pierogarnia, zaś u jego stóp powstała ładna fontanna i, co ciekawe, plac zabaw, świetnie spełniający swą rolę.
5. Mury miejskie w Nowym Sączu
Już w XIV wieku miasto otaczał łańcuch obwarowań, z trzema bramami miejskimi i systemem baszt. Z murami połączony był zamek królewski, który stanowił ważne ogniwo obronne. Do dzisiaj oglądać można fragmenty średniowiecznych umocnień Nowego Sącza: resztka muru z basztą Kowalską przy zamku, mur obronny o długości 20 m i wysokości około 5 m koło Bazyliki św. Małgorzaty, mur przy ul. Zakościelnej przebudowany w 1918 roku, przy ul. Św. Ducha ogrodzenie plebani wtórnie zostało wykonane z kamienia ze średniowiecznych murów, koło ul. Matejki przy placu targowym zachowała się reliktowa część wału ziemnego
6. Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Bazylika stojąca niedaleko rynku to stary gotycki kościół, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1303 roku.
7. Dom Gotycki w Nowym Sączu
Dom Gotycki to zabytkowy dom z przełomu XV i XVI wieku, zwany też Kanonicznym. Początkowo należał do kolegiaty św. Małgorzaty, później sprzedano go po kasacie. Dziś znów pozostaje w rękach parafii Św. Małgorzaty, ale siedzibę ma tutaj Muzeum Okręgowe.
8. Synagoga w Nowym Sączu
Okazała bożnica w Nowym Sączu stoi niedaleko zamku. Stanowi oddział Muzeum, ale niestety pozostaje nieco zaniedbana.
9. Kirkut w Nowym Sączu
Cmentarz żydowski pochodzi z końca XIX wieku. W latach 1940-45 kirkut był miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez hitlerowców na ludności żydowskiej Nowego Sącza i okolicy, dlatego w 1959 roku stanął tu pomnik - obelisk upamiętniający masowe mordy. Również zabytkowe XIX-wieczne macewy znacznie wówczas ucierpiały, były nawet wykorzystywane do budowy chodników. Dzisiaj można oglądać macewy pochodzące głównie z okresu powojennego, ale zachowało się kilka starszych nagrobków, np. grób zmarłego w 1875 roku cadyka-cudotwórcy rebbe Chajima Halberstama, do którego pielgrzymują Żydzi hasydzi.
10. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Muzeum obejmuje kilka oddziałów w mieście i poza nim. W Nowym Sączu posiada kilka oddziałów: Dom Gotycki (ul. Lwowska 3), Galeria Dawna Synagoga (ul. Berka Joselewicza 12), Galeria Marii Ritter (Rynek 2), Sądecki Park Etnograficzny (ul. B. Wieniawy Długoszowskiego 83 B) i Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska).
11. Kościół Św. Heleny w Nowym Sączu
Stoi w dzielnicy Helena, to drewniany kościół w XVII wieku, ufundowany przez Helenę Marchocką. Przy kościele znajduje się cmentarz ze zbiorowym grobowcem jezuitów
12. Biały Klasztor w Nowym Sączu
Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu założyła Matka Marcelina Darowska pod koniec XIX wieku, w celu wychowywania dzieci i młodzieży. Wspaniała budowla o cechach renesansowych i neoromańskich stoi na skarpie, wkomponowana w park z tego samego okresu. Niedaleko Klasztoru stoi nowy kościół Matki Bożej Niepokalanej
13. Kościół Św. Kazimierza w Nowym Sączu
Stoi w centrum miasta i pochodzi z końca XIX wieku. Kościół Św. Kazimierza zwany jest też "kaplicą szkolną".
14. Sikający Rycerzyk w Nowym Sączu
Ta nieco kontrowersyjna rzeźba stanęła w Nowym Sączu w 2008 roku, za sprawą byłego prezydenta Jerzego Gwiżdża. Kiedy wszyscy przyzwyczaili się do jego obecności, Sikający Rycerzy nagle zniknął w 2021 roku ze swego miejsca. Okazało się, że teraz stoi na skwerze przy parkingu, przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Młyńskiej.
15. Jezioro Rożnowskie
Malownicze jezioro rozlewa się na północ od Nowego Sącza. To ślicznie położony zbiornik zaporowy, powstały w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, w celu wybudowania Elektrowni Rożnów. Nad jeziorem powstały plaże i mariny. Poprzez Dunajec jezioro łączy się z Jeziorem Czchowskim.
16. Popradzki Park Krajobrazowy
17. Spływ Dunajcem
Spływy tratwami i pontonami po malowniczym Dunajcu to bardzo popularna atrakcja w szerokiej okolicy. Tworzy niedaleko piękny przełom.
Mapa atrakcji Nowego Sącza
Poniżej znajdziesz mapę Nowego Sącza z zaznaczonymi atrakcjami wymienionymi powyżej.
Podrzucam też mapę z wyznaczoną płatną strefa parkowania i parkomatami. Pierwsza godzina parkowania to koszt 2 zł (2022 rok). Płatności obowiązują pn-pt 8:00-16:00.
Gdzie zjeść w Nowym Sączu
Nowy Sącz to niemałe miasto, odnajdziesz tu wiele punktów gastronomicznych, ale polecam Wam szczególnie 2 miejsca - bardzo smaczną Pierogarnię w ratuszu na rynku oraz Gospodę w Miasteczku Galicyjskim, koło Skansenu, przy ulicy Lwowskiej. Ta druga oferuje dania regionalne.
Noclegi w Nowym Sączu
W samym Nowym Sączu nie spaliśmy, ale polecamy Wam szczerze Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej - miejsce położone w pięknej okolicy, niedrogie, z dodatkowymi atrakcjami i wyżywieniem. Podobno też dobrze wyśpisz się w pokojach gościnnych w Miasteczku Galicyjskim, taki klimat na nocleg jest wyjątkowy, chyba warto spróbować 🙂
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Film o Nowym Sączu
Zobacz to piękne miasto naszymi oczami. Przygotowaliśmy film z pobytu w Miasteczku Galicyjskim, skansenie i pięknym centrum.
Co zobaczyć w okolicy?
Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!
- Krynica Zdrój, odległość: 29.9 km
- Gorlice, odległość: 33.8 km
- Stary Sącz, odległość: 7.9 km
- Szczawnica, odległość: 26.9 km
- Limanowa, odległość: 21.4 km
- Tarnów, odległość: 48.1 km
Sprawdź pogodę
Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!