Nowy Sącz. Atrakcje, które warto zwiedzić

Nowy Sącz
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Nowy Sącz to niezwykle ciekawe miasto o długiej historii, położone w Małopolsce, u stóp Beskidu Sądeckiego oraz Wyspowego, w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej, niedaleko Starego Sącza i Limanowej.

Nowy Sącz stanowi główny ośrodek przepięknej Ziemi Sądeckiej ze szczytami Beskidów na południu i zachodzie oraz Jeziorem Rożnowskim na północy. Prócz tych niewątpliwych atrakcji turystycznych, cała Sądecczyzna słynie ze swoistej kultury i tradycji, fascynującej przybyszów z innych części kraju.

Nowy Sącz
Nowy Sącz

Atrakcje w Nowym Sączu

Nowy Sącz, wbrew nazwie, lokowany już w roku 1292, pochwalić może się wspaniałymi zabytkami. Gotyckie kościoły, malownicze ruiny zamku czy chociażby urokliwy Rynek to tylko część tego, co oferuje turystom to piękne, zielone miasto.

1. Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Unikatowa, śliczna miejscówka z rekonstrukcjami historycznych obiektów. Znajdziesz tu starosądecki Ratusz, dwór szlachecki, domy mieszkalne z urządzonymi warsztatami rzemieślniczymi czy remizę strażacką. Do tego działa tu Gospoda i kawiarnia. Całość daje wspaniały ogląd XIX-wiecznego miasteczka galicyjskiego. To jedyna taka atrakcja w Polsce!

 
Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226, Nowy Sącz
http://www.miasteczko-galicyjskie.pl/
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz

2. Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu

Skansen znajduje się obok Miasteczka Galicyjskiego. To największy skansen w Małopolsce, prezentuje architekturę drewnianą i tradycję ludową dawnych grup etnograficznych tutaj zamieszkujących, m.in. Lachów i Górali Sądeckich, a także Łemków. Na szczególną uwagę zasługuje Dwór z Rdzawy, który przez 50 lat był domem i kościołem w jednym dla zakonników z Trzciany. Wtedy powstały tu cudne polichromie. Bardzo efektowna jest też cerkiew z Czarnego. Warto tu zajrzeć będąc w okolicy!

 
Skansen, ul. gen. B. Wieniawy Długoszowskiego 83 B, Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz

3. Zamek w Nowym Sączu

Zamek nowosądecki wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-60. Wraz z murami miejskimi bronił dostępu do miasta. Niestety nie zachowały się żadne zapiski mówiące o ówczesnym wyglądzie warowni, ale w czasach swej świetności zamek gościł koronowane głowy i członków ich rodzin, m.in. Władysława Jagiełłę. Zniszczony w dalszych wiekach, nie został odbudowany, zrekonstruowano jedynie Basztę Kowalską, zdobiącą dziś miasto i Park Miejski.

 
Ruiny zamku, Plac Zamkowy, ul. Kazimierza Wielkiego, Nowy Sącz
Nowy Sącz zamek
Nowy Sącz zamek

4. Rynek w Nowym Sączu

Całkiem spory i okazały jest ratusz nowosądecki, z górującym pośrodku wspaniałym Ratuszem. W jego wnętrzach czeka dobra Pierogarnia, zaś u jego stóp powstała ładna fontanna i, co ciekawe, plac zabaw, świetnie spełniający swą rolę.

Nowy Sącz
Nowy Sącz

5.  Mury miejskie w Nowym Sączu

Już w XIV wieku miasto otaczał łańcuch obwarowań, z trzema bramami miejskimi i systemem baszt. Z murami połączony był zamek królewski, który stanowił ważne ogniwo obronne. Do dzisiaj oglądać można fragmenty średniowiecznych umocnień Nowego Sącza: resztka muru z basztą Kowalską przy zamku, mur obronny o długości 20 m i wysokości około 5 m koło Bazyliki św. Małgorzaty, mur przy ul. Zakościelnej przebudowany w 1918 roku, przy ul. Św. Ducha ogrodzenie plebani wtórnie zostało wykonane z kamienia ze średniowiecznych murów, koło ul. Matejki przy placu targowym zachowała się reliktowa część wału ziemnego

 
Mury, ul. Kazimierza Wielkiego, Nowy Sącz
Mury w Nowym Sączu
Mury w Nowym Sączu

6. Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu

 Bazylika stojąca niedaleko rynku to stary gotycki kościół, o którym pierwsza wzmianka pojawiła się już w 1303 roku.

 
Kościół Św. Małgorzaty, Pl. Kolegiacki, Nowy Sącz
Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Bazylika Św. Małgorzaty w Nowym Sączu

7. Dom Gotycki w Nowym Sączu

Dom Gotycki to zabytkowy dom z przełomu XV i XVI wieku, zwany też Kanonicznym. Początkowo należał do kolegiaty św. Małgorzaty, później sprzedano go po kasacie. Dziś znów pozostaje w rękach parafii Św. Małgorzaty, ale siedzibę ma tutaj Muzeum Okręgowe.

 
Dom Gotycki, ul. Lwowska 3, Nowy Sącz
Dom Gotycki w Nowym Sączu
Dom Gotycki w Nowym Sączu

8. Synagoga w Nowym Sączu

Okazała bożnica w Nowym Sączu stoi niedaleko zamku. Stanowi oddział Muzeum, ale niestety pozostaje nieco zaniedbana.

 
Bożnica, ul. Berka Joselewicza, Nowy Sącz
Nowy Sącz synagoga
Nowy Sącz synagoga

9. Kirkut w Nowym Sączu

Cmentarz żydowski pochodzi z końca XIX wieku. W latach 1940-45 kirkut był miejscem masowych egzekucji dokonywanych przez hitlerowców na ludności żydowskiej Nowego Sącza i okolicy, dlatego w 1959 roku stanął tu pomnik - obelisk upamiętniający masowe mordy. Również zabytkowe XIX-wieczne macewy znacznie wówczas ucierpiały, były nawet wykorzystywane do budowy chodników. Dzisiaj można oglądać macewy pochodzące głównie z okresu powojennego, ale zachowało się kilka starszych nagrobków, np. grób zmarłego w 1875 roku cadyka-cudotwórcy rebbe Chajima Halberstama, do którego pielgrzymują Żydzi hasydzi.

 
Kirkut, ul. Tarnowska (wejście od ul. Rybackiej), Nowy Sącz

10. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Muzeum obejmuje kilka oddziałów w mieście i poza nim. W Nowym Sączu posiada kilka oddziałów: Dom Gotycki (ul. Lwowska 3), Galeria Dawna Synagoga (ul. Berka Joselewicza 12), Galeria Marii Ritter (Rynek 2), Sądecki Park Etnograficzny (ul. B. Wieniawy Długoszowskiego 83 B) i Miasteczko Galicyjskie (ul. Lwowska).

Nowy Sącz skansen
Nowy Sącz skansen

11. Kościół Św. Heleny w Nowym Sączu

Stoi w dzielnicy Helena, to drewniany kościół w XVII wieku, ufundowany przez Helenę Marchocką. Przy kościele znajduje się cmentarz ze zbiorowym grobowcem jezuitów

12. Biały Klasztor w Nowym Sączu

Klasztor Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Nowym Sączu założyła Matka Marcelina Darowska pod koniec XIX wieku, w celu wychowywania dzieci i młodzieży. Wspaniała budowla o cechach renesansowych i neoromańskich stoi na skarpie, wkomponowana w park z tego samego okresu. Niedaleko Klasztoru stoi nowy kościół Matki Bożej Niepokalanej

 
 Biały Klasztor, ul. Poniatowskiego 7, Nowy Sącz

13. Kościół Św. Kazimierza w Nowym Sączu

Stoi w centrum miasta i pochodzi z końca XIX wieku.  Kościół Św. Kazimierza zwany jest też "kaplicą szkolną".

 
Kościół, Plac Św. Kazimierza, Nowy Sącz
Kościół PW Św. Kazimierza
Kościół PW Św. Kazimierza

14. Sikający Rycerzyk w Nowym Sączu

Ta nieco kontrowersyjna rzeźba stanęła w Nowym Sączu w 2008 roku, za sprawą byłego prezydenta Jerzego Gwiżdża. Kiedy wszyscy przyzwyczaili się do jego obecności, Sikający Rycerzy nagle zniknął w 2021 roku ze swego miejsca. Okazało się, że teraz stoi na skwerze przy parkingu, przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Młyńskiej.

Nowy Sącz
Nowy Sącz

15. Jezioro Rożnowskie

Malownicze jezioro rozlewa się na północ od Nowego Sącza. To ślicznie położony zbiornik zaporowy, powstały w wyniku spiętrzenia rzeki Dunajec, w celu wybudowania Elektrowni Rożnów. Nad jeziorem powstały plaże i mariny. Poprzez Dunajec jezioro łączy się z Jeziorem Czchowskim.

16. Popradzki Park Krajobrazowy

17. Spływ Dunajcem

Spływy tratwami i pontonami po malowniczym Dunajcu to bardzo popularna atrakcja w szerokiej okolicy. Tworzy niedaleko piękny przełom.

Mapa atrakcji Nowego Sącza

Poniżej znajdziesz mapę Nowego Sącza z zaznaczonymi atrakcjami wymienionymi powyżej.

Podrzucam też mapę z wyznaczoną płatną strefa parkowania i parkomatami. Pierwsza godzina parkowania to koszt 2 zł (2022 rok). Płatności obowiązują pn-pt 8:00-16:00.

Gdzie zjeść w Nowym Sączu

Nowy Sącz to niemałe miasto, odnajdziesz tu wiele punktów gastronomicznych, ale polecam Wam szczególnie 2 miejsca - bardzo smaczną Pierogarnię w ratuszu na rynku oraz Gospodę w Miasteczku Galicyjskim, koło Skansenu, przy ulicy Lwowskiej. Ta druga oferuje dania regionalne.

Nowy Sącz ratusz
Nowy Sącz ratusz

Noclegi w Nowym Sączu

W samym Nowym Sączu nie spaliśmy, ale polecamy Wam szczerze Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej - miejsce położone w pięknej okolicy, niedrogie, z dodatkowymi atrakcjami i wyżywieniem. Podobno też dobrze wyśpisz się w pokojach gościnnych w Miasteczku Galicyjskim, taki klimat na nocleg jest wyjątkowy, chyba warto spróbować 🙂

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 
Nowy Sącz Miasteczko Galicyjskie
Nowy Sącz Miasteczko Galicyjskie

Film o Nowym Sączu

Zobacz to piękne miasto naszymi oczami. Przygotowaliśmy film z pobytu w Miasteczku Galicyjskim, skansenie i pięknym centrum.

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Nowy Sącz zamek
Nowy Sącz
Nowy Sącz ratusz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz ul. Jagiellońska
Bazylika Nowy Sącz
Nowy Sącz
Nowy Sącz Rynek
Zamek w Nowym Sączu
Nowy Sącz mury
Kościół Św. Ducha
Nowy Sącz
 Nowy SączPrzystanek czasu
(4.3 głosów: 117)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 117)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Bardzo zatłoczone, ciągle rozkopana miejscowość
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024