Limanowa atrakcje. Co warto zobaczyć w powiecie limanowskim?

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-08-09
Limanowa
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1
  • Limanowa leży w kotlinie u stóp szczytów Beskidu Wyspowego
  • Miasto słynie z Bazyliki MN Bolesnej
  • W centrum zaprasza atrakcyjny Park Miejski z wieloma atrakcjami, jak wodny plac zabaw, siłownia na powietrzu, altany grilowe czy ścieżka rowerowa
  • Okolica Limanowej to raj dla rowerzystów, poleca się Velo Limanowski o długości 40 km czy trasa wokół Mogielicy licząca 21 km
  • Okoliczne szczyty oferują widoki na Tatry - Modyń z wieżą widokową i Mogielica z wieżą widokową
  • Przełęcz Słopnicka też pozwala spojrzeć na Tatry i jest dostępna samochodem!

Limanowa i jej okolice to bardzo piękne i atrakcyjne tereny, leżące w województwie małopolskim. Sama miejscowość leży w kotlinie u podnóża Łysej Góry (785 m n.p.m.), w przepięknych górach nazywanych Beskidem Wyspowym. Pasmo to od południa graniczy z Gorcami, zaś od wschodu z rzeką Dunajec. Limanowa ma długie dzieje, prawa miejskie otrzymała w 1565 roku, a jeszcze wcześniej jej patronem został Św. Walenty. Cudowne położenie i mnóstwo atrakcji turystycznych zachęcają do wypoczynku w tej okolicy, w otoczeniu gór i niesamowicie efektownego krajobrazu.

Limanowa
Limanowa

Atrakcje Limanowej i okolic. Co warto zobaczyć w mieście i w powiecie limanowskim?

Szczyty z wieżami widokowymi, trasy rowerowe, stawy rekreacyjne i przepiękne zabytkowe kościółki z ciekawym wystrojem i polichromią to główne atrakcje okolicy. Stara, cenna zabudowa jest świadectwem tradycji i bogatą skarbnicą wiedzy o przeszłości tego regionu. Ale to głównie wspaniała przyroda, piękny krajobraz i kilometry szlaków do przebycia przyciągają tutaj turystów. Limanowa i jej okolice to również raj dla miłośników dwóch kółek. Zobacz najlepsze atrakcje Limanowej i okolicy!

Sanktuarium w Limanowej

Dominującą budowlą jest Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Stanowi ona sanktuarium i pomnik stulecia Konstytucji 3-go Maja. Monumentalności świątyni dodaje wysoka, 60-metrowa wieża. W bogato zdobionym wnętrzu kościoła na szczególną uwagę zasługuje otoczona wielką czcią gotycka figura Pieta z XIV wieku, zwana Matką Bożą Limanowską.
Adres: ul. Jana Pawła II 1

Limanowa, bazylika
Limanowa, bazylika
Limanowa, bazylika
Limanowa, bazylika
Limanowa, bazylika
Limanowa, bazylika

 

Rynek w Limanowej

To wizytówka miasta, gdzie od wieków koncentruje się życie mieszkańców. Niestety za sprawą wojen i kataklizmów nie zachowała się dawna zabudowa rynku, a jedynie jego zabytkowy układ urbanistyczny z siatką ulic. Za to jest ładnie zrewitalizowany, z fontannami, ławkami i zielenią. Zobaczysz tu oryginalną budowlę, tzw. "buzodrom", w której mieści się Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej.

Limanowa
Limanowa

Muzeum Ziemi Limanowskiej Dwór Marsów

Na ulicy Marka położone są zabytkowe budynki browaru limanowskiego, a tuż za nimi uroczy Dwór Marsów. To w nim obecnie znajduje się Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, które oferuje 5 wystaw stałych, opowiadających o historii tych ziem. Wokół budowli roztacza się dawny park dworski, który dziś stanowi Park Miejski.
Adres: ul. Józefa Marka 13

Limanowa, muzeum
Limanowa, muzeum

Park Miejski w Limanowej

Wzdłuż Potoku Jabłonieckiego powstało w Parku wiele atrakcji, pumptrack, siłownie fitness, polana piknikowa z altanami sensorycznymi czy psi park. Powstały też drewniana kładka, amfiteatr nad rozlewiskiem, taras z hamakami czy altany grillowe. Nie zabrakło też placu zabaw oraz wodnego placu zabaw i boiska do siatkówki plażowej. Sercem parku jest ścieżka rowerowa o długości 1300 m, w formie pętli. A obok poleca się pływalnia. Park to obecnie jedna z ciekawszych atrakcji miasta Limanowa.
Adres: ulica Spacerowa

Limanowa, muzeum
Limanowa, muzeum

Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze w Limanowej

Ciekawym miejscem spacerowym w Limanowej jest też Miejska Góra. Dojdziesz do niej, wychodząc z rynku ulicą Kilińskiego. Stoi na jej szczycie potężny krzyż milenijny. Upamiętnia on przejście w XXI wiek. Jego wysokość z podstawą betonową to aż 37 metrów, czyli dwukrotnie więcej, niż ma krzyż na Giewoncie. Stojąc u jego stóp zobaczysz piękną panoramę miasta, Beskidów, Pienin i Tatr!
Adres: ulica Leśna

Limanowski Krzyż
Limanowski Krzyż

Mogielica z wieżą widokową w Beskidzie Wyspowym

Mogielica licząca 1170 m n.p.m. to najwyższy szczyt B. Wyspowego. Należy do Korony Gór Polski. Na szczycie stoi wieża widokowa, która oferuje cudną panoramę na Beskidy, Pieniny i Tatry. Widok jest spektakularny. My już 2 razy stawaliśmy na jej szczycie, zimą i latem.

Zimą szliśmy szlakiem zielonym na Mogielicę z przełęczy Rydza Śmigłego (Chyszówki). To najbardziej popularny szlak na ten szczyt, nie jest zbyt trudny. Wejście na szczyt zajmuje około 1h 40 minut. Całość to około 3 h i 10 km. Latem jechaliśmy rowerem z parkingu Wyrębiska (6 km). Na Polanę Stumorgową, uchodzącą za najpiękniejszą w Beskidach, musieliśmy wprowadzić rowery, tam je spięliśmy i pieszo podeszliśmy ostatni, najbardziej stromy fragment pod wieżę. Zarówno wieża, jak i sama Polana pozwalają podziwiać widoki zapierające dech.

Nasza trasa letnia na mapie: rower + wejście piesze na szczyt

Mogielica
Mogielica
Mogielica
Mogielica
Mogielica
Mogielica
Mogielica
Mogielica

 

Trasa rowerowa wokół Mogielicy

Trasa wokół góry Mogielica liczy 21 km. To nie tylko trasa rowerowa, ale i spacerowa, nordic walking oraz trasa narciarstwa biegowego zimą. Z trasy Velo Limanowski, o którym piszę poniżej, z odcinka Szczawa - Kamienica można rowerem podjechać pod Mogielicę, ale to wymaga naprawdę sporego wysiłku, bo ten odcinek jest bardzo stromy. 
Najlepiej podjechać samochodem na bezpłatny parking leśny Wyrębiska Zalesie. Już tutaj roztaczają się piękne widoki, a 200 metrów dalej możesz u Pana Piotrka wypożyczyć rowery (tel. 600-070-948). Nie mieliśmy w planach przejechać całej trasy, bo to dość duża mordęga, ale przede wszystkim dlatego, że chcieliśmy wejść na Polanę Stumorgową i Mogielicę.

Wyjście na Polanę znajdziesz na 6. km trasy. Właśnie te pierwsze 6 km uchodzi za najłatwiejsze, polecane na trasę rodzinną. Można jechać dalej dookoła i dokończyć pętlę, lub wrócić się do startu, albo wyjść z rowerami na Polanę (zbyt stromo dla nas żeby jechać). Na Polanie roztaczają się cudne widoki. Tu zapięliśmy rowery i pieszo wyszliśmy na szczyt.

Cała trasa na mapie:

Trasa wokół Mogielicy
Trasa wokół Mogielicy
Trasa wokół Mogielicy
Trasa wokół Mogielicy
Polana Stumorgowa
Polana Stumorgowa

 

Modyń - Góra Zakochanych w B. Wyspowym

Modyń to Góra Zakochanych z widokami na Tatry! O wysokości 1029 m n.p.m. dość szczelnie jest zalesiona. Na szczęście w 2021 roku stanęła tu wieża widokowa wysoka na ponad 27 metrów. Z platformy widać cudownie Mogielicę, Gorce, w dali Babią Górę, a za Lubaniem wyrastają Tatry. Wieczorem to miejsce wyborne na zachód słońca.
Na Modyń podeszliśmy szlakiem czarnym z Wierzyki. Czeka tu wygodny, bezpłatny parking i instalacja z serduszkami. Trasa z parkingu na szczyt to 2 km. Czas: wędrówka na wieżę trwa około 45 minut.

Widok z Modyni
Widok z Modyni
Modyń
Modyń
Wieża na Modyni
Wieża na Modyni

 

Trasa rowerowa Velo Limanowski

W 2021 roku na terenie powiatu limanowskiego powstało ponad 40 km szlaków rowerowo-pieszych. To atrakcyjna i wygodna trasa, która pozwala podziwiać piękno okolicy. Na trasę rowerową Velo Limanowski ruszyliśmy w Kamienicy, spod parku dworskiego do Szczawy. To najbardziej płaski jego odcinek. Początkowo jechaliśmy wyjątkowo urokliwym fragmentem wzdłuż rzeki Kamienica, dalej musieliśmy wyjechać na główną drogę, ale dla rowerzystów przygotowano tutaj osobny, bezpieczny pas. Tak dotarliśmy do Szczawy, jak sama nazwa wskazuje, słynnej z wód leczniczych. Pyszne nie są, o nie, za to dobroczynne dla organizmu, leczą m.in. stres, co chyba wszystkim w dzisiejszych czasach się przyda.

Velo Limanowski
Velo Limanowski
Velo Limanowski
Velo Limanowski
Velo Limanowski
Velo Limanowski

Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej

Maleńki, prywatny, na uboczu. Mogłoby się wydawać, że niczym nie zaskoczy, a jednak jest ujmujący. Klimatyczny, pełny kolorowego kwiecia, z zabawnym przewodnikiem, berneńczykiem u stóp. No i na miejscu zwykle jest ciasto domowe. Skansen na Jędrzejkówce to rodzinna inicjatywa. Takie lubimy, cenimy i wspieramy! Serdeczni gospodarze stworzyli tu miejsce prześliczne, gdzie poczuliśmy się swojsko, jak w domu. Po drewnianej, zabytkowej zabudowie, oprowadzał nas syn, opowiadając ciekawe historie. Było ich wiele, ale jedna szczególnie utkwi w mej pamięci.
O chałupie z 1 izbą mieszkalną, w której żyło 13 osób. Rodzice mieli najwygodniej, choć spali praktycznie na 1-osobowym łóżku. Dziadkowie na tzw. zapiecku, mieli chociaż ciepło. Najgorzej miały się dzieci. Spały na "rozkładanej sofie" i jadły ze wspólnej rodzinnej miski zawsze na końcu. A gdy głód mocno doskwierał, to te najmłodsze dzieci były między deskami przeciskane do spichlerzy, by ukradły trochę zboża. Powiedzenie bieda galicyjska nie wzięło się znikąd.
Adres: Laskowa  360

Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej

Stawy rekreacyjne w Laskowej

Nieco na południe od centrum miejscowości, blisko rzeki Łososina, rozlewa się ładnie zagospodarowany staw rekreacyjny, zapraszający do spacerów. Deptak wzdłuż wody i pomosty ponad taflą to piękne zachęty, by spędzić tu romantyczne chwile. Tym bardziej, że na głównym pomoście stanęła urocza ławka z napisem Zakochaj się w Laskowej.

Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej

 

Przełęcz Słopnicka

Przełęcz Słopnicka leży w sercu B. Wyspowego, na wysokości około 750 m n.p.m. U stóp szczytu Cichoń (926 m nad poziom morza). Biegnie tędy droga ze Słopnic do Zalesia. Miejscówka jest więc łatwo dostępna, zaparkujesz bezpłatnie na poboczu i w kilka chwil zobaczysz niewiarygodnie piękny pejzaż górski. Z Modynią i Mogielicą na pierwszym planie. Zachęcam, by podejść nieco wyżej pod sam Cichoń, skąd urzeka dodatkowo panorama Tatr. To śliczne i romantyczne miejsce na randkę o zachodzie słońca. Nie ma tu komercji, nie ma nawet ludzi, a przecudny widok topi serce.

 Przełęcz Słopnicka
Przełęcz Słopnicka
 Przełęcz Słopnicka
Przełęcz Słopnicka
 Przełęcz Słopnicka
Przełęcz Słopnicka
Przełęcz Słopnicka
Przełęcz Słopnicka

 

Klasztor w Szczyrzycu

Klasztor w Szczyrzycu to prawdziwa legenda wśród polskich opactw. Już w 1234 cystersi na Podtatrzu założyli pierwszy klasztor w Ludźmierzu, ale tam nieurodzajna gleba i rabusie, którzy im utrudniali życie, sprawiły, że po dziewięciu latach przenieśli się do Szczyrzyca. Tak trwają tu do dzisiaj, co jest ewenementem. Tylko to opactwo i w Mogile działają nieprzerwanie od swojego założenia. Pozostałe były konfiskowane w czasach zaborów. Klasztor można zwiedzać o określonych godzinach. Wkroczysz wtedy do kościoła, którego wnętrza można zwykle oglądać tylko zza krat. Zwiedza się również niewielkie muzeum składające się z dwóch pomieszczeń. Czeka tu wystawa sakralnych zabytków oraz militariów z całego świata.
Adres: Szczyrzyc 1

Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu

 

Diabli Kamień i pustelnia w Krzesławicach

Około 3 km od klasztoru wyrasta nad powierzchnią ziemi potężny piaskowcowy głaz, noszący nazwę Diabli Kamień. Jego wymiary są imponujące: 55 m długości, 12 m szerokości i 17-25 m wysokości. Nieco przewrotnie, w XIX wieku Diabli Kamień stał się pustelnią dla niektórych zakonników klasztoru. Pierwszy pustelnik podobno ulokował ją w szczelinie między skałami. Kolejni zbudowali już domek i kaplicę. Ostatni pustelnik podobno sypiał w trumnie. Ten motyw spotykaliśmy już w innych pustelniach. To takie swoiste i bardzo dosłowne Memento mori. Hodował też pszczoły i kozy, żył w zgodzie z naturą i ludźmi. Uchodził za życzliwego człowieka. Co ciekawe, każdego dnia schodził do klasztoru w Szczyrzycu, żeby tam zjeść obiad i być na Mszy. Teraz już wiemy, że blisko nie miał. Zmarł w 1992 roku, a później okresowo mieszkał w pustelni inny zakonnik do 1997 roku.

Pustelnia
Pustelnia
Diabli Kamień
Diabli Kamień
Diabli Kamień
Diabli Kamień

 

Wodospad Spad w Szczawie

Malowniczy wodospad Spad to naturalny twór, zdobiący rzekę Kamienica Gorczańska. Znajdziesz go kilka kilometrów za centrum Szczawy, na osiedlu Koszarki, w miejscu, gdzie rzeka dochodzi do drogi nr 968. Jest to wysokość 590 m n.p.m., a sam wodospad ma wysokość 2,2 m. Nie jest może ona spektakularna, ale obrazek jest bardzo ładny, a wodospad potężny. Ze względu na masę wody, którą niesie, jest jednym z największych w całych Beskidach.

Pijalnia wód w Szczawie

Szczawy to dobroczynne wody, więc w miejscowości o tej nazwie powinny być i są. Jest też urocza pijalnia wód i tężnia w centrum miejscowości. A wody są znane od dawna, bo pisał o nich po raz pierwszy już Jan Długosz w XV wieku. Wody lecznicze nie są smaczne, ale dobroczynne dla naszego zdrowia i nerwów. Tanio kupisz tu wody Szczawa I i II, Dziedzilla oraz Hanna

Szczawa
Szczawa

Drewniany kościół w Kasinie Wielkiej

Zabytkowy kościół Św. Marii Magdaleny powstał XVII wieku, a w kolejnym stuleciu dobudowano wieżę. Śliczny jest wystrój świątyni, która leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Adres: Kasina Wielka 534

Bike Park w Kasinie Wielkiej

Ten Bike Park to największy park rowerowy w Polsce. Mieści się na terenie popularnej stacji narciarskiej Kasina Ski. To prawdziwa mekka downhill'owców. Czeka tu 9 tras rowerowych o łącznej długości 17 km. Najtrudniejsza jest trasa czarna, na której skocznie wymuszają lot nawet do 25 metrów!
Adres: Kasina Wielka 672

Ośrodek Gorczańskiego Parku Narodowego

A wiecie, że B. Wyspowy sąsiaduje z przepięknymi Gorcami? W Porębie Wielkiej, w malowniczym parku podworskim powstał
ośrodek edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego. Zwiedzisz tu pięknie zaaranżowaną trasę z audioprzewodnikiem, dzięki któremu posłuchasz naprawdę ciekawych opowieści o żyjących tu stworzeniach. Wystawy nie są zbyt obszerne, ale interesujące. Koniecznie pospaceruj też po parku wokół stawów, z tężnią i amfiteatrem. A jeżeli masz czas i ochotę, to niebieski szlak zaprowadzi Cię na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców. To około 11 km.

Poręba Wielka
Poręba Wielka
Poręba Wielka
Poręba Wielka
Ośrodek GPN
Ośrodek GPN

 

Mapa atrakcji powiatu limanowskiego

Zamieszczam przydatną mapę atrakcji Limanowej i okolic. Z pewnością pomoże Ci zaplanować pobyt w tej pięknej okolicy.

Nasz film

Zapraszam do naszego filmu z powiatu limanowskiego z Mogielicą w roli głównej.

Gdzie zjeść w okolicy?

Po trudach przychodzi czas na odpoczynek, tak też było po rowerach na Mogielicy, kiedy na koniec dnia odwiedziliśmy zabytkowy park dworski w Kamienicy, a w nim pyszną Restaurację Parkovą. W tych zabytkowych przestrzeniach obok dworu, tradycja miesza się z teraźniejszością, a polskie smaki z inspiracjami zza granicy. Skosztowaliśmy tu pysznej kaczki z niecodziennymi ziemniakami gratin oraz swojskich placków z gulaszem. Jak zwykle daniami się podzieliliśmy, a tym razem nawet po połowie. Ziemniaki uwielbiam, więc oprócz placków bardzo chciałam skosztować owych ziemniaków gratin. Bardzo zasmakowała mi ta, podobno, jedna z najsłynniejszych zapiekanek świata, która wywodzi się z Francji. Tak naprawdę jest bardzo prosta, to plasterki ziemniaka przekładane śmietaną.

Do tego zjedliśmy smaczne desery i wypiliśmy najpyszniejszą lemoniadę arbuzową, jaką kiedykolwiek piłam. Łukasz zjadł fondant czekoladowy, a ja tartę Lemon Curd, czyli tartę z kremem cytrynowym w objęciach podpalanej bezy włoskiej.

Ciekawa jest też historia wiążąca się z tym majątkiem. Bowiem jego właściciel, niejaki Marszałkowicz, słynął z dobroczynności. I można śmiało powiedzieć, że to uratowało mu życie. Podczas rabacji chłopskiej bowiem chłopi z pobliskiej Ochotnicy chcieli go rżnąć piłą, ale miejscowi chłopi z Kamienicy obronili go przed tą okrutną śmiercią. W myśl powiedzenia dobro wraca!

Restauracja Parkova
Restauracja Parkova
Restauracja Parkova
Restauracja Parkova
Restauracja Parkova
Restauracja Parkova

 

Noclegi w Limanowej i okolicy

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Co zobaczyć w okolicy?

Chcesz rozszerzyć swoje zwiedzanie o kolejne ciekawe miejsca? W promieniu 50 kilometrów znajdziesz inne miejscowości i regiony, które są warte odwiedzenia. Oto nasze propozycje na dalsze odkrycia!

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Limanowa, muzeum
Limanowa, muzeum
Limanowa
Polana Stumorgowa
Mogielica
Szlak na Modyń
Wieża na Modyni
Szczawa
Klasztor w Szczyrzycu
Klasztor w Szczyrzycu
 Przełęcz Słopnicka
Kamienica, pałac Marszałkowicza
(4.1 głosów: 78)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie