Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej. Piękna rodzinna pasja!

Aktualizacja: 2024-07-24
Skansen na Jędrzejkówce
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1
  • Skansen na Jędrzejkówce to rodzinna inicjatywa
  • To największy prywatny skansen w Małopolsce, leży na Szlaku Architektury Drewnianej
  • Zwiedza się z przewodnikiem po wykupieniu biletu
  • Czynny w weekendy, choć grupy mogą się umówić w innym terminie
  • Na miejscu bezpłatny parking
  • W Zagrodzie obok organizowane są warsztaty

Czy skansen w Laskowej nam się spodobał? Maleńki, na uboczu, prywatny, dostępny tylko z przewodnikiem. Mogłoby się wydawać, że niczym nas nie zaskoczy, a jednak ujął nas wielce i kupili mnie na różnych frontach. Klimatyczny, pełny kolorowego kwiecia, z zabawnym przewodnikiem, berneńczykiem u stóp, no i na koniec jeszcze to ciasto śliwkowe prosto z pieca... Czy mogło być piękniej?

Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej

Skansen wyrósł z rodzinnej pasji

Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej to rodzinna inicjatywa. Takie lubimy, cenimy i wspieramy! Serdeczni gospodarze pełni pasji, Barbara i Krzysztof Jędrzejek, stworzyli tu miejsce prześliczne, gdzie poczuliśmy się swojsko, jak w domu. Po drewnianej, zabytkowej zabudowie, oprowadzał nas syn, opowiadając ciekawe historie. Było ich wiele, ale jedna szczególnie utkwi w mej pamięci.

O chałupie z 1 izbą mieszkalną, w której żyło 13 osób. Rodzice mieli najwygodniej, choć spali praktycznie na 1-osobowym łóżku. Dziadkowie na tzw. zapiecku, przynajmniej mieli ciepło. Najgorzej miały się dzieci. Spały na "rozkładanej sofie", no i jadły ze wspólnej rodzinnej miski zawsze jako ostatnie. No teraz to już chyba nikt z nas nie pomyśli, że mamy się źle albo że jesteśmy kiepskimi rodzicami.

Skansen Laskowa
Skansen Laskowa
Łóżko rodziców
Łóżko rodziców
Skansen Laskowa, zapiecek
Skansen Laskowa, zapiecek
Sofa dla dzieci
Sofa dla dzieci
Skansen Laskowa
Skansen Laskowa

Zabudowa skansenu

Właściciele od 2003 roku powiększają kolekcję i prezentują tu charakterystyczne dla okolic Laskowej obiekty dziewiętnastowiecznego, wiejskiego budownictwa drewnianego. Drewniane budowle kryją w swych wnętrzach eksponaty opowiadające o historii mieszkańców Laskowej i najbliższych okolic, o lachowskiej tradycji i kulturze materialnej.
 
Aktualnie zbiory prezentowane są w 12 obiektach uzupełnionych małą architekturą jak drewniane kapliczki, przydrożna XIX-wieczna kamienna kapliczka, pasieka z kolekcją uli czy rekonstrukcja barci w potężnym dębowym pniu. Główne zabytki to:
  • Zabytkowa chałupa Adama i Ewy
  • Młyn ze Żmiącej
  • Spichlerz z Kamionki Małej]
  • Kuźnia z Michalczowej
  • Suszarnia z Michalczowej
  • Spicherz z Laskowej
  • Suszarnia z Laskowej
  • Kapliczka Chrystusa Frasobliwego
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen na Jędrzejkówce
Skansen na Jędrzejkówce
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej

Zwierzęta w skansenie

Miły akcent w postaci żywych zwierzątek szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym gościom. Czekają tu bowiem kozy, króliczki, kury, a wśród zwiedzających biega też potężny berneński pies pasterski, z wielkim nie tylko łbem, ale i sercem. Nie może być inaczej, to kobieta i chętnie wita się z dziećmi i dorosłymi.

Skansen na Jędrzejkówce
Skansen na Jędrzejkówce
Skansen na Jędrzejkówce
Skansen na Jędrzejkówce
Skansen Laskowa
Skansen Laskowa

 

Lokalizacja skansenu na Jędrzejkówce

Skansen powstał w Laskowej, miejscowości położonej w malowniczej dolinie rzeki Łososina w Beskidzie Wyspowym. To muzeum pod chmurką znajduje się na uboczu miejscowości, w dzielnicy Nadole. Na miejscu czeka bezpłatny parking.

Parking
Parking

Zagroda na Jędrzejkówce

Kilkaset metrów za skansenem znajduje się Zagroda na Jędrzejkówce, czyli wiata warsztatowa, gdzie organizowane są zajęcia i imprezy, np. wypiek tradycyjnych cebularzy i wielkich bochenków chleba. Parę razy w roku organizowane są tu wydarzenia związane z naturalnym cyklem życia dawnej wsi. Co roku, nawiązując do tradycji regionu, organizuje się przed jesienią suszenie owoców w autentycznych suszarniach.

Skansen w Laskowej to największy prywatny skansen w Małopolsce, a zarazem jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy Limanowej. Leży na Szlaku Rzemiosła i na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

Cebularz z Zagrody
Cebularz z Zagrody
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej
Skansen w Laskowej

 

Atrakcje w okolicy

W samej Laskowej warto też zobaczyć zabytkowy dworek oraz stawy rekreacyjne, gdzie stanęła ławeczka Zakochaj się w Laskowej. To przyjemne miejsce na spacer. W okolicy czeka łatwa góra z wieżą widokową oferująca piękne widoki, czyli Modyń. Łatwo dostępna jest zjawiskowa Przełęcz Słopnicka, a nieco większego wysiłku wymaga Mogielica, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego.

Laskowa
Laskowa
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej
Stawy w Laskowej

Informacje praktyczne

Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej
Laskowa 360, Laskowa
Aktualne godziny zwiedzania i cennik biletów: www.skansenlaskowa.pl

Noclegi w Laskowej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!

Skansen na Jędrzejkówce
Skansen na Jędrzejkówce
(4.1 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 9)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024