Pałac Goetzów w Brzesku

Pałac Goetzów w Brzesku

(4.9 głosów: 15)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Pięknie odnowiony pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku to jedna z najwspanialszych rezydencji przemysłowych w Polsce, a przy okazji jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych z końca XIX wieku. To idealny przykład zabytku fabrykanckiego.Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Powstanie pałacu

Pałac w Brzesku powstał w latach 1898-1900, za sprawą Jana Albina Goetza, znanego też jako Jan Goetz Okocimski. Był to właściciel pobliskiego Browaru, znany jako król piwa, a przy okazji filantrop i mecenas sztuki. Pałac zyskał miano Nowego Pałacu, gdyż stał w pobliżu również wcześniejszy, stary pałac, wybudowany przez jego ojca - Jana Ewangelistę, na obszarze browaru.

Ogromny pałac Goetzów nosi cechy neobarokowe i neorokokowe. W czasach swej świetności obfitował w stylowe meble, kominki, kryształowe żyrandole, piękne obrazy, portrety oraz trofea myśliwskie z polowań Jana Albina i jego syna - Antoniego Jana Goetza.Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Pałac w Brzesku dzisiaj

Niewiele do dzisiaj pozostało tych zabytków, ale częściowo tutaj ostały się dzieła sztuki, witraże, a nawet meble. Pałac Goetzów w Brzesku złożony jest z dwóch skrzydeł bocznych połączonych galeriami z korpusem głównym. Wnętrza zdobią stiuki plafonów, postarzane lustra, drewniane stropy, kinkiety, okazałe żyrandole i wzorzyste podłogi.

Pałac w Brzesku jest wspaniale odnowiony, a wnętrza kryją hotel i restaurację. Pałac otacza zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starym drzewostanem. Warto tutaj pospacerować, w pięknej scenerii zieleni, kwiecia i okazałego pałacu.Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Powojenna historia pałacu Goetzów

W 1944 roku pałac w Brzesku przejął Skarb Państwa. Powstała tutaj wówczas szkoła - Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ekonomiczne, która działała w pałacu aż do roku 2002. Następnie Pałac Goetzów został opuszczony i stał się pustostanem. Wykupili go spadkobiercy rodziny Goetzów, którzy skorzystali z prawa pierwokupu (ostatni właściciel - Antoni Jan Goetz zmarł bezpotomnie), ale dość szybko został sprzedany rodzinie nie związanej z Goetzami. Obecnie pałac w Brzesku stanowi prywatną własność zarządzaną przez spółkę z polskim kapitałem.

Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Bramy parku otwierają się codziennie
Pałac jest dostępny dla turystów, ponieważ mieści restaurację
 

Adres

Pałac Goetz Boutique Hotel&Spa
ul. Jana Goetza Okocimskiego 6, Brzesko
tel. 14/ 686-56-00
www.palacgoetz.pl

GPS: 49°57'29N, 20°35'55E

Brzesko noclegi

Brzesko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°57'29N, 20°35'55E
22 maj 2015
17 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Pałac Goetzów w Brzesku na blogu

Małopolskie perełki w trasie z Tarnowa

Czy wracając z podróży do domu lubicie jeszcze zajrzeć do ciekawych miejsc? Mnie zawsze ciągną perełki na trasie i tak trafiliśmy niedawno do drewnianego kościółka w Wojniczu, średniowiecznego zamku w Dębnie i ślicznego Pałacu Goetzów w Brzesku. 

Zobacz naszą relację z tych wyjątkowych miejsc w Małopolsce, może i Ciebie zachęcę do zbaczania z trasy!

24 listopad 2020 11:10
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację