Pałac Goetzów w Brzesku

Pałac Goetzów w Brzesku

(4.9 głosów: 15)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pięknie odnowiony pałac Goetzów Okocimskich w Brzesku to jedna z najwspanialszych rezydencji przemysłowych w Polsce, a przy okazji jeden z cenniejszych zabytków architektonicznych z końca XIX wieku. To idealny przykład zabytku fabrykanckiego.

Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Powstanie pałacu

Pałac w Brzesku powstał w latach 1898-1900, za sprawą Jana Albina Goetza, znanego też jako Jan Goetz Okocimski. Był to właściciel pobliskiego Browaru, znany jako król piwa, a przy okazji filantrop i mecenas sztuki. Pałac zyskał miano Nowego Pałacu, gdyż stał w pobliżu również wcześniejszy, stary pałac, wybudowany przez jego ojca - Jana Ewangelistę, na obszarze browaru.Ogromny pałac Goetzów nosi cechy neobarokowe i neorokokowe. W czasach swej świetności obfitował w stylowe meble, kominki, kryształowe żyrandole, piękne obrazy, portrety oraz trofea myśliwskie z polowań Jana Albina i jego syna - Antoniego Jana Goetza.

Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Pałac w Brzesku dzisiaj

Niewiele do dzisiaj pozostało tych zabytków, ale częściowo tutaj ostały się dzieła sztuki, witraże, a nawet meble. Pałac Goetzów w Brzesku złożony jest z dwóch skrzydeł bocznych połączonych galeriami z korpusem głównym. Wnętrza zdobią stiuki plafonów, postarzane lustra, drewniane stropy, kinkiety, okazałe żyrandole i wzorzyste podłogi.

Pałac w Brzesku jest wspaniale odnowiony, a wnętrza kryją hotel i restaurację. Pałac otacza zabytkowy park krajobrazowy w stylu angielskim, ze starym drzewostanem. Warto tutaj pospacerować, w pięknej scenerii zieleni, kwiecia i okazałego pałacu.

Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Powojenna historia pałacu Goetzów

W 1944 roku pałac w Brzesku przejął Skarb Państwa. Powstała tutaj wówczas szkoła - Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ekonomiczne, która działała w pałacu aż do roku 2002. Następnie Pałac Goetzów został opuszczony i stał się pustostanem. Wykupili go spadkobiercy rodziny Goetzów, którzy skorzystali z prawa pierwokupu (ostatni właściciel - Antoni Jan Goetz zmarł bezpotomnie), ale dość szybko został sprzedany rodzinie nie związanej z Goetzami. Obecnie pałac w Brzesku stanowi prywatną własność zarządzaną przez spółkę z polskim kapitałem.Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Bramy parku otwierają się codziennie
Pałac jest dostępny dla turystów, ponieważ mieści restaurację
 

Adres

Pałac Goetz Boutique Hotel&Spa
ul. Jana Goetza Okocimskiego 6, Brzesko
tel. 14/ 686-56-00
www.palacgoetz.pl

GPS: 49°57'29N, 20°35'55E

Brzesko noclegi

Brzesko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Pałac Goetzów w Brzesku
Brzesko Małopolska
Ważna
czynne cały rok zabytki pałace
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023