Katedra w Tarnowie - Bazylika Narodzenia NMP
Sanktuarium MB Bolesnej
ul. Kapitulna 2, Tarnów
tel. 14/ 622-24-50
www.katedra.tarnow.opoka.org.pl

50°0'47" N, 20°59'14" E

Bazylika Katedralna Narodzenia NMP w Tarnowie to najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta, górujący ponad Rynkiem z pięknym Ratuszem. Budowla powstała w XIV wieku w stylu gotyckim, a obecny wygląd neogotycki zyskała po gruntownej renowacji i przebudowie w latach 1889-1900.Na wschodniej ścianie katedry znajduje się wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego z 1899 roku. Obok, w 1981 roku, stanął wysoki na 4,5 m pomnik Papieża Polaka Jana Pawła II.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Renesansowe nagrobki w katedrze

Świątynia w Tarnowskie słynie w świecie z pięknych, renesansowych nagrobków rodu Tarnowskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki. Ich twórcami są: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano czy Jan Pfister. Co ciekawe, pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej uznawany jest za najpiękniejszą renesansową rzeźbę kobiety w całej Europie!

W 2006 roku katedra w Tarnowie stała się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie


Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Tarnów bazylika Tarnów Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie Katedra w Tarnowie

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1144872 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021