Katedra w Tarnowie

Katedra w Tarnowie

(4.4 głosów: 26)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Symbol Tarnowa

Katedra w Tarnowie czyli bazylika katedralna Narodzenia NMP to jeden z najważniejszych symboli Tarnowa. Jest to najbardziej okazały i monumentalny zabytek miasta, górujący ponad Rynkiem z pięknym Ratuszem. Budowla powstała w XIV wieku w stylu gotyckim, a obecny wygląd neogotycki zyskała po gruntownej renowacji i przebudowie w latach 1889-1900. Na wschodniej ścianie katedry znajduje się wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego z 1899 roku. Pod katedrą w 1981 roku, stanął wysoki na 4,5 m pomnik Papieża Polaka Jana Pawła II. To jeden z pierwszych pomników naszego papieża na całym świecie! W 2006 roku katedra w Tarnowie stała się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Nagrobki w katedrze w Tarnowie

Katedra w Tarnowie słynie z pięknych nagrobków - gotycko-renesansowych rodu Tarnowskich i barokowych Ostrogskich. Uchodzą one za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki rzeźbiarskiej, nie tylko polskiej, ale i europejskiej! Są monumentalne, a ich twórcami są mistrzowie - Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano czy Jan Pfister. 

Nagrobki w prezbiterium katedry
Nagrobki w prezbiterium katedry

Pomnik Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej

Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej warsztatu Bartłomieja Berrecci uznawany jest za najpiękniejszą renesansową rzeźbę kobiety w całej Europie, wykonany jest z piaskowca, z użyciem czerwonego marmuru. Pomnik hetmana Tarnowskiego w prezbiterium

Piętrowy pomnik hetmana Jana Tarnowskiego (zm. 1561) i jego syna Jana Krzysztofa (zm. 1567) uważa się za najbardziej monumentalne dzieło - ma blisko 14 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Pomnik ma 2 kondygnacje, część poświęconą hetmanowi wyeksponowano rozmiarami oraz dekoracją. Ma wygląd frontonu świątyni greckiej, z kolumnami po bokach i trójkątnym przyczółkiem.

Nagrobek Tarnowskich
Nagrobek Tarnowskich

Pomnik Ostrogskich w prezbiterium

Książęcy ród Ostrogskich to kolejni po Tarnowskich właściciele miasta. Pomnik poświęcony jest księciu Januszowi Ostrogskiemu (zm.1620) i jego pierwszej żonie, Zuzannie Sereda (zm. 1596), z magnackiej rodziny węgierskiej. Pomnik nagrobny to okazałe dzieło wykonane w czarnym i czerwonym marmurze, z żółtym alabastrem. Ma prawie 13 metrów wysokości i 8 metrów szerokości.Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Pomnik Ostrogskich
Pomnik Ostrogskich

Najpiękniejsza katedra w Polsce?

Nie tylko nagrobki przykuwają uwagę we wnętrzu katedry w Tarnowie. To cudna świątynia, niezwykle majestatyczna i okazała. Widziałam niejedną katedrę w Polsce i muszę przyznać, że tarnowska zdecydowanie należy do jednej z najładniejszych, a może jest i tą najpiękniejszą. Zachwycają tu gotyckie kanonickie stalle z bogato rzeźbionymi zapleckami pod chórem, stalle w prezbiterium, zdobne ołtarze, liczne rzeźby, epitafia, obrazy czy witraże. Całość składa się na wspaniałe dzieło, do którego zobaczenia gorąco Cię namawiam.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Krypty grobowe w katedrze

W podziemiach katedry w Tarnowie mieści się aż siedem krypt grobowych - dwie w prezbiterium, pod pomnikami hrabiów Tarnowskich i książąt Ostrogskich, trzecia pod nawą główną, kolejne dwie pod dawną kaplicą Rozesłania Apostołów i po jednej w dawnych kaplicach Świętego Krzyża i Św. Anny. Wszystkie krypty są murowane i sklepione kolebkowo. Dla turystów udostępnia się tylko dwie - kryptę Ostrogskich z zachowanymi dwoma cynowymi trumnami księcia Janusza (1620) i jego żony Zuzanny (1596) oraz kryptę w nawie północnej pod dawną kaplicą Św. Anny z dwoma dużymi, kamiennymi sarkofagami.

Zaułek i Muzeum Diecezjalne

Przed katedrą w Tarnowie warto zajrzeć na bardzo urokliwy Zaułek Diecezjalny, wyłożony kocimi łbami. Znajdziesz tu najstarszy kamienny budynek świecki w mieście - Dom Mikołajowski z 1524 roku, który wraz z  sąsiednimi, pięknymi kamieniczkami z XVI wieku stanowią siedzibę Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. To najstarsze tego typu muzeum w Polce, ze sztuką sakralną i ludową od średniowiecza do XIX wieku.

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Nagrobek Tarnowskich
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Tarnów bazylika
Tarnów
Pomnik w katedrze

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Katedra czynna jest przez cały rok
Zwiedzać można bezpłatnie, poza godzinami nabożeństw

Adres

Katedra w Tarnowie - Bazylika Narodzenia NMP
Sanktuarium MB Bolesnej
Pl. Katedralny, ul. Kapitulna 2, Tarnów
tel. 14/ 622-24-50
www.katedra.tarnow.opoka.org.pl

GPS: 50°0'47N, 20°59'14E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°0'47N, 20°59'14E
18 październik 2016
26 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
26 luty 2021 10:38
Uważam katedrę w Tarnowie za najpiękniejszą katedrę w Polsce. Jest bardzo monumentalna, a nagrobki Tarnowskich i Ostrogskich robią naprawdę spore wrażenie. Koniecznie wejdź do wnętrza katedry, będąc w Tarnowie

Katedra w Tarnowie na blogu

Tarnów - wielokulturowa perła renesansu

Nieczęsto odwiedza się tak piękne miasto jak Tarnów. To polska Perła Renesansu! Warto ją smakować, spokojnie i z rozmysłem. Cudne zabytki bowiem to nie wszystko, tutaj dodatkowo dzieje się historia i to długa i wielokulturowa, wielowątkowa. 

Koniecznie zobacz naszą relację z tego wspaniałego miasta! Podziel się też swoimi wrażeniami z wizyty w Tarnowie!

12 październik 2020 13:51
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację