Stara Łaźnia w Tarnowie

Stara Łaźnia w Tarnowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5

Ślad tarnowskich Żydów

Stara Łaźnia w Tarnowie to jeden z nielicznych zachowanych w całości śladów po tarnowskich Żydach, którzy zaczęli osiedlać się w mieście w XVIII wieku. Przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców Tarnowa, co stanowiło 25 tys. osób. Stara Łaźnia stoi niedaleko Rynku, naprzeciw pomnika generała Bema. To dawna rytualna łaźnia czyli mykwa z pierwszej dekady XX wieku, znalazłam dwie daty mówiące o powstaniu mykwy - 1902 i 1904 rok. Łaźnia została wybudowana w stylu mauretańskim, według projektu Hackbaila i Mikosia.

Główne wejście do łaźni od strony zachodniej i boczne od strony północnej zaakcentowano rozbudowanymi ryzalitami, zwieńczonymi sterczynami. Dodatkowo narożniki budowli oraz centralny ryzalit wzbogacono na całej wysokości elewacji czworobocznymi wieżyczkami. Wnętrze łaźni doświetlono dwoma rzędami okien. Fasadę zdobiły również dwukolorowe, poziome pasy z cegieł oraz ażurowe sztukaterie przy łukach okiennych, co nawiązywało do stylistyki islamskiej.Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Restauracja Stara Łaźnia

Dziś Stara Łaźnia w Tarnowie kryje smaczną restaurację o tej samej nazwie. Nadała ją Magda Gessler podczas Kuchennych Rewolucji. Mieliśmy przyjemność poznać właściciela Krzysztofa i w menu degustacyjnym zasmakować kilku ciekawych dań kuchni żydowskiej, galicyjskiej oraz cygańskiej. Wśród kilku dań z karty restauracji pojawił się oczywiście żydowski czulent, gęsie pipki czyli żołądki oraz karp po żydowsku. W restauracji skosztujesz też gulaszu cygańskiego. Na deser warto spróbować paschy żydowskiej, to taki sernik na zimno. Do tego pasuje idealnie cynamonowa kawa po żydowsku. Sporo tutaj używa się wonnych przypraw, co akurat przypadło mi do gustu.

Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Więźniowie Starej Łaźni

Miała też Stara Łaźnia niechlubne momenty, kiedy 13 czerwca 1940 roku Niemcy zamknęli tu ponad 700 mężczyzn z tarnowskiego więzienia. Byli wśród nich również Żydzi i już następnego dnia zostali wywiezieni do obozu KL Auschwitz. Więźniowie z Tarnowa otrzymali numery od 31 do 758 i stanowili zaczątek oświęcimskiego obozu. Spośród tych 700 mężczyzn przeżyło niespełna 200, żaden z Żydów. To smutne wydarzenie upamiętnia pomnik stojący naprzeciw łaźni oraz nazwa placu - Więźniów KL Auschwitz.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Restauracja Stara Łaźnia czynna jest w godzinach:
pn-czw i nd 12.00-20.00
pt-sb 12.00-22.00
Dania kuchni żydowskiej, ale również cygańskiej

Adres

Restauracja Stara Łaźnia
Plac Więźniów KL Auschwitz 1, Tarnów
tel. 14/ 692-00-39
https://laznia.tarnow.pl/

GPS: 50°0'50N, 20°59'32E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Tarnów
Ważna
czynne cały rok dla rodziny zabytki restauracje zabytki żydowskie
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(5 głosów: 1)
Twoja ocena
Anna Piernikarczyk
Stara Łaźnia, choć jej wygląd z zewnątrz mógłby być bardziej staranny, jak przystało na taki zabytek, to w środku robi o wiele lepsze wrażenie, jedzenie jest smaczne i zaskakujące
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024