Stara Łaźnia w Tarnowie

Stara Łaźnia w Tarnowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Ślad tarnowskich Żydów

Stara Łaźnia w Tarnowie to jeden z nielicznych zachowanych w całości śladów po tarnowskich Żydach, którzy zaczęli osiedlać się w mieście w XVIII wieku. Przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców Tarnowa, co stanowiło 25 tys. osób. Stara Łaźnia stoi niedaleko Rynku, naprzeciw pomnika generała Bema. To dawna rytualna łaźnia czyli mykwa z pierwszej dekady XX wieku, znalazłam dwie daty mówiące o powstaniu mykwy - 1902 i 1904 rok. Łaźnia została wybudowana w stylu mauretańskim, według projektu Hackbaila i Mikosia.

Główne wejście do łaźni od strony zachodniej i boczne od strony północnej zaakcentowano rozbudowanymi ryzalitami, zwieńczonymi sterczynami. Dodatkowo narożniki budowli oraz centralny ryzalit wzbogacono na całej wysokości elewacji czworobocznymi wieżyczkami. Wnętrze łaźni doświetlono dwoma rzędami okien. Fasadę zdobiły również dwukolorowe, poziome pasy z cegieł oraz ażurowe sztukaterie przy łukach okiennych, co nawiązywało do stylistyki islamskiej.Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Restauracja Stara Łaźnia

Dziś Stara Łaźnia w Tarnowie kryje smaczną restaurację o tej samej nazwie. Nadała ją Magda Gessler podczas Kuchennych Rewolucji. Mieliśmy przyjemność poznać właściciela Krzysztofa i w menu degustacyjnym zasmakować kilku ciekawych dań kuchni żydowskiej, galicyjskiej oraz cygańskiej. Wśród kilku dań z karty restauracji pojawił się oczywiście żydowski czulent, gęsie pipki czyli żołądki oraz karp po żydowsku. W restauracji skosztujesz też gulaszu cygańskiego. Na deser warto spróbować paschy żydowskiej, to taki sernik na zimno. Do tego pasuje idealnie cynamonowa kawa po żydowsku. Sporo tutaj używa się wonnych przypraw, co akurat przypadło mi do gustu.

Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Więźniowie Starej Łaźni

Miała też Stara Łaźnia niechlubne momenty, kiedy 13 czerwca 1940 roku Niemcy zamknęli tu ponad 700 mężczyzn z tarnowskiego więzienia. Byli wśród nich również Żydzi i już następnego dnia zostali wywiezieni do obozu KL Auschwitz. Więźniowie z Tarnowa otrzymali numery od 31 do 758 i stanowili zaczątek oświęcimskiego obozu. Spośród tych 700 mężczyzn przeżyło niespełna 200, żaden z Żydów. To smutne wydarzenie upamiętnia pomnik stojący naprzeciw łaźni oraz nazwa placu - Więźniów KL Auschwitz.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Restauracja Stara Łaźnia czynna jest w godzinach:
pn-czw i nd 12.00-20.00
pt-sb 12.00-22.00
Dania kuchni żydowskiej, ale również cygańskiej

Adres

Restauracja Stara Łaźnia
Plac Więźniów KL Auschwitz 1, Tarnów
tel. 14/ 692-00-39
https://laznia.tarnow.pl/

GPS: 50°0'50N, 20°59'32E

Stara Łaźnia w Tarnowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tarnowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
50°0'50N, 20°59'32E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Stara Łaźnia, choć jej wygląd z zewnątrz mógłby być bardziej staranny, jak przystało na taki zabytek, to w środku robi o wiele lepsze wrażenie, jedzenie jest smaczne i zaskakujące
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 50 000 obserwujących, na Instagramie 4 300, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 400 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021