Stara Łaźnia w Tarnowie
Ślad tarnowskich Żydów
Stara Łaźnia w Tarnowie to jeden z nielicznych zachowanych w całości śladów po tarnowskich Żydach, którzy zaczęli osiedlać się w mieście w XVIII wieku. Przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców Tarnowa, co stanowiło 25 tys. osób. Stara Łaźnia stoi niedaleko Rynku, naprzeciw pomnika generała Bema. To dawna rytualna łaźnia czyli mykwa z pierwszej dekady XX wieku, znalazłam dwie daty mówiące o powstaniu mykwy - 1902 i 1904 rok. Łaźnia została wybudowana w stylu mauretańskim, według projektu Hackbaila i Mikosia.
Główne wejście do łaźni od strony zachodniej i boczne od strony północnej zaakcentowano rozbudowanymi ryzalitami, zwieńczonymi sterczynami. Dodatkowo narożniki budowli oraz centralny ryzalit wzbogacono na całej wysokości elewacji czworobocznymi wieżyczkami. Wnętrze łaźni doświetlono dwoma rzędami okien. Fasadę zdobiły również dwukolorowe, poziome pasy z cegieł oraz ażurowe sztukaterie przy łukach okiennych, co nawiązywało do stylistyki islamskiej.
Restauracja Stara Łaźnia
Dziś Stara Łaźnia w Tarnowie kryje smaczną restaurację o tej samej nazwie. Nadała ją Magda Gessler podczas Kuchennych Rewolucji. Mieliśmy przyjemność poznać właściciela Krzysztofa i w menu degustacyjnym zasmakować kilku ciekawych dań kuchni żydowskiej, galicyjskiej oraz cygańskiej. Wśród kilku dań z karty restauracji pojawił się oczywiście żydowski czulent, gęsie pipki czyli żołądki oraz karp po żydowsku. W restauracji skosztujesz też gulaszu cygańskiego. Na deser warto spróbować paschy żydowskiej, to taki sernik na zimno. Do tego pasuje idealnie cynamonowa kawa po żydowsku. Sporo tutaj używa się wonnych przypraw, co akurat przypadło mi do gustu.
Więźniowie Starej Łaźni
Miała też Stara Łaźnia niechlubne momenty, kiedy 13 czerwca 1940 roku Niemcy zamknęli tu ponad 700 mężczyzn z tarnowskiego więzienia. Byli wśród nich również Żydzi i już następnego dnia zostali wywiezieni do obozu KL Auschwitz. Więźniowie z Tarnowa otrzymali numery od 31 do 758 i stanowili zaczątek oświęcimskiego obozu. Spośród tych 700 mężczyzn przeżyło niespełna 200, żaden z Żydów. To smutne wydarzenie upamiętnia pomnik stojący naprzeciw łaźni oraz nazwa placu - Więźniów KL Auschwitz.
Informacje praktyczne
Restauracja Stara Łaźnia czynna jest w godzinach:
pn-czw i nd 12.00-20.00
pt-sb 12.00-22.00
Dania kuchni żydowskiej, ale również cygańskiej
Restauracja Stara Łaźnia
Plac Więźniów KL Auschwitz 1, Tarnów
tel. 14/ 692-00-39
https://laznia.tarnow.pl/
Noclegi w Tarnowie
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Co zobaczyć w okolicy?
Nie musisz się daleko przemieszczać, aby znaleźć kolejne interesujące miejsca. W promieniu 30 kilometrów czeka na Ciebie wiele atrakcji, które z pewnością wzbogacą Twoją podróż o dodatkowe wspomnienia.
- Rynek w Tarnowie, odległość: 0.3 km
- Ratusz w Tarnowie, odległość: 0.3 km
- Katedra w Tarnowie, odległość: 0.4 km
- Cafe Tramwaj w Tarnowie, odległość: 0.5 km
- Kirkut w Tarnowie, odległość: 0.6 km
- Stary Cmentarz w Tarnowie, odległość: 0.7 km
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, odległość: 0.7 km
- Brama Seklerska w Tarnowie, odległość: 0.9 km
- Ruiny zamku w Tarnowie, odległość: 2.8 km
- Pałac Goetzów w Brzesku, odległość: 28.8 km
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Sprawdź pogodę
Zobacz prognozę pogody, by celniej zaplanować swą podróż!