Tarnów atrakcje. Najlepsze miejsca, które warto zobaczyć w Tarnowie

Aktualizacja: 2024-02-29
Rynek w Tarnowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Tarnów okrzyknięty Perłą Renesansu to przepiękne, zabytkowe miasto w województwie małopolskim, leżące 80 km na wschód od Krakowa. Ulokowało się pomiędzy Bochnią i Dębicą, nad rzeką Białą i Dunajcem. Jest łatwo dostępne, bo leży pomiędzy autostradą A4 i drogą nr 94. Tarnów to polski biegun ciepła, warto więc tu przyjechać, by zaznać pięknej pogody i pooglądać cudne, zadbane budowle architektoniczne! 

Właśnie poza Krakowem to tutaj ulokowało się najwięcej zabytków w całej Polsce południowej. Nie tylko renesansowe, ale to one głównie stanowią o niezaprzeczalnym uroku tarnowskiego Starego Miasta, któremu oprzeć się po prostu nie da! To urocze miasto ma też bardzo długą i bogatą historię, przeplataną wątkami i mniejszościami wielu europejskich narodów.

Tarnów
Tarnów

Atrakcje w Tarnowie

Wystarczy jeden bardzo aktywny dzień, aby poznać najpiękniejsze atrakcje Tarnowa. A jaki to będzie zarazem cudowny dzień, wszak tutejsze zabytki urzekają urodą. Najlepiej jednak zaplanować weekend w Tarnowie, a nawet kilka dni i spokojnie zajrzeć w każdy urokliwy zaułek, odwiedzić kilka muzeów i zaczerpnąć, poza przyjazną atmosferą, również trochę wiedzy o przeszłości tego ośrodka. Przeczytaj nasz przewodnik, zobacz zdjęcia i poznaj najlepsze atrakcje Tarnowa.

Dowiesz się z pierwszej ręki, co warto zwiedzić w tym mieście! Poniżej znajdziesz też mapkę z dokładną lokalizacją poszczególnych atrakcji.

Zaułek w Tarnowie
Zaułek w Tarnowie

Ratusz z Galerią Sztuki Dawnej

Stojący na Rynku renesansowy Ratusz to perła wśród polskich obiektów tego typu. Początki tarnowskiego ratusza sięgają połowy XV wieku, kiedy była to najpewniej budowla drewniana, jak cała zabudowa miasta. Strawił ją pożar w 1494 roku. Istnienie obecnego, murowanego Ratusza potwierdza dokument z 1526 roku, wewnątrz mieści się Muzeum - Galeria Sztuki Dawnej, będąca oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Efektowny ratusz zdobi renesansowa attyka, unikatowy portal i jeden z najstarszych w Polsce mechanizmów zegara, ręcznie nakręcanego.
Adres: Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej, Rynek 1

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Rynek z Muzeum Historii Tarnowa

Rynek i sąsiednie uliczki kryją śliczne, zabytkowe kamienice z kolorowymi fasadami. Wspaniale zrewitalizowane, stanowią niemałą ozdobę głównego placu miasta. Niegdyś niemal wszystkie kamienice w Rynku były podcieniowe, z przeznaczeniem na handel, dziś tylko kilka takich się ostało. W jednej z nich mieści się Muzeum Historii Tarnowa i Regionu - kolejny oddział Muzeum Okręgowego z ciekawą wystawą łączącą tradycję i nowoczesność. Oczywiście największą ozdobą Rynku jest renesansowy Ratusz.
Adres: Rynek

Tarnów Rynek
Tarnów Rynek
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu na Rynku w Tarnowie
Muzeum Historii Tarnowa i Regionu na Rynku w Tarnowie

Katedra Narodzenia NMP

Nie wyobrażam sobie być w Tarnowie i nie wejść do wnętrza katedry. Jej architektura zachwyca! Katedra stojąca przy ulicy Kapitulnej to monumentalna budowla górująca ponad Starówką, ta Bazylika Mniejsza stanowi dziś Sanktuarium MB Bolesnej. 

Nie tylko cudne jest wnętrze świątyni, ale i niezwykle cenne, bowiem kryje renesansowe, olbrzymie, kilkunastometrowe płyty nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich. To największe europejskie dzieła sztuki rzeźbiarskiej, pomnik Tarnowskich jest gotycko-renesansowy, zaś Ostrogskich - barokowy. 
Adres: Katedra, ul. Kapitulna 2

Jeśli lubisz zacne katedry, zobacz nasz tekst o Chester w Anglii z cudną katedrą

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Dom Mikołajowski w Tarnowie

Stojący przy Placu Katedralnym dom to najstarsza kamienica w mieście, z 1524 roku, stojąca naprzeciw katedry, w niezwykle urokliwym Zaułku Diecezjalnym, ale już sam dom robi też niemałe wrażenie, kamienne zdobienia są unikatowe i przypominają wystrój zamków, czuć tutaj tchnienie historii. 

Dom Mikołajowski, wraz z sąsiednimi, pięknymi kamieniczkami z XVI wieku stanowią siedzibę Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. To najstarsze muzeum tego typu w całej Polsce, prezentuje cenne eksponaty, od czasów średniowiecza do XIX wieku. Wnętrza muzeum są wyjątkowo piękne.
Adres: Dom Mikołajowski, Plac Katedralny 5

Dom Mikołajowski w Tarnowie
Dom Mikołajowski w Tarnowie

Bima w Tarnowie

Bima przy ulicy Żydowskiej to jedyny ślad Synagogi Starej, która była główną żydowską świątynią w mieście od XVI wieku, zniszczyli ją hitlerowcy w czasie II wojny światowej. Skwer Starej Synagogi to jedno z miejsc pamięci Żydów w Tarnowie, ładnie zrewitalizowane, z tablicami informacyjnymi, stanowi scenerię licznych koncertów i spotkań kultur.
Adres: Bima, ul. Żydowska

Tarnów nocą - Bima
Tarnów nocą - Bima

Cmentarz żydowski w Tarnowie

Kirkut stojący przy ulicy Szpitalnej to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w całej Polsce, założony prawdopodobnie już w połowie XVI wieku, kryje dziś około 6 tys. macew! Tym samym jest to zarazem jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Kirkut w Tarnowie jest ogrodzony, a klucz do niego można zdobyć, po wpłaceniu zwrotnej kaucji w Tarnowskim Centrum Informacji na Rynku (Rynek 7). 

Warto odwiedzić cmentarz żydowski w Tarnowie, bo to bardzo klimatyczne miejsce, a zarazem świadek tragicznych wydarzeń. Dość powiedzieć, że w 1940 roku z rozkazu Niemców utworzono w Tarnowie dzielnicę żydowską. Do mieszkających w tym mieście 25 tys. Żydów dowieziono jeszcze Żydów z okolicy. Ostatecznie w dzielnicy żydowskiej stłoczono ponad 30 tys. osób. W czerwcu 1942 roku hitlerowcy rozpoczęli likwidację tej dzielnicy i w ciągu tygodnia wymordowali połowę tej ludności!
Adres: Kirkut, ul. Szpitalna

Kirkut w Tarnowie
Kirkut w Tarnowie

Stary Cmentarz w Tarnowie

Cmentarz przy ulicy Narutowicza powstał około 1787 roku, więc jest to jeden z najstarszych zachowanych i użytkowanych do dziś cmentarzy w Polsce, ma ponad 200 lat i jest starszy od warszawskich Powązek i krakowskiego Cmentarza Rakowickiego. Najstarsze zachowane nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku, spotkasz tu również kaplicę grobową Sanguszków, mieliśmy nawet okazję wejść do jej podziemi, z grobami dawnych właścicieli Tarnowa. 

Warto też na Starym Cmentarzu zobaczyć pomnik słynnej rabacji - tzw. rzezi galicyjskiej, która miała miejsce w lutym 1846 roku i pochłonęła ponad 1000 ofiar, głównie ziemian. Dlaczego tak się stało? Starosta tarnowski Joseph Breinl podpuścił okolicznych chłopów przeciw szlachcie, która szykowała powstanie. Na czele rabacji stanął chłop Jakub Szela i pod jego dowództwem chłopi mordowali mieszkańców okolicznych dworów i zwozili do Tarnowa. Na miejscu rannych dobijano, gdyż cena za zamordowanego była wyższa niż za żywego.
Adres: Stary Cmentarz, ul. Narutowicza

Stary Cmentarz w Tarnowie
Stary Cmentarz w Tarnowie
Stary Cmentarz w Tarnowie - kaplica Sanguszków
Stary Cmentarz w Tarnowie - kaplica Sanguszków
Podziemia kaplicy grobowej Sanguszków
Podziemia kaplicy grobowej Sanguszków

Kataryniarz

Co Ty na tą ciekawostkę, że w Tarnowie znajdziesz jedyny w Polsce grający pomnik kataryniarza? Warto go zobaczyć, kataryniarz ma wysokość aż 2,3 metra, jest pięknego, złotego koloru i stoi w miejscu, gdzie przed II wojną światową faktycznie grywał kataryniarz. Lubię takie nowoczesne nawiązania do autentycznej historii. Tarnowski kataryniarz to bardzo ładny pomnik, który chętnie wszyscy fotografują, wystarczy z rynku zejść Wielkimi Schodami w jego kierunku, wśród kwiatowych kramów. 

Wątek kataryniarza pojawia się też na nowej wystawie w Muzeum Historii na Rynku, gdzie po skasowaniu biletów we wszystkich kasownikach, wysłuchasz hymnu kataryniarza.
Adres: Pomnik kataryniarza, ul. Targowa

Kataryniarz w Tarnowie
Kataryniarz w Tarnowie

Stara Łaźnia

Unikatowa budowla przy placu Więźniów KL Auschwitz to dawna mykwa czyli łaźnia rytualna w Tarnowie reprezentuje ciekawy styl mauretański, pochodzi z 1904 roku i mieści dziś restaurację o tej samej nazwie - Stara Łaźnia, nadaną przez Magdę Gessler podczas Kuchennych Rewolucji, warto zasmakować w ciekawych wnętrzach dobrej kuchni żydowskiej, ale również galicyjskiej i cygańskiej
Adres: Stara Łaźnia, Pl. Więźniów KL Auschwitz 1

Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne przy ulicy Krakowskiej to interesująca miejscówka, stojąca naprzeciw słynnej Bramy Seklerskiej w Tarnowie. Ciekawostką jest, że to spod tego muzeum wyjeżdża każdego roku latem symboliczny tabor cygański, a wystawę o tutejszych Romach można obejrzeć właśnie we wnętrzu tego muzeum
Adres: Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10

Tarnów Muzeum Etnograficzne
Tarnów Muzeum Etnograficzne

Dworzec kolejowy

Stojący przy ulicy Dworcowej wspaniały, wielki i okazały zabytkowy dworzec kolejowy  nazywany bywa "perłą secesji". Liczy sobie ponad 100 lat, bowiem jego budowę zakończono w 1910 roku. Wtedy gmach na tle jeszcze niewielkiego miasta wydawał się olbrzymi, dziś nadal robi kolosalne wrażenie. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści bardzo lubią tą budowlę i doceniają jej piękno
Adres: Dworzec Kolejowy, ul. Dworcowa 1

Dworzec w Tarnowie
Dworzec w Tarnowie

Brama Seklerska i mauzoleum Bema

Brama stojąca przy ulicy Krakowskiej, naprzeciw Muzeum Etnograficznego, przypomina o połączeniach Tarnowa z Węgrami, brama nosi imię generała Bema i Sandora Petöfiego - bohaterów węgierskich. W Parku Strzeleckim przy ulicy Piłsudskiego natomiast warto zobaczyć efektowne mauzoleum Bema
Brama Seklerska, ul. Krakowska
Adres: Mauzoleum gen. Józefa Bema, ul. Piłsudskiego

Tarnów Brama Seklerska
Tarnów Brama Seklerska
Mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim w Tarnowie
Mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim w Tarnowie

Ruiny zamku Tarnowskich

Zamek z XIV wieku wznosił się od średniowiecza na Górze Św. Marcina, budowla ta stanęła na samym szczycie wzgórza, z którego roztacza się wspaniała panorama na całe miasto, ruiny zamku górnego i dolnego pozostały niewielkie, ale są bardzo rozległe i dają świadectwo o ogromie dawnego zamku. To malowniczy rejon, choć mógłby być lepiej wykorzystany dla turystów i mieszkańców, można tu dojechać ulicą Wypoczynkową.
Adres: Zamek, ul. Zamkowa

Ruiny zamku w Tarnowie
Ruiny zamku w Tarnowie

Pałac Sanguszków w Tarnowie

Zabytkowy pałac Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, stoi w Parku Sanguszków, w Gumniskach - obecnej dzielnicy miasta. To dawna rezydencja magnacka, a dziś siedziba zespołu szkół
Adres: Pałac Sanguszków, ul. Sanguszków 28

Cafe Tramwaj

Kawiarnia Cafe Tramwaj to nie tylko miejsce, gdzie napijesz się pysznej kawy, ale też ciekawa atrakcja turystyczna. Nie sposób na nią nie trafić, bo stoi niemal przy samym Rynku, przy Placu Sobieskiego i zdobi tarnowski "deptak". Kawiarniany tramwaj to wierna kopia oryginalnych tarnowskich tramwajów, które w 1911 roku zaczęły kursować po mieście. Z względu na czerwony kolor były nazywane biedronkami. Tramwaj, który dziś można podziwiać w Tarnowie powstawał 3 lata i zawiera autentyczne elementy z tarnowskich biedronek.

Tarnów CafeTramwaj
Tarnów CafeTramwaj

Baszta Książęca i mury miejskie

BasztaMiast zwana też basteją lub półbastionem to jeden z wielu elementów renesansowej architektury miasta. Powstała w XVI wieku i dawniej pełniła funkcje obronne, potem stała się budowlą mieszkalną. Z czasem została obudowana kamienicami, ale dziś jest odsłonięta i stanowi ciekawy zabytek Tarnowa. 

Mury miejskie w Tarnowie powstawały na przestrzeni XIV do XVI wieku, ich fragmenty zostały w XX wieku zrekonstruowane w obrębie ulic Wałowej, Targowej, Bernardyńskiej i Szerokiej. Obwarowania zbudowano z cegły na kamiennych fundamentach, zachowano je na długości około 400 metrów i dziś stanowią ślad dawnej architektury obronnej
Adres: Baszta Książęca, ul. Basztowa
Mury miejskie, ul. Wałowa, Szeroka i inne

Średniowieczny układ urbanistyczny

Miasto zachowało dawny układ przestrzenny z Rynkiem w miejscu centralnym, jeszcze z czasów założenia miasta, a więc z 1330 roku. Z każdego naroża głównego placu odchodzą po 2 ulice
Adres: Historyczny układ, rynek i okoliczne ulice

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Ławeczka Poetów w Tarnowie

Ławeczka Poetów stoi przy ulicy Wałowej, od 2004 roku. To niedaleko Rynku Starego Miasta. Na ławeczce siedzą rzeźbione postaci trojga poetów - Agnieszka Osieckiej, Zbigniewa Herberta oraz Jana Brzechwy. Postaci są odlane z brązu i mają naturalne rozmiary. Ten ciekawy pomnik przyciąga mieszkańców i turystów.
Adres: Ławeczka Poetów, ul. Wałowa, Tarnów

Tarnów nocą - ławeczka Poetów
Tarnów nocą - ławeczka Poetów

Pomnik Papieża Polaka

Obok monumentalnej katedry stoi sporych rozmiarów pomnik Św. Jana Pawła II. Co ciekawe, jest to jeden z pierwszych pomników tego Papieża na całym świecie, a stanął tu w 1981 roku
Adres: Pomnik Papieża, Pl. Katedralny

Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie

Dawny Klasztor Bernardynów

Niestety klasztor Bernardynów z XV wieku nie zachował się w dawnej formie, dziś przy ulicy Bernardyńskiej wznosi się spora budowla z klasycystyczną fasadą, ale od strony wschodniej widoczne nadal jest kościelne prezbiterium z masywnymi szkarpami i strzelistymi oknami

Była to gotycka świątynia MB Śnieżnej. Naprzeciw natomiast stoi piętrowy budynek z datą: 1823. Za nim ciągnie się wysoki na kilka metrów ceglany mur obronny z zarysami zamurowanych strzelnic. Budowle te przed przekształceniami, wraz z murami, stanowiły gotycki klasztor Bernardynów z drugiej połowy XV wieku.
Adres: Dawny klasztor, ul. Bernardyńska

Mapa Tarnowa z atrakcjami

Aby ułatwić Wam poruszanie się po mieście i odnajdywanie atrakcji miasta, zaznaczyliśmy na mapie najlepsze zabytki i miejsca.

Historia Tarnowa

Miasto poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą początków czasów piastowskich. W IX wieku na Górze Św. Marcina powstał gród słowiański, otoczony wysokimi wałami, który funkcjonował do początku XI wieku. Później, w XIV wieku powstał na tej samej górze okazały, murowany zamek, stanowiący rodową rezydencję tarnowskich dóbr Leliwitów. Składał się z zamku górnego i dolnego, a jego ślady widoczne są tu do dziś.

Ciut wcześniej zaczęła się historia Tarnowa jako miasta, kiedy w 1330 roku król Władysław Łokietek nadał Spycimirowi Leliwicie akt lokacyjny miasta oparty na prawie magdeburskim. Był to wojewoda krakowski uważany za protoplastę rodu Tarnowskich. Długo miastem władał te ród i już wtedy było to miejsce otwarte na przybyszów z innych krajów, co przełożyło się na wielokulturowość Tarnowa. Prócz Polaków mieszkali tu przez stulecia Żydzi, Romowie, Niemcy, Ukraińcy, Austriacy, a nawet Szkoci. 

Pomnik Bema w Tarnowie
Pomnik Bema w Tarnowie

Ślady innych wyznań i kultur znajdujemy tu na każdym kroku, symboliczna jest Brama Seklerska imienia Józefa Bema i Sandora Petöfiego, pod którą zjeżdżają każdego roku Węgrzy. Ale jeszcze więcej pamiątek zachowało się po Żydach.

Tarnów przez wieki był miastem prywatnym, będąc własnością rodów, nie tylko Tarnowskich, ale również Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków. Również ich ślady odnajdujemy w wielu miejscach miasta do dziś, w parkach, muzeach czy na cmentarzach.

Kirkut w Tarnowie
Kirkut w Tarnowie

Skąd wzięła się nazwa Tarnowa?

Może tego nie wiesz, ale nazwa miasta wzięła się od tarninowych krzewów. Słynny kronikarz Jan Długosz pisał w swych kronikach, że takowe krzewy swego czasu gęsto porastały Górę Św. Marcina, gdzie miasto bierze początek. Do dziś rosną tu, już nie tak gęsto, te krzewy z granatowymi owocami. 

Co ciekawe, jako pamiątki możesz przywieźć do domu nalewkę zwaną tarninówką, herbatę o tej samej nazwie i przepiękne, granatowe korale nawiązujące do owoców tej rośliny! Mam i ja swoje tarninowe korale 😉

Tarninowe korale
Tarninowe korale

Polski Edison w Tarnowie

Wiecie o kim mowa? To Jan Szczepanik, który urodził się w 1872 roku w Rudnikach koło Mościsk (dzisiejsza Ukraina), a zmarł w 1926 roku w Tarnowie. "Polski Edison" to autor 50. wynalazków. To wymyślony przez niego pancerz kuloodporny sprawił, że w 1902 roku król hiszpański Alfons XIII wyszedł cało z zamachu. Kareta wybita była zaprojektowaną przez Szczepanika tkaniną, dzięki której bomba nie wyrządziła władcy żadnej szkody.

Jan Szczepanik - galicyjski wynalazca, opatentował kilkaset pomysłów z dziedziny fotografii barwnej, telewizji i barwnego tkactwa. W latach 20. XX wieku opracował system filmu barwnego, ceniony za realne oddawanie kolorów. Pracował też nad filmem dźwiękowym. Pancerz kuloodporny wynalazł trochę przy okazji, podczas udoskonalania warsztatu tkackiego. Szczepanik wymyślony przez siebie nowy rodzaj tkaniny zastosował jako pancerz ochronny przeciw kulom rewolwerowym i sztyletom. 

Prototyp kamizelki kuloodpornej Szczepanika przetestowano w 1901 roku, uchroniła ona przed strzałami z rewolweru kalibru 7 milimetrów z odległości trzech kroków. Za kuloodporny pancerz Szczepanik otrzymał nawet nagrodę od cara Rosji Mikołaja II.

Jan Szczepanik - Polski Edison
Jan Szczepanik - Polski Edison

Gdzie zjeść w Tarnowie?

Tarnów to niemałe miasto, toteż oferuje sporo restauracji. My mieliśmy przyjemność smakować trzech i mogę je spokojnie wszystkie polecić. Najbardziej klimatycznym i kameralnym miejscem, w którym jedliśmy, jest Restauracja Różana przy ulicy Batorego 19. 

Mieści się w historycznym dworku z XIX wieku i oferuje pyszne dania złożonej kuchni staropolskiej, a wśród ich pojawiają się ryby - sum, pstrąg ojcowski, troć i oczywiście śledź. Moją uwagę przykuł pyszny barszcz z pierożkami gęsimi. Jeśli lubisz, potrawom może towarzyszyć wino, np. ze słynnej Winnicy Rodziny Steców

Restauracja Różana
Restauracja Różana
Restauracja Różana
Restauracja Różana

Na pewno warto odwiedzić też w Tarnowie, niedaleko Rynku Starą Łaźnię (pl. Więźniów KL Auschwitz 1) z restauracją o tej samej nazwie, nadaną przez Magdę Gessler podczas Kuchennych Rewolucji. Skosztujesz tu ciekawych dań kuchni żydowskiej, galicyjskiej, ale i cygańskiej. Znamy żydowski czulent z jurajskiego Lelowa, tutaj był nieco inaczej przygotowany, do tego smaczne gęsie pipki czyli żołądki, karp po żydowsku i gulasz cygański. Zaskoczyła nas pascha żydowska czyli sernik na zimno. Do tego cynamonowa kawa po żydowsku. Cynamonu nie żałuje się tutaj w różnych daniach, co mi się bardzo spodobało.

Stara Łaźnia w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie

Jeszcze bliżej Rynku, przy Krakowskiej 1 polecam wstąpić do eleganckiej Restauracji Tatrzańskiej, która już samym wystrojem wnętrza zachęca do chwili zatrzymania. To jedna z z najstarszych restauracji Tarnowa, która zaprasza na kuchnię staropolską, ale często w nowej odsłonie.

Zobacz też Ołomuniec - czeską perełkę, niezbyt popularną, a niezwykle atrakcyjną

Restauracja Tatrzańska
Restauracja Tatrzańska

Noclegi w Tarnowie

Może nie będę zbyt oryginalna, ale spaliśmy w Hotelu Tarnovia. Lubisz spać w hotelach? Przyznam, że ja tak, bo choć czasem zdarzają się naprawdę fajne noclegi klimatyczne spoza oferty hotelowej, to też łatwo się na nich przejechać, zaś hotele ze swym standardem są przewidywalne i rzadko rozczarowują. Tak było i z Hotelem Tarnovia przy ulicy Kościuszki. 

Prywatna łazienka, czysty pokój i pyszne, obfite śniadanko to rzeczy, na których mi najbardziej w noclegu zależy. Do tego Hotel Tarnovia położony jest w centrum miasta, tak naprawdę kilka minut spacerem od cudnego Rynku w Tarnowie, toteż przy kolacji w restauracji można napić się wina 😉 

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.
Booking.com
Hotel Tarnovia
Hotel Tarnovia

Trasa piesza po mieście

Samochód można zostawić na dość dużym, płatnym parkingu na Placu Kościuszki. Stąd idziemy ulicą Krakowską w kierunku rynku. Po drodze mijamy Bramę Seklerską i dalej Muzeum Etnograficzne (zwiedzanie trwa około 45 minut) i słynny Cafe Tramwaj, gdzie możemy się zatrzymać na energetyczną kawę. Ulicą Katedralną dochodzimy do rynku mijając po drodze popiersie Adama Mickiewicza. Na rynku widzimy przepiękny, renesansowy ratusz. Wewnątrz mieści się Muzeum Galeria Sztuki Dawnej. Jego zwiedzanie zajmie około 30 minut. W kamienicach podcieniowych na rynku jest inne ciekawe Muzeum Historii Tarnowa. To jest bardziej nowoczesne, ale równie ciekawe. Zwiedzanie to jakieś 40 minut. Po wyjściu z muzeum kierujemy się w lewo w ulicę Żydowską. Po drodze koniecznie zrób sobie zdjęcie z parasolkami na ulicy Piekarskiej. Ulicą Żydowską dojdziemy do Bimy - pozostałości po zniszczonej Starej Synagodze. Za Bimą na ulicy Wałowej można znaleźć pomnik generała Bema. Ulicą Wałową lub Wąską wracamy na plac Rybny i dalej Kapitulną idziemy w stronę katedry. Po drodze, po prawej mijamy bramę wjazdową (na przeciw muru). Można tam wejść bo na końcu tej uliczki jest wciśnięta tarnowska baszta. Wracamy uliczką i idziemy dalej do katedry. Zachęcam wejść do środka, bo są tam piękne, gotycko-renesansowe nagrobki. Przy katedrze czeka też klimatyczny Zaułek z renesansowymi kamieniczkami oraz Muzeum Diecezjalnym. Tak zwiedziliśmy ścisłe centrum miasta.

Możemy teraz zrobić sobie dłuższy spacer po innych, bardziej odległych atrakcjach. Wracając spod katedry ulicą Katedralną skręcamy w ulicę Targową i dochodzimy do skweru, gdzie można zobaczyć zarysowane fundamenty nieistniejącego już kościoła Św. Anny. Mijamy je po prawej stronie i ulicą Świętego Ducha idziemy w kierunku placu targowego, gdzie w północnej części stoi słynny pomnik kataryniarza. Jego katarynka wygrywa melodię. Dalej idziemy ulicą Najświętszej Marii Panny, bo prowadzi ona do drewnianego kościoła. Naprzeciw niego, po drugiej stronie ulicy jest jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce - Cmentarz Zabłocki. Przy okazji tez bardzo ciekawy, najstarsze nagrobki są z XVIII wieku. Z cmentarza możemy wrócić tą samą ulicą i przejść w prawo na ulicę Bernardyńską. Po drodze, naprzeciw kościoła mijamy uroczy skwer ks. Wajdy z multimedialną fontanną. Dalej w lewo ulicą Szeroką i w prawo ulicą Lwowską dochodzimy do placu, gdzie skręcamy w lewo i idziemy ulicą Dębową do starej żydowskiej Mykwy (Stara Łaźnia). Jest tu restauracja z pyszną żydowską kuchnią - można tutaj zregenerować siły. Stąd można wrócić do samochodu, ale my polecamy zobaczyć jeszcze dwa miejsca, do których można podjechać samochodem (lub iść pieszo). Pierwszym jest żydowski cmentarz przy ulicy Szpitalnej - również jeden z najstarszych zabytków tego typu w Polsce, oraz Park Strzelecki (parking przy ulicy Romanowicza) gdzie stoi słynne mauzoleum generała Bema. Pełna trasa to około 8 kilometrów (wraz z powrotem na parking), więc trzeba poświęcić na nią prawie cały dzień (ze zwiedzaniem muzeum i posiłkami), ale można ją oczywiście w dowolnym momencie skrócić.

Tarnowskie Centrum Informacji

Jeśli chcesz dobrze zaplanować wizytę w tym mieście, skieruj w mieście swe pierwsze kroki do Tarnowskiego Centrum Informacji, mieszczącego się na Rynku, pod numerem 7. Tutaj zaopatrzysz się we wszelkie materiały, mapki i zaczerpniesz informacji potrzebnych przy zwiedzaniu miasta. TCI działa bardzo prężnie, to placówka otwarta i przyjazna turystom.

Zobacz nasz ranking Najpiękniejsze miasta w Polsce z Tarnowem

Nasz film o Tarnowie

Zapraszamy Was też na nasz film o tym pięknym renesansowym mieście.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Tarnów - perła renesansu
Rynek w Tarnowie
Tarnów - Muzeum w Ratuszu
Rynek w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie
Tarnowski kataryniarz
Katedra w Tarnowie
Sanktuarium MB Szkaplerznej w Tarnowie
Sanktuarium Maryjne w drewnianym kościółku w Tarnowie
Tarnów nocą
Podcienia w Tarnowie
Muzeum Historii na Rynku w Tarnowie
Tarnów nocą
Zaułek za katedrą w Tarnowie
Wątok w Tarnowie
Tarnów
Park Strzelecki w Tarnowie
Góra Św. Marcina w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Katedra w Tarnowie
Kataryniarz w Tarnowie
Stara Łaźnia w Tarnowie
Tarnów Rynek
Tarnów Rynek
Wielkie schody w Tarnowie, prowadzą na Rynek
Stary Cmentarz w Tarnowie
Kaplica Sanguszków w Tarnowie
Tarów Rynek i Katedra
Sanktuarium w Tarnowie
Stary Cmentarz w Tarnowie
Tarnów
Grający pomnik kataryniarza
Dworzec w Tarnowie
(4.4 głosów: 101)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 101)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Piotr
Bardzo polecam. Warto zobaczyć katedrę i stary cmentarz
M
Piękne miasto l. Bardzo dużo zabytków. Polecam park Strzelecki i rynek
Kineta
Piękne, zaciszne śródmieście. Sentymentalny Park Bema. Odprężająca góra św.Marcina. Zadumany Stary cmentarz. Miasto Szczepanika, Bema, Tarnowskiego, Sanguszków. I pyszne gofry na ul. Wałowej 🙂
arisu chan
bardzo fajna stronka polecam i pozdrawiam kiishi i kamcie <33
Avatar użytkownika Michał Skowron
Michał Skowron
Tarnów to zaniedbane miasto. Gospodarczo i kulturalnie w cieniu Krakowa i Rzeszowa. Nie wiem dlaczego jest w rankingu ale nie polecam. Co może się ew. spodobać to bryła dworca PKP. Poza tym budynki są bardzo często odrapane, pozostawione same sobie. Miasto liczy ok. 105 tys mieszkańców z tendencja spadkową gdyż w mieście dominuje stagnacja kulturalna jak i gospodarcza. Miasto w cieniu Krakowa i Rzeszowa
Avatar użytkownika marcin tucznio
marcin tucznio
Super miasto, polecam bardzo odwiedzić.
Avatar użytkownika Łukasz Piernikarczyk
Łukasz Piernikarczyk
Bardzo ładne miasto - zasługuje na miano perły renesansu. Polecam w szczególności muzea na rynku!
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Tarnów jest pięknym miastem. Jego wielkim atutem jest to, że zabytki, które zostały z bogatej przeszłości miasta, cudne renesansowe dzieła, nie są pozostawione sobie i zaniedbane, jak to bywa w wielu innych miastach w Polsce (na szczęście zmienia się to coraz bardziej na plus), tylko są tutaj wyremontowane lub remontowane i prezentują się wspaniale. To przyjemność spacerować po starym mieście Tarnowa, zarówno w dzień, jak i i po zmroku, przy pięknie oświetlonych zabytkach. To miasto naprawdę warto odwiedzić, na jeden długi dzień pełen estetycznych wrażeń, a najlepiej na dni kilka 🙂
kat.

Tarnów się wyludnia i umiera, a wieczorami w centrum są pustki. Stare miasto małe, ale zadbane, oprowadziłem trochę osób i większość była pozytywnie zaskoczona. Do zwiedzania na jeden dzień, ale na południowym wschodzie (Małopolska + Podkarpacie) miejsce obowiązkowe (obok Sandomierza, Przemyśla, ewentualnie Sącza i Jarosławia, o Krk nie mówię)

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024