Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!

Bima w Tarnowie

(4.1 głosów: 17)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Symbol Tarnowa

Bima w Tarnowie to jedyny zachowany do dziś fragment Starej Synagogi w Tarnowie. Stoi przy Skwerze Starej Synagogi - to miejsce historyczne, a przy tym ładnie zrewitalizowane, z tablicami i gablotami. Synagoga w Tarnowie znajdowała się przy ulicy Żydowskiej i została zbudowana już w XVII wieku, na miejscu dawnej, drewnianej bożnicy. Przez wieki była to główna świątynia żydowska w mieście, bowiem Żydów mieszkało tutaj całkiem sporo. W 1939 roku Tarnów liczył 56 tys. mieszkańców, z czego aż 45 % stanowili Żydzi. To około 25 tys. osób.Skwer przy Bimie
Skwer przy Bimie

Kres starej synagogi

Niestety podczas II wojny światowej, a dokładniej 8 listopada 1939 roku hitlerowcy w ramach kampanii antysemickiej spalili synagogę tarnowską, a dodatkowo w 1941 roku jej pozostałości wysadzono w powietrze i prawie całkowicie rozebrano jej mury.

Skwer przy Bimie
Skwer przy Bimie

Ocalona bima

Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie murowana bima, która w 1987 roku została przykryta dachem, aby uchronić ją przed dalszym niszczeniem. Kolejna renowacja bimy miała miejsce w 2006 roku, kiedy dokonano ciekawego odkrycia, w murze odnaleziono monetę - szeląg litewski Jana Kazimierza z lat 60. XVI wieku.Resztki synagogi w Tarnowie, mokunka
Resztki synagogi w Tarnowie, mokunka

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę przez cały rok

Adres

Ruiny Synagogi
ul. Żydowska, ul. Wąska, Skwer Starej Synagogi, Tarnów

GPS: 50°0'48N, 20°59'23E

Bima w Tarnowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tarnowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Skwer przy Bimie
Skwer Synagogi w Tarnowie, mokunka
, mokunka
, mokunka
50°0'48N, 20°59'23E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Bima to ciekawy i pełen wymowy zakątek w Tarnowie, historia Żydów w tym mieście jest tak znacząca i tragiczna, że warto to miejsce odwiedzić i uszanować
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021