, mokunka

Brama Seklerska w stylu węgierskim to nietypowa budowla w Tarnowie, stojąca tu od 2001 roku. Brama nosi imię Józefa Bema i Sandora Petöfiego i mogłoby się wydawać, że jest jedyna w Polsce, ale nie - analogiczna brama stoi w okolicach Starego Sącza.Przyjaźń polsko-węgierska w Tarnowie

Brama nawiązuje do 170 rocznicy bitwy pod Ostrołęką - jednej z bitew powstania listopadowego, w której walczył Józef Bem, bohater Polski i Węgier, który w Tarnowie ma swój pominik oraz skwer swego imienia.

Nazwa Brama Seklerska nawiązuje do wyrażenia sekler, które oznacza lud, naród i jednocześnie misję strzeżenia granic południowo-wschodnich Królestwa Węgierskiego. Tak wiec wspólna historia Polski i Węgier oraz wspólny bohater narodowowy obydwu państw sprawiła, że owa oryginalna brama z Węgier znajduje się obecnie w Tarnowie.

Brama jest drewniana, bogato rzeźbiona. Przez bramę wchodzi się na zadbany skwer, położony blisko tarnowskiej starówki. Niedaleko stoi Muzeum Etnograficzne.

Brama Seklerska
ul. Krakowska, Tarnów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°0'38" N, 20°58'52" E
Małopolskie
2017-02-09
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą