Ratusz w <a href="https://www.polskieszlaki.pl/tarnow-atrakcje/">Tarnowie</a> - renesansowa perła miasta

Ratusz w Tarnowie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.3

Choć cały Rynek w Tarnowie okrzyknięty został polską perłą renesansu, to właśnie Ratusz stanowi jego największą ozdobę i jako pierwszy przyciąga uwagę. Choć nie jest olbrzymi, jego ciekawa bryła z renesansową attyką sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. 

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Historia Ratusza w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie to jeden z najpiękniejszych ratuszy w całym kraju. Ulokowany centralnie na głównym placu pierwotnie był gotycki. Powstał w XV wieku, a przynajmniej pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 1448. Najpewniej pierwotnie był budynkiem drewnianym, jak i cała zabudowa tarnowskiego rynku. Jedyny zachowany do dziś gotycki element murowanego ratusza, to ostrołukowe nadproże portalu z cegły w dzisiejszej sieni na parterze. Prawdopodobnie było to wejście do dawnego ratusza. Później był wiele razy przebudowywany, dzisiejszych cech renesansowych nabrał w XVI wieku, za czasów hetmana wielkiego koronnego Jana Amora TarnowskiegoTarnowski ratusz od momentu powstania, czyli od średniowiecza aż do 1792 roku, wiele razy ulegał pożarom. Jego stan pod koniec XIX stulecia był zły i budowla popadała w ruinę, toteż w latach 1889-92 został gruntownie wyremontowany. W XX wieku remont miał miejsce w latach 60., kiedy ratusz przystosowano do celów muzealnych. Obecnie Ratusz w Tarnowie prezentuje się wspaniale, bo ostatnia rewitalizacja miała miejsce w 2010 roku.

Tarnów Ratusz
Tarnów Ratusz

Zdobna attyka, wieża i portal

Bryłę Ratusza w Tarnowie wieńczy ceglana, nieotynkowana attyka z charakterystycznymi blendami. Grzebień attyki zdobią kamienne sterczyny i 14 maszkaronów. Cała budowla jest piętrowa, murowana z cegły i ma 18 metrów wysokości. Od północy do Ratusza przylega wysoka na 30 metrów wieża, zaś od południa widoczny jest ryzalit z klatką schodową i unikatowy portal. Na wieży widnieje herb Sanguszków - ostatnich właścicieli Tarnowa oraz jeden z najstarszych w Polsce mechanizmów zegara, ręcznie nakręcanego.

Portal tarnowskiego ratusza
Portal tarnowskiego ratusza
Ratusz w Tarnowie nocą
Ratusz w Tarnowie nocą

Galeria Sztuki Dawnej w Ratuszu

We wnętrzach Ratusza siedzibę ma Galeria Sztuki Dawnej - oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Polecam Ci to muzeum, największe wrażenie robi tu ogromna Sala Pospólstwa, z wieloma obrazami i efektownym stropem, ale ciekawa jest też zbrojownia sarmacka czy sala łowiecka. Czeka tu również taras widokowy na wieży Ratuszowej, z ładną panoramą miasta i okolicy.

Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu

Informacje praktyczne

Aktualne godziny zwiedzania oraz cennik biletów znajdziesz na stronie: https://muzeum.tarnow.pl/Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej
Oddział Muzeum Okręgowego
Rynek 1, Tarnów
tel. 14/ 692-90-00

Noclegi w Tarnowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie nocą
Ratusz Tarnów
Muzeum w Ratuszu
Muzeum w Ratuszu
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.3 głosów: 37)
Twoja ocena
Michał Skowron
Bryła ratusza w Tarnowie nie jest zbyt ładna. Odrapana, zawilgocona bryła, wiecznie zamknięta. szkoda. Niestety ale miasto nie ma gospodarza aby stworzył na tarnowskim rynku miejsce odpoczynku, skwer kulturalny. Daleko mu do Krakowa czy Rzeszowa
Anna Piernikarczyk
Piękna perełka, dla której każdy chętnie odwiedza rynek. Polecam Ci Galerię Sztuki Dawnej w Ratuszu w Tarnowie, bo to ciekawe muzeum
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024