Rynek w Tarnowie

Rynek w Tarnowie

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Unikatowy układ Tarnowa

Rynek w Tarnowie, jak i cała starówka nazywana jest perłą polskiego renesansu, gdyż tworzy jeden z najpiękniejszych renesansowych układów architektonicznych wśród polskich miast, a ponadto zachował cenną zabudowę renesansową, decydująca o uroku Tarnowa. Rynek stanowi serce lokowanego miasta, a z każdego jego naroża odchodzą dwie ulice. Plac nie jest duży, ale od zawsze skupiał wokół siebie życie Tarnowa. Tak jest i dziś, to tutaj kieruje swe kroki każdy turysta i chętnie przesiadują mieszkańcy.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Zabudowa Rynku

Zabudowa rynku w Tarnowie początkowo była drewniana, ale już w XV wieku pojawiły się pierwsze budowle murowane. Najpierw były to tylko piwnice pod drewnianymi domami, ale kres drewnianej zabudowy handlowej przyniosły pożary nawiedzające miasto pod koniec XV stulecia. W XVI wieku, za czasów Jana Amora Tarnowskiego odbudowane po pożarach murowane domy miały już bardziej okazałe formy, zmieniły się w okazałe, mieszczańskie kamienice z podcieniami. Późniejsze wojny nie oszczędziły tej pięknej zabudowy i nie zachowały się do dzisiaj wszystkie renesansowe, podcieniowe kamienice, a zabudowa reprezentuje różne cechy stylowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim piękne kamienice spod nr 20 i 21, w pierzei północnej, które mieszczą dziś Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ciekawy jest też pasaż w pierzei zachodniej, ciągnący się do Placu Kazimierza Wielkiego.Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie

Największą ozdobą tarnowskiego Rynku jest jednak Ratusz, z piękną, renesansową attyką, wieżą od północy oraz ryzalitem z klatką schodową od południa. Ratusz jest murowany z cegły, a wysokość wieży to 30 metrów. Początkowo ratusz był gotycki i pochodził z XV wieku, jedyny ślad tej budowli to ostrołukowe nadproże portalu z cegły w dzisiejszej sieni na parterze. Dzisiejszą formę ratusz zyskał pod koniec XVI stulecia.

Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Rynek w Tarnowie, jak i sąsiednie ulice od XVIII wieku zaczęli zamieszkiwać Żydzi, przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców miasta. Znamienne jest, że w czerwcu 1942 roku rynek był miejscem masowej zagłady tarnowskich Żydów. Była to tzw. "pierwsza akcja" hitlerowców. Na płycie rynku oraz na ulicach Tarnowa życie straciło wówczas około 3.000 osób.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę

Adres

Rynek
Rynek, Tarnów

GPS: 50°0'45N, 20°59'18E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie
Rynek w Tarnowie nocą
Rynek w Tarnowie
Tarnów
Perełka
czynne cały rok dla rodziny zabytki wstęp bezpłatny dostępne dla wózków
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
Piękny plac, który po rewitalizacji jest bardzo przyjemnym miejscem spacerów, z cudnymi kamienicami i jednym z najpiękniejszych w Polsce ratuszem.
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022