Rynek w Tarnowie

Rynek w Tarnowie

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Unikatowy układ Tarnowa

Rynek w Tarnowie, jak i cała starówka nazywana jest perłą polskiego renesansu, gdyż tworzy jeden z najpiękniejszych renesansowych układów architektonicznych wśród polskich miast, a ponadto zachował cenną zabudowę renesansową, decydująca o uroku Tarnowa. Rynek stanowi serce lokowanego miasta, a z każdego jego naroża odchodzą dwie ulice. Plac nie jest duży, ale od zawsze skupiał wokół siebie życie Tarnowa. Tak jest i dziś, to tutaj kieruje swe kroki każdy turysta i chętnie przesiadują mieszkańcy.Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Zabudowa Rynku

Zabudowa rynku w Tarnowie początkowo była drewniana, ale już w XV wieku pojawiły się pierwsze budowle murowane. Najpierw były to tylko piwnice pod drewnianymi domami, ale kres drewnianej zabudowy handlowej przyniosły pożary nawiedzające miasto pod koniec XV stulecia. W XVI wieku, za czasów Jana Amora Tarnowskiego odbudowane po pożarach murowane domy miały już bardziej okazałe formy, zmieniły się w okazałe, mieszczańskie kamienice z podcieniami. Późniejsze wojny nie oszczędziły tej pięknej zabudowy i nie zachowały się do dzisiaj wszystkie renesansowe, podcieniowe kamienice, a zabudowa reprezentuje różne cechy stylowe. Na uwagę zasługują przede wszystkim piękne kamienice spod nr 20 i 21, w pierzei północnej, które mieszczą dziś Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Ciekawy jest też pasaż w pierzei zachodniej, ciągnący się do Placu Kazimierza Wielkiego.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie

Ratusz w Tarnowie

Największą ozdobą tarnowskiego Rynku jest jednak Ratusz, z piękną, renesansową attyką, wieżą od północy oraz ryzalitem z klatką schodową od południa. Ratusz jest murowany z cegły, a wysokość wieży to 30 metrów. Początkowo ratusz był gotycki i pochodził z XV wieku, jedyny ślad tej budowli to ostrołukowe nadproże portalu z cegły w dzisiejszej sieni na parterze. Dzisiejszą formę ratusz zyskał pod koniec XVI stulecia.Ratusz w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie

Rynek w Tarnowie, jak i sąsiednie ulice od XVIII wieku zaczęli zamieszkiwać Żydzi, przed II wojną światową stanowili 45 % mieszkańców miasta. Znamienne jest, że w czerwcu 1942 roku rynek był miejscem masowej zagłady tarnowskich Żydów. Była to tzw. "pierwsza akcja" hitlerowców. Na płycie rynku oraz na ulicach Tarnowa życie straciło wówczas około 3.000 osób.

Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Rynek w Tarnowie
Ratusz w Tarnowie
Rynek w Tarnowie nocą
Rynek w Tarnowie

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Całą dobę

Adres

Rynek
Rynek, Tarnów

GPS: 50°0'45N, 20°59'18E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°0'45N, 20°59'18E
25 luty 2021
26 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Anna Piernikarczyk
25 luty 2021 12:03
Piękny plac, który po rewitalizacji jest bardzo przyjemnym miejscem spacerów, z cudnymi kamienicami i jednym z najpiękniejszych w Polsce ratuszem.
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację