Święto Ciulimu i Czulentu w Lelowie to Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej - wielkie, trzydniowe święto w Lelowie, odbywające się co roku w sierpniu. Lelowskie spotkanie kultur to okazja do rodzinnego pikniku, ale przede wszystkim promuje ono tradycje dawnego Lelowa, kiedy współistniały tutaj dwie odrębne społeczności - polska i żydowska, a ich tradycje kwitły, czasem przenikając się, ale jednak przetrwały do dzisiaj.
Degustacja potraw
Przejawia się to m.in. poprzez degustację tradycyjnych potraw - ciulimu i żydowskiego czulentu, przygotowywanych w piecach chlebowych. Wszystko zaczęło się od czulentu, który z czasem również był przygotowywany przez Polaków, ale zmodyfikowany i zyskał miano ciulimu. Zresztą ciulim to nie jeden stały przepis, tylko potrawa przygotowywana na wiele sposobów.

Ciulim i czulent
Ciulim to rodzaj zapiekanki, przygotowywany z ziemniaków, żeberek i boczku, z przyprawami, przygotowywanej w kociołku, całość musi się w piecu chlebowym piec całą noc. Żydowski czulent natomiast przygotowuje się z fasoli, kaszy, ziemniaków i gęsiego tłuszczu. Co mają wspólnego te dwie potrawy? Ano w ten sam sposób są pieczone, przez całą noc.
I właśnie na Święcie Ciulimu i Czulentu można zasmakować tych potraw, a potem wszystko okrasić tradycyjną lelowską śliwowicą, która ma bagatela 70%. Co ciekawe czulentu można też zakosztować w lokalnych restauracjach, przez cały rok, np. w Lelowiance przy Rynku w Lelowie. Oczywiście nie tylko jadłem Święto stoi, są też koncerty, warsztaty tańca żydowskiego, projekcje filmów i atrakcje dla dzieci, np. karuzele. Święto z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów.

Święto Ciulimu i Czulentu
ul. Sportowa, Lelów (stadion)
Lelów noclegi
Lelów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami



