Turystyczne Mistrzostwa Blogerów
Moi mili! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów!
16 blogów podróżniczych reprezentuje swoje województwo w Polsce. My pokażemy piękno województwa śląskiego!

Chcesz nam pomóc? Wchodź na naszego bloga i śledź nasze kanały społecznościowe: Facebook, Instagram i Youtube.
Lajkuj, komentuj i udostępniaj!
Zapraszamy Cię na tą piękną przygodę! Z góry dziękujemy!
Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce!

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce, założone w 1888 roku. Podobnoż piękne są zbiory tego Muzeum, niestety z powodu covida nie było nam dane wejść do jego wnętrza. Za to już jego obecna siedziba robi spore wrażenie. Muzeum mieści się bowiem tuż za piękną, tarnowską katedrą, w niezwykle klimatycznym Zaułku Diecezjalnym, u zbiegu ulic Wałowej i Kapitulnej, niedaleko Rynku. Zaułek tworzą stare kamieniczki, wśród nich najstarsza w Tarnowie - Dom Mikołajowski z 1524 roku. Właśnie Dom Mikołajowski, dawna Akademiola (pierwsza tarnowska szkoła) i Dom Mansjonariuszy ze Scholasterią budują kompleks budynków Muzeum. Prowadzą do nich kocie łby i idąc tutaj, można poczuć się, jakby się przeniosło w czasie.Muzeum Diecezjalne
Muzeum Diecezjalne

Historia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Jak już wspominałam, Muzeum powstało w 1888 roku, a zostało założone przez ks. Józefa Babę - ówczesnego rektora Seminarium Duchownego. W seminarium mieściła się też pierwsza siedziba muzeum. Potem, w okresie międzywojennym muzeum znajdowało się Ratuszu w Tarnowie, a obecnie przyjmuje gości przy katedrze, w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku. Muzeum gromadzi bardzo wiele eksponatów, w tym cenne zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX czy dział sztuki ludowej. Już ze zdjęć wynika, że to bardzo ciekawe muzeum, z cennymi eksponatami i średniowieczną sztuką. Również wnętrza kamieniczek zachwycają. Warto wziąć pod uwagę Muzeum Diecezjalne podczas zwiedzania Tarnowa.

Zaułek Diecezjalny
Zaułek Diecezjalny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-sb 10.00-15.00
nd 9.00-14.00
Przerwa obiadowa: 12.00-13.00

Adres

Muzeum Diecezjalne
Plac Katedralny 6, Tarnów
www.muzeum.diecezja.tarnow.pl/

GPS: 50°0'46N, 20°59'12E

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Tarnowa wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zaułek Diecezjalny
50°0'46N, 20°59'12E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021