Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

(4.4 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce!

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce, założone w 1888 roku. Podobnoż piękne są zbiory tego Muzeum, niestety z powodu covida nie było nam dane wejść do jego wnętrza. Za to już jego obecna siedziba robi spore wrażenie. Muzeum mieści się bowiem tuż za piękną, tarnowską katedrą, w niezwykle klimatycznym Zaułku Diecezjalnym, u zbiegu ulic Wałowej i Kapitulnej, niedaleko Rynku. Zaułek tworzą stare kamieniczki, wśród nich najstarsza w Tarnowie - Dom Mikołajowski z 1524 roku. Właśnie Dom Mikołajowski, dawna Akademiola (pierwsza tarnowska szkoła) i Dom Mansjonariuszy ze Scholasterią budują kompleks budynków Muzeum. Prowadzą do nich kocie łby i idąc tutaj, można poczuć się, jakby się przeniosło w czasie.Muzeum Diecezjalne
Muzeum Diecezjalne

Historia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Jak już wspominałam, Muzeum powstało w 1888 roku, a zostało założone przez ks. Józefa Babę - ówczesnego rektora Seminarium Duchownego. W seminarium mieściła się też pierwsza siedziba muzeum. Potem, w okresie międzywojennym muzeum znajdowało się Ratuszu w Tarnowie, a obecnie przyjmuje gości przy katedrze, w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku. Muzeum gromadzi bardzo wiele eksponatów, w tym cenne zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX czy dział sztuki ludowej. Już ze zdjęć wynika, że to bardzo ciekawe muzeum, z cennymi eksponatami i średniowieczną sztuką. Również wnętrza kamieniczek zachwycają. Warto wziąć pod uwagę Muzeum Diecezjalne podczas zwiedzania Tarnowa.

Zaułek Diecezjalny
Zaułek Diecezjalny
Zaułek Diecezjalny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-sb 10.00-15.00
nd 9.00-14.00
Przerwa obiadowa: 12.00-13.00

Adres

Muzeum Diecezjalne
Plac Katedralny 6, Tarnów
www.muzeum.diecezja.tarnow.pl/

GPS: 50°0'46N, 20°59'12E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°0'46N, 20°59'12E
09 luty 2017
24 luty 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację