Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

(4.4 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce!

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce, założone w 1888 roku. Podobnoż piękne są zbiory tego Muzeum, niestety z powodu covida nie było nam dane wejść do jego wnętrza. Za to już jego obecna siedziba robi spore wrażenie. Muzeum mieści się bowiem tuż za piękną, tarnowską katedrą, w niezwykle klimatycznym Zaułku Diecezjalnym, u zbiegu ulic Wałowej i Kapitulnej, niedaleko Rynku. Zaułek tworzą stare kamieniczki, wśród nich najstarsza w Tarnowie - Dom Mikołajowski z 1524 roku. Właśnie Dom Mikołajowski, dawna Akademiola (pierwsza tarnowska szkoła) i Dom Mansjonariuszy ze Scholasterią budują kompleks budynków Muzeum. Prowadzą do nich kocie łby i idąc tutaj, można poczuć się, jakby się przeniosło w czasie.

Muzeum Diecezjalne
Muzeum Diecezjalne

Historia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie

Jak już wspominałam, Muzeum powstało w 1888 roku, a zostało założone przez ks. Józefa Babę - ówczesnego rektora Seminarium Duchownego. W seminarium mieściła się też pierwsza siedziba muzeum. Potem, w okresie międzywojennym muzeum znajdowało się Ratuszu w Tarnowie, a obecnie przyjmuje gości przy katedrze, w zabytkowych kamieniczkach z XVI wieku. Muzeum gromadzi bardzo wiele eksponatów, w tym cenne zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX czy dział sztuki ludowej. Już ze zdjęć wynika, że to bardzo ciekawe muzeum, z cennymi eksponatami i średniowieczną sztuką. Również wnętrza kamieniczek zachwycają. Warto wziąć pod uwagę Muzeum Diecezjalne podczas zwiedzania Tarnowa.Zaułek Diecezjalny
Zaułek Diecezjalny

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn nieczynne
wt-sb 10.00-15.00
nd 9.00-14.00
Przerwa obiadowa: 12.00-13.00

Adres

Muzeum Diecezjalne
Plac Katedralny 6, Tarnów
www.muzeum.diecezja.tarnow.pl/

GPS: 50°0'46N, 20°59'12E

Tarnów noclegi

Tarnów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zaułek Diecezjalny
Tarnów
Ważna
muzea czynne cały rok dla rodziny
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023