49°55'3" N
20°28'11" E
Małopolskie
2015-05-13 11:14:16
278m npm
Perełka
Zdjęcia (13)

To, co przyciąga turystów do Nowego Wiśnicza w Małopolsce to niewątpliwie efektowny zamek wznoszący się na zalesionym wzgórzu, ponad miastem. Ta barokowo - renesansowa rezydencja małopolskich rodów magnackich - Kmitów i Lubomirskich imponuje piękną architekturą i świetnym stanem utrzymania.Historia zamku

Zamek wiśnicki powstał w XIV stuleciu jako obronna rezydencja rodziny Kmitów. Pod koniec XVI wieku warownia znalazła się we władaniu Lubomirskich i wtedy stała się jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Polsce. Jak większość zamków w Polsce, zamek w Wiśniczu nie oparł się Szwedom i został przez nich znacząco zniszczony. Nigdy już nie odzyskał swego blasku, ale dziś jest odrestaurowany i stanowi wspaniały ślad naszych dziejów.

Architektura zamku

Wczesnobarokowy zamek z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczony jest czterema basztami w narożach. Od północno - wschodniej strony dobudowano kaplicę grobową Lubomirskich, a od południowo - wschodniej strony wolnostojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa, z której podziwiać można okolicę. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z początków XVII wieku. Na teren kompleksu prowadzi brama wjazdowa.

Muzeum

W zamkowych wnętrzach w Nowy Wiśniczu powstało Muzeum, które prezentuje wystawę poświęconą historii twierdzy i jej odbudowy, wystawę makiet rezydencji małopolskich oraz sarkofag Stanisława Lubomirskiego w krypcie. Dziedziniec zamkowy jest ogólnie dostępny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie tylko z przewodnikiem.Zamek w Nowym Wiśniczu
tel. 14/ 612-85-89
www.zamekwisnicz.pl
Godziny zwiedzania: V-X pn-pt 8.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00, XI-IV pn-pt 8.00-16.00, sb-nd 9.00–17.00
Bilety: normalny 13 zł, ulgowy 8 zł

Czy wiesz, że?

Na całym zamku w Wiśniczu mieściła się tylko jedna latryna, przy głównym wejściu do warowni. Dlatego dawne "nocniki" były dla mieszkańców zamku bardzo ważne i poważane, do tego stopnia, że wyrabiane czasem ze srebra stawały się prezentem ślubnym dla młodych par.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Na zamku w Nowym Wiśniczu kręcono sceny do filmu "Janosik. Prawdziwa historia" Agnieszki Holland z 2009 roku. Specjalnie na potrzeby filmu zmieniono nieco bogato złocony strop reprezentacyjnej sali na zamku.

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

Ciekawostką architektoniczną w wiśnickim zamku jest sala szeptów, leżąca tuż obok kaplicy. Dzięki odpowiednio ukształtowanym ścianom i sklepieniu, można podsłuchać cichą rozmowę, jaka toczy się w przeciwległym kącie sali.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: