Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu

(4.5 głosów: 82)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

To, co przyciąga turystów do Nowego Wiśnicza w Małopolsce to niewątpliwie efektowny zamek, wznoszący się na zalesionym wzgórzu, ponad miastem. Ta barokowo - renesansowa rezydencja małopolskich rodów magnackich - Kmitów i Lubomirskich imponuje piękną architekturą i świetnym stanem utrzymania.

Historia zamku w Nowym Wiśniczu

Zamek wiśnicki powstał w XIV stuleciu jako obronna rezydencja rodziny Kmitów. Pod koniec XVI wieku warownia znalazła się we władaniu Lubomirskich i wtedy stała się jedną z najlepiej ufortyfikowanych twierdz w Polsce. Jak większość zamków w Polsce, zamek w Wiśniczu nie oparł się Szwedom i został przez nich znacząco zniszczony. Nigdy już nie odzyskał swego blasku, ale dziś jest odrestaurowany i stanowi wspaniały ślad naszych dziejów.Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Architektura zamku

Wczesnobarokowy zamek z elementami renesansowymi zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczony jest czterema basztami w narożach. Od północno - wschodniej strony dobudowano kaplicę grobową Lubomirskich, a od południowo - wschodniej strony wolnostojącą tzw. Kmitówkę. Na drugim piętrze, przy Sali Rycerskiej mieści się galeria widokowa, z której podziwiać można okolicę. Budowla otoczona jest fortyfikacjami bastionowymi z początków XVII wieku. Na teren kompleksu prowadzi brama wjazdowa.

Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu

Muzeum w zamku

W zamkowych wnętrzach w Nowy Wiśniczu powstało Muzeum, które prezentuje wystawę poświęconą historii twierdzy i jej odbudowy, wystawę makiet rezydencji małopolskich oraz sarkofag Stanisława Lubomirskiego w krypcie. Zewnętrzny dziedziniec zamkowy jest ogólnie dostępny, wnętrza można zwiedzać odpłatnie tylko z przewodnikiem. Zamek dostępny jest dla turystów przez cały rok!

Koniecznie trzeba zobaczyć tu przepiękne krużganki, złocony plafon - niebiański sufit, unikatową komnatę szeptów i panoramę okolicy z tarasu widokowego położonego na drugim piętrze zamku.

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem w WiśniczuZamek w Nowym Wiśniczu
Zamek w Nowym Wiśniczu
Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

IV-X pn nieczynne
wt-pt 8.00-16.00
sb-nd 10.00-18.00
XI-III pn nieczynne
wt-pt 10.00-16.00
XI Bastion VR czynny dla turystów indywidualnych tylko w soboty i niedziele
XII-II  Bastion VR czynny tylko dla grup po rezerwacji
Bilety: Zamek: normalny 18 zł, ulgowy 12 zł
Zamek + Bastion VR: normalny 24 zł, 16 zł

Adres

Zamek w Nowym Wiśniczu
ul. Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz
tel. 733-779-744
www.zamekwisnicz.pl

GPS: 49°55'3N, 20°28'11E

Nowy Wiśnicz noclegi

Nowy Wiśnicz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Nowy Wiśnicz
Zamek w Nowym Wiśniczu
Zamek Nowy Wiśnicz
Zamek Nowy Wiśnicz - złocony plafon
Zamek Nowy Wiśnicz
Nowy Wiśnicz
Zamek w Nowym Wisniczu (UNESCO)
Nowy Wiśnicz Małopolska
Perełka
czynne cały rok zabytki zamki wstęp płatny udostępnione renesansowe wiek XIV
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

turystka
Piękne miejsce,polecam z audiobookiem

co prawda, zamek jest bardzo ogołocony, jednak warto zwiedzić bo z zewnątrz jest przepiękny, a przewodnik ciekawie oprowadzi
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023