Sanktuarium w Limanowej

Sanktuarium w Limanowej
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.1

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej to piękna, monumentalna bazylika, która wyróżnia się kształtem wśród innych świątyń Małopolski - jest przykładem nurtu rodzimego w sztuce, wyrosłego na tradycji, kulturze i patriotyzmie. Stoi ona na Rynku limanowskim.

Bazylika Mniejsza

Na fasadzie świątyni widnieje wspaniała rzeźba Ukrzyżowania, a poniżej tarcza herbowa z polskim orłem w koronie. W roku 1991, w 200 rocznicę Konstytucji 3-go Maja, Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł kościół w Limanowej do godności bazyliki mniejszej.

Bazylika w Limanowej
Bazylika w Limanowej

Pieta MB Bolesnej

W głównym ołtarzu Sanktuarium odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Jest to XIV-wieczna rzeźba typu pieta, a przedstawia Matkę Bożą trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa. Rzeźba jest wykonana z jednolitego pnia lipowego, a jej wysokość wynosi około 90 cm.

W 1966 roku ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności biskupów, kapłanów i wielu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną. Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie już papież Jan Paweł II, w 1983 roku wobec milionowej rzeszy wiernych.

Limanowa sanktuarium
Limanowa sanktuarium

Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy, w sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z całej Polski, a nawet z zagranicy. Przed świątynią limanowską stoi piękny pomnik papieża Polaka - Jana Pawła II.

Kościół MB Bolesnej - Sanktuarium
ul. Jana Pawła II 1 (Rynek), Limanowa
limanowa@diecezja.tarnow.pl
tel. 18/ 337-22-64
www.bazylika-limanowa.pl

Limanowa
Limanowa - pomnik papieża
Limanowa kościół MB Bolesnej

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 06:00–19:30
  • wtorek: 06:00–19:30
  • środa: 06:00–19:30
  • czwartek: 06:00–19:30
  • piątek: 06:00–19:30
  • sobota: 06:00–19:30
  • niedziela: 06:00–19:30

Noclegi w Limanowej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

(4.1 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.1 głosów: 28)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024