Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
49°42'24" N, 20°25'14" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 06:00–19:30
  • wtorek: 06:00–19:30
  • środa: 06:00–19:30
  • czwartek: 06:00–19:30
  • piątek: 06:00–19:30
  • sobota: 06:00–19:30
  • niedziela: 06:00–19:30

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej to piękna, monumentalna bazylika, która wyróżnia się kształtem wśród innych świątyń Małopolski - jest przykładem nurtu rodzimego w sztuce, wyrosłego na tradycji, kulturze i patriotyzmie. Stoi ona na Rynku limanowskim.Bazylika Mniejsza

Na fasadzie świątyni widnieje wspaniała rzeźba Ukrzyżowania, a poniżej tarcza herbowa z polskim orłem w koronie. W roku 1991, w 200 rocznicę Konstytucji 3-go Maja, Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł kościół w Limanowej do godności bazyliki mniejszej.

Bazylika w Limanowej
Bazylika w Limanowej

Pieta MB Bolesnej

W głównym ołtarzu Sanktuarium odbiera cześć od wiernych Beskidu Wyspowego łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej. Jest to XIV-wieczna rzeźba typu pieta, a przedstawia Matkę Bożą trzymającą na kolanach umęczone ciało Jezusa. Rzeźba jest wykonana z jednolitego pnia lipowego, a jej wysokość wynosi około 90 cm.

W 1966 roku ówczesny metropolita krakowski, arcybiskup Karol Wojtyła w obecności biskupów, kapłanów i wielu tysięcy wiernych ukoronował Panią Limanowską papieską koroną. Po kradzieży korony ponownej rekoronacji dokonał w Krakowie już papież Jan Paweł II, w 1983 roku wobec milionowej rzeszy wiernych.

Limanowa sanktuarium
Limanowa
Limanowa - pomnik papieża


Kult Matki Bożej Bolesnej w Limanowej jest niezwykle żywy, w sanktuarium gromadzi się wielu pielgrzymów z całej Polski, a nawet z zagranicy. Przed świątynią limanowską stoi piękny pomnik papieża Polaka - Jana Pawła II.

Kościół MB Bolesnej - Sanktuarium
ul. Jana Pawła II 1 (Rynek), Limanowa
limanowa@diecezja.tarnow.pl
tel. 18/ 337-22-64
www.bazylika-limanowa.pl

Limanowa kościół MB Bolesnej
Limanowa kościół MB Bolesnej


Limanowa noclegi

Limanowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka
Zobacz inne kościoły i obiekty sakralne
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020