Zamek Tropsztyn, Anna Piernikarczyk

Zamek Tropsztyn to niezwykle malowniczo położona budowla, nad samym Dunajcem i Jeziorem Czchowskim, pomiędzy małopolskimi miejscowościami Wytrzyszczka i Tropie, nieco na południe od CzchowaDzisiejszy obiekt to rekonstrukcja zamku obronnego, wzniesionego na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec. Historia warowni ściśle wiąże się z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie. Rekonstrukcja trwa od 1995 roku do dzisiaj, jeszcze planuje się odbudować gotyckie dachy warowni.

Zamek Tropsztyn

Historia zamku Tropsztyn

Początki zamku Tropsztyn sięgają XIII wieku, kiedy prawdopodobnie stały tu drewniane budowle. Wzmianki o murowanym zamku pojawiły się w roku 1382, a jego budowniczym był ród Gierałtów-Ośmiorogów. Pod koniec XIV wieku zamek przeszedł w ręce rycerza Chebdy i ta rodzina władała warownią do XVI wieku. Później, jeszcze w XVI wieku, zamek podupadł, a na początku XVII wieku spłonął i był już opisywany jako ruina.

Zamek Tropsztyn dzisiaj

Od 1995 roku trwa odbudowa gotyckiego zamku, a od 2005 roku jest on udostępniony turystom. Zamek jest odbudowany na wzór zamku z XIV wieku, jest to warownia bez żadnych wygód, tak jak w tamtych czasach, gdzie życie odbywało się przy wolnym ogniu, bez toalet i wszelkich udogodnień XX i XXI wieku.

W ten sposób Fundacja opiekująca się zamkiem uratowała kawałek historii tego zakątka, który miał już zginąć bezpowrotnie, wraz z runięciem zaniedbanych murów zamkowych. Na szczęście stało się inaczej, zamek stoi i stanowi ślad przeszłości dla przyszłych pokoleń. Mieści się tu Muzeum i sklepik z pamiątkami. Jest też niewielki parking.

Zamek Tropsztyn - Fundacja Zamku Tropsztyn
Wytrzyszczka, Czchów
tel. 14/ 684-34-61
tropsztyn@poczta.fm
Niebieski i czerwony szlak rowerowy
www.polinar.pl/tropsztyn
Godziny zwiedzania: VII i VIII pn-pt 9.00-17.00, sb-nd 9.00-19.00

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°47'47" N, 20°38'43" E
Małopolskie
2017-06-25
2020-02-03 02:01

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Zamek Tropsztyn na blogu

Zdjęcie Zamki, zameczki i ruinki
Zamki, zameczki i ruinki
Dzięki fotografiom Kasi pojawiło się na Polskich Szlakach ostatnio sporo zamków z różnych części Polski. Szczególnie polecamy zrekonstruowany gotycki zamek Tropsztyn nad Dunajcem, zamek w Rytrze, ruiny zamku w Drzewicy w Łódzkiem z początku XVI wieku, malownicze ruiny gotyckiego zamku w Kole i piękny zamek w pobliskim Uniejowie również w Łódzkiem czy ruiny zamku rycerskiego w Melsztynie …
Atrakcje · 2014-11-27 11:29:39

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2014-11-26 na

Poprawiłam dzięki za info