Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn

(4.6 głosów: 40)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek Tropsztyn to niezwykle malowniczo położona budowla, nad samym Dunajcem i Jeziorem Czchowskim, pomiędzy małopolskimi miejscowościami Wytrzyszczka i Tropie, nieco na południe od Czchowa. Dzisiejszy obiekt to rekonstrukcja zamku obronnego, wzniesionego na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec. Historia warowni ściśle wiąże się z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie. Rekonstrukcja trwa od 1995 roku do dzisiaj, jeszcze planuje się odbudować gotyckie dachy warowni.

Historia zamku Tropsztyn

Początki zamku Tropsztyn sięgają XIII wieku, kiedy prawdopodobnie stały tu drewniane budowle. Wzmianki o murowanym zamku pojawiły się w roku 1382, a jego budowniczym był ród Gierałtów-Ośmiorogów. Pod koniec XIV wieku zamek przeszedł w ręce rycerza Chebdy i ta rodzina władała warownią do XVI wieku. Później, jeszcze w XVI wieku, zamek podupadł, a na początku XVII wieku spłonął i był już opisywany jako ruina.

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn


Zamek Tropsztyn dzisiaj

Od 1995 roku trwa odbudowa gotyckiego zamku, a od 2005 roku jest on udostępniony turystom. Zamek jest odbudowany na wzór zamku z XIV wieku, jest to warownia bez żadnych wygód, tak jak w tamtych czasach, gdzie życie odbywało się przy wolnym ogniu, bez toalet i wszelkich udogodnień XXI wieku.

W ten sposób Fundacja Zamku Tropsztyn opiekująca się zamkiem uratowała kawałek historii tego zakątka, który miał już zginąć bezpowrotnie, wraz z runięciem zaniedbanych murów zamkowych. Na szczęście stało się inaczej, zamek stoi i stanowi ślad przeszłości dla przyszłych pokoleń. Mieści się tu Muzeum i sklepik z pamiątkami. Jest też niewielki parking.

Kamienna twierdza

Ciekawostką jest, że do odbudowy nie używa się tutaj w ogóle materiałów łatwopalnych, tak więc nie zobaczysz tu drewna. Wszystko jest betonowe, obłożone kamieniem, bowiem zamek ma być niezniszczalny i przetrwać kilkaset lat. Opiekunowie nie chcą, by skończył tak, jak w XVII wieku, kiedy został spalony!

Adres

Zamek Tropsztyn
Wytrzyszczka, Czchów
tel. 14/ 684-34-61
http://www.polinar.pl/tropsztyn/zamek_tropsztyn.html

GPS: 49°47'47N, 20°38'43E

Czchów noclegi

Czchów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Zamek Tropsztyn
Wytrzyszczka, kasia ejsmont
Wytrzyszczka, kasia ejsmont
Wytrzyszczka, kasia ejsmont
Wytrzyszczka, kasia ejsmont
Małopolska Czchów
Ważna
wstęp płatny gotyckie zamki zamki udostępnione czynne sezonowo parking bezpłatny zabytki
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

DominikPL
Bardzo ciekawy zamek. Polecam odwiedzić!
Anna Piernikarczyk

Poprawiłam dzięki za info

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023