49°58'13" N
20°25'53" W
Małopolskie
2019-04-05 11:14:37
211m npm
Perełka
Zdjęcia (17)

Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności. Ten piękny obiekt wpisany jest od 2013 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.Najstarsza kopalnia soli w Polsce

W Bochni położonej 40 km na wschód od Krakowa znajduje się najstarsza polska kopalnia soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca podziemnymi komorami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Od niedawna zwiedzanie bocheńskiej kopalni to niezwykła przygoda, solne podziemia stały się jeszcze ciekawsze dzięki ekspozycji multimedialnej, pozwalającej odbyć podróż w czasie.

Podróż ta rozpoczyna się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, dzięki której, jak głosi legenda, sól trafiła na polskie ziemie. Oprócz przewodnika o historii soli opowiadają polscy królowie, kupcy z Genui, a także duch cystersa, który wprowadza nas w solny świat mówiąc o tym, skąd pod ziemią wzięła się sól.

Zwiedzanie kopalni w Bochni

Na trasie zwiedzania przygotowano słuchowiska, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać Wykorzystanie nowoczesnych technik sprawia, że przekaz jest zrozumiały i atrakcyjny dla turystów w każdym wieku.Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz, 250 m pod ziemią. Można tu skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami. 

Kopalnia Soli w Bochni to kolejna fantastyczna atrakcja turystyczna w regionie obok Kopalni w Wieliczce, przyciągająca nie tylko polskich, ale i zagranicznych turystów.

Park Archeologiczny

Wszystkim, których zafascynowały uroki średniowiecza, proponujemy przedłużenie podróży w czasie czyli wizytę w znajdującym się nieopodal kopalni Parku Archeologicznym. Jest to rekonstrukcja wioski z XIII wieku, przypominająca dawną osadę z czasów powstania Bochni. Drewniane chaty, wiejskie zagrody i rzemieślnicy prezentujący dawne rzemiosła sprawią, że pobyt w Osadzie VI Oraczy ciekawie i nieszablonowo łączy niezwykłą lekcję historii z pobytem na świeżym powietrzu.

Kopalnia Soli w Bochni
Ul. Campi 15 Bochnia
tel. 14/ 692-67-52, 14/ 692-67-54
biuro@kopalnia-bochnia.pl
www.kopalnia-bochnia.pl

Czy wiesz, że?

Zwiedzając Kopalnię w Bochni zobaczyć można piękne figury wykute z soli, które wykonywali samodzielnie górnicy, w czasie przerw w pracy i urlopów. Dziś stanowią cenny zabytek!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Kaplicy w Kopalni Bochnia znajduje się ołtarz papieski, przy którym mszę w Starym Sączu odprawiał Papież Jan Paweł II. Wiąże się z tym ciekawostka, bo ołtarz  podpierały bloki soli, które w Starym Sączu na powierzchni zaczęły się pocić i topić. Tym sposobem w Starym Sączu znajduje się ołatrz z oryginalnym drewnem, zaś w Kopalni w Bochni ołtarz z oryginalnymi bryłami soli. Tym sposobem są dwa ołtarze papieskie!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-09-13 08:45:47

W kopalni poczułam że żyję :) ach to powietrze jak cudownie się tam oddycha, a jak fajnie spędza się czas, mnóstwo atrakcji na pewno nie pozwoli się nam tam nudzić wręcz przeciwnie pozwoli nam powrócić do dziecięcych lat bo kto z nas nie lubi jeździć z górki na pazurki :) a w tej kopalni to możliwe. 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: