Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.7

Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności. Ten piękny obiekt wpisany jest od 2013 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Kopalnia Bochnia - najstarsza kopalnia soli w Polsce

Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli w Polsce, nieco mniej znana od swojej młodszej siostry z Wieliczki ma do zaproponowania sporo atrakcji. Już samo miejsce czyli wyjątkowy labirynt solnych korytarzy pod Bochnią (najstarszym miastem w Małopolsce), rozbudza wyobraźnię. A jeśli dodać do tego zjazd prawdziwą górniczą windą i przejazd podziemną kolejką, to mamy już receptę na nieszablonową wycieczkę.

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia

Zwiedzanie kopalni w Bochni

Kopalnia Bochnia ma w swojej ofercie kilka tras turystycznych zróżnicowanych pod względem trudności. Na pobyt w kopalni trzeba zarezerwować od 3 do 4 godzin w zależności od wariantu zwiedzania, na który się zdecydujecie. 

Trasa podstawowa

Pobyt w kopalni w ramach zwiedzania podstawowej trasy turystycznej zajmie około 3 godziny. Spokojnie, te trzy godziny upłyną nie tylko na zwiedzaniu, program wypełniony jest licznymi atrakcjami. Pobyt obejmuje zjazd i wyjazd do i z kopalni prawdziwą górniczą windą, przejazd podziemną kolejką, zwiedzanie kopalni z przewodnikiem oraz około 30-minutowy pobyt w rekreacyjnej komorze Ważyn. Samo zwiedzanie zajmie około 1.5 godziny. 

Solnymi wyrobiskami ukrytymi ponad 200 metrów pod ziemią poprowadzi Was przewodnik. Niezwykle pasjonującą opowieść o pięknej historii górnictwa solnego od czasów średniowiecznych gwarków po czasy współczesne, poznacie również dzięki ekspozycji multimedialnej znajdującej się na trasie zwiedzania. Wystawa została zaprojektowana w taki sposób, aby wzbudzić zainteresowanie nie tylko dorosłych, ale również dzieci, które będą mogły uczyć się poprzez dobrą zabawę.

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia

Podczas zwiedzania Kopalni Soli w Bochni zobaczycie piękne wykute w soli kaplice, rzeźby oraz komory solne o charakterystycznym kształcie podziemnych katedr. W programie pobytu znajduje się również przejazd podziemną koleją. Zaskoczeni? W Kopalni Soli Bochnia znajduje się cała sieć podziemnej kolei, która składa się z dróg przewozowych podzielonych na szlaki. 

Na trasie turystycznej znajdują się aż trzy stacje osobowe, na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Jedna z nich znajduje się tuż obok Kaplicy Świętej Kingi, aby zatrzymać się na tej stacji, kolejka musi przejechać przez sam środek tej pięknej kaplicy.

Około pół godziny to czas przeznaczony na pobyt w komorze Ważyn. To największa spośród komór w bocheńskiej kopalni znajduje się punkt gastronomiczny, mini plac zabaw, a nawet boisko sportowe.

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia

Dodatkowe atrakcje

Chętni mogą rozbudować swoją wizytę w kopalni o dodatkowe atrakcje jak Podziemna Przeprawa Łodzią czy przejście wyrobiskiem o tajemniczo brzmiącej nazwie „Końska droga”. W takim przypadku pobyt w kopalni wydłuży się o dodatkową godzinę i dodatkowy wysiłek fizyczny potrzebny na pokonanie fragmentu trasy wiodącego wzdłuż autentycznych surowych i stromych kopalnianych korytarzy. Tutaj będzie mieć okazję przez chwilę poczuć się jak średniowieczni gwarkowie.

Podziemna Przeprawa Łodzią jest unikatową atrakcją dostępną tylko tutaj. Nigdzie indziej nie będziecie mieli możliwości przeprawienia się łodziami przez solny korytarz zalany nie wodą a solanką. Ciecz wypełniająca komorę 81 to nasycona solanka, czyli taka, w której na litr wody przypada około 320 g chlorku sodu. Zasolenie jest tutaj takie samo jak w Morzu Martwym i ponad 10 razy większe niż w innych morzach występujących na świecie. Ciężar właściwy spowodowany dużą zawartością soli jest tak wysoki, że na powierzchni człowiek morze utrzymywać się bez trudu.

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia

Kopalnia w Bochni - zwiedzanie dla rodzin z dziećmi

Wizyta w bocheńskiej kopalni ucieszy nawet najbardziej wymagających, czyli najmłodszych turystów. Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika to specjalny wariant trasy turystycznej, przygotowany dla rodzin z młodszymi dziećmi. W programie przejażdżka podziemną kolejką, multimedialna wystawa, poszukiwanie ukrytego skarbu i najważniejsze - spotkanie ze Skarbnikiem. Z pewnością nudno nie będzie!

Kopalnia Soli Bochnia - najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu

Odwiedziny w kopalni w Bochni to nie tylko doskonała rozrywka. Dzięki podziemnym pokładom soli panuje tu wyjątkowy mikroklimat, który korzystnie wpływa na organizm, szczególnie na układ oddechowy. Przebywanie w podziemnych wyrobiskach pomaga osobom cierpiącym na alergię, astmę i choroby płuc. Ktoś z uczestników waszej wycieczki wciąż boryka się z nawracającymi infekcjami? Przebywanie w kopalni poprawi jego odporność, a przy tym zapewni niezapomniane wspomnienia.

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia

Kopalnia Bochnia - informacje praktyczne

Bilety do Kopalni można kupić w kasie bezpośrednio przed zjazdem lub z wyprzedzeniem przez Internet. Zachęcamy do zakupu biletów ON-LINE. Posiadając taki bilet pomijacie kolejkę do kasy i macie gwarancję wejścia do kopalni o zaplanowanej godzinie. Pamiętajcie, że bilety on-line możecie kupić najpóźniej na dzień przed planowaną wizytą w kopalni. W tym samym dniu bilety można zakupić wyłącznie w kasie kopalni. Liczba osób zjeżdżająca na daną turę jest ograniczona, dlatego w kasie zaproponują bilety na najbliższe wolne tury zwiedzania.
Temperatura w kopalni w Bochni jest stała i wynosi około 15-17 °C, wilgotność powietrza 70%. Pomyśl o wierzchnim okryciu i ubierz wygodne buty.

Informacje praktyczne

Turyści indywidualni:
Trasa z podz. ekspozycją mult.: sb-nd 12.30, 14.15
Trasa z podziemną przeprawą łodzią: pn-pt 12.30, sb nd 12.15, 12.45, 13.30
Rodzinne zwiedzanie Królestwa Skarbnika: sb-nd 12.00
Możliwe też inne warianty tras
Bilety: ceny biletów wahają się od około 50 zł do ponad 200 zł (bilety rodzinne), w zależności od wariantu trasy, sezonu i liczby osób w przypadku biletów rodzinnych.
Dokładne, aktualne godziny zwiedzania oraz cennik sprawdź na stronie: www.kopalnia-bochnia.pl

Kopalnia Soli Bochnia
ul. Campi 15, Bochnia
tel. 14/ 692-67-52

Noclegi w Bochni

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Poniżej pokazujemy Ci prognozę pogody. Sprawdź ją przed wyjazdem!

Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kopalnia Bochnia, autor Kopalnia Bochnia
Kaplica w Kopalni Bochnia
 kopalnia soli Bochnia
Kopalnia Bochnia
ambona pod ziemią
Bochnia
Kazimierz Wielki w Bochni
(4.7 głosów: 90)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.7 głosów: 90)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika turystka
turystka
Super miejsce jak i dla starszych tak i dla dzieci. Przewodnik historię opowiada bardzo ciekawe i interesująco.Jest czas na zabawę,na odpoczynek i zjedzenie.Polecam każdemu
Avatar użytkownika Atrakcyjne wakacje z dzieckiem
Atrakcyjne wakacje z dzieckiem
Bardzo przyjazne miejsce dla rodzin z dziećmi, specjalnie przygotowana trasa z licznymi efektami multimedialnymi, punkt obowiązkowy na mapie naszego kraju. Całą relacje z wyprawy znajdziecie na naszym blogu https://www.atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl/2020/05/kopalnia-soli-bochnia.html
Avatar użytkownika Karolina
Karolina

W kopalni poczułam że żyję 🙂 ach to powietrze jak cudownie się tam oddycha, a jak fajnie spędza się czas, mnóstwo atrakcji na pewno nie pozwoli się nam tam nudzić wręcz przeciwnie pozwoli nam powrócić do dziecięcych lat bo kto z nas nie lubi jeździć z górki na pazurki 🙂 a w tej kopalni to możliwe. 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024