49°58'13" N
20°25'53" W
Małopolskie
2015-02-27 10:14:15
211m npm
Perełka
Kopalnia Soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
 kopalnia soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Bochnia, Anna Piernikarczyk
ambona pod ziemią, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
Bochnia, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
Bochnia, Anna Piernikarczyk
Kazimierz Wielki w Bochni, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Soli w Bochni, Anna Piernikarczyk
Bochnia, Anna Piernikarczyk
Kopalnia Soli Bochnia, Anna Piernikarczyk
Skansen w Bochni, Anna Piernikarczyk
Skansen w Bochni, Anna Piernikarczyk
Skansen w Bochni, Anna Piernikarczyk
Zdjęcia (17)

Kopalnia Soli w Bochni pod Krakowem zaprasza turystów na niezwykłą podróż w czasie przez historię soli od średniowiecza aż do współczesności. Ten piękny obiekt wpisany jest od 2013 roku na listę światowego dziedzictwa Unesco.Najstarsza kopalnia soli w Polsce

W Bochni położonej 40 km na wschód od Krakowa znajduje się najstarsza polska kopalnia soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca podziemnymi komorami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi. Od niedawna zwiedzanie bocheńskiej kopalni to niezwykła przygoda, solne podziemia stały się jeszcze ciekawsze dzięki ekspozycji multimedialnej, pozwalającej odbyć podróż w czasie.

Podróż ta rozpoczyna się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, dzięki której, jak głosi legenda, sól trafiła na polskie ziemie. Oprócz przewodnika o historii soli opowiadają polscy królowie, kupcy z Genui, a także duch cystersa, który wprowadza nas w solny świat mówiąc o tym, skąd pod ziemią wzięła się sól.

Zwiedzanie kopalni w Bochni

Na trasie zwiedzania przygotowano słuchowiska, animacje, interaktywne prezentacje oraz gry tematyczne. Treści uszeregowane są w kolejności chronologicznej, dzięki czemu łatwiej je zapamiętać Wykorzystanie nowoczesnych technik sprawia, że przekaz jest zrozumiały i atrakcyjny dla turystów w każdym wieku.Zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni kończy się w komorze Ważyn, znajdującej się na poziomie VI Sienkiewicz, 250 m pod ziemią. Można tu skorzystać z boiska sportowego, 140 m zjeżdżalni oraz usług podziemnej restauracji Ważynek. Znajduje się tutaj także sklepik z pamiątkami oraz mini plac zabaw dla najmłodszych. Czas pobytu w kopalni wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami. 

Kopalnia Soli w Bochni to kolejna fantastyczna atrakcja turystyczna w regionie obok Kopalni w Wieliczce, przyciągająca nie tylko polskich, ale i zagranicznych turystów.

Park Archeologiczny

Wszystkim, których zafascynowały uroki średniowiecza, proponujemy przedłużenie podróży w czasie czyli wizytę w znajdującym się nieopodal kopalni Parku Archeologicznym. Jest to rekonstrukcja wioski z XIII wieku, przypominająca dawną osadę z czasów powstania Bochni. Drewniane chaty, wiejskie zagrody i rzemieślnicy prezentujący dawne rzemiosła sprawią, że pobyt w Osadzie VI Oraczy ciekawie i nieszablonowo łączy niezwykłą lekcję historii z pobytem na świeżym powietrzu.

Kopalnia Soli w Bochni
Ul. Campi 15 Bochnia
tel. 14/ 615-24-60, 14/ 615-24-62
biuro@kopalnia-bochnia.pl
www.kopalnia-bochnia.pl

Czy wiesz, że?

Zdjęcie

Zwiedzając Kopalnię w Bochni zobaczyć można piękne figury wykute z soli, które wykonywali samodzielnie górnicy, w czasie przerw w pracy i urlopów. Dziś stanowią cenny zabytek!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W Kaplicy w Kopalni Bochnia znajduje się ołtarz papieski, przy którym mszę w Starym Sączu odprawiał Papież Jan Paweł II. Wiąże się z tym ciekawostka, bo ołtarz  podpierały bloki soli, które w Starym Sączu na powierzchni zaczęły się pocić i topić. Tym sposobem w Starym Sączu znajduje się ołatrz z oryginalnym drewnem, zaś w Kopalni w Bochni ołtarz z oryginalnymi bryłami soli. Tym sposobem są dwa ołtarze papieskie!

Ciekawostkę przesłał(a) Anna Piernikarczyk

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2016-09-13 08:45:47

W kopalni poczułam że żyję :) ach to powietrze jak cudownie się tam oddycha, a jak fajnie spędza się czas, mnóstwo atrakcji na pewno nie pozwoli się nam tam nudzić wręcz przeciwnie pozwoli nam powrócić do dziecięcych lat bo kto z nas nie lubi jeździć z górki na pazurki :) a w tej kopalni to możliwe. 

NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: