Zamek Królewski Niepołomice

Zamek w Niepołomicach

(4.2 głosów: 44)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Zamek Królewski - Drugi Wawel

Królewski Zamek w Niepołomicach stoi w centrum ładnego, średniowiecznego miasteczka, niemal przy samym Rynku. Wspaniale odrestaurowany zamek jest prawdziwą ozdobą Niepołomic, które często są odwiedzane przy okazji wizyty w pobliskim Krakowie. Podobnie było w historii, kiedy bywały tu często koronowane głowy, dlatego zamek nazywany jest drugim Wawelem. Kazał go zbudować król Kazimierz Wielki, więc podobny jest nie tylko wygląd obu zamków - niepołomickiego i krakowskiego, ale i historia oraz przeznaczenie.Historia zamku

Zamek w Niepołomicach przez wieki był miejscem, w którym odpoczywały koronowane głowy. Wybudował go w XIV wieku Kazimierz Wielki i był wtedy nie tylko warownią obronną, ale też siedzibą, z której urządzano wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Polowania to było ulubione hobby wielu bogatych i władczych ludzi w historii. Zarówno królowie, jak i magnaci ziemscy urządzali sobie myśliwskie zabawy, niestety nie tylko dla zaspokojenia głodu, ale częściej dla przygody.

Niepołomice zamek
Niepołomice zamek

Największy rozkwit Niepołomice przeżyły podczas panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek królewski przebudowano w stylu renesansowym, zyskał kształt czworoboku z dziedzińcem, na którym pojawiły się krużganki. Również królowa Bona przyczyniła się do upiększenia zamku, zakładając tu słynne "ogrody Królowej Bony". Na niepołomickim zamku odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano tu przywileje, przyjmowano poselstwa, ale najczęściej nadal po prostu polowano w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.Zamek w Niepołomicach został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej chwili stopniowo tracił na znaczeniu. W latach 1991-2007 przeprowadzono tu gruntowny remont, który przywrócił rezydencji królewskiej dawną świetność.

Niepołomice
Niepołomice

Zamek w Niepołomicach - zwiedzanie

Dziś zamek w Niepołomicach to perła renesansu, udostępniona dla turystów przez cały rok. Istnieje tu Muzeum Przyrodnicze z wystawą myśliwską oraz Muzeum Narodowe. Placówki czynne są codziennie i pozwalają nie tylko podziwiać sztukę i szeroki wachlarz wystaw, ale poznać historię tego 700-letniego obiektu.Poza Muzeum we wnętrzach zamku w Niepołomicach urządzono hotel, jako jedyny w Polsce w zamku królewskim. Nie jest on jakiś tam byle jaki, to luksusowy hotel butikowy, więc jeśli chcesz na chwilę stać się królową czy królem, przybywaj 🙂

Niepołomice zamek
Niepołomice zamek

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Adres

Zamek Królewski - Muzeum
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
www.zamekkrolewski.com.pl

GPS: 50°2'3N, 20°13'4E

Zamek w Niepołomicach na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Małopolski wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Niepołomice noclegi

Niepołomice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Niepołomice
50°2'3N, 20°13'4E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek w Niepołomicach na blogu

Top 10 Najpiękniejsze zamki Małopolski

Od połowy kwietnia 2020 podobno pomału będziemy zyskiwać w Polsce coraz więcej wolności w związku z kwarantanną koronawirusową, a to znaczy, że jest szansa, że niedługo też turystyka będzie mogła kwitnąć, tak jak malownicze drzewka wokół 🙂 Oczywiście zachęcam do zwiedzania Polski, szczególnie mocno w tym roku, aby podreperować budżet naszych, polskich obiektów!

Już teraz warto zaplanować, gdzie wyruszymy na wiosenne i letnie wojaże. Polecam dziś ranking najpiękniejszych zamków Małopolski, to cudne obiekty, i choć są na ten moment jeszcze zamknięte, żywię gorącą nadzieję, że wkrótce to się zmieni. Zapewniam, że zestawienie obejmuje prawdziwe perełki regionu, który w zamki obfituje. To zdecydowanie "must see" Małopolski 🙂

14 kwiecień 2020 11:43
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021