Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Zamek Królewski - Muzeum
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
www.zamekkrolewski.com.pl

50°2'3" N, 20°13'4" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
Zamknięte

Zamek Królewski - Drugi Wawel

Królewski Zamek w Niepołomicach stoi w centrum ładnego, średniowiecznego miasteczka, niemal przy samym Rynku. Wspaniale odrestaurowany zamek jest prawdziwą ozdobą Niepołomic, które często są odwiedzane przy okazji wizyty w pobliskim Krakowie. Podobnie było w historii, kiedy bywały tu często koronowane głowy, dlatego zamek nazywany jest drugim Wawelem. Kazał go zbudować król Kazimierz Wielki, więc podobny jest nie tylko wygląd obu zamków - niepołomickiego i krakowskiego, ale i historia oraz przeznaczenie.Historia zamku

Zamek w Niepołomicach przez wieki był miejscem, w którym odpoczywały koronowane głowy. Wybudował go w XIV wieku Kazimierz Wielki i był wtedy nie tylko warownią obronną, ale też siedzibą, z której urządzano wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Polowania to było ulubione hobby wielu bogatych i władczych ludzi w historii. Zarówno królowie, jak i magnaci ziemscy urządzali sobie myśliwskie zabawy, niestety nie tylko dla zaspokojenia głodu, ale częściej dla przygody.

Niepołomice zamek
Niepołomice zamek


Największy rozkwit Niepołomice przeżyły podczas panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek królewski przebudowano w stylu renesansowym, zyskał kształt czworoboku z dziedzińcem, na którym pojawiły się krużganki. Również królowa Bona przyczyniła się do upiększenia zamku, zakładając tu słynne "ogrody Królowej Bony". Na niepołomickim zamku odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano tu przywileje, przyjmowano poselstwa, ale najczęściej nadal po prostu polowano w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.

Zamek w Niepołomicach został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej chwili stopniowo tracił na znaczeniu. W latach 1991-2007 przeprowadzono tu gruntowny remont, który przywrócił rezydencji królewskiej dawną świetność.

Niepołomice
Niepołomice zamek
Niepołomice

Zamek w Niepołomicach - zwiedzanie

Dziś zamek w Niepołomicach to perła renesansu, udostępniona dla turystów przez cały rok. Istnieje tu Muzeum Przyrodnicze z wystawą myśliwską oraz Muzeum Narodowe. Placówki czynne są codziennie i pozwalają nie tylko podziwiać sztukę i szeroki wachlarz wystaw, ale poznać historię tego 700-letniego obiektu.Poza Muzeum we wnętrzach zamku w Niepołomicach urządzono hotel, jako jedyny w Polsce w zamku królewskim. Nie jest on jakiś tam byle jaki, to luksusowy hotel butikowy, więc jeśli chcesz na chwilę stać się królową czy królem, przybywaj 🙂

Niepołomice noclegi

Niepołomice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134085 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020