Zamek w Niepołomicach

Zamek Królewski Niepołomice
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Zamek Królewski - Drugi Wawel

Królewski Zamek w Niepołomicach stoi w centrum ładnego, średniowiecznego miasteczka, niemal przy samym Rynku. Wspaniale odrestaurowany zamek jest prawdziwą ozdobą Niepołomic, które często są odwiedzane przy okazji wizyty w pobliskim Krakowie. Podobnie było w historii, kiedy bywały tu często koronowane głowy, dlatego zamek nazywany jest drugim Wawelem. Kazał go zbudować król Kazimierz Wielki, więc podobny jest nie tylko wygląd obu zamków - niepołomickiego i krakowskiego, ale i historia oraz przeznaczenie.

Historia zamku

Zamek w Niepołomicach przez wieki był miejscem, w którym odpoczywały koronowane głowy. Wybudował go w XIV wieku Kazimierz Wielki i był wtedy nie tylko warownią obronną, ale też siedzibą, z której urządzano wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Polowania to było ulubione hobby wielu bogatych i władczych ludzi w historii. Zarówno królowie, jak i magnaci ziemscy urządzali sobie myśliwskie zabawy, niestety nie tylko dla zaspokojenia głodu, ale częściej dla przygody.

Niepołomice zamek
Niepołomice zamek


Największy rozkwit Niepołomice przeżyły podczas panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek królewski przebudowano w stylu renesansowym, zyskał kształt czworoboku z dziedzińcem, na którym pojawiły się krużganki. Również królowa Bona przyczyniła się do upiększenia zamku, zakładając tu słynne "ogrody Królowej Bony". Na niepołomickim zamku odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano tu przywileje, przyjmowano poselstwa, ale najczęściej nadal po prostu polowano w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.

Zamek w Niepołomicach został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej chwili stopniowo tracił na znaczeniu. W latach 1991-2007 przeprowadzono tu gruntowny remont, który przywrócił rezydencji królewskiej dawną świetność.

Niepołomice
Niepołomice

Zamek w Niepołomicach - zwiedzanie

Dziś zamek w Niepołomicach to perła renesansu, udostępniona dla turystów przez cały rok. Istnieje tu Muzeum Przyrodnicze z wystawą myśliwską oraz Muzeum Narodowe. Placówki czynne są codziennie i pozwalają nie tylko podziwiać sztukę i szeroki wachlarz wystaw, ale poznać historię tego 700-letniego obiektu.

Poza Muzeum we wnętrzach zamku w Niepołomicach urządzono hotel, jako jedyny w Polsce w zamku królewskim. Nie jest on jakiś tam byle jaki, to luksusowy hotel butikowy, więc jeśli chcesz na chwilę stać się królową czy królem, przybywaj 🙂

Niepołomice zamek
Niepołomice zamek


Informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Zamek Królewski - Muzeum
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
www.zamekkrolewski.com.pl

Noclegi w Małopolsce

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Niepołomice
(4.2 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 45)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024