49°57'51" N
20°42'57" E
Małopolskie
2015-05-13 11:12:59
229m npm
Ważna
Zdjęcia (5)

Zamek w stanie niezmienionym

Dębno to miejscowość w województwie małopolskim, która może poszczycić się własnym zamkiem. Rezydencja powstała w XV wieku, na miejscu starszego drewnianego grodziska. Ufundował go kanclerz wielki koronny i kasztelan krakowski - Jakub Dębiński.Zamek w Dębnie uchodzi za perłę polskiej architektury z czasów późnego gotyku. Do dziś przetrwał w niemal niezmienionym stanie od czasów powstania. Zachowała się pierwotna struktura murów, dawny układ wnętrz oraz duża część efektownego wystroju architektonicznego.

Zamek otoczony jest fosą, niegdyś wypełnioną wodą. Do twierdzy można się było dostać przez most zwodzony, który jednak obecnie zastąpiony jest stałym drewnianym mostem.Sam zamek posadowiony jest na kamiennych fundamentach, zbudowany jest z cegły, a ściany zdobią wzory z cegły ceramicznej (zendrówki) oraz bogata kamieniarka.

Naroża części zachodniej wzmocnione są basztami, a na ścianach wschodniej części, po stronie północnej i południowej, znajdują się wykusze. Z zewnątrz zdobią je ornamenty, wić roślinna oraz herby. Zachwyca urodą czerwonych cegieł zdobionych ciemniejszymi rombami z zendrówki. Renesansowe obramienia okien wykonane są z szarego piaskowca, a w dolnej części wykuszy znajdują się herby rodowe.

Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny

Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zamek jest wizytówką gminy Dębno i miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. Najbardziej znanym z nich jest odbywający się we wrześniu Turniej rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny.

Zamek w Dębnie znajduje się kilkaset metrów od trasy E4 Brzesko-Tarnów.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Zamek w Dębnie
Dębno 189, Dębno
tel. 14/ 665-80-35
debno@muzeum.tarnow.pl
www.muzeum.tarnow.plZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: