Zamek w Dobczycach

Zamek w Dobczycach

(4.4 głosów: 53)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Najstarszym a zarazem najbardziej znanym zabytkiem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, a właściwie jego okazałe ruiny, stojące na Starym mieście, nad wodami Jeziora Dobczyckiego.

Historia zamku

Początków istnienia budowli nie udało się ustalić, ale wiadomo, że stała ona już tu w XIII wieku, w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Była warownią typu górskiego włączoną do obrony Krakowa. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego zamek był warowną twierdzą. Nad piwnicą wykutą w skale wznosiła się baszta narożna, budowla posiadała dwa dziedzińce - dolny i górny, a ten ostatni był odpowiednikiem bastionu obronnego trudnego do zdobycia. Najstarszą częścią zamku była najprawdopodobniej baszta kwadratowa, tuż przy jej ścianie widać ślady nieregularnej studni nazywanej kiedyś "studnią śmierci". Boczna sala dolna służyła za więzienie.

Dobczyce zamek
Dobczyce zamek


W XVI wieku średniowieczny zamek w Dobczycach został przebudowany w stylu renesansowym. Dokonał tego starosta dobczycki - Sebastian Lubomirski. Wówczas zamek liczył ponad 70 pomieszczeń, a za czasów Św. Kazimierza Jagiellończyka w zamku powstała "Akademia" dla synów królewskich, którzy kształcili się tu pod okiem kronikarza Jana Długosza.

Zamek znacząco ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a dwa lata później zniszczeń dopełnił jeszcze książę siedmiogrodzki - Jerzy II Rakoczy. Mimo to warownia zamieszkiwana była aż do początków XIX wieku. Wtedy to miejscowa ludność rozebrała zamek w poszukiwaniu zamkowych skarbów.

Zamek w Dobczycach
Zamek w Dobczycach

Muzeum na zamku

Dziś w zrekonstruowanej części zamku królewskiego w Dobczycach znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego, działające od 1964 roku. Ciekawe eksponaty Muzeum reprezentują działy archeologii, geologii, historii oraz malarstwa. Wśród eksponatów na uwagę zasługują przede wszystkim odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, elementy dawnego wystroju zamku oraz elementy architektoniczne - nadproża, filary, portale gotyckie czy herby Jagiellonów i Lubomirskich.

Obok zamku, w ramach tego samego Muzeum odwiedzić można ciekawy, choć niewielki Skansen w Dobczycach.

Zamek Królewski


Zamek - Muzeum Regionalne PTTK
ul. Stare Miasto, Dobczyce
tel. 518-825-830
www.zamek.dobczyce.pl

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Dobczyce noclegi

Dobczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Muzeum zamkowe
Makieta zamku w Dobczycach
zamek w dobczycach
Dobczyce zamek, Katarzyna Jamrozik
Zamek w Dobczycach
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

turystka
Piękne miejsce, zamek w dobrym stanie, super utrzymany

pięknie położony zamek, atrakcyjne wnętrza, niezapomniana panorama z tarasu, nie jest drogo

przepiękny zamek z bardzo ciekawym skansenem, przepiękne widoki, tani bilet
Karolina Snowarska
Bardzo ciekawe miejsce. Zamek pięknie położony z widokiem na tamę i jezioro Dobczyckie. Ostatnio odrestaurowano fragmenty murów obronnych i baszty na którą można wejść - poza terenem zamku.
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023