Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Dobczyce Małopolska
Zamki
gotyckie, zamki
Ważna
Małopolskie
2018-05-17
2020-02-03 02:02
49°52'37" N, 20°5'6" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 10:00–18:00
  • niedziela: 10:00–18:00

Najstarszym a zarazem najbardziej znanym zabytkiem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, a właściwie jego okazałe ruiny, stojące na Starym mieście, nad wodami Jeziora Dobczyckiego.Historia zamku

Początków istnienia budowli nie udało się ustalić, ale wiadomo, że stała ona już tu w XIII wieku, w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Była warownią typu górskiego włączoną do obrony Krakowa. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego zamek był warowną twierdzą. Nad piwnicą wykutą w skale wznosiła się baszta narożna, budowla posiadała dwa dziedzińce - dolny i górny, a ten ostatni był odpowiednikiem bastionu obronnego trudnego do zdobycia. Najstarszą częścią zamku była najprawdopodobniej baszta kwadratowa, tuż przy jej ścianie widać ślady nieregularnej studni nazywanej kiedyś "studnią śmierci". Boczna sala dolna służyła za więzienie.

Dobczyce zamek
Dobczyce zamek

W XVI wieku średniowieczny zamek w Dobczycach został przebudowany w stylu renesansowym. Dokonał tego starosta dobczycki - Sebastian Lubomirski. Wówczas zamek liczył ponad 70 pomieszczeń, a za czasów Św. Kazimierza Jagiellończyka w zamku powstała "Akademia" dla synów królewskich, którzy kształcili się tu pod okiem kronikarza Jana Długosza.

Zamek znacząco ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a dwa lata później zniszczeń dopełnił jeszcze książę siedmiogrodzki - Jerzy II Rakoczy. Mimo to warownia zamieszkiwana była aż do początków XIX wieku. Wtedy to miejscowa ludność rozebrała zamek w poszukiwaniu zamkowych skarbów.

Zamek w Dobczycach
Zamek Królewski


Muzeum na zamku

Dziś w zrekonstruowanej części zamku królewskiego w Dobczycach znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego, działające od 1964 roku. Ciekawe eksponaty Muzeum reprezentują działy archeologii, geologii, historii oraz malarstwa. Wśród eksponatów na uwagę zasługują przede wszystkim odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, elementy dawnego wystroju zamku oraz elementy architektoniczne - nadproża, filary, portale gotyckie czy herby Jagiellonów i Lubomirskich.

Obok zamku, w ramach tego samego Muzeum odwiedzić można ciekawy, choć niewielki Skansen w Dobczycach.Zamek - Muzeum Regionalne PTTK
ul. Stare Miasto, Dobczyce
tel. 518-825-830
www.zamek.dobczyce.pl

Muzeum zamkowe Makieta zamku w Dobczycach zamek w dobczycach Dobczyce zamek Zamek w Dobczycach

Dobczyce noclegi

Dobczyce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Habik Zapaleniec 339 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-02-03 na
przepiękny zamek z bardzo ciekawym skansenem, przepiękne widoki, tani bilet
Avatar użytkownika
Karolina Snowarska Uzależniony od podróży 1524 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 na
Bardzo ciekawe miejsce. Zamek pięknie położony z widokiem na tamę i jezioro Dobczyckie. Ostatnio odrestaurowano fragmenty murów obronnych i baszty na którą można wejść - poza terenem zamku.
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020