Zamek w Dobczycach

Zdjęcia (14)

Najstarszym a zarazem najbardziej znanym zabytkiem w Dobczycach jest średniowieczny zamek, a właściwie jego okazałe ruiny, stojące na Starym mieście, nad wodami Jeziora Dobczyckiego.Historia zamku

Początków istnienia budowli nie udało się ustalić, ale wiadomo, że stała ona już tu w XIII wieku, w burzliwym okresie Polski dzielnicowej. Była warownią typu górskiego włączoną do obrony Krakowa. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego zamek był warowną twierdzą. Nad piwnicą wykutą w skale wznosiła się baszta narożna, budowla posiadała dwa dziedzińce - dolny i górny, a ten ostatni był odpowiednikiem bastionu obronnego trudnego do zdobycia. Najstarszą częścią zamku była najprawdopodobniej baszta kwadratowa, tuż przy jej ścianie widać ślady nieregularnej studni nazywanej kiedyś "studnią śmierci". Boczna sala dolna służyła za więzienie.

W XVI wieku średniowieczny zamek w Dobczycach został przebudowany w stylu renesansowym. Dokonał tego starosta dobczycki - Sebastian Lubomirski. Wówczas zamek liczył ponad 70 pomieszczeń, a za czasów Św. Kazimierza Jagiellończyka w zamku powstała "Akademia" dla synów królewskich, którzy kształcili się tu pod okiem kronikarza Jana Długosza.Zamek znacząco ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku, a dwa lata później zniszczeń dopełnił jeszcze książę siedmiogrodzki - Jerzy II Rakoczy. Mimo to warownia zamieszkiwana była aż do początków XIX wieku. Wtedy to miejscowa ludność rozebrała zamek w poszukiwaniu zamkowych skarbów.

Muzeum na zamku

Dziś w zrekonstruowanej części zamku królewskiego w Dobczycach znajduje się Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego, działające od 1964 roku. Ciekawe eksponaty Muzeum reprezentują działy archeologii, geologii, historii oraz malarstwa. Wśród eksponatów na uwagę zasługują przede wszystkim odtworzone średniowieczne piece hutnicze do wytopu żelaza, elementy dawnego wystroju zamku oraz elementy architektoniczne - nadproża, filary, portale gotyckie czy herby Jagiellonów i Lubomirskich.

Obok zamku, w ramach tego samego Muzeum odwiedzić można ciekawy, choć niewielki Skansen w Dobczycach.

Zamek - Muzeum Regionalne PTTK
ul. Stare Miasto, Dobczyce
tel. 518-825-830
www.zamek.dobczyce.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

WySpa Mszanka

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-06-10 21:58:04 na
Bardzo ciekawe miejsce. Zamek pięknie położony z widokiem na tamę i jezioro Dobczyckie. Ostatnio odrestaurowano fragmenty murów obronnych i baszty na którą można wejść - poza terenem zamku.
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020
Znajdziesz nas na: