Rynek w Starym Sączu

Rynek w Starym Sączu

(4.1 głosów: 30)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Każdy, kto przyjedzie do Starego Sącza, prędzej czy później, a raczej prędzej, trafi na Rynek. To bardzo urokliwe miejsce, nieco tylko zeszpecone licznymi samochodami. Nie każdy jednak sobie zdaje sprawę z tego, jak bardzo wyjątkowy jest ten plac!

Stary Sącz zachował średniowieczny, bardzo prosty układ miejski oparty na prawie magdeburskim, gdzie wszystkie drogi prowadzą do rynku! Ten wielki, prostokątny plac wyłożony jest brukiem z naturalnych granitowych otoczaków przyniesionych Dunajcem z Tatr!Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu

Zabudowa Rynku w Starym Sączu

Pierwszy rynek brukowano aż 11 lat, a przy nim stanęło 25 domów, z czego do dziś zachowało się w takim układzie 22. Z każdego naroża Rynku odchodzą dwie prostokątne ulice, tak jak to było podczas tworzenia miasta.

Pośrodku rynku stał kiedyś piękny Ratusz, ale spłonął w 1795 roku. Od tamtej pory nie został odbudowany, ale jego rekonstrukcja znajduje się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Do dziś zachowały się natomiast domy podcieniowe. Podcienia te chroniły przed deszczem, śniegiem i słońcem, w czasach, gdy odbywały się tu słynne starosądeckie jarmarki. Przy Rynku uwagę przyciąga też zabytkowy Dom na Dołkach - dziś Muzeum Regionalne.

Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu

Niedaleko rynku warto odwiedzić klasztor klarysek w Starym Sączu, stojący przy Pl. Św. Kingi. Klasztor założyła właśnie ta Święta, w 1280 roku, i funkcjonuje on do dziś.

Film ze Starego Sącza

Przygotowaliśmy film z najlepszymi atrakcjami Starego Sącza, oczywiście centrum z rynkiem też się tam znalazło.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

Dostępny cały rok całą dobę

Adres

Rynek
Stary Sącz

GPS: 49°33'49N, 20°38'8E

Stary Sącz noclegi

Stary Sącz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu
Rynek w Starym Sączu
Muzeum Regionalne na Rynku
Rynek w Starym Sączu
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023