Jaworzyna Krynicka

Aktualizacja: 2024-04-19
Jaworzyna Krynicka - gondole
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.4

Jaworzyna Krynicka - królowa Beskidu Sądeckiego

Jaworzyna Krynicka o wysokości 1114 m n.p.m. bywa nazywana królową Beskidu Sądeckiego, choć nie jest jego najwyższym szczytem, bo to miano nosi Radziejowa (1266 m n.p.m.). Za to Jaworzyna Krynicka to najpopularniejszy, a przy tym najwyższy szczyt wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Z jej szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Niskiego, Gorców i Tatr. Szczyt Jaworzyny Krynickiej jest spłaszczony i wolny od drzew, toteż jest bardzo widokowy, ale sama góra jest w większości zalesiona. Zielonym szlakiem dojdziesz na szczyt w 2 godzinki, a jeśli nie masz sił, czasu czy ochoty wchodzić na nią na własnych nogach, nadal możesz podziwiać śliczne widoki z góry dzięki kolei gondolowej, która kursuje przez cały rok! Kolejnym atutem tego miejsca jest smaczna i klimatyczna karczma Krynicka Koliba, gdzie zasmakujesz lanego piwka, przy okazji podziwiając wyborne widoki z tarasu karczmy. Tak to można spędzać wolne chwile 🙂

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka

Ciekawostki na szlaku

A jeśli jednak zdecydujesz się przemierzać szlak na Jaworzynę Krynicką pieszo, możesz spotkać na szlaku ciekawostkę - niecodzienny ostaniec zwany Diabelski Kamień, który znajduje się przy zielonym i czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim. Kształtem przypomina grzyba i przywodzi trochę na myśl Chybotka z Karkonoszy. Z kolei blisko szczytu, na północnym stoku Jaworzyny Krynickiej, 10 minut drogi od szczytu, znajduje się Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej.

Schronisko na Jaworzynie
Schronisko na Jaworzynie
Diabelski Kamień
Diabelski Kamień

Letnie atrakcje na Jaworzynie Krynickiej

Na szczycie Jaworzyny Krynickiej czekają leżaki, na których można wylegiwać się w słoneczku i podziwiać widoki. To opcja dla miłośników slow travel 🙂 Dla dzieci przygotowano plac zabaw, a miłośnicy przyrody mogą ruszyć na ścieżkę edukacyjno - przyrodniczą o długości 4 km, z 13 przystankami. Wędrowcy mają do dyspozycji szlaki - czerwony o długości 5 km i łatwiejszy zielony o długości 3,5 km. Śmiałkowie mogą wjechać na górę rowerem, są specjalnie przygotowane trasy rowerowe o długości 5 km. A jeśli pod górę nie dasz rady, to gondolą możesz przewieźć rower na górę i oddać się tylko przyjemnemu zjazdowi w dół 😉 Pamiętaj, że w Krynicy w kilku miejscach, również na deptaku można wypożyczyć elektryki, które mocno pomagają podjeżdżać pod górę. (np. Wypożyczalnia Turbobikes, ul. Czarny Potok 75, tel. 606-636-700)

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Na jaworzynie Krynickiej
Na jaworzynie Krynickiej

Narciarstwo na Jaworzynie Krynickiej

Jaworzyna Krynicka, a przez to cała Krynica, od lat cieszą się ogromną popularnością wśród narciarzy jako prawdziwy raj dla miłośników wszelkich zimowych szaleństw. Znajduje się tu jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich, powstały w dolinie Czarnego Potoku.

Na Jaworzynie Krynickiej panują świetne warunki do uprawiania sportów zimowych - narciarstwa zjazdowego i snowboardu oraz narciarstwa biegowego. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo, nawet przez 5 miesięcy. Na stokach Jaworzyny Krynickiej wytyczono aż 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8 km, a 4 z nich posiadają homologacje FIS. W planach są kolejne trasy.

Trasy narciarskie mają zróżnicowany stopień trudności, a jedna z tras oferuje duży snowpark. Jest też trasa slalomowa z pomiarem czasu, o długości 400 metrów. Narciarze mogą korzystać na Jaworzynie Krynickiej z 6-osobowej kolei gondolowej, ale dodatkowo powstały tu 2 wyciągi krzesełkowe i 5 wyciągów orczykowych.

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka w Krynicy
Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka w Krynicy

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Nie tylko zimą przydaje się turystom kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką, ruszająca z dolnej stacji położonej w Krynicy Zdroju. Gondole są 6-osobowe i wjeżdżają na szczyt w 7 minut, to świetny sposób, by w krótkim czasie znaleźć się w górach, wśród pięknych widoków, nawet z małymi dziećmi, z którymi chodzenie po górach często jest niemożliwe. Zobaczysz stąd nawet Tatry!

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma długość 2 211 metrów i biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób, a kabiny poruszają się z prędkością 5 m/s, zapewniając wygodną i bezpieczną jazdę oraz piękne widoki. Gondole wyposażone są w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia nart oraz snowboardu. Mogę przewieźć też rowery.

Historia kolei na Jaworzynę

Plany zbudowania kolejki na Jaworzynę Krynicką pojawiły się już w latach 60. XX wieku, ale jej pierwszy odcinek oddano do użytku dopiero w 1997 roku. Jest to odcinek z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Od tamtej pory to nadal najdłuższa kolej gondolowa w Polsce, ale już nie najnowocześniejsza.

Od początku planowano tutaj dwa odcinki, ten istniejący to miał być drugi odcinek, zaś pierwszy miał połączyć Czarny Potok z centrum Krynicy. Nadal jest w planach budowa tego odcinka.

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Kolej na Jaworzynę
Kolej na Jaworzynę

Informacje praktyczne

pn-pt 9.30-17.00, sb-nd 9.30-17.00
Bilety: góra i dół normalny 32 zł, ulgowy 27 zł
góra lub dół normalny 22 zł, ulgowy 18 zł
Dzieci do lat 4 bezpłatnie
rower, duży bagaż, pies 5 zł
wózek dziecięcy jeśli jest rozłożony 10 zł
Parking: bezpłatny przy dolnej stacji

Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka
ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój
tel. 18/ 471-52-71
http://jaworzynakrynicka.pl/

Noclegi w Beskidzie Sądeckim

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Jaworzyna Krynicka widok na Tatry
Jaworzyna Krynicka - kolej gondolowa
Szlak na Jaworzynę
Kolej na Jaworzynę
Krynica-Jaworzyna Krynicka
Muzeum Pttk obok schroniska
Krynica-Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka dolna stacja kolei
Jaworzyna Krynicka
Krynica-Jaworzyna Krynicka
Krynica-Jaworzyna Krynicka
Beskid Sądecki - Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
(4.4 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.4 głosów: 77)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Jaworzynę Krynicką odwiedzaliśmy już 2 razy, to przepiękne miejsce, myślę, że jeszcze wrócimy 🙂
Marta

Widoli przepiękne

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024