Schronisko na Jaworzynie Krynickiej

Schronisko na Jaworzynie
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.2

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej znajduje się w Beskidzie Sądeckim, na wysokości 1050 m n.p.m., nieco poniżej szczytu Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.). Spod schroniska roztacza się wspaniała panorama Tatr i Beskidów. Obok stoi też Muzeum Turystyki Górskiej.

Historia Schroniska

Schronisko na Jaworzynie zaczęto budować w 1933 roku, a gotowe było w 1937 roku. Spór toczył się o miejsce jego lokalizacji. Miał powstać albo na Jaworzynie przy szlakach turystycznych albo na trasach spacerowych licznych kuracjuszy w Krynicy. Ostatecznie turystyka górska zwyciężyła i schronisko stoi pod szczytem Jaworzyny.

Schronisko na Jaworzynie Krynickiej odwiedzał kiedyś Jan Kiepura, niestety w roku 1944 budynek spłonął. Dopiero po II wojnie światowej, w miejscu dawnego budynku gospodarczego powstał schron turystyczny o nazwie Sarenka, gdzie teraz mieści się Muzeum PTTK, a dopiero w 1960 roku zaczęto budować na zgliszczach starego schroniska nowy obiekt turystyczny. Początkowo był drewniany, w trakcie kolejnych modernizacji zyskał obecny wygląd.

Schronisko na Jaworzynie Krynickiej oferuje 48 miejsc noclegowych w pokojach z łazienkami oraz 17 dostawek, jadalnię, całodzienne wyżywienie, wi-fi oraz wypożyczalnię rakiet śnieżnych.

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka

Schronisko Górskie PTTK Jaworzyna Krynicka
Krynica-Zdrój
tel. 18/ 471-54-09, 532-336-784
jaworzyna@wstronenatury.pl
www.schronisko.krynica.com.pl

Informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Noclegi w Krynicy Zdrój

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

Muzeum Pttk obok schroniska
Jaworzyna Krynicka schronisko
Schronisko na Jaworzynie Krynickiej
 

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

W karczmie na Jaworzynie
(4.2 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.2 głosów: 29)
Twoja ocena jest dla nas ważna
Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024