Beskid Sądecki. Atrakcje, które warto zwiedzić

Pod Bacówką nad Wierchomlą
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.6

Beskid Sądecki to mało zadeptane pasmo górskie w Karpatach Zachodnich. Nie jest bardzo popularne wśród turystów, choć to niezwykle malowniczy zakątek Polski południowej. Beskid Sądecki leży pomiędzy Dunajcem na zachodzie a Dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m n.p.m.) na wschodzie. Czeka tu na Ciebie kilka ciekawych szczytów, cudne widoki i wspaniałe rodzinne atrakcje!

Beskid Sądecki - Jaworzyna Krynicka
Beskid Sądecki - Jaworzyna Krynicka

Pasma Beskidu Sądeckiego

Do Beskidu Sądeckiego zalicza się cztery pasma górskie - Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej, Góry Leluchowskie oraz Góry Lubowelskie leżące niemal w całości po stronie słowackiej. Przełomowa dolina Popradu dzieli Beskid Sądecki jakby na 2 części - po północno-wschodniej i wschodniej stronie Popradu znajduje się Pasmo Jaworzyny i Góry Leluchowskie, zaś po południowo-zachodniej i zachodniej leżące w granicach Polski Pasmo Radziejowej oraz niemal całkowicie na Słowacji Góry Lubowelskie. Pasma te są zbudowane z fliszu płaszczowiny magurskiej.



Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka

Atrakcje w Beskidzie Sądeckim

Beskid Sądecki jest niezadeptanym pasmem latem, ale to nie znaczy, że nie oferuje ciekawych atrakcji turystycznych. Znajdziesz ich tutaj co najmniej kilka i są na niezłym poziomie. Cieszy to, że wiele z nich stanowi atrakcje rodzinne. Poznaj najlepsze atrakcje Beskidu Sądeckiego!

1. Wieża widokowa w Krynicy

Najpopularniejszą ostatnio atrakcją w Beskidzie Sądeckim jest pierwsza w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew w Krynicy Zdroju, wybudowana w 2019 roku, z drewna akacjowego. To najwyższa drewniana wieża widokowa w Polsce! (2021). Jej atutem jest fakt, że nie ma barier architektonicznych, bo nie ma ani jednego schodka, więc jest tym samym dostępna dla osób niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach. Pod wieżę wywozi wyciąg krzesełkowy na Słotwinach, który przewozi również wózki. Sama wieża widokowa w Krynicy ma wysokość 49,5 metra, zaś ścieżka z autorskimi instalacjami ma 1030 metrów długości. To świetna atrakcja rodzinna.
Wieża widokowa, ul. Słotwińska 51A, Krynica Zdrój

Wieża na Drabiakówce
Wieża na Drabiakówce

2. Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę ma długość ponad 2.200 metrów i biegnie z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Kabina jest 6-osobowa, porusza się z prędkością 5 m/s i wjeżdża na górę w ciągu 7 minut. Tyle wystarczy, żeby zobaczyć Tatry słowackie, Małe Pieniny, Radziejową, Gorce z Turbaczem, pobliski Runek, stoki Beskidu Niskiego, szczyt Lackowej, a przy bardzo dobrej widoczności ponoć nawet Tarnicę w Bieszczadach!
Kolej gondolowa Jaworzyna Krynicka, ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój

Gondola na Jaworzynę Krynicką
Gondola na Jaworzynę Krynicką

3. Spływ Popradem w Muszynie

Poprad jest ciekawą rzeką na spływ, bo bardzo urozmaiconą, na terenie Beskidu Sądeckiego ma swój przełomowy odcinek i odznacza się tu szybkim nurtem, kamieniami wystającymi z wody i naprzemiennie miejscami bardzo płytkimi oraz głębokimi. To sprawia, że przebieg spływu jest zaskakujący i momentami zabawny. Za Muszyną płynie się granicą polsko-słowacką. Warto dodać, że spływ pontonowy jest dużo bardziej bezpieczny niż spływ kajakowy. 
Spływy organizują różne firmy, np. Czysta Frajda, ul. Czarny Potok 6/5, Krynica-Zdrój, tel. 509-998-812



Spływ Popradem
Spływ Popradem

4. Trasy rowerowe w Krynicy i Beskidzie Sądeckim

Krynica i Beskid Sądecki to fantastyczne miejsce dla rowerzystów, również MTB, wkrótce może stać się polską mekką rowerzystów. Poza dotychczas istniejącymi trasami rowerowymi, szosowymi, w 2020 roku powstało tu 8 nowych tras. To Krynickie Trasy Rowerowe MTB o łącznej długości blisko 125 km. Nazwy tras pochodzą od nazw krynickich wód mineralnych. Są wśród nich łatwiejsze i trudniejsze, krótsze czy dłuższe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo z nich krąży wokół Góry Parkowej, np. Słotwinka, ale np. Mieczysław prowadzi aż na Jaworzynę Krynicką. Można ściągnąć specjalną aplikację albo korzystać z Mapy.cz. Na trasy MTB warto wypożyczyć elektryka, jest to możliwe w kilku miejscach w regionie, np. Wypożyczalnia Turbobikes, ul. Czarny Potok 75, Krynica-Zdrój, tel. 606-636-700
Trasy MTB rozpoczynają się na deptaku w Krynicy.

Trasy rowerowe w Krynicy
Trasy rowerowe w Krynicy
Przełęcz Krzyżowa na rowerach
Przełęcz Krzyżowa na rowerach

5. Muzeum Łuczakówka

Na trasie odwiedziliśmy unikatowe, Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie Łuczakówka, czynne od wtorku do niedzieli. To niezwykłe miejsce, może dla niektórych kontrowersyjne, za to prowadzone z wielką pasją przez Pana Józefa, który sam to miejsce wybudował i pielęgnuje. Coraz mniej przestrzeni ma dla siebie, bo pomieszczenia zajęte są przez liczne zwierzęta, spreparowane, zarówno pochodzące z Polski, jak i Afryki, zbierane tu przez 30 lat! Poza okazami z polowań, zobaczysz tu wiele zwierząt przejechanych na drogach, inne nosiły ślady kazirodztwa, jeszcze inne przynieśli ludzie ze swych strychów. Na pewno jest to ciekawe i pozwala na bliskie spojrzenie na przyrodę, która zwykle jest niedostępna z tej odległości. Sarny, dziki, wilki, mnóstwo ptaków, a nawet węże, żyrafa czy struś. Spod Muzeum rozciąga się fantastyczny widok na Krynicę, a za ogrodzeniem chadzają daniele Pana Józefa. Ciekawe miejsce.
Prywatne Muzeum Łuczakówka, ul. Halna 37, Krynica Zdrój

Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka
Muzeum Łuczakówka

6. Diabelski Kamień w Beskidzie Sądeckim

Przy szlaku na Jaworzynę Krynicką spotkać można unikatowy ostaniec o nazwie Diabelski Kamień, mający kształt grzyba.

7. Mofeta w Jastrzębiku (Muszynie)

Mofeta im. profesora Henryka Świdzińskiego to największa mofeta w Polsce, odkryta w 1938 roku przez tegoż profesora, którego imię nosi. Znajduje się w gminie Muszyna, na granicy Jastrzębika i Złockiego, niemal przy drodze łączącej te dwie miejscowości, na dnie Złockiego Potoku. Mofeta w Muszynie stanowi pomnik przyrody. To nie jedyna mofeta w okolicy, ale ta jest najbardziej efektowna, dlatego tutaj zbudowano kładkę ponad rzeką, obudowano otwory z bulgoczącą wodą i postawiono tablice informacyjne. Miejsca, z których wydobywają się gazy, nazwano Bulgotka i Dychawka.



Mofeta w Muszynie
Mofeta w Muszynie
Mofeta w Muszynie
Mofeta w Muszynie

Szczyty w Beskidzie Sądeckim

Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa (1262 m n.p.m.). Leży ona oczywiście w Paśmie Radziejowej, podobnie jak wszystkie pozostałe w regionie szczyty przekraczające 1200 m n.p.m. W Paśmie Jaworzyny tylko Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) i Wielka Bukowa (1104 m n.p.m.) mają wysokość przekraczającą 1100 m n.p.m. Najwyższym szczytem Gór Leluchowskich po polskiej stronie jest Kraczonik (936 m n.p.m.), a Gór Lubowelskich - Eliaszówka (1023 m.n.p.m.) leżąca na granicy polsko-słowackiej. Zarówno przez Radziejową, jak Wielki Rogacz i Jaworzynę Krynicką biegnie czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Muzeum Pttk obok schroniska
Muzeum Pttk obok schroniska
Widok na Jaworzynę Krynicką
Widok na Jaworzynę Krynicką

Schroniska w Beskidzie Sądeckim

W tej części Beskidów, mimo, że nie jest to bardzo popularny region turystyczny, powstało kilkanaście schronisk i bacówek. Te najpopularniejsze to: Schronisko na Jaworzynie, Schronisko na Przehybie, Schronisko Cyrla, Schronisko na Hali ŁabowskiejBacówka Nad Wierchomlą (z cudnymi widokami i unikatowym JurtoStanem), Bacówka pod Bereśnikiem czy Chata na Magórach.

Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą
Schronisko na Jaworzynie
Schronisko na Jaworzynie

Miejscowości w Beskidzie Sądeckim

Popularne miejscowości leżące na obszarze Beskidu Sądeckiego to: Krynica Zdrój, Szczawnica, Krościenko, Muszyna, Muszynka, Piwniczna Zdrój, Nowy Sącz, Rytro czy Wierchomla. Wiele z nich to uzdrowiska.

Zobacz też nasz artykuł o górach w Polsce

Spływ Popradem
Spływ Popradem

Gdzie spać w Beskidzie Sądeckim?

Beskid Sądecki oferuje bogatą ofertę noclegową, w zróżnicowanych cenach i standardzie, każdy więc znajdzie dogodny dla siebie nocleg. My będąc w Krynicy spaliśmy w Pensjonacie Arena Słotwiny, gdzie czekają wygodne pokoje z własną łazienką, TV i czajnikiem. Pensjonat oferuje też restaurację i pizzerię, duży parking bezpłatny dla Gości pensjonatu i pomieszczenia na sprzęt dla narciarzy, bo zimą to wymarzony nocleg pod samym wyciągiem. Szczegóły rezerwacji zobaczysz tutaj. Jeśli Twoje wymagania sięgają wyżej, a do tego lubujesz się w Spa, niedaleko kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką czeka luksusowy Hotel Spa Dr Irena Eris Krynica Zdrój. Rezerwacji w nim możesz dokonać tutaj. A jeśli zależy Ci na pięknych widokach i kontakcie z naturą, wybierz nocleg w magicznej Bacówce nad Wierchomlą albo w jurtach tatarskich JurtoStanu położonego obok bacówki. Namiary na Bacówkę znajdziesz tutaj



Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com
Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Gondola na Jaworzynę Krynicką
Szlak na Jaworzynę Krynicką
Widok z wieży na Jaworzynę Krynicką
Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą
Bacówka nad Wierchomlą
Beskid Sądecki
Beskid Sądecki
Beskid Sądecki
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Droga na wieżę widokową w Krynicy
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Ścieżka na krynicką wieżę widokową
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Szlak do Bacówki nad Wierchomlą
Szlak do Bacówki nad Wierchomlą
Pod Bacówką nad Wierchomlą
Jaworzyna Krynicka szlak do schroniska
Kolej na Jaworzynę Krynicką
Jaworzyna Krynicka
Schronisko na Przehybie
na przełęczy Rozdziela
Bazaltowa skała
Wysoka, Durbaszka
szczyt Radziejowej
cudna cerkiew Szczawnik.
cerkiew w Jastrzębiku.
cerkiew w Leluchowie.
Kamianna
Przełęcz Krzyżowa
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.6 głosów: 39)
Twoja ocena
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
Moim zdaniem ładniejszy od reszty Beskidów
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
Beskid Sądecki, mało zadeptany, jest idealny dla tych, co nie lubią tłumów w górach 🙂
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024